CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: tunggulbatu

Tiga Sebab Tidak Boleh Dirawat

assalammualaikum tokwan,tuan2 puan sekelian...tak de ke sape2nak tolong jawab soalan saya ni..kesian saya..

soalan ulangan...

tokwan..citernye gini..ada sorang kawan tu dia cakap kalau lulus peksa/abis belajar dia nak naikkan mak bapak dia gi haji.jadi sekarang dia dah keje laaa..oleh itu kompom laaa dah lulus peksa, masa dia cakap tu tak de laa cakap 'aku nak nazar....' cuma cakap biasa jee...tu kira niat ke nazar erkk..tapi cerita skarangnya ni...mak dia dah tak de...tapi maknye tu dah diupahkan haji..tu pon dari duit mak dia sendiri yg. mak dia simpan masa mak dia idup lagiii..pasal bapaknye pulak..nampak gayanye macam tak ingin pegi haji pulak...rasanya duit ada tapi tak nak gii haji...blom terbukak hati kott...kalau nak ikutkan masa mak dia ada lagi..mak dia dah ajak bapaknye gi haji..senang citer kalau nak pegi memang dah cukup laaa duitnye masa tuuu.tapi alasannya banyak..banyak utang laaa..blom bersedia laaa...ni lagi laaa mak dia dah tak de..terus dah tak pegi..duit pon dah makin nak abis kottt...ye laa dah tua2 beli pulak home teter laaa tv lcd laaa dan sewaktu ngannyer..pastu skarang ni nak gi haji dah tentu laa riban2 guna duit, lagi laa kawan saya ni tak berduit..heh heh...kes ni cam mana pulak tok wan...ada pandangan...???

Post Last Edit by tunggulbatu at 31-3-2011 09:23
tuan tunggulbatu...
kalau ikut sirah nabi kita, ... nabi telah berpesan kpd sydina umar... kalau engkau sampai di madinah, cari pemuda bernama uwais alkharni... minta dia doakan utk engkau..., uwais ni dikurniakan karamah oleh Allah swt kerana sangat berbakti kpd ibunya yg sgt tua renta... karamahnya, doanya makbul... sebab yg demikian, nabi berpesan kpd sydina umar spy mencari uwais alkharni... kebalikan kpd anjuran tuan, bukan sedekah yg harus di'highlight' tuan,... mencari org yg kuat ibadat, dgn harapan dgn kuat ibadahnya itu, dia beroleh karamah Allah, doanya makbul, lalu minta dia doakan utk kita, semoga termakbul hajat kita... sbg ucap terima kasih itu, kita hadiahkan kpdnya... apa saja yg termampu... bukan hadiah itu yg menjadi punca, tetapi doa dpd seorang yg abid itu yg menjadi asbab... tidak begitu tuan?

tuan, saya sentiasa berpesan kpd pesakit... pertama sekali, jika dia perempuan kalau sudah berkahwin, setelah berubat, bertemulah dgn suami, mohon ampun maaf dan keredaan dpdnya... kalau masih ada ibu bapa, kembalilah bertemu ibu bapa, mohon ampun maaf, keredaan dan restu dpd mereka, mohon mereka mendoakan hajat kita... orang tua kita itu keramat hidup yg selalu kita lupa... kita sibuk mencari ustaz sana, guru sini, tapi kita lupa akan keramat hidup, yg doakan sangat makbul dan sumpahnya juga sangat manjur..., ketiga, kalau masih kita kenal dan ingat guru2 kita, carilah mereka, mohon ampun maaf dpd mereka... minta mereka doakan kita... orang2 yg mengajarkan ilmu ini juga doa mereka makbul... yg terakhir, cari2 kanak yg belum baligh, jemput mereka ke majlis berdoa utk hajat kita... minta mereka mengaminkan doa kita... sebab apa tuan, kanak2 yg belum baligh, mereka masih suci dpd dosa... doa mereka juga makbul... demikian yg dianjurkan guru saya... yg ingin saya kongsikan bersama2... mudah2an ada manfaatnya...

tokwan_jantan Post at 31-3-2011 08:56

saya sungguh berbesar hati tokwan sudi berkongsi ilmu tokwan dgn saya dan sekalian lainnya.. sungguh dhaif saya dlm ilmu Allah yg Maha Luas...

soalan saya....

adakah tuan sedang memperkatakan tentang ilmu itu atau perkiraan adakah Allah menerima taubat nasuha si anak dgn hanya 'bayaran' semudah itu..?

telah dijawab oleh tokwan dengan "maksud pemberian".. sgt bertepatan.. adakalanya tokwan, sesetengah perkara adalah berbeza dr kejadian yg memartabatkan ilmu itu... cukuplah pemahaman org awam sekadar bersedekah dgn 3 helai sejadah dan 3 naskah Al Quran utk memohon keredhaan Allah s.w.t.. selebihnya hanya Allah Yang Maha Mengetahui..

tuan kolan...
nazar ini ada dua jenis, satu nazar bertempoh, satu lagi tak bertempoh... nazar bertempoh ni nazar yg diletakkan tempoh masa utk menunaikan nazar tsb... contoh, kalau dapat 8A dlm SPM ni, tahun ini aku nak XYZ... tempoh di sini, 'tahun ini'... maksudnya, dlm tahun ini nazar tadi mesti dilunaskan, kalau sampai habis tahun, nazar tadi belum lunas lagi, maka kita telah melanggar nazar kita... kalau nazar tak bertempoh, dlm nazar tak disebutkan tempoh masa secara khusus bila hendak melaksanakan nazar tadi... maka nazar itu boleh ditunaikan bila2 masa selagi ada hayat kita, (dan sebaliknya pula), selagi kita tak menunaikannya, nazar itu tak berlepas dari kita sehingga habis hayat kita... justeru itu nazar perlu didengar/dibaca oleh orang lain, supaya mereka dapat mengingatkan kita tentang nazar yg kita lafazkan... sebab nazar hukumnya wajib ditunaikan!

lafaz nazar ni tak perlulah lafaz... saya nak bernazar... sudah dikira nazar jika kita sebut suatu sebab dan jika sebab itu tiba, kita akan buat ini/itu... kemudian percakapan itu didengar pula oleh orang lain... kita sbg pendengar, kita kena peringatkan dia, ... kamu dah bernazar kalau begitu!... kalau dia menafikan, itu antara dia dgn tuhan... tugas kita, bila sampai sebab yg dia cakap tadi, kita peringatkan dia lagi... 'dulu engkau ada cakap ..., engkau kena buat tu...!'... kalau dia menafikan, itu antara dia dgn tuhan... kita cuma peringatkan dia saja... kes kawan tuan kolan ni masuk kes begini... jatuh nazar, pada mata kasarnya.

nazar ni disarankan agar kita bernazar dgn perkara2 yg ringan, yg termampu kita lakukan... tapi taklah sampai bernazar botak kepala!... bernazar ni hendaklah kpd perkara2 yg sunat yg dianjurkan oleh agama... namun begitu tak salah bernazar perkara yg besar dan berat... kenalah rasional dgn kemampuan dan tempoh masa... nazar nak hantar mak ayah pergi haji ni berat... lagi berat jika diletakkan tempoh... oleh sebab yg demikian dianjurkan bernazar dgn perkara yg ringan dan termampu dibuat agar kita dapat melunaskannya...

dlm kes tuan kolan ni... nazar kawan tuan kolan nak hantar mak dia pergi haji... dia dah langgar... tapi nazar nak hantar ayah dia pergi haji belum terlepas lagi... maksud masih tertanggung atas dia lagi... dia kena usahakan juga utk melunaskan nazar nak hantar ayah dia pergi haji...

apabila kita telah berlepas nazar (maksud tak dapat melunaskan nazar kita...) kita kena kafarah nazar... denda (dlm bahasa kita, mudahnya!)... denda dia, seingat saya... membebaskan seorang hamba... sekarang ni dah tak ada hamba, kita terlepas dpd tuntutan ini.... tapi kena pergi yg kedua, memberi makan fakir miskin (tak ingat kena berapa ramai & berapa lama...(tolong saya!)), jika tak berkemampuan, baru diberikan option ke3, berpuasa... (tak pasti... 7 hari berturut2 (tolong saya! tak rujuk buku sekarang ni)... ringkasnya, ada 3 kafarah nazar... membebaskan hamba, memberi makan orang miskin, berpuasa... kita kena pergi satu2 option dulu... bukan terus ambik option ke3 (sebab mudah!)...  tu lah sebabnya dianjurkan bernazar perkara yang ringan dan kita berkemampuan utk melaksanakannya... bukan ikut hati!

citernye gini..ada sorang kawan tu dia cakap kalau lulus peksa/abis belajar dia nak naikkan mak bapak dia gi haji.jadi sekarang dia dah keje laaa..oleh itu kompom laaa dah lulus peksa, masa dia cakap tu tak de laa cakap 'aku nak nazar....' cuma cakap biasa jee..."tu kira niat ke nazar erkk.." tapi cerita skarangnya ni...mak dia dah tak de...tapi maknye tu dah diupahkan haji..tu pon dari duit mak dia sendiri yg. mak dia simpan masa mak dia idup lagiii..pasal bapaknye pulak..nampak gayanye macam tak ingin pegi haji pulak...rasanya duit ada tapi tak nak gii haji...blom terbukak hati kott...kalau nak ikutkan masa mak dia ada lagi..mak dia dah ajak bapaknye gi haji..senang citer kalau nak pegi memang dah cukup laaa duitnye masa tuuu.tapi alasannya banyak..banyak utang laaa..blom bersedia laaa...ni lagi laaa mak dia dah tak de..terus dah tak pegi..duit pon dah makin nak abis kottt...ye laa dah tua2 beli pulak home teter laaa tv lcd laaa dan sewaktu ngannyer..pastu skarang ni nak gi haji dah tentu laa riban2 guna duit, lagi laa kawan saya ni tak berduit..heh heh...kes ni cam mana pulak tok wan...ada pandangan...???
kolan Post at 31-3-2011 09:07

yg pertama saya anggap itu hanya niat.. niat seperti juga doa hati.. kita cuma berniat dan selebihnye kita berharap ianya tertunai samada dengan sendirinya atau Allah memberi jalan kepada kita supaya kita dipermudahkan urusan hati(niat)..

tentang ayahnya yg tidak mahu pergi haji itu kehendak Allah.. kita hanya mampu berniat, bermohon dan mengharapkan keredhaan Allah jika ayahnya mahu mengerjakan haji.. jgn pula kita anggap semuanya adalah kekurangan kita malah menganggap Allah tidak perkenan niat dan doa td.. itu salah.. Allah Maha Berkuasa menentukan Qada' dan Qadar..

soal ayahnye tidak mendapat petunjuk itu urusan dia dgn Allah.. kita doakan saje dgn niat dipermudahkan dia.. insyaAllah..

good info....

saya harap ini dapat membantu...

Allah tidak menghukum kamu disebabkan sumpah-sumpahmu yang tidak dimaksud, tetapi Dia menghukum kamu disebabkan sumpah-sumpah yang kamu sengaja, maka kaffarat sumpah itu, ialah memberi makan sepuluh orang miskin, yaitu dari makanan yang biasa kamu berikan kepada keluargamu, atau memberi pakaian kepada mereka atau memerdekakan seorang budak. Barang siapa tidak sanggup melakukan yang demikian, maka kaffaratnya puasa selama tiga hari. Yang demikian itu adalah kaffarat sumpah-sumpahmu bila kamu bersumpah. Dan jagalah sumpahmu. Demikianlah Allah menerangkan kepadamu hukum-hukum-Nya agar kamu bersyukur.
Dari ayat tersebut bisa kita ambil beberapa ketentuan hukum antara lain:
1. Tidak semua pelanggaran atas sumpah itu diancam dengan hukuman. Karena ada jenis sumpah tertentu yang dinilai oleh Allah SWT sebagai sumpah yang main-main saja.
2. Apabila seseorang melanggar sumpah yang disengaja, maka harus ditebus dengan beberapa alternatif yaitu:
Memberi makan sepuluh orang miskin, yaitu dari makanan yang biasa kamu berikan kepada keluargamu, atau

Memberi pakaian kepada mereka atau

Memerdekakan seorang budak.

Barang siapa tidak sanggup melakukan yang demikian, maka kaffaratnya puasa selama tiga hari.

wallahualam..

Follow Us
tima kasih en. tunggulbatu ngan en. tokwan kerana memberi pendapat tuu..pada pendapat saya pulak rasanya macam pendapat tungulbatu, iaitu lebih kepada niat..atau nazar pulak..jenis nazar yg. tidak bertempoh macam tokwan cakap tu...tapi kalau dia hantar haji selepas keduaibupanya sudah tiada iaitu secara upah haji pulak macamana..?? kalau ikut cerita dia tu... dia tak cakap masa ibubapa hidup lagi atau sudah tiada kannn...jadi kalau sesudah tiada pun hantar juga pergi haji...tapi secara upah jee laa...boleh keee kira gituu...

tapi kalau dia hantar haji selepas keduaibupanya sudah tiada iaitu secara upah haji pulak macamana..?? kalau ikut cerita dia tu... dia tak cakap masa ibubapa hidup lagi atau sudah tiada kannn...jadi kalau sesudah tiada pun hantar juga pergi haji...tapi secara upah jee laa...boleh keee kira gituu...
kolan Post at 31-3-2011 10:29

boleh juga.. itu jalan mudah dan setelah tidak mampu menjalankan niat 'penuh' maka niat yg 'separuh' td di kerjakan juga agar tertunai niat asal.. manakala niat yg separuh td buat lah 'bayaran', jika kamu tidak mampu..puasakan dgn niat 'memuaskan' hati agar niat asal td diterima Allah pada kadar yg 'sempurna' atau jika kamu mampu dengan wang ringgit yg kamu belanjakan utk anak yatim dan fakir miskin.... dan kamu akan yakin dan berpuashati bahawa kamu sudah pon menunaikan niat asal dgn penuh tulus dan ikhlas serta tiada lagi rasa bersalah kerana tidak menunaikan niat asal... selebihnya, Allah saje Yang Maha Mengasihi...

Penerangan yg tuan tanah bagi ni amat bagus sekali berbanding di board muslimin & muslimat....Pastu  ...
hanna1905 Post at 30-3-2011 23:29

yer yer yer
aku amat menyampah bila ade sesuatu soalan tu
bila dijawab oleh org yg ade ilmu 'sikit' tuh dengan ala ala riak
macam kita ni jahil benar (walopun mmg jahil )
daripada aku nk baca topik tuh...terus aku kensel
tak salah kan kalo ada ilmu dan berkongsi dgn cara rendah diri
lagik aku doakan dia bertambah ilmu

tuan, saya sentiasa berpesan kpd pesakit... pertama sekali, jika dia perempuan kalau sudah berkahwin, setelah berubat, bertemulah dgn suami, mohon ampun maaf dan keredaan dpdnya... kalau masih ada ibu bapa, kembalilah bertemu ibu bapa, mohon ampun maaf, keredaan dan restu dpd mereka, mohon mereka mendoakan hajat kita... orang tua kita itu keramat hidup yg selalu kita lupa... kita sibuk mencari ustaz sana, guru sini, tapi kita lupa akan keramat hidup, yg doakan sangat makbul dan sumpahnya juga sangat manjur..., ketiga, kalau masih kita kenal dan ingat guru2 kita, carilah mereka, mohon ampun maaf dpd mereka... minta mereka doakan kita... orang2 yg mengajarkan ilmu ini juga doa mereka makbul... yg terakhir, cari2 kanak yg belum baligh, jemput mereka ke majlis berdoa utk hajat kita... minta mereka mengaminkan doa kita... sebab apa tuan, kanak2 yg belum baligh, mereka masih suci dpd dosa... doa mereka juga makbul... demikian yg dianjurkan guru saya... yg ingin saya kongsikan bersama2... mudah2an ada manfaatnya...
tokwan_jantan Post at 31-3-2011 08:56

aku tak dapat tahan air mata baca perenggan nih

terima kasih tokwan....

Reply 69# seeri_7843

betul...betul.....betul.....aku dah serik nak tanya apa2 kat sana sebab aku dah terkena....bukan apa aku tgk drg jenis yg ada ilmu mana la tau kot boleh tlg jawap kemusykilan aku..tapi ada la sorang ni bambu aku balik ada laa...of course nak belajar ni kan kena ada guru, tapi apa salahnya tanya pendapat dorang...aku tanya jer...tapi kena kat aku balik...

so, aku amat2 respect kat tunggulbatu nih...jawap setiap soalan dgn begitu berhemah dan merendah diri gitu...pastu setiap jawapan yg di beri menusuk kalbu...huhuhu..maknanya aku ingat setiap apa yg dia tulis tu..

Reply 25# tunggulbatu

terima kasih atas jawapan tunggubatu

Dalam menilai ilmu ada kadarnya.. dalam tiap2 kejadian yg bersangkut dengan ilmu ada rahmatnya.. dalam kerendahan memohon keredhaan Allah agar dpt menyelesaikan kerumitan terdapat tanda syukur seorang hamba yg dhaif ..

terima kasih kepada tokwan juga kerana sudi berkongsi ilmu dan pendapat beliau serta teman2 yg ada menanyakan soalan berbentuk ilmiah agar cenderung kita kepada agama Islam lebih mendalam..

tujuan memulakan topik ini pada dasarnya ialah mengingatkan kita pada banyak perkara diluar ingatan samada lupa atau telah terabai.. tetapi dalam pada itu perkongsian ini sekadar menjadikan ingatan sekiranya ada antara kita terlihat atau terjumpa orang yg nazak atau sakit teruk supaya yg pertama mengingatkan dia pada Allah dan RasulNya.. yg kedua jika ibu bapaknya masih ada, mohon di tolong sampaikan kepada mereka agar menerima taubat anaknya..

seperti saranan tokwan td banyak mengingatkan pesakit agar pergi memohon ampun pada ibu bapa adalah benar kerana guru saya juga melakukan hal yg sama sekiranya ada pesakit yg dtg pada beliau dalam keadaan sakit dan telah berubat pula berhabis harta.. kadang2 ada yg sanggup jual tanah kerana nak berubat.. masyaAllah.. padahal mungkin tiga perkara diatas ( derhaka, makan harta anak yatim, nazar tidak tertunai) yg menjadikan si polan itu sakit tak boleh dirawat.. wallahualam..

terima kasih hanna dan seeri.. hehe.. watpelah nak riak sgt hal berkongsi ilmu ni.. ilmu kita nih cuma sekelumit jari kaki semut je nak banding dgn para mujahadah..

saya harap tokwan sudi juga dalam membantu saya yg masih blaja.. lagipon saya muda lagik.. kalo pakai baju skolah pon komfom org ingat budak skolah.. hehe.. umo da 30an tp masih kebudak-budakan gitu.. hehehe..

Reply  seeri_7843

betul...betul.....betul.....aku dah serik nak tanya apa2 kat sana sebab a ...
hanna1905 Post at 31-3-2011 11:38

ya memang...saya pon suspek ehh respek ngan tunggulbatu...walaupon umur baru 30an tapi nampak macam banyak gak ilmu didada ...rasanya macam nak je bersuamuka dan berkenalan ngan tunggulbatu niihhh...rasanya lelaki kannn...sama laa kite..

agak2 bila ada '3 menda' ni adakah membuatkan hidup kita menjadi susah atau kehidupan menjadi sempit keerr..kekadang tu tengok ada gak org. yg mcm tak jujur, contohnya...'tanah pusaka makan sorang' tapi dari segi kehidupannya nampak makin senang lenang pulak...

terima kasih atas jwpn yg dikongsi oleh mr tb n miss swoosh...

ya memang...saya pon suspek ehh respek ngan tunggulbatu...walaupon umur baru 30an tapi nampak macam banyak gak ilmu didada ...rasanya macam nak je bersuamuka dan berkenalan ngan tunggulbatu niihhh...rasanya lelaki kannn...sama laa kite..

agak2 bila ada '3 menda' ni adakah membuatkan hidup kita menjadi susah atau kehidupan menjadi sempit keerr..kekadang tu tengok ada gak org. yg mcm tak jujur, contohnya...'tanah pusaka makan sorang' tapi dari segi kehidupannya nampak makin senang lenang pulak...
kolan Post at 31-3-2011 14:18

hehehe.. ko ni kolan.. aku nih biasa2 aje lah.. mcm org len gak... nak kata alim tu mmg jauh bebeno.. hehehe.. aku tanak ngaku alim nih.. leceh.. pahamkan maksud aku tuh... kita nih beramal nak bg Allah tgk bukan nak bg org tgk.. nt jd lain pulak..

tanah pusaka makan sorang pastu idup senang lenang tu bagus ler.. hehehe.. dia dapat syafaat iblis tuh yg idup senang tu.. takyah ler kita nih terbeliak tgk kesenangan dunia nih.. tuh sume khayalan... senang makan duit harta pusaka nak watpe.. Al Quran ada.. da belambak kat kedai... ustaz da berbuih mulut peringat... azan hari2.. pon tak dengar jugak... adehhhh... sok seksa nak jawab...

Reply 77# tunggulbatu

hmmmmm tunggul..aku ada masalah dalaman yg serius...ko nyer amanat ni sedikit sebanyak membantu aku..tq...teruskan memberi peringatan...tq...

hmmmmm tunggul..aku ada masalah dalaman yg serius...ko nyer amanat ni sedikit sebanyak membantu aku..tq...teruskan memberi peringatan...tq...
milay Post at 31-3-2011 15:08

masalah dalaman...?? masalah yg macam mana tuh..?? berkaitan dgn sakit dalaman atau jiwa tak tenteram..??

boleh cerita sket.. insyaAllah mungkin saya dapat bantu atau mungkin juga ada org lain yg akan bantu... terima kasih dan syukur kerana sedikit sebanyak dapat bantu awak..

terima kasih atas jwpn yg dikongsi oleh mr tb n miss swoosh...
rose_liz Post at 31-3-2011 14:34

sama2 ros..