CariDotMy

Forgot password?
 Register

View: 42465|Reply: 18

Masjid Lama Kulim

Kalau sapa-sapa otai kt sini, mesti kenal PrinceBrunei sorang poremer yang dulu banyak jugakla menulis kt bod ni. dulu bod MPS ni sgt meletop ye aku dulu pun join porem sbb nk baca citer hantu kt MPS ni. Malangnye... PB ni walaupun byk citer best tapi byk citer die delete dah, kecuali satu ni yg aku dapat salvage balik dan kongsikan bersama korang....

enjoy uols!

Part 1

Terlebih dahulu aku minta maaf sekiranya tulisan aku ni menyebabkan ada diantara korang yang
duduk di lokasi2 yang aku sebutkan terasa hati, dan cerita ni aku coret dari cerita sebenar
yang aku alami sendiri.. tapi kalau korang nak cerita yang seangker kat rumah sewa aku kat
Seremban 2 tu mungkin korang akan kecewa, sebab cerita aku ni x la seangker kejadian aku
yang satu tu.. tapi sekurang2nya, cerita ni juga memberikan aku 1001 misteri dan persoalan
sampai sekarang, sama ada makhluk ghaib tu wajud.. mari kita tepuk dada dan tanya iman
kita..

Peristiwa ni berlaku pada sekitar pertengahan tahun 1996, x silap aku sekitar bulan Jun atau
Julai.. Bungsu ialah gelaran untuk anak bungsu dalam keluarga orang Brunei sama gak macam
gelaran untuk Ucu kat sebelah Semenanjung nih, Bungsu adalah pakcik aku dari sebelah mak aku
dan jarak umur aku ngan dia hanya 3 tahun aje.. so kira aku ngan dia rapat la walaupun dia
pangkat pakcik ngan aku disebabkan perbezaan umur yang singkat..

Bungsu aku berjaya mendapat
tawaran untuk mengikuti kursus Matrikulasi UPM di Kolej Mara Kulim (KMK) di Kedah, di
sebabkan waktu tu Bungsu aku duduk di kampong di Sabah jadi susah la nak uruskan pembelian
tiket dan pengesahan pendaftaran.. nak x nak family aku dari Labuan terpaksa balik ke
kampong untuk menguruskannya dan nasib baiklah waktu tu time cuti sekolah..

Mana x nye kelam kabut, sebab surat tawaran tu tiba2 sampai dan hanya ada masa 4 hari je
untuk mendaftar.. nasib baiklah bapak aku terima pangilan dari pejabat pendidikan
dimaklumkan mengenai tawaran melanjutkan pelajaran ke matrix tu hari Isnin dalam minggu tu
gak, kalau x dah tentu melepas.. maklumlah duduk kat kampong secara perwarisan nih, tiap
rumah mana ada nombor alamat macam kat Semenanjung ni.. jadi menyusahkan posmen gak la nak
hantar surat-menyurat, selalunya segala surat-menyurat di longgok di kedai2 runcit.. dah la
jaraknye jauh, dalam sekitar 10km le agaknye..

Selepas bapak aku dapat panggilan tu, dia x tau lagi yang Bungsu aku kene mendaftar Jumaat
minggu tu gak.. sebab x dimaklumkan pun bila pendaftarannya, tapi diorang hanya nak sahkan
sama ada menerima tawaran ke atau x.. so bapak aku cakap la confirm terima tawaran tu, tapi
terlupa plak nak tanya bila tarikh pendaftaran.. nasib baik bapak aku terus call Bungsu aku
kat kampung, pagi tu gak dia terus ke kedai runcit kalau2 surat tu dah sampai..
alhamdulillah dah sampai, tapi cuak gak la sebab surat tu dah kene buka.. lagi tekejut bila
dapat tau dia kene mendaftar hari Jumaat tu gak..

Kelam kabut gile lah Bungsu aku call bapak aku citer kene mendaftar hari Jumaat nih, lunch
time tu gak lah bapak aku gi MAS nak tanya pasal tiket dan camner nak gi Kulim tu.. sebab x
de penerbangan dari Labuan terus ke Kulim, perlu ada 2 kali flight, dari Labuan – KLIA dan
KLIA-Penang.. tapi masalah timbul plak, tiket Labuan-KLIA dan full booking, nasib baik dapat
tiket dari KK-KLIA.. bapak aku beli 3 tiket, sebab takut Bungsu aku sesat almaklumlah tempat
baru kan.. Alhamdulillah la, dapat gak tiket walaupun saat2 akhir.. sebab khamis petang dah
kene bertolak..

Petang rabu tu balik kampong menaiki feri dari Labuan-Menumbok lebih 2 jam dan terus ke
kampong mak kau kira2 3 jam dari Menumbok tu.. sampai ke kampung sekitar jam 2 pagi.. aku
time tu mengantuk terus terlelap, bangun2 dan bunyi beduk ada pengumuman orang meninggal kat
kampong.. yang meninggal tu sepupu mak aku, nak x nak mak aku dapat lah pegi menghantar
Bungsu aku tu ke Kedah.. nak x nak pagi2 juga bapak aku call MAS tukar nama mak aku ngan
nama aku, huhu.. seronok gile nak mampus, sempat lah aku nengok adik beradik aku jelling kat
aku,huhu.. muka cuak x puas hati sebab apasal aku plak yang gi bukan diorang, huhu.. x pelah
balik pada citer tadi..

Kampung mak aku kat Sabah tu pun bukan jauh sangat ke Airport KK tu, dalam 2 jam je.. sebab
flight bertolak jam 4pm, jadi tengahari selepas waktu Zohor kat Sabah sekitar jam 12pm tu
kitorang bertolak dari kampong.. awal le plak sampainye, baru jam 2pm, terus check-in..
sampai kat KLIA sekitar jam 7pm, flight seterusnye ke Penang sekitar jam 11pm, dan sampai
Penang sekitar jam 12am... cari taksi terus mintak hantar gi hotel.. peningnye aku time tu,
dah la x tido langsung, kene kuar masuk hotel plak, sebab semua hotel dah penuh... pusing2
gak la abang teksi tu sekitar Bukit Martajam (BM) cari hotel murah plak.. tapi hampeh, semua
hotel full gak.. mana x nye, berapa koyan family dah booking hotel tu, dah la time tu cuti
sekolah plak..

Maklumlah hanya BM je dekat ngan Kulim time tu.. dan aku dengar ada lebih seribu student
akan mendaftar Jumaat tu untuk kemasukan matriks di KMK, bukan setakat student matriks UPM,
tapi UKM dan UTM pon ada.. dah lebih sejam pusing2 cari keluar masuk hotel, last2 abang
teksi tu bagi cadangan tidur kat masjid dekat2 Kulim aje lah..

Tapi bapak aku cakap susah la esok, macam mana nak cari teksi nak hantar Bungsu aku gi kolej
tu, dah la mendaftar kene awal pagi jam 9am.. tapi baik betul abang teksi tu, siap sanggup
tolong hantarkan esok terus ke kolej tu.. paling x sangka, sanggup plak dia tidur sekali kat
masjid yang dia sibuk duk cadangkan tadi tu, alasannya dah lewat sangat nak balik ke rumah
pun nanti kacau bini dan anak dia tido.. huhu.. terus abang teksi tu cari masjid dekat2
dengan Bandar Kulim tu, tapi masjidnye lama sikit lah, macam masjid tahun 50-an macam tu..
gah juga lah sebab dekat dengan bandar kan, so bleh tahan besarnye..

Pakcik tu parking keta kat luar masjid tu, kat sebelah masjid di bawah pokok rimbun.. ntah
pokok apa ntah, besar semacam je.. sebab aku duk kat belakang keta jadi aku x nampak la
pemandangan kat depan pakcik teksi tu parking.. keluar je dari teksi, aku seriau, mana xnye,
depan parking tu penuh ngan kubur2 lama.. cepat2 aku pusing badan ke belakang dan tunjuk
isyarat kat bapak ngan Bungsu aku, bapak aku selambe je cakap ala sebelah masjid, x de nye
nak kene kacau.. kompiden je bapak aku cakap cam tu, pakcik teksi pon cakap camtu, kat sini
banyak masjid kat tapak kuburan lama je.. aku diam je lah walaupun rasa seram tu tetap ada..

Rate

1

Part 2

Waktu sampai kat pintu pagar masjid tu, aku nampak ada 2 family duk sembang2 kat masjid tu..
masa kitorang sampai tu diorang pun macam terkejut sebab dengar bunyi pintu pagar tu bising
dan mengkriot2, maklumlah pagar dah berkarat, sempat juga lah berkenal2an ngan family tu semua..
sama gak macam kes kitorang, diorang pun baru je sampai kat masjid tu sebab dah
penat pusing2 cari hotel di sekitar BM.. maklumlah kat Kulim waktu tu mana ada hotel lagi,
seingat aku lah 1 family tu dari Mersing, Johor manakala 1 family plak dari Tanah Merah, Kelantan..

Masjid lama tapi boleh tahan cantik dan besar, bentuknya empat segi, lepas tu sekeliling ada
beranda kecuali sebelah belakang sebab tu arah kiblat dan hutan.. kat belah kanan masjid tu
lah kubur tempat parking keta abang teksi tu tadi, erkk.. belah kiri plak area tempat ambik
wuduk dan tandas dan belah depan plak pintu masuk ke masjid..

Disebabkan dah terlalu mengantuk, sekitar jam 3.30am tu semua dah mintak diri dan cari port
nak lelap..orang pompuan tidur di area beranda sebelah kiri berdekatan dengan tempat wuduk
dan bilik air, manakala orang laki plak di beranda depan masjid tu.. maksudnya kitorang x
nak tidur kat beranda sebelah kanan tu sebab berdepan dengan kubur lama..

Kami hanya dibenar tido kat luar masjid je, sebab pintu masjid berkunci, mungkin takut ada
kecurian lah agaknye tu.. lagipun x de sesiapa pun kat masjid tu nak kami mintak bukakan
masjid, mula2 aku takut gak sebab asik teringat kubur tu je, tapi sebab aku dah mengantuk
sangat jadi sedikit demi sedikit hilang gak rasa gementar aku tu, lagipun aku tidur kat
tengah2 antara bapak aku ngan Bungsu aku.. huhu.. cahaya lampu kalimantang tu memang terang
benderang, naik silau gak la mata aku sebab dia guna cahaya jenis kuning tu macam cahaya mentol..

Aku tidur menelentang, tapi sebab lampu tu terang aku susah gak nak lelap.. dengar lagi
bunyi dengkur orang2 tua tu, aduh.. memang aku x leh tido, mata aku plak dah merah sebab
pedih dek silau cahaya lampu tu, berair jugak la bijik mata aku.. aku buka beg yang aku
jadikan bantal, pastu aku keluarkan jaket aku nak tutup muka aku.. sambil2 aku buka beg tu
aku perasan ada bunyi orang berjalan dan berlari2 anak, tapi aku legakan ati yang tu bunyi
beg aku masa aku cari jaket tu, x pon bunyi dengkuran orang2 disekelilingku..biasalah,
berpikir positif tu penting, huhu..

Tengok jam dah nak jam 4am, aduhai, apalah aku susah nak tido nih, aku nengok orang lain
semua dah nyenyak tido je.. maklumlah letih, aku pun letih gak, tapi apasal aku x leh tido
nih.. aku pejam je mata aku kuat2, tapi aku rasa pelik sebab aku dengar bunyi orang nak
berkahak tu..camner nak cakap ekk, ala bunyi krokkhhh krokkhhh krokkhhh, macam korang teran
nak buang kahak tu.. aku x berani buka jaket aku dah, tapi bunyi jelas x jelas je, aku

anggap tu dengkuran salah sorang pakcik tu kot.. sesekali aku sepak gak kaki Bungsu aku,
mana tau dia terjaga ke, tapi hampeh tidur mati..

Bunyi tu berulang kali, aku pejamkan mata kuat2, dan pikir tu bunyi orang berdengkur.. tapi
aku x leh gak nak lelap, x tau kenapa, berpeluh2 lah aku sebab muka aku tutup ngan jaket
tu.. memang habit aku dari dulu, kalau rasa pelik atau dengar bunyi2an, aku akan tekap muka
aku ngan apa2 yang patut.. sebab prinsip aku kalau dengar je x pe, jangan sampai aku
ternampak, mau aku pecut lari x pijak tanah, huhu..

Ntah camner aku tetiba terlelap, mungkin penat sangat kot.. tiba2 aku terkejut dan tersentak
dari tidur sepertinya aku dikejutkan oleh seseorang dengan cara mengejut, rasanya macam aku
kene karen lah terkejutnya.. tapi aku still berkelubung muka ngan jaket aku tuh.. sebab jam
aku jenis yang ada lampu tu, aku nengok lah baru jam berapa time aku terjaga tuh, baru jam
4.20am..peliknye aku rasa, kalau macam tu aku baru lelap x sampai 10 minit lah..jantung aku
plak berdebar2 macam orang nak sakit jantung, rasa macam baru belari larian pecut 100 meter
tuh.. rasa seram sejuk pastu dada turun naik, boleh nampak beralun dada aku.. pastu badan
aku mengigil macam orang kesejukkan plak, senang cakap aku berketar la..

Terkebil2 lah aku kat dalam jaket tuh, kali ni aku kaku langsung x bergerak, nak cuit Bungsu
dan bapak aku ngan kaki pun x mampu dah, aku semacam x larat.. tapi bunyi orang berkahak tu
bertambah kuat dan jelas dan seperti berada di atas kepala aku je, sebab kitorang semua
baring kat bawah tingkap surau tu..aku leh dengar orang sekeliling aku bangun dan berbisik
tanya benda apa tuh walaupun aku masih berkelubung lagi.. ntah tiba2 bunyi orang nak
berkahak tu terasa kat sebelah telinga aku je.. aku terasa orang goyang badan aku, bapak aku
berkali2 goyang aku suh bangun..tapi aku takut nak buka, walaupun aku dengar suara bapak aku
cakap bangun2.. aku takut manalah tau benda yang aku duk pikir2 tu menyamar jadi bapak aku
ke hape, tu yang aku x nak buka jaket dari muka aku..

Dah aku dengar suara Bungsu aku sekali kejutkan aku, pastu tarik jaket kat muka aku, aku
tekebil je nengok semua orang dah riuh berpandangan sesame sendiri.. tapi baru aku buka
jaket dan mendongak pandang ke atas cermin tu, dengar bunyi orang menjerit dari arah dalam
masjid tepi cermin..WARGHHHH!!!, apa lagi semua yang kat beranda tu berlari keluar dan
meloncat dari pagar beranda tuh.. aku yang baru nak bangun x sempat nak bangun bila aku kene
rempuh ngan orang yang lari kelam kabut tuh..

Senak perut aku kene rempuh dan dipijak, aku perasan ada gak yang tergolek kat tangga sebab
merempuh badan aku tadi, tapi sebab dah kecutperut aku gagahkan diri gak belari ke pintu
masuk perkarangan masjid tuh walaupun aku rasa kaki dan badan kejang sebab terkejut dan
sakit.. aku dengar semua orang duk berteriak dan bertempiaran.. dari tingkap aku boleh
nampak benda kehitaman seperti manusia - orang afrika tapi macam dipanggang api dan seperti
isi kulitnya mengelupas sedang mengamuk seperti nak mengejar dan memukul kitorang semua..
jelas kat tingkap sebab tingkap tu besar dan jenis kaca bertingkat.. dalam hati aku x kisah
la penyamun ke, orang gile ke, hantu ke, yang penting kene selamatkan diri dulu..

Yang perempuan pun aku tengok dah bertempiaran lari kearah pintu masuk perkarangan masjid tu
tapi kitorang semua seperti terkurung di dalam reban.. pintu masuk yang kitorang nak keluar
tu x de tombolnye (penyelak besi tu), pelik dan dalam ketakutan, macam2 kitorang buat, siap
rempuh beramai2, tapi kitorang melantun sampai aku tersungkur sebab terpelanting..lagi
hairan bila aku nak melompat ke luar masjid, kaki aku cuba menginjak jeriji2 besi pagar
untuk dipijak sebelum melompat ke luar, tapi peliknya jeriji2 tu seakan x wujud aku x leh
pijak dan kaki aku mengelongsor ke bawah balik seperti memanjat dinding simen licin..

Pakcik dari Kelantan tu pun cakap tenang semua, sebab dia pun dah gabra nengok anak bininye
menjerit2 dan menangis ketakutan.. cuba tengok tu benda tu x dapat nak serang kita, dia
macam dirantai.. aku nampak jelas yang orang hitam tu dia macam berlari nak mengejar
kitorang tapi dia still dalam masjid tu x berganjak.. tapi dia berlari2 ke arah kitorang
tapi hairannya benda tu x sampai2, aku boleh nampak jelas mukanye sebab kan lampu kat
beranda tu terang warna kuning menyala.. jelas nampak benda tu berlari2 seperti nak
menyerang kitorang dan seperti dia bertambah dekat dengan kitorang, sesekali dengar makcik2
menjerit terasa benda tu kat sebelah tapi sebaliknya benda tu tetap kat dalam masjid tu
terus belari dan menjerit ke arah kami..

Aku yang dah ketakutan berkali2 cuba memanjat pagar tu tapi sayangnye x berjaya, licin dan
aku x leh panjat.. hairannya aku, dah aku plak rasa nak menangis sebab dengar makcik2 tu dah
menangis ketakutan.. pakcik2 dari Kelantan tu suruh kitorang baca doa 3 kul kuat2, tiba2
persekitaran kitorang terasa berubah dan kepala aku pun rasa pening.. lokasi kitorang dari
depan pintu pagar tiba2 berubah.. bayangkan bila tiba2 kitorang berada dibelakang masjid tu
pula, di bahagian yang kitorang x pernah jejaki lagi, bersebelahan dengan hutan.. patutlah
kitorang langgar paggar tadi melantun, rupa2nya kitorang langgar pagar jenis hijau tu, dan
kalau dilanggar melantun la.. macam mana kitorang boleh berada di belakang masjid tu secara2
tiba2 aku pun x tau, seperti pandangan kitorang diubah dan songsang..

Rate

1

Part 3

Alhamdulillah bunyi benda tu berkahak dan meraung tu dah xde lagi, tapi kami masih keliru
sebab x temui jalan keluar.. beramai2 lalu kat sebelah kiri masjid sebab kat sana letaknya
tandas dan terus ramai2 berlari ke depan masjid tu.. aku belari terus selak pintu pagar tu,
berebut2 lah kitorang buka penyelak pintu pagar tu..Alhamdulillah!!!.. pintu pagar terbuka,
gembira betul aku waktu tu.. tapi baru pakcik taksi tu melangkah keluar dari pintu pagar
tu.. GEDEGUK, bunyi kepala lutut pakcik tu berlaga dengan dinding.. rebah pakcik tu sambil
memegang lutunya yang sakit sambil mengerang.. x tau lah nak gambarkan macam mana sakitnye,
ingatkan dah berjaya keluar, rupa2nya pintu pagar yang kita buka tadi tu rupanya pintu
tandas masjid tu.. arghhh.. aku dengar pompuan dah jerit2 ketakutan dan pelik kehairanan..
terduduk pakcik teksi tu kesakitan, aku tengok bapak aku ngan budak Mersing tu papah pakcik
tu sebab dah kesakitan..

Dalam darurat tu, beramai2 baca ayat kursi beramai2 sambil menjerit panggil orang
berdekatan.. tapi peliknya, x de pulak yang perasaan dan mendengar jeritan kitorang, sebab
kalau logiknye kat kawasan tu ada rumah2 orang kampong berdekatan.. x kan le seorang pon x
dengar kot, tiba2 pakcik Kelantan tu menjerit bila cakap ada bende tarik bahu kirinye
membuatkan makcik2 semua tu menjerit sekali.. aku dah x tau nak buat apa2 dah dan aku duduk
menutup muka ku ngan tangan, tiba2 dengar orang bagi salam..

Assalamualaikum.. semua pusing ke arah dalam masjid orang yang bagi salam tu, sebelum tiba2
kitorang terasa seperti melayang dan berada diluar dari masjid tu.. rupa2nya kitorang memang
dah berada di luar dari kawasan masjid tu dan skng berada di persekitaran kubur tu.. orang
yang bagi salam tu pula rupanya 4 jemaah kampong yang nampak kitorang berpusing2 dari tadi
kat kubur tu..

Diorang dapat tau sebab ada budak kampong naik motor cakap nampak hantu kat kuburan tu, tu
yang segala tok bilal dan imam gi round2, lagi kecoh bila 2 orang budak baru balik kerja
nampak kelibat makhluk kat kuburan..kecohlah jadinya, sebab sangkaan budak2 tu yang kitorang
ni hantu, padahal kitorang teraba2 cari jalan keluar dari masjid tu.. yang peliknya macam
mana selama tu kitorang berada kat kubur tu pun aku x tau, x sangka kitorang memang dah
berada di luar dari masjid.. misterinya lagi rupa2nya pakcik teksi tu tersepak teksinye
sendiri sampai kemek.. padahal sewaktu kejadian terasa tiba2 keluar dari pintu pagar tapi
tiba2 terasa kami berada di dalam bilik air dan pakcik tu tersepak dinding tandas.. macam
mana kes keta kemek plak, aku pelik sampai la ni..

Susah aku nak ceritakan macam mana..seperti dunia kitorang berpusing, kiri jadi kanan, kanan
jadi depan, depan jadi belakang.. arghhhh, kira macam kami terperangkap dalam dimensi lah..
tapi pandangan mata kami tetap nampak pintu pagar masuk, tapi bila buka nak masuk kami tiba2
berada di dalam bilik air pula..

Lepas dah minum air penawar dan penerang hati tok imam masjid tu, pakcik dari Kelantan tu
pun cerita semua perkara tu kat tok imam..sambil disaksikan 6 jemaah subuh kat kampong tuh,
tapi aku heran ada gak yang bergeleng dan ada gak yang macam dah biasa dengan kejadian tu
sambil senyum2..tapi imam tu sempat pesan, nak tumpang tidur kat masjid boleh tapi minta
izin kat orang kampong ni dulu lain kali..

Sampai sekarang aku cuba mengingat apa nama kampong dan nama masjid tu, tapi sayangnya aku
dah lupa..sebab tu lah sekali je dalam hidup aku jejak Bandar Kulim tu, tu pun sehari
je..petang selepas mendaftarkan Bungsu aku kat KMK, kitorang terus ke Penang dan menginap
kat hotel di sana sebelum Ahad pagi berangkat ke KLIA dan terus balik ke KK..

So harap2 orang kat Kulim dapat ungkaikan misteri aku yang ni plak, sebab sampai skng aku x
tau kat mana letaknya masjid lama tuh, tapi yang pasti berdekatan ngan Bandar Kulim dan
KMK.. harap2 misteri ni pon terungkai seperti cerita aku di Seremban 2 sebelum ni, dah di
harap juga mana2 individu yang pernah mengalami kejadian serupa tampil untuk ceritakan
pengalaman korang gak di sini.. sebab dari cerita orang kampong tu, ni bukan kejadian
pertama kali, maksudnya ada orang lain selain kami yang pernah mengalaminya..

Rate

1

Part 4 : Spekuan poremer @jerangkoong pasal lokasi masjid ni

First time aku baca, impression aku ialah Masjid Jamek Machang Bubok, sebab masjid tulah yang
termasuk ke dalam sikit dari main road, dan jalannya pun kecik, dan lagi pula PrinceBrunei dari Bukit Mertajam.

ada beberapa masjid di sepanjang Bukit Mertajam (kalau ikut Jalan Kulim), di antaranya masjid tokkun atas ,
masjid tokkun bawah, masjid anwar ibrahim etc.namun begitu masjid-masjid tersebut adalah di tepi jalan.

ada kemungkinan juga masjid bukit teh, tapi aku tak pernah pergi jadi aku tak tahu bagaimana rupanya.

tapi aku rasa bukan masjid jamek kulim sebab masjid jamek kulim tepi main road saja.
bukan masjid jamek air merah, sebab masjid tu dok betul betul depan KMK.
bukan masjid kilang lama, sebab masjid kilang lama pun tepi main road juga.
bukan masjid pdrm , sebab masjid tu pun tepi jalan saja.
bukan masjid keladi, sebab masjid ni pun tepi jalan.

satu lagi kebarangkaliannya ialah masjid (surau) muthmainnah atau pun disebut juga surau taman burung
berdekatan post office. tapi masjid ni pun taklah jauh sangat dari main road. dan aku tak nampak pun kubur
di masjid ni.

satu lagi kemungkinan ialah masjid darul aman. masjid ni lepas sikit dari masjid muthmainnah. boleh
dikatakan dihujung jalan tar utama (sekarang ni ada satu lagi jalan ke kem PLKN bukit besar). aku tak
pasti sama ada ada kubur atau tidak di masjid darul aman ni. tapi aku rasa masjid ni takda kubur.
tepi kanan masjid ialah lereng bukit.

atau mungkin juga masjid insiden itu masjid sg limau, sebab masjid sg limau ni memang kena masuk
ke dalam sikit dari main road. tapi , aku rasa masjid sg limau tiada kubur.

untuk mengatakan insiden tu berlaku di masjid sg ular, tapi tiada beranda di sebelah kanan.
walaupun sebelah kanan ialah kubur.

Rate

1

tergelak baca cite ni, lagi2 part berkahak tuseramnya tk brp sbb rasa kelakr semua ketakutan hahhahaha so kiranya makhluk tu org minyak lah kan? seram weh nmpk dpn mata

annehuda replied at 24-7-2024 03:47 PM

First time aku baca, impression aku ia ...

Banyak masjid rupanya. Tak perasan sangat sebab biasa kalo pegi kulim, solat kat masjid area pejabat government dengan TH or solat kat taman selasih.

Selalunya kat taman selasih sebab situ banyak gerai2 kuih & orang meniaga

Follow Us
Kenapa princ of brunei delete..

Sila2 sapa yg dan save sila share semula...

Saya mcm tk pernah bc tulisan,dr PB..

annehuda replied at 24-7-2024 03:47 PM

First time aku baca, impression aku ia ...

Awat saya dok rasa mcm masjid at taufiq , ayer merah.
Sbb kalau p...mmg kami parking depan masjid..atau depan kuboq...sbb mmg masuk pagar dataran parking sebelah tu kuboq.

Tp tahun 1996..tktau la..kot masjid tu rupa lain.
Dan betoi dekat dgn kmk

Kalau masjid sg limau...masuk ke dlm tp still nmpak jln utama..dan betoi tkdak kuboq...jauh dr la jugak dr kmk.
Sbb nk hala ke lunas

klu dkt ngn KMK, dr jalan junjong, masjid Kem PGA Batalion 2..tp xlogik psl die xde kubur n bkn masjid lama..

rindu nak baca cerita2 macam ni kat MPS
jom lah meriahkan semula MPS ni
kita xde cerita best, tunggu porumer lain cerita

Masjid ni dulu masuk mps yg berjemaah tidur dlm masjid kena kacau jin, berjemaah lari sana sini, kelakar juga sbb berjemaah panic, x silap ai dulu ada forumer bg gambar google lokasi masjid tu

Ada mps zaman dulu2 yg rumah hilang taman rinting siap forumer bg gambar hujung2 owner atau jiran masuk cari ckp itu rumah dia, dia renovate atau roboh x tau le yg itu semua cerita dongeng pandai2 buat cerita

dulu aku kaki lepak kat mps ni..lani dh xbest...sbb aku suka baca kisah drp pengalaman benar aje...

dulu aku kaki lepak kat mps ni..lani dh xbest...sbb aku suka baca kisah drp pengalaman benar aje...

raihaneem replied at 27-7-2024 04:57 PM
Awat saya dok rasa mcm masjid at taufiq , ayer merah.
Sbb kalau p...mmg kami parking depan masjid. ...

iols google macam ada persamaan dari segi kubur.
cuma belakang masjid tu ada taman perumahan dah.

tahun 1996 tu tak tahu la macam mana kan

Tq share...dah lama tak membaca kat MPS ni

cattiecute replied at 7-8-2024 04:29 PM
iols google macam ada persamaan dari segi kubur.
cuma belakang masjid tu ada taman perumahan dah.  ...

1996 area situ mmg kosong skit..kg pn ke dalam..iols dlu skolah kt sek asrama dlm kem PGA yg xjauh dr Kolej Mara Kulim tahun 94-98..mmg mengimbau sunggh huhuhu..

havovasta replied at 14-8-2024 12:50 PM
1996 area situ mmg kosong skit..kg pn ke dalam..iols dlu skolah kt sek asrama dlm kem PGA yg xjauh ...

iols kalau bab kulim ni teringat bapak iols punya cerita
dia naik moto malam2 buta
pastu tersuluh badan tanpa kepala kat tepi jalan
kat highway seberang - kulim
kan gelap situ malam2.
pastu pakej ada sawah tepi tu
then 1 lagi ada benda tumpang moto dia sampai dia teralit tengok cermin.

tq mod up balik citer2 lama..
kalau ada suggestion thread mana yg best2 boleh kasi suggestion