CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: diyes

Sikap Pelik di Malaysia jika pasang lampu kereta siang hari

Sebab diorang takut bil letrik melambung

Actually memang bagus pun pasang lampu untuk ale ...
houdini Post at 7-4-2011 07:30

abg dini.....pagi ahad, sokmo saya kutuk2 org yg bawak keta x bukak lampu time kul 7.....padahal time tu masih lagi gelap2....

mmg kodokut ar.....

sepatutnye ko tanye dia balik.. ko pakai handsfree tak nih call aku???
myoujin Post at 8-4-2011 00:25

thumbs up aku kasik kat ko.....huhu...

aku hangen kalo yg psg hi beam.....silau dowhh.....

aku slalu ON lampu jika drive long distance waktu siang/malam.....

malam confirm on  ...
Acong Post at 7-4-2011 01:47

mesti ko pakai keta besar khenn.. tak pernah aku tgk org drive viva on lampu siang2 walaupun long journey..   

mesti ko pakai keta besar khenn.. tak pernah aku tgk org drive viva on lampu siang2 walaupun  ...
courtney_xo Post at 13-4-2011 22:13
iye laa........ bawa trailer minyak........

Reply 45# Acong

mesti byk makan duit tepi ni

Follow Us
dorang nak test alternator tu sbb tu dia psg semua lampu

kalau on lampu siang..takde maknanyer aku nak tegur...suka ati lahhh

malam2 bila tak on lampu..ba ...
tuah_r Post at 7-4-2011 11:57

sejak akhir2 nie aku pon perasan ramai driver myvi x on lampu waktu malam, naper eh

sejak akhir2 nie aku pon perasan ramai driver myvi x on lampu waktu malam, naper eh
leziahus Post at 14-4-2011 16:43

meter myvi die self iluminated ke apa org panggil..ko on jer engine..dah nyala..mcm ko pasang lampu...

Pasang projector lamp, biar silau sikit waktu siang, kalau tidak mata aku mengantuk

Setelah beberapa kali terkena, aku jadik pelik
Kejadian pertama: Aku konvoi 2biji kereta kt highway ...

Tapi kenape mcm xleh terima klu kereta biase on lampu siang hari

diyes Post at 7-4-2011 01:42

rasanya persoalan ini telahpun terjawab dijawab oleh forumer lain.

Adakah salah memasang lampu pada siang hari?
- Tidak salah. Setakat ini belum lagi diwartakan sebagai satu kesalahan.

Kalau tidak salah, mengapa ditegur?
- Saya percaya semua mereka yang menegur itu menyangka anda TERLUPA memadam lampu, dan bukanlah kerana melarang anda daripada memasang lampu pada siang hari.

Seperti juga yang telah dijelaskan oleh seorang forumer lain, di Malaysia ini belum lagi diwartakan supaya memasang lampu kereta atau basikal pada siang hari, hanya motosikal yang diwartakan. Jadi, memasang lampu basikal atau kereta pada siang hari dianggap sebagai satu yang bukan kebiasaan, mungkin untuk menarik perhatian pemandu lain.

Untuk mengelakkan daripada disalahtafsir oleh pemandu lain itulah, maka rakan dan taulan anda membantu mengingatkan anda perihal lampu yang terpasang itu.

Seringkali berlaku kepada saya, di mana saya terlupa menaikkan tongkat motosikal. Dan lazimnya, alhamdulillah akan ada orang, daripada pelbagai bangsa, akan memberi isyarat perihal perkara itu. Mungkin tidak diwartakan supaya mengangkat tongkat ketika memandu, saya tidak tahu, tetapi penunggang motosikal tahu bahawa membelok di selekoh dengan tongkat tidak terangkat adalah berbahaya, baik pada kelajuan rendah mahupun tinggi.

Saya biasanya memasang lampu ketika ke tempat kerja pada pagi hari, biasanya ketika musim matahari lambat keluar. Ada beberapa kejadian di mana saya terlupa memadamkan lampu kereta setelah tiba di tempat kerja, menyebabkan bateri kehabisan tenaga pada petang hari.

Terpaksa pula menolak kereta berkali kali untuk menghidupkan enjin. Pernah juga enjin mati di lampu isyarat akibat bateri yang lemah. Mungkin pengalaman yang tidak berapa manis menolak kereta di tengah tengah kesibukan jalan raya.

Adalah mungkin sangat baik jika ada orang mengingatkan saya perihal keterlupaan saya memadamkan lampu pada siang hari.

Mengapa tidak menegur saya jika saya terlupa memakai talipinggang?Tidakkah ini lebih baik?
- Setiap orang mempunyai jawapan yang berbeza untuk perkara ini, maka perlu ditanya kepada setiap individu yang terlibat.

Tidak dinafikan bahawa menegur pemandu yang tidak memakai talipinggang keledar adalah sangat baik. Namun demikian, saya melihat , buat masa ini, perbuatan menegur sesama lain kerana tidak memakai talipinggang keledar belum lagi menjadi kebiasaan rakyat Malaysia. Mungkin ada teguran dibuat kepada saudara atau rakan taulan, tapi belum lagi kepada pemandu lain.

Tidak seperti menegur keterlupaan memasang lampu pada siang hari, yang memiliki sejarah yang panjang di Malaysia, begitu juga dengan perbuatan dwiklik lampu tinggi untuk isyarat Roadblock atau Operasi Saman, yang juga sudah memiliki sejarah panjang di negara ini.

Saya tidak tahu sama ada TT sudah berjaya memiliki kebiasaan ini, iaitu sanggup menelefon rakan taulan semara mata untuk mengingatkan akan keterlupaan memakai talipinggang keledar. Tapi saya percaya ramai yang belum memiliki kebiasaan itu, termasuk saya sendiri.

Rate

1

Reply 51# jerangkoong

Terima kasih untuk penjelasan saudara. Ya, persoalan saya dh tjawab . Hehe saye post utk dapatkan kepastian je samada bukak lampu tu salah pada waktu siang. Sbb saye nampak perkara ni lg diambil serius berbanding isu lain.

kalau di sesetengah negara, lampu kereta telah diset, tak boleh tutup, sentiasa on kalau hidup engin, tak kira siang atau malam...macam kat Canada...

nape ko selalu lupa?banyak makan semut ke?

kalau nampak kete yg on lampu masa siang hari aku tak heran..
yg aku heran bin ajaib.....
1) bila hujan je on hazard
2) tak bagi signal bila nak masuk simpang
3) kete depan kita banyak...tapi kete blakang bagi Hi Beam... (ni yg paling menyirap sgt...)
4) pasang Hi Beam...pastu buat bodo je...

Rate

1

aku x ksh pon psg lampu thari,lantak la....pling aku xleh mlm2 kete psg highlight lampu putih lak,trus rabun mata pmandu lain

mgkn takut terlupa off bila psng lampu waktu siang ni..klu terlupa off cnfrm bateri kong pny...klau mlm msutahil lupa off sbb cnfrm nampak sbb terang...mungkin sbb tu la kot...

teruskan memberi pandangan anda.. hehe

btw, now ni tred pasang lampu siang.. cam style audi A4 yg berdarah idung

Entahlaaa aku tgk pemikiran org mesia mmg berbeza sedikit...
aku mmg selalu drive merata2 country...
yg pertama...ramai org tak setuju pasang hazard light time ujan...termasuklaa org ckp kat radio kaa...polis kaa dan mcm2 info lagi...don't put on hope to police....case accident pelik2 pun byk tak dpt nak solve dan tak comply dlm undang2 mesia...kalaulah ketika hujan yg amat lebat berada di hiway sampaikan ada 3-4 lane...setahu aku digalakkan on hazard light...punca pasang adalah utk present kedudukan tuan punya kenderaan semasa berada dijalanan...lane kedua ke lane ketiga ke...yg kedua utk membantu alert dr kenderaan lain yg mempunyai LOW VISIBILITY...kiter tak tahu org lain punya keta ada ekon ke..kalo takde ekon time ujan...kena laa lap wap kat cermin...takat tgk lampu brake keta...cerah setara mana ajer...lagi satu kalau guna lampu putih lagilaa blur...biasanya ia sesuai dihiway yg takde lorong simpang kiri kanan...kalo jalan kecik tu mmg tak perlulaa...kekadang kita nak potong masuk lane kedua ke lane ketiga ke....kan ramai kereta pakai kaler silver....kaler pun lebih kurang sama dgn air ujan mcm takde apa2 object...tak semestinya utk kereta rosak tepi jalan jer baru pasang...kereta bawak terlalu slow akibat kerosakkan ke...masih boleh bergerak ke tahap amat slow...so boleh juga pasang hazard light...supaya org leh terus memotong with confident...meh citer kat haku kalo org pasang hazard light kat tepi jalan time berhenti akibat kerosakkan...kalo tukar tayar boleh lagi laa bertahan...kalo kerosakkan teruk memakan berjam2...penggunaan tenaga hazard light nih lebih banyak drpd headlamp...kalo on berterusan tak sampai sejam pun confirm bateri cepat kong...melainkan lampu signal guna LED...ada ke org nak beli atau bawak kon kehulu kehilir...busuk2 pun patah2kan dahan ranting letak kat hujung sana..siang bolehlaa nampak...kalo mlm? itulaa gunanya pembalik cahaya segitiga...beli jer kat mana2 accesorries...baper hengget jer...emergency case ni kiter takleh bau malangnya...bukannya hidung hanjing ...selalu keta konti mmg dah ada dlm boot blkg terutama merz...

The best part is...ramai org kita dah set dlm mind signal kiri dan kanan hanya guna bila utk masuk simpang sahaja

ada org guna lampu signal utk tujuan memberi tahu dimana sesuai utk memotong atau tidak...signal kiri adalah dilarang memotong manakala signal kanan adalah boleh memotong...ia boleh apply jalan yg lurus dan tiada simpang kiri/kanan...biasanya di hiwaylah termasuk single lane...mesti ramai org kata...driver ni gila ke...drive laju2 tapi kasi signal sebelah kiri......tandanya jalan yg bertentangan ada kenderaan tak sesuai memotong...ini juga kira sama2 membantu seperti kasi lampu flicker tandanya ada speedtrap or roadblock...mmg tak masuk dlm buku undang2 mesia walaupun betul mahupun kesalahan...tapi ia amat membantu...

p/s: bab pasang lampu time siang...tapi hanya fog lamp atau lampu kecil..bukan headlamp...mmg tiada larangannya...tapi kalo keta aku nih...kalo dah pasang lampu lupa nak tutup..bila nak matikan engine...dia punya buzzing sound bunyi kuat...coz kena pastikan semua tutup lampu bila engine dah tutup...additional teguran dr org lagi alhamdulillah... tak pakai seatbelt pun buzzer bunyi juga...akibatkan nak mengelak bunyi rimas kenalaa pakai ...model kereta lain2...tatau ler benda2 penting factory pasang buzzer keselamatan atau tak...bagiku ia amat memerlukan...

Entahlaaa aku tgk pemikiran org mesia mmg berbeza sedikit...
aku mmg selalu drive merata2 country.. ...
mrsakit Post at 9-7-2011 09:41 AM

aku stujuk dan sokong statement kau