CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 31812|Reply: 190

Social Anxiety Disorder

Edited..... Last edited by kjk_2006_256 on 20-6-2013 06:17 PM

Rate

2

panjangnya
muka hodoh?maksudnya muka tt buruk kerepot2 ke?ke diri sendiri yg cakap camtu..siyes xpaham

sy xreti nak kasi nasihat..

tp sy pon jenis kategori pemalu jugak latp tak la malu sampai ketahap awk tu

beb kesian ko beb! aku mcm tak percaya jenis yang mcm ni ada.. sbb kawan2x sume jenis yang over confident walaupun sedikit humble..

btw tapi cara penulisan ko.. aku tahu ko dah cuba sedaya upaya.. cuma yela seperti yang ko ckp.. sbb penyakit ko tuh. (mcm cite ankku sazali plak kan, yang M.Rajoli and Ahmad Idham belakon tu)

btw.. doc tak ckp pape ke tentang penyakit ko ni.. ke dorg just bagi kaunseling kat ko je.. ??

ini penyakit berat dan menyukarkan

susah nak idup kalo ade penyakit ni.. tpi sorry, aku x reti nak tlg..

Follow Us
errkkkk.....

g jumpe kaunseling.....pnjang sgt cite ko ni, aku baca gtu2 aje..tp bab yg ko xtgk cermin tu, aku asa mcm bedo'oh plak (melampau).....igt kata2  "sayangilah n hrgailah dri anda sndri sblum nk harapkn org lain syg n hargai diri anda tu"

ni lame2 pendam, mkn dalam woo..bleh jd psycho nnt..nauzubillah la kn

Post Last Edit by faraway1 at 12-5-2011 18:21
Hurmm...
7) Paling melampau, menyalah kan family aku, aku kata sebab aku lahir tak cukup bulan la, sebab lahir pakai vacuum la, tu yg aku jadi camni... Patut lahir Januari 1992, tapi aku "degil" gak nak kuar December 1991, so, aku kata, nilah hasil budak tak cukup bulan... Nak kata diaorg salah didik aku, memang langsung tak.. Diaorg elok je didik aku, apa aku nak semua dapat... semua diaorg kasi, kasih syg pun diaorg bagi, bergaduh, langsung tak... tapi aku still tak faham kenapa aku kena SAD ni....
goto=findpost&pid=44011716&ptid=542530][/url]

me pun lahir tak cukup bulan,
mak kata masa me lahir hanya sebesar saiz tapak tangan org dewasa aje..
(mak kata so me percayalah tapi memang me lahir tak cukup bulan)

tapi me berani backpacking sesorang sambil kenal ramai orang,
me berani yakin dgn diri sendiri, me tak biarkan org pikir me tak mampu
buat itu ini, dan me berani tinggalkan msia dan hidup di negara orang...

me pun pemalu, tapi malu bertempat...

me selalu pikir sbb me lahir tak cukup bulan,
dr saat lahir dah berusaha nak terus hidup..
sbb tu me jadi lebih berani dalam hidup.

berani ni penting.. sbb dr situ datangnya keyakinan dan malu bertempat

social anxiety diosrder.
doc ke yg bgi diagnosed penyakit tu..ke ko sendiri rase mcm tu

aku rasa ko kena gi jumpa psychiatrist. kalau nak gomen punya, x silap aku kat hosp. putrajaya dan HKL ada department ini. sila consult mereka, sbb this is a psychological / mental problem, not physical. insyaAllah diorg ada membantu.

since ko sendiri admit ko ada SAD ni, mesti ko xde problem nak consult diorg. cuma aku suggest ko xyah bgtau sapa2 la ko nak gi hospital, sbb takut org perlekehkan ko pulak. nanti ko down, lagi bahaya.

aku serious ni. kawan aku sorg kerja kat dept itu, dia ckp dia handle all sorts of problem. bukan setakat mental disorder aka gila tu je. org ada marital problem pun kdg2 doktor refer ke situ.

and please jangan tangguh2kan nak jumpa doktor. aku takut ko jadi biawak hidup je kat rumah nanti, nak gi interview kerja pun x lepas. kesian your parents.

Rate

1

ko kene jumpe kaunselor..
tak pon,ko pegi mane2 klinik kerajaan..
slalu kat situ dorang ade sediakan doktor pakar selalunye..
ko jumpe doktor tu..
ko cite masalah ko..
nnti die akan panjangkan surat ke hospital..
ha,kat hospital nnti die bg kaunseling,bg macam2 care utk ko..

ko kene kuat..
jangan fikir diri ko pelik..
bile ko fikir diri ko pelik,
ko akan berkelakuan pelik..
kuatkan diri TT!

bukan kecik nyer masalah nie...g ler jumper pakar ker aper...kang melarat lagi ler susah...
cuma dalam hidup kita nie...Allah tujuan utama kita...dalam hal nie TT ader masalah ker x!

kena bina keyakinan diri dulu..

baru dapat bergaul dgn masyarakat..

mungkin ko patut pegi join kem bina semangat ke... must conquer your fear first..

pasal ko pikir org lain better dari ko.. tp sebenarnya salah.. org lain sama mcm ko.. org lain sama manusia biasa.. lain kali anggap je org depan kau sume bodoh.. tp jangan panggil diorg bodoh pulak.. cuba test ko punye public speaking..

kuatkan semangat...

SAD ni doc cakap ke ko cakap sendiri?
ko ni takde konfiden la haihh

ramai je orang pemalu termasuk aku , err tapi taklah teruk sampai tahap ko ni

bro,
u need help
jgnla menyorok dalam rumah..
pergi la berjln keluar..
lepak dgn kawan2 gi main bola ke, futsal ke

Ni komen daripada org yg ada masalah ko..
Dulu aku pun ada masalah macam ko.tapi beransur kurang lepas aku paksa diri aku supaya berpikiran positif,bergaul ngan ramai org(as usual org cam gampang jgn dilayan) dan cuba berfikiran matang.macam ko dulu rmai org even girls kata aku kacak,putih dan tinggi(sama 178cm) biarpun aku rasa aku langsung x kacak.nampak nerd ada la.sometimes diorang gelakkan aku tapi bila pikir balik sifat rendah dirilah menyebabkan aku jadi semua tu sampai menjejaskan facial expression(nampak hodoh dan bodoh) dan segala special features serta kebolehan yg aku ada.nasihat aku daripada ko jumpa kaunselor baik ko jumpa terus doktor pakar jiwa.cth kat hospital PPUM.mungkin ko akan lebih cepat pulih kalau nak dibanding kan ngan aku yg bertahun-tahun baru pulih.

Kat negara kita masalah mental yg pelbagai ni tak ramai org tau sbb tahap pengetahuan masyarakat Mesia yg rendah(ketinggalan lagi).aku x penah pun citer masalah ni kat parents ataupun member terdekat sbb aku expect dorang x tahu dan anggap semua tu biasa2 je.silap2 aku lak kena shoot balik kata malas dan x kuat semangat  biarpun aku cuba kuatkan semangat aku sepanjang masa.jantung slalu je berdebar,badan berpeluh dan rasa x selesa bila pegi kat tempat yg ramai org.masalah ni dah jadi stigma masyarakat.bagi aku setiap org berhak bersuara dan mendapat kebahagiaan dalam kehidupan.

Rate

1

SAD... tapi pandai pulak nak menyalahkan mak bapak..  baik jumpa pakar. takyah nak meroyan kat sini.. org kat sini pun bodoh2, bukannya pandai sgt nak tolong kau.. singgah sini nak ngompol tacang jer...

aku pun rasa2 ada jugak penyakit ni kot...tp kau ni teruk sgt la....mmg nak recover totally agak sukar..tetapi ckit2 la....pendapat aku.....mulakan berfikir...kembali la..kepada pencipta..iaitu Allah...

cuba tanya diri sendiri.....kanapa kau berfikir cam tuh...??? Allah dah bg kau sempurna...kau bukan OKU....lahir cukup bulan ke tak cukup bulan...tak penting...yg penting  sekali...kau kena bersyukur...kau ada segala2nya...mak pak...badan yg sihat..minda yg sihat...cuma kelemahan kau yg utama...cara berfikir....

kau kena ubah cara berfikir dan perkara yg kau fikirkan tuh.....jgn sesekali suka menyalahkan apa2..sesiapa apatah diri sendiri....Ingat la..Allah jadikan setiap manusia tuh ada keistimewaan dia sendiri..kita yg kena cari..kita kena usaha ....dan kita kena berani mencuba....pernah tak kau dengar satu kisah...seorg yg tiada kaki dan tangan...tp dia adalah seorg pakar motibasi....maaf aku dah lupa....nama dia dia...tp dia mmg betul2 menunjukan kesungguhan...dia pergi setiap sekolah....dia beri motibasi kat kanak...dan dia cuba nak buat segala perkara sendiri....tgk..cam ne semangat dia...walau dia tiada kaki dan tangan...nt kalau aku jumpa..aku paste kan citer dia...

apa yg kau kena tgk kat cnie.....dr semangat dia..dia berani dan tak putus asa berusaha...kegagalan adalah tangga ke arah kejayaaan  selagi kita teruskan langkah kita....kalau kita berhenti...mmg kita takkan berjaya...

nasihat aku.....1st.....kau kena berani mencuba....gagal tak pe...mula2 pasti malu...tp bila kau wat lg dan lagi...InsyaAllah kau akan berjaya...yg penting kena cuba dulu...dan jgn give up...

cth dlm pergaulan....cuba2 la..bergaul ngan org...jgn fikir apa2...terus wat je..kalau kau fikir2 mcm yg negatif..pasti kau takkan bergaul smpi bila....cuma pastikan jgn sakitkan hati org dan baca la..buku2 ttg kaedah dan cara bergaulll...byk leh dpt ilmu...tanya je kat google...wat study dulu..just utk menaikan self konfident kau...

ttg kemampuan kau...kau jgn takut utk mencuba....dare to fail....kau takut mencuba sbb kau takut gagal....tp..mana ada org yg terus berjaya..pas ti akan ada rintangan...err..aku tak nak ckp byk2 sgt....fikir2kan la...yg positif..elakan berfikir negatif....Jadikan la..Nabi Muhammad sebagai contoh dan teladan...baca la..sirah ...

Rate

1