CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 23073|Reply: 106

Sikap Pelik di Malaysia jika pasang lampu kereta siang hari

Setelah beberapa kali terkena, aku jadik pelik
Kejadian pertama: Aku konvoi 2biji kereta kt highway karak. Smpai kat terowong, aku nyalakan lampu kecik sbb nk tgk meter. Keluar dari terowong, aku terlupa nk offkan. Xlame pastu member aku yg bawak kete dpan aku siap call lg. Die ckp aku xoff lampu kete.

Kejadian Kedua: Aku bawak kereta time tu hujan. Aku on kn lampu kereta aku. Abis ujan, aku terlupa off kn balik. Lepas tu member aku mitak berenti jap kt kdai. Sementara aku tunggu dalam kereta dgn enjin berjalan lagi, datang sorang brader ni siap ketuk cermin aku lg, ckp, bang lampu xtutup.

Kejadian Ketiga: Parking kereta aku bawah tanah. So stiap kali nak panaskan enjin, aku on kn lampu nk tgk temperature. Agak2 dh naik skit aku gerak la. Tapi kadang2 terlupa gak nk off. Ada sekali tu member aku tumpang skali. Die tegur aku suh tutup lampu.

Byk lg kejadian2 lain. N semua ni time siang. Tapi point die, peneguran pasang lampu kereta pada siang hari

Persoalan aku, knape seolah2 pasang lampu kereta pada siang hari mcm satu kesalahan. Yg lg pelik, bile xpkai seatbelt, xde plak member aku tegur. Yg kejadian pertama tu lg la. Siap col time drive semata2 nk bgtau aku x off lampu. Seolah-olah lampu ni bile pasang siang hari lagi membahayakan nyawa orang daripada aksi-aksi cilok+cucuh+cakap tepon+msg+etc. sbb benda2 tu xde plak orang lain nk sound.

Lagi pelik, sekarang semua pengeluar kereta berlumba2 nk pasang LED Daylight mcm Audi, BMW, Merc. Lampu tu on bile start enjin walaupun siang hari. N saye pernah terbace, tip2 keselamatan kereta, pasang lampu ketika memandu walauupun di siang hari.
Tapi kenape mcm xleh terima klu kereta biase on lampu siang hari?

saya nk dengar dari pandangan orang lain. Mungkin ada sebab musabab yg leh terima akal ke. Atau mungkin saye terlepas bace undang-undang jalan raya tidak boleh nyala lampu kereta pada siang hari

aku slalu ON lampu jika drive long distance waktu siang/malam..... ;)

malam confirm on lampu..... kalu gelap, aku pung on gak.... time tido aku off lampu......

biasa je jumpa kete pasang lampu time siang tapi selalu kat hiway ar

tu la pasal. saye kt hiway pown on gak lampu..

tapi korang semua ada x terima teguran2? sbb saye pelik la setakat ni ramai gak la yg tegur. N semua dari individu yg berbeza. Makne bukan sorang la yg tegur. Even orang xkenal pown tegur.

Post Last Edit by Alt-F4 at 7-4-2011 02:02

ni pandangan aku la...

actually tak salah pun on lampu dlm highway ke.. nak pegi kedai runcit ke.. nak p semayang jemaat ke.. nak p danok ke..

kalo dlm highway.. selalunya pemandu akan alert pada setiap pergerakan kereta lain terutama ketika berada di lane kanan.. atau ketika ingin memotong..

so kehadiran kenderaan yg memasang lampu ni selalunya ingin menunjukkan kenderaan yg memasang lampu tu perlukan perhatian yang lebih.. mungkin kerana dia membawa kelajuan yg tinggi .. such as 180kmh-200kmh.. so pemandu lain akan memberi laluan ( jika di lane kanan ) atau pemandu lain akan menunggu kenderaan terbabit melintasi mereka dahulu baru mereka nak memotong..

sebenarnya bagus pun on lampu ketika drive.. sebab org akan lebih alert kehadiran kenderaan kita.. tp biasa lah malaysian drivers.. attitude tu yg selalu jadi masalah.
tp berbeza pulak keadaan jika memasang hazard light ketika hujan.. perlu dielakkan kerana bimbang salah tafsir pemandu yang lain.. hazard light tidak perlu di on ketika hujan.. waima selebat mana hujan sekalipun..

Reply 5# Alt-F4

a'ah.. setuju sgt. Selalu nampak orang pasang hazard light time hujan lebat. Pelik kenape nk pasang hazard light. Cukup la pasang lampu je. Member saye slalu buat cmtu. Puas tegur. Sbb benda ni terang2 salah, so mmg saye tegur la. Even dalam radio pown dah byk iklan yg pesan jangan pasang hazard light time hujan2.
So kesimpulannye Alt-F4 (aishh saye nyaris2 nk tekan butang F4 td nk tulis perkataan "F4" ), tindakan saye ni btol la kn pasang lampu pada waktu siang kn. So pasni konfiden la nk debat dgn dorang klu dorang tegur lagi.

Follow Us
orang tegur sebab xnak ko terlupa tutup espcially ble kereta da stop nti...klu lampu terbukak siang hari nrmally org lupa nak tutp ble dah park..sia2 je bteri kong kna mtk org jump...lg terok kna tukar bteri trus..ksmpulannya,org tegur bukan sje2..mreka sayangkan ko dan duet ko..hehe

Reply 6# diyes

awat tak tekan je terus Alt-F4 tu..
takde salah pun sebenarnya.. tp kalo ada org dok member tego smpai nak rak suruh padam lampu.. ang padam la sat ( ambik hati kawan ) nanti dia dah blah.. ang pasang la balik..

tp kena la tahan jelingan manja drpd drivers lain.. hehehe

Reply 7# faisaltakherani

maybe la kot. Tapi apa salah sound time nk matikan enjin je. Lg pown skrg kete siap buzzer bunyi klu x off lampu bile enjin dh mati. Ni tgh2 bawak kete tu la nk sound pown. Siap call2, ingatkan benda penting la, terpaksa la jawab mase drive. Dah bertambah kesalahan aku.

Reply  diyes

awat tak tekan je terus Alt-F4 tu..
takde salah pun sebenarnya.. tp kalo ada ...
Alt-F4 Post at 7-4-2011 02:33

hahaha dh nk sentuh dah pown, pastu terberenti jap. Eh asal lak nk tekan F4. Nasib xtekan alt-f4 terus. sia2 terpadam mozilla ni. hahaha
   jelingan manje tu maksud abang ap ek? sbb dorang marah eh?

Reply 9# diyes

terlalu prihatin.....kita bakor je

Reply 11# faisaltakherani

hee'eee... kite bakor je. kite bakor je.. Hati2 dgn api, jangan terkena baju.

takde la marah.. cuma pelik je la kot..

Reply 13# Alt-F4

owhh ok ok. Xde la, pelik sbb benda ni jadik isu, tapi tang seatbelt ke, ckp tepon ke, xplak dorang nk tgur. Nk jugak tgk time kt traffic light ada x orang sebelah ke, motor berenti sebelah ke tolong ingatkan suh pakai seatbelt. Kan sedap gak ati ada orang lagi sayang nyawa saya. hahaha

adeyh.. time ni laa xjumpa plak blog yg tulis pasal pasang lampu siang hari

aku selalu jah bukak...lgi2 time kt highway....bukan sebab bawak laju tp bagi driver lain alert kat kete aku yg kecik nih......tau la aku driver pompuan bawak kancil jah...tak payah la perkotak katik kan....at least aku bawak lagi laju dari BMW yg enjin 2000 tuh....huh!

upgrade kete yg ada auto light ....atau pasang DRL...kawtin

Reply 1# diyes

aku tak pasang lampu di siang hari, tapi flashing lampu di siang hari (nak bagi warning pada yang speeding supaya bawa slow-slow)

Post Last Edit by alpinestar at 7-4-2011 06:46

Reply 1# diyes

kalau sentiasa ON lampu di siang hari tak memendekkan jangkahayat bateri ker..:re:

Sebab diorang takut bil letrik melambung

Actually memang bagus pun pasang lampu untuk alert orang lain
Tapi rakyat kita ni, kekadang keadaan gelap pun taknak pasang lampu
Kedekut taik idung masin kaedahnya

Kalau time pagi, belum cerah pun lagi...tapi tetap taknak pasang lampu
Bila petang pulak.. walaupun dah gelap,
tapi selagi tak cecah pukul 7.30 takmo pasang lampu...koser je

Sangat membahayakan orang lain, kekadang tak perasan kewujudan kenderaan diorang

Ini semua mentaliti orang Malaysia yang susah nak ubah,
lebih pentingkan bateri kereta dari nyawa sendiri