CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kjk_2006_256

Social Anxiety Disorder

malu itu sebahagian dari iman. ada bagusnya malu ni, sbb ia menahan kita dari melakukan perkara2 yg tak elok.

manusia wujud utk menyembah Allah. tanamkan dlm fikiran, apa2 yg awak nak buat, buat kerana Allah SWT. DIA lah mengadili setiap perbuatan kita. jgn ukur diri dgn perbandingan sesama manusia.. setiap manusia itu berbeza. tak perlu bersedih andai kita berbeza atau kurang di mana2.

akak suggest awak download buku Don't Be Sad ni... link dia.. bacalah .. http://www.dont-be-sad-alqarni.com/

hidup di dunia ini singkat... jgn disia-siakan dgn perasaan yg terlampau negatif ... sayang & yakinlah pada diri sendiri.

all the best, dik!

Rate

1

kt BARAT.. diorg tuh pentingkan sgr psykologi material .. tuh yg banyak pakar sakit jiwa buat duit..

pada aku ni MASALAH mengada2 terlebey.... jgn pikir negatif nyer... maksud aku.. membesarkan pekara2 negatif yg tak sepatutnyer menyusahkan iduop ko....

sebenarnyer perangai ko ni same nyer ngan org yg merase diri mereka sgt hebat dan sgt cantik.. bezakan ko tuh merase diri ko gst huduh dan sgt tidak layak... SEMUA NI PENYAKIT SELF CENTERED TERLEBEY...terlallu fokus pada diri sendiri

soo banyakkan membace..... mula2 buat perubahan sikit2...

pasal pemalu teramat tuh..... BUAT PENGETAHUAN KO.... SEBENARNYER TAKDE SAPE PON YG KESAH KO TUH WUJUD ATAU TAK.. kecuali la ko tuh org gila wat perangai tak senonoh.... XDE SAPE YG NAK NGUMPAT KO SKE2 ATI...... soo go out there and hav fun with your self

Rate

1

panjangnya
muka hodoh?maksudnya muka tt buruk kerepot2 ke?ke diri sendiri yg cakap camtu. ...
cik_kiah Post at 13-5-2011 00:43

Nak kata buruk tu memang pun... tapi ramai yg kata sebenarnya sy ni mengada2 je...

alamak...teruk jugak masalah TT... first time dengor ada orang ada penyakit disorder sampai ke tahap uols... setakat kera sumbang lite2 tuh pernah la dengor..

pekata uols g dapatkan rawatan psychiatrist professional dan bertauliah? diorang bleh assess tahap keterukan penyakit uols..dan bleh guide uols..jgn laks ckp takmo jumpa sebab malu or rasa rendah diri or takut doktor pandang rendah dan ejek uols lak diorang dah well-trained...diorang dah pernah handle kes lg teruk yang sampai ke tahap suicidal attempt cases...so diorang takde masa nk gelak kat uols..diorang lg concern ada la...seorang permata negara yang sikit2 permata nye terhakis dan hilang ditelan air..sapa tak risau.. sila dapatkan rawatan segera...takyah nk nenong nenong pungpangpungpang kat sini je

Rate

1

Reply 10# miyoma

Actually, aku memang tak pernah jumpa doktor pun..
Paling "hebat" pun, takat kaunselor je.. bila da jumpa kaunselor tu, faham2 jelah..
ayat yg memang aku dah muak dengar.... benda yg sama di repeat berkali2... hurmm...

And ye, memang aku sendiri yg rasa aku ada SAD lepas baca banyak artikel pasal tanda2 penyakit tu...

Ni komen daripada org yg ada masalah ko..
Dulu aku pun ada masalah macam ko.tapi beransur kurang le ...
roblucci Post at 13-5-2011 10:16

AKu kalau boleh dan berkemampuan tu, memang da lama nak pergi jumpa pakar sakit jiwa..
tapi masalahnya, aku bukan duduk area2 KL, Selangor, yg memang dekat dan senang nak akses kemudahan rawatan sakit "mental" kelas pertama.. duduk kampung je.. tempat ceruk.., memang jgn harap lah nak jumpa doktor pakar sakit jiwa kat sini....

Btol tu, kat M'sia penyakit ni still org tak tau.. and org akan cakap kita gila kalau kena penyakit camni.. padahal tak gila pun... haish..

Follow Us
malu itu sebahagian dari iman. ada bagusnya malu ni, sbb ia menahan kita dari melakukan perkara2 yg  ...
Mulan Post at 13-5-2011 10:26

Thanks for the link.... tapi sy ni malu tak bertempat kak... Jalan pun tunduk je... sampai tahap camtu sekali... tapi kalau dengan family and org2 yg memang rapat, sy memang get well dengan diaorg...

ko bukan tahao SAD lagi raser..
sbb ko masih lagi kuar jalan2,dan ko ckp get well kalo org yg ngam ngan ko..
dan ko boleh study lagi..
tpi one day ko akan dpt SAD ni...
baik ko konsult ngan doc,kg.mana ko dudok ni..majoriti hospital negeri ada pshciatrist department,pegi outpatient dlu,nanti ko akan refer ke sana..
insight ko gud lagi,judgment ko pon ok lagi..and insyaallah ko boleh cope benda ni..

Rate

1

laki rupenye TT ni.. parah la kalo laki jenis cmni..
emm yg penting is kawan... cari kawan yg betul.. yg boleh bwk ko bergaul dgn ramai org.. selalu2 la lepak..

AKu kalau boleh dan berkemampuan tu, memang da lama nak pergi jumpa pakar sakit jiwa..
tapi mas ...
kjk_2006_256 Post at 13-5-2011 11:13

imho bukan org x tau, tapi omputih mmg suka mengkategorikan segala hal. it's not really a disorder, sbb dia bukan sbb genetik, tapi environmental dan mental state seseorang tu sendiri. it's all in your mind. kiranya ko sekarang kena ubah mindset tu, and for that you need professional help.

ko duk mana btw? try la google, rasanya kat hospital kerajaan negeri lain ada dept tu, tapi x semua.

aku dulu2 pun pernah rasa aku ada SAD, sbb pengaruh tv kot, time tu dia byk tunjuk iklan awareness pasal ni. tapi ntah bila lama2 aku focus on studies, hang out dgn kawan2, last2 x teringat pun pasal masalah ni. alhamdulillah boleh hidup normal mcm org lain, except for the occasional darah gemuruh bila jadik center of attention.

at least ko boleh berforum macam normal. ada social interaction of some sort jugak kan?

Rate

1

rosse setuju dgn 2 pendapat forumer kat sini:

1. kembali kepada Allah
2. jadi berani kerana disitulah kunci segala keyakinan

sorry ek rosse nak ckp skit ... sebenarnya rosse nak marah tp takperlah rosse ckp slow2 ...

drp apa yg rosse baca & cara tt berfikir ... rosse rumuskan tt nih seorang yg mementingkan diri sendiri! mak bapak tt susah2 membesarkan tt cukup segala kasih syg & pelajaran tp tt mcm tak bersyukur .... tt sibuk dgn dunia entah haper2 tt sendiri sampai terlupa tanggungjawab seorang anak ... rosse berpendapat masalah "SAD" tt tu tak wujud langsung! tt byk bersendirian & terlalu byk masa terluang sbb tulah pikiran tt diisi dgn benda2 yg negatif ....

tt kata tt pemalu ... perlukah perasaan malu tu tt layan? klu dah malu sgt cemana nak pegi semayang jumaat?

camnilah rosse cadangkan tt buatlah 1 lawatan utk pegi pegi kerumah anak2 yatim / anak2 yg kurang upaya ... sbb ni saja yg rosse rasakan terapi yg paling bagus utk tt & drp situ barulah tt paham apa yg rosse cuba nak sampaikan kat sini ...

Rate

1

Nak kata buruk tu memang pun... tapi ramai yg kata sebenarnya sy ni mengada2 je...
kjk_2006_256 Post at 13-5-2011 11:00

mengada ngada tau awk neh

Reply 1# kjk_2006_256

dik , akak rase u kene jumpe psychiatrist..

jangan malu sebab bukannye jumpa psychiatrist membawa maksud adik ni gile...

serius i think u need treatment ,

akak ada kakak yg ade depression , lepas jumpa psychitrist , dia makn ubat , skang she memang improved biarpun on medication...

Rate

1

Hurmm...
aku sendiri sebenarnya dah memang tak dapat menanggung masalah aku ni..
Korang pernah den ...
kjk_2006_256 Post at 13-5-2011 00:33

aku rasa nko memang bodoh

kesiannya..nak berkawan bleh ..

aku rasa nko memang bodoh
eve_6 Post at 13-5-2011 23:37

Thanks for the compliment.. I really appreciate that...

Reply 26# kjk_2006_256

ceruk manalaa sgt kalau sampai line internet pun dah ada.. kira maju aa tuh..

malu tak bertempat kekdahnye aku dulu cam ko la gak..gi kedai pun tak nak..macam2 aku bagi alasan kalo mak suh gi kedai..puncanya MALU la jugak..pastu mak mesti tanye nak malu apenye..bukannye takde hidung ke ape..tapi mmg susah nak buang sifat malu tak bertempat aku tu tapi lama2 bila dah masuk skolah dah kenal kawan2 seme aku sikit2 buang perasaan malu n tak konfiden aku tu sikit2..skang dah ok la sket rasenye

Reply 1# kjk_2006_256

mmg kronik penyakit kau.sbnanye kau jgn ikut sgt perasaan kau.what should u do is CHANGE UR MINDSET.kau je yg boleh ubah diri kau.kau jgn harap org dtg kt kau,kau kna dtg kt org,be friendly.jgn sbb kau gemuk kau malu,if that so kau cuba kuruskan bdn.btw kau xd jmpe pakar kaunseling ke?maybe dorg bole tlg

Reply 38# UnaHusna

ayat mk kau sebijik mcm ayat mak aku. 'asl malu?kau xd hidung eh?'
mk aku salu ckp cmtu klau aku mls peg kdai