CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: produkherba

Mengapa Berahsia Sangat?

nape nk rahsia sgt.....klu ade resepi best pun bukannya kite yg punya...seme tu anugerah
Allah. kongsi je la.

akk plak klu ade kwn cuba resepi akk (x de special pn), mmg suka dan mesti nk tahu feedbacknya...smd jadi ke tak? sll follow up....cam myibuk plak nk tahu keberkesannya. klu kwn buat x jadi rasa bersalah plak...takut kot2x akk x bg information lengkap. kdg siap ulang bicara........

setiap org ni diciptakan dgn mcm2 perangai....mcm2 taste...mb kite rase x salah share...tp pd org tu salah beso klu share...mb pd kite masakan kite tu sedap sgt2... tp pd org lain,,,blm tentu sedap....kesimpulannye mmg Allah ciptakan manusia ni bermacam2 perangai... rasenye baru trill hidupkot..ade cabaran dan dugaan...klu sume org bile tanye resepi die share... mcm x mencabar kot...sume yg kite nak senang2 je bule dpt...klu camtu...xdelah topik ni...hehehe... pd i,,satu je...ade sebab kenape sesuatu tu jd pd kite...yg pasti hanye Allah yg tawu..mb kite x dpt resepi dr org tu,,sbb Allah nak bg yg lagi sedap..nak kite usaha lebih kot... sesungguhnye Allah xkan susahkan kite kecuali utk uji kite...bersusah2 dulu....bersenang2 kemudian....sekian ceramah saye utk kali ni...tq...

aku malas nak rahsia...kang aku yg kene buat..hehe..so aku kongsi je la resepi ngan kawan2..

biasa org yg berniaga je nak kedekut2 resipi nii

nak mintak pendapat korang la kan..kalau korang buat biznes makanan tu..susah2 g keluar duit utk belajar...lepastu ade kawan yg selama ni kita selalu je kalau buat makanan tu ker kita bagi free aje kat dia..lepas tu dia pun xpenah nak support biznes korang apetah lagi nak membeli,kiranya berkira sungguh nak kuar duit dia...tetiba disatu hari nan indah dia sms tanye resepi makanan tu...ape korang nak buat?? padahal pada masa yg sama mmg korang tgh berjual benda tu(kira laris la) ...

bg pengalaman saye la..kalau share2 resepi..maksudnya i bg dia info,tips..dia pun share2 benda yg dia tahu...itu sejuk jgk la hati...ni org tu sendiri kedekut nak share resepi dia..tetiba dtg mintak resepi brg mknan (yg kita jual) mmg fikir byk2 kali gak la...

It doesn't matter if people don't want to reveal their recipes. Just search for the recipe online.

Follow Us
aku ada fobia sikit la nk try resepi sebarangan terutama yg dlm  majalah dan blog nih. Kebanyakannya bila buat tak jadi pun. Sakit ati membazir je, kalau sbb air tangan lain org lain rasa tak kisah. Nih kalau sbb mmg bukan resepinya 100% ada bahan lain tak dimasukkan dlm resepi mmg sampai ati betul :@ geramnya aku . Setaka nih aku cuma percaya resepi dlm forum je yg dpt byk komen positif

saya lebih suka berkongsi resepi...

misalnya kalau ada yg nak order dekat saya kuih..sy lebih suka bg resepi supaya dia leh buat sendiri..

seronok sebenarnya bila resepi kita jadi ikutan orang..

tapi tak tahulah pulak...mungkin ada yg berahsia utk tujuan bisnes

teringat pesan chef wan, masa tu rancangan masak2 kat tv3 rasanya.. chef ada cakap la, dulu masa dia kecik2 suka sangat makan bubur ni.. tp dia lupa nak mintak resipi tu.. bila dah tua2 ni, dia baru teringat nak mintak resipi..tp nak cari kat mana,dah org tu tak ada.. (yg punya bubur tu saya tak ingat la, sama ada jiran ker nenek chef wan sendiri).. so chef wan ckp, kira yg masih hidup ni, jangan la kedekut sangat nak share resipi.. kalau kongsi2 at least generasi muda/akan datang dpt gak merasa makanan dulu2...mcm tu la lebih kurang..
pas tu chef wan ckp, dia mmg tak berkenan sangat pada mereka2 yg kedekut resipi sedap2 ni... katanya lagi,kalau kita share, bermakna kita share ilmu gak.. bukan kita sorang saja yg dpt, malah org ramai yg kita tak kenal pun dpt merasa makanan sedap... kalau resipi tu dapat di pertahankan rasa nya, itu lagi baik... kalau nak alter2 sikit resipi tu tak salah, tp resipi asal jgn di ubah2..

teringat lak pada spupu, punya la kedaung... pernah 1 kali tu, derang minta resipi air kausar, then my sis pun bagi la..afew months later, saya try nak minta resipi air kausar tu.. cheh!! boleh derang buat derkkk jer.. sorang  tengok dinding, sorang tengok lantai.. hahhahaa pastu tukar topik perbualan..

Teringat kat sorang sedara nih...dia ni tergolong dalam golongan yang tak berapa nak kaya. so dia terpilihla di bawah 1 program kementerian wanita yang mana dia dapat mixer, oven & barang2 bakeri bagai for FREE. & dia juga dapatla pergi kursus bakeri belaja buat roti, kek, donut, tart secara FREE.pastu balik siap buatla bagai ape yang dia belaja tu. aku cakap la..."sedap...bubuh ape ni?".pastu dia jawab "nak tau buh ape,rm50 untuk 1 resepi"
????????

kalau dia belajar pun secara free tapi kedekut nak share2 ilmu tu mmg ler hampesss...tapi  kalau kita tau org tu susah2 kuar duit utk g belajar takkan senang2 nak mintak resepi free gitu2...lainla kalau  kita rajin share2...

I tak kisah nak share recipe dgn org yg sama2 share ape yg dia tahu...tapi pada org yg kedekut...dah la kedekut pastu malas plak tu nak cari sendiri...mcm org kat atas2 ni ckp la..search je kat internet..ape yg takde...Try n error la...tu barulah trill..sbb selalunya org yg minat masak2 ni tak kisah kalau first time buat kurang menjadi...try lgi ..sampai la menjadi..practice makes perfect...usaha kena ade...

ntah la my cousins yg buat biz dlm food pun ckp chef2 pun kalau share recipe sure ade benda yg dirahsiakan.. wallahualam

Reply 71# Nadyne

lagi teruk kalau kawan yang pinjam buku resipi tapi tak pulangkan, lepas tu kata dia tak pinjam (kalau dapat beli baru ok; kalau tak?)......

kalau dah banyak kali kena, kita baik hati bagi resipi itu ini dan dia promise konon nak bagi resipi yang kita mau tapi tak ada juga...... tawar hati nak bagi lepas tu, nak label kedekut silakan

Teringat kat sorang sedara nih...dia ni tergolong dalam golongan yang tak berapa nak kaya. so dia te ...
momma Post at 20-9-2011 06:44

Saya teringat mertua citer waktu nenek mertua dulu belajar masak macam kuih dan kek,  diorang kene bayar utk setiap satu resipi. Tapi dpt resipi Dan belajor skali buat lah.

Reply 72# chempaka_ku

pinjam meminjam ni la kekdg lagi takut...takut org yg pinjam buat2 lupa..
Macam ni la..saya pun pernah jgk jd org yg meminta recipe masakan (esp signature dish yg dulu2) kat makcik2 sy...tapi adat kalau nak berguru nak belajar mcm mane...so kita la kene humble kan diri jd murid ..kalau org tu ade buku..kita salin sajer dari ape yg dia ckp... pastu org dah berbudi pandai2 la berbahasa..esk2 bile kita dah buat suh la 'guru' kita tu rasa...

sebenarnya definisi jgn kedekut ni shud apply pada dua belah pihak..pihak yg meminta dan pihak memberi...yang meminta/belajar jangan lah kedekut bila nak belajar ,kedekut sampai nak beli buku pun xleh..

even cikgu yg sy attend class tu citer...ade 1 time dia nak minta sangat recipe kek tu pd kwn baik dia..n dia sanggup byr sbb dia ckp dah rasa byk kek tp yg kawan dia buat tu sedap sgt..Barula dia dpt tau kwn dia g belajar kat singapore..so dia byr RM50 for one recipe..so dapat la recipe tu dan akhirnya jd keuntungan utk dia gak..sbb jualan kek tu mmg laris n till now recipe tu akn diinclude dlm class..so nmpk tak...nak pulangan/ganjaran kene la bekorban sedikit..

pada aku x kisah pun berkongsi resepi nih....at least leh kembangkan pengetahuan yang kite ade nih....mcm baru nih wat open house...ramai yang tanya resepi ayam masak merah aku....huhuhuhhuu.....aku pon ade wat bisnes mini popia...tapi kalo ade yang bertanya resepi aku bagi jerrrr....pada aku, rezeki masing2 dah tertulis dah, wat ape nak fikir yang org yang kite share resepi tuh akan potong jalan.....

Reply 75# haneco

Your ayam masak merah must be delicious. Do you mind sharing your recipe? I like Malay food, a lot .

Reply 76# lwyl

ok jah....

seekor ayam...goren jgn garing sgt
cili kering yang x pedas sgt...
bawang besar 4 biji
bawang putih 5 biji
halia 2/3 hiris
bawang besar 2 biji dimayang
susu cari 1/2 tin

belender cili kering, bawang besar, bawang putih dan halia, tumis hingga kehitaman (lebih kurang 2 jam)....pastuh masuk kan ayam, bagi sebati, susu cair, gula dan garam.....dah dekat2 nak angkat masukkan bawang yang dimayang.....tadaaaaaa...siap ayam masak merah......., simple jerrr..tapi ramai yang suke, dak2 pon suke sebab x pedas......

Reply 77# haneco

Thank you so much. To tumis for 2 hours, how much oil must I use?

belender cili kering, bawang besar, bawang putih dan halia, tumis hingga kehitaman (lebih kurang 2 jam)....pastuh masuk kan ayam, bagi sebati, susu cair, gula dan garam.....dah dekat2 nak angkat masukkan bawang yang dimayang.....tadaaaaaa...siap ayam masak merah......., simple jerrr..tapi ramai yang suke, dak2 pon suke sebab x pedas......
haneco Post at 26-9-2011 08:54

biar betul nak tumis sampai 2 jam neh....

Reply 79# airwickss

rentung       

i think tumis hingga masak dan keluar minyak