CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: produkherba

Mengapa Berahsia Sangat?

redz85 posted on 22-1-2013 10:23 AM
nak salah kan mereka pun tak boleh juga.. orang keluar duit untuk dapat kan ilmu.. tapi ada orang dg ...

penah tanya kat kakak, dia belajaq kat mana, buku beli di mana....pun tak nak bagitau....!
mama tak penah mintak pree...dulu mama pi kelas buat tart cheese, balik dia sound resepi kat mama
mama dgn rela hati siap type print dan bagi kat dia..tak tipu sket pun.

emm...entahlah

Tidak dinafikan ada jugak yg 'kedekut' nak bagi resepi penuh ttg sesuatu masakan... Tapi, sebenarnya ilmu ni lebih afdal dikongsi bersama.... cuma mungkin mereka ada sebab tertentu kenapa xnak bagi full resepi tu... entah laa...hanya depa jerk yg tau...

Mak saya pernah berkongsi resepi yg mn idea resepi tu dtg dr Mak saya.Mak share resepi ini dengan jiran sebelah.one day, jiran ni masuk competition masak2.dan dpt no 1.dan dia claim itu adlh resepi dan idea dia.

Mak saya ok.anggap itu rezki dia...tp dari sudut lain.dia tak jujur.erm...cerita 20 tahun dulu..

mamaezah posted on 22-1-2013 02:55 PM
penah tanya kat kakak, dia belajaq kat mana, buku beli di mana....pun tak nak bagitau....!:shakehe ...

lain orang lain perangai kan.. walaupun adik beradik..

aku selalu beli buku kuih-kek-biskut-roti di popular bookstore.. chinese section.. buku-buku dari seashore publishing selalunya menjadi.. murah pulak tu di bandingkan dgn majalah/buku  masakan melayu di malaysia ni. no offence

Mamason posted on 22-1-2013 03:46 PM
Tidak dinafikan ada jugak yg 'kedekut' nak bagi resepi penuh ttg sesuatu masakan... Tapi, sebenarnya ...

baca post #103

ade jugak eh....
bagi aku.. tak perlu la nak rasie2 resepi ni...
share2 lagi bagus ape..
kut2 die pun boleh bagi tips yg lebih bagus dari kite ker...hehe

Follow Us
lagi satu, saya sgt bersyukur ada forumer2 kat sini yg tak lokek nak share resepi mereka.
hingga saya boleh buat side income.antaranya, butter cake, crepe durian, kek coklat moist,...moga mereka dimurahkan rezki.amin.

nunul posted on 22-1-2013 04:17 PM
Mak saya pernah berkongsi resepi yg mn idea resepi tu dtg dr Mak saya.Mak share resepi ini dengan ji ...

Kesiannya.... kakak saya pun pernah kena cam tu jugak.... tapi dia kata biarlah...org xjujur nie xlama... dia kalau org tanya aper2 dia jwb dari a-z... kalau dia tanya org katanya xtentu nak bagi tunjuk ajar yg sama.... manusia nie mcm2...

Betol. Ada member aku, mak dia masak nasik goreng jepun. Mak dia ckp resepi rahsia kecuali kalo dah kawen ngn anak dia baru dpt resepi tu

come to think of it, tak de nak salahkan si empunya resepi dan yang meminta resepi.  Masing2 ada alasan nape nak bagi dan tak nak bagi.  Sudah tentunya ada sebilangan  yg spend ribu riban attend kursus dan kelas masakan utk dptkan ilmu, tak nak bagi ilmu tu secara percuma.  Ye lah dah spend byk $$$$...maybe to them tak berbaloi nak bagi free je pada org lain waima pun adik beradik....

IMO, even if you have one the best recipe in the world pun, air tangan tetap memainkan peranan...

Ada setengah orang tu tak nak kongsi recipe sebab takut sgt orang lain ambik 'rezeki' dia. Ye lah, bagi dia, kalau semua dah pandai buat and berjual, tak ramai lah yg akan order dgn dia ye tak. Susah bergaul dgn orang2 mcm ni.

sagugulamelaka posted on 23-1-2013 11:41 AM
Ada setengah orang tu tak nak kongsi recipe sebab takut sgt orang lain ambik 'rezeki' dia. Ye lah, b ...

selalu jumpa org mcm tu ...

.....mcm keadaan skrg ni lah...famous dgn nasi ayam penyet....ramai kedai dan stall makan yg offer nasi ayam penyet smp ke tahap dah naik muak nak makan ...

Tak suka certain orang yang kedekut resepi dia tapi beria nak tau resepi kita

kenape la ye? tak baik tau ~

millsnboon posted on 23-1-2013 11:41 AM
come to think of it, tak de nak salahkan si empunya resepi dan yang meminta resepi.  Masing2 ada ala ...

Betul tu...saya setuju. Macam saya kalau resipi tu saya amik dari Internet dan buku-buku saya tak kisah kalau sharekan dengan sesiapa.
Tapi kalau dari kelas yang kite attend tu bukan lah kite kedekut nak sharekan resipi tapi kite kene pkirkan bahawa susah payah seseorang tu kumpul duit dan ikat perut semata-mata untuk menghadiri kelas, dengan mudah kite meminta resipi dari orang tu. Sesuatu kelas tu pulak ada yang bukan murah. Ada yang sanggup tinggalkan anak-anak kecik, di rumah dan menghabiskan hujung minggu dengan menghadiri kelas. Ada pengorbanannya. Jadi disebabkan susah payah nak belajar sesuatu resipi tu dan harga kos yang menjadi taruhan demi mencari sesuatu ilmu tu jadi jangan lah mereka dipersalahkan andai kata mereka tidak berkongsikan resipi yang mereka belajar. Lagi satu kite juga kene pikirkan cikgu yang mengajar buat kelas tu. Dia pun cari duit dengan mengajar orang lain dan memberikan resipi tu. Boleh kalau nak resipi tu tapi kene la caranya. Sebagai contoh mungkin anda boleh datang belajar resipi itu kepada orang tu. Kalau kene bayar, bayarlah.  Orang yang memberikan resipi tu pun tak rugi, dan orang yang mendapat resipi tu pun tak rugi sebab dapat ilmu lagi. Kalau susah nak dapatkan resipi dari seseorang tu, bagi saya senang saja...kite perlu juga berusaha dengan cara yang sama. Kumpul duit dan cari cikgu yang mengajar. Ataupun nakkan resipi percuma, cari saja dari Internet yang mana berlambak-lambak ada yang sudi sharekan resipi dan step-by-step nya.

Last edited by serikandi_gurl on 9-4-2013 12:37 PM

Ingat masa kat ofis lama dulu kawan buat ayam panggang ngan air koktel ...sedap sungguh ..sampai skrg  ada apa2 aktiviti makan2 sure buat resepi dia... mmg semua puji resepi dia... pastu kita plak panjang2kan resepi dia kat org lain....kongsi ilmu x rugi....tp depends kat individu tu sendiri sebenarnya...air tangan masing2 tu berbeza...

kalau cecco..bukan sebab diorang taknak bagi resepi tapi sebab diorang punya resepi main campak2 aje.. mak cecco pun macam tu jugak.. "the art of food" katanya..mana ada food yang perfect.. ceh..layankan ajaaa