CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kjk_2006_256

Social Anxiety Disorder

10) AKU PALING BENCI bila org cakap, "setiap org ada kelebihan, ada kekurangan"...

motip..part yg neh macam sama jahs kita
sy pong salu rasa diri neh tade kelebihan gitudah lama pikir ape kelebihan sendri..tp sampai skrg xjumpa2

Aku pun lebih kurang jugak macam TT, pemalu, pendiam, tak ramai kawan, tapi takde la sampai nak jln kat lua pun nak tunduk, takut org bagai. hadoii tu da teruk sgt tu.
Pendapat aku ;

1 - Kuruskan kurus. tinggi aku pun sama mcm ko gak TT, 178cm, berat aku dulu lagi lah beratus kilo. tapi skrg ni dlm proses kuruskan bdn. alhamdulillah dah hilang berpuluh kilo jugak lah walaupun tak kurus mana lg. bagi aku, dengan cara ni akan automatik boost keyakinan diri ko.

2- RAMAIKAN KAWAN. ni paling penting, ko akan dpt rasa beza bila mana ada kwn2 yang ambik berat psl ko, atau ko introvert, hidup dlm dunia sendiri. sangat berbeza dan aku dah laluinya. jadi cari kawan yang boleh ajak cakap.

Rate

1

dulu masa aku sekolah menengah... ada sorg budak laki ni mmg tak nak bercakap.. kalo tegur dia senyum aje..
dia masuk masa form 4.. bapak dia siap cakap kat kitorg.. kalo boleh try le ajak anak dia bersembang.. tapi hakikatnya.. sampai kat university pun dia takmo bercakap..
dia study pun sengsorang jek..

adekah mamat tu mempunyai 'penyakit' yg sama?..

aku x nampak mcm masalah lak... rancak je tt berforum.. citer pun panjang2..

mungkin tt bleh gunakan iphone.. apps yg speak out bila dah type. ala2 mcm narrator.

aku pun jenis yg malas nak bercakap ngan org. sbb, bila dengar org berckp.. aku blur.. so apa2 job aku mintak client email je. disamping dpt menyimpan record yg jelas utk job tersebut. kalau lepak ngan member, physically mmg lepak sesama. tapi still communicate online ngan gadget memasing.

anggaplah ini sbg kelebihan yg tiada pada org lain. ko bayangkan bila bini/gf/awekz berleter berjam jam.. ko bleh buat muka selamba je. x de effect. lantas akan dpt pujian drpd org lain.. eg: "waa.. coolnya laki/bf/pakwe ko... kalau laki/bf/pakwe aku dah lama kena penampo!"

nyatakan kpd bini/gf/awekz, kalau ada apa2 perkara yg important, please write it down/email. ada pompuan yg bab berfikir nie malas sket, bercakap/berleter mmg rajin. utk menulis/type email, memerlukan sedikit daya pemprosesan. so, diorg akan write/type benda2 yg betul2 important je.

aku dianugerahkan sbg pendengar setia terbaik 2008 n penyimpan rahsia terbaik 2010 lalu oleh persatuan wanita bermasalah mukim ampang jaya. aku berharap dpt berjaya diperingkat antarabangsa dimasa akan dtg.

note: skarang nie aku slalu gak layan chat ngan awek bisu/pekak. gaya bahasa diorg agak janggal kerana mereka perlu menterjemahkan bahasa isyarat ke bahasa chatting. contoh: "bulu ayam" menjadi "ayam bulu". dengan ini, saya meminta ampun n maaf drpd rakan2 dlm forum yg pekak/bisu sekiranya terkutuk gaya bahasa anda (especially dlm bod mps beberapa tahun yg lampau). i am really2 sorry. dgn adanya kesedaran/pemahaman ini, kejadian tersebut tidak akan diulang lagi.

sekian.

Rate

1

Hi kjk..

sebenarnye espi pn ade masalah yg sama.anxiety disorder.tp lg dasyat kot.

mase zaman2 sekolah dulu espi takut nak cakap ngan orang kantin.espi lagi rela tak makan dari kena tanye berapa harga kuih.
before espi sambung study espi keje dgn company siam.bile sambung masuk universiti espi lupe caner nak communicate dengan orang..maybe ade orang xpercaya bile cakap espi lupe cane nak bercakap..tp percayela org ade AD ni mmg boleh..so stat dr situ espi tau espi kne berubah

utk pengetahuan kjk AD espi ni dah lead to health problem. kadang2 espi ada palpitation problem..blood pressure pun penah naik sampai 140/90..time tu doc pn dh stat monitor..alhamdulillah la skrg dh ok

kalau dalam kehidupan seharian lak espi penah kene panic attack mase jawab final exam.terpakse kluar pegi toilet sbb nk muntah.nasib baik tak teruk sgt sbb penah bace kalau panic attack ni boleh buat org pengsan.
mase awal2 dpt lesen kerete..kalu lampu merah tukar kaler hijau pn espi boleh tekejut.siap melatah lagi.kalu jadi camni biasanye parents espi suruh tuka..biar diorang lak bawak..

espi just nak share dgn kjk n forumerlain  ape yg espi try untk kurangkan kesan AD ni.kalu cakap baik terus mmg tak boleh la sbb espi pn tengah berusaha ni.

Mase kt universiti
mase ni espi dah sedar sikit la pasal AD ni.so espi cari kawan baik yg mulut macam makcik2 (tp hari2 la kene laser) kalu boleh jangan carik org yang macam kite gak..kawan Baik espi ni M (bukan name sebenar) mmg la sgt ramah. kalau boleh semua orang dia nak tegur.espi ikut je mane die pegi n make sure kawan M ni kenal espi..cosequencenye bile espi terserempak dgn kawan M ni,,nnt biasanya diorang yg akan tegur dlu "kak M mane".so its a good start la utk memulakan perbualan.

Mase menganggur
espi join forum ni..espi dgn sedaya upaya nak try join gethering..smpi sekarang xberjaye..tp kjk try la join mane2 gethering sbb espi percaye forumer kat sini sume sporting belaka..so join forum ni pn sebenarnye salah satu langkah yg bijak jugak.

Mase stat keje
mase ni plg susah skali..sbb ape yg espi buat ni kne berterusan..kalau tak AD ni mesti datang balik..sbb kerjaya espi bukan kne jumpe org or kne keje front desk.komuniti tmpt keje espi skrg ni kecik je n majoritinye bangla, nepal n vietnam.
espi dh try carik beberape kelab utk dijoin time lapang..tp byk yg xbrape sesuai
skrg espi join komuniti bisnes yg menggunakan MLM(multilevel marketing) sbg diorang punye marketing plan..sbb espi rase ni yg plg sesuai (matila kne lahar ngan anti MLM pasni.ni bukan nk promote)
espi harap dapat join semua event diorang n berkenalan dgn ramai org yg bermotivasi.n dorang mmg suke bercakap n suke nk share macam2 dgn komuniti diorang.(p/s espi bukan suruh pn join mlm tp ni salah satu langkah yg espi dh buat..kne la pilih mlm yg sesuai.espi letak sedikit modal yg espi rase mampu n xharapkan pn dapat duit berjuta..espi harap dpt menjadi lebih positive n bermotivasi je..nk halau AD ni jauh2..stakat ni mmg xe sales lg..nasib espi baik ade upline yg cool n kawan2 yg supportive

so utk kjk: u yg kne buat pilihan..org lain xboleh buatkan utk u.nk berubah mmg susah n espi nak buang AD ni dah makan tahun.slow2 je dlu .org kate pelan2 kayuh. tp yg penting kite kene berusaha nak jd yg lebih baik.kalau boleh join la mane2 persatuan or kelab yg sesuai dgn jiwa kjk.kalu suke masak boleh try join kelas memasak.
akhir kate nak seribu daya tak nak seribu alasan

sekian~

Rate

1

dulu masa aku sekolah menengah... ada sorg budak laki ni mmg tak nak bercakap.. kalo tegur dia senyu ...
archilless Post at 14-5-2011 01:51

Mungkin ya, sebab my parents pun memang cakap camtu masa jumpa my friends kat U...

Follow Us
aku x nampak mcm masalah lak... rancak je tt berforum.. citer pun panjang2..

mungkin tt bleh guna ...
mziskandar Post at 14-5-2011 02:41

Erkk.. iPhone?? Mahal bebenor tu... di luar kemampuan sangat da tu...
Memang sy takde masalah langsung kalau communicate dalam internet (aka dunia maya)..,
tapi the problem started bila kat alam realiti.. memang langsung tak boleh nak communicate..
Kalau boleh pun, memang ambik masa yg lama...

Tapi tulah, ada hikmah jugak kot sy study kos skrg ni, at least kerja tak melibatkan org...
Melibatkan sistem dan buku je....

Hi kjk..

sebenarnye espi pn ade masalah yg sama.anxiety disorder.tp lg dasyat kot.

mase zaman2 ...
espirulyna Post at 14-5-2011 04:00

Alhamdulillah, setakat ni SAD sy ni tak lah sampai peringkat teruk lagi,
takde lah sampai tahap panic attack tak terkawal tu... still boleh jawab exam dlm hall dengan tenang,
And one of my friend notice, let's say, kalau sy masuk dalam masjid untuk solat jumaat, memang sy tak pandang org langsung,
melulu je masuk masjid dan terus duduk, tak pandang kiri kanan dah... sampaikan diaorg perli, kalau ada tiang pun habis tiang tu kena langgar.. adehh....

Reply  kjk_2006_256

ceruk manalaa sgt kalau sampai line internet pun dah ada.. kira maju a ...
blazzard Post at 13-5-2011 23:47

Takdelah ceruk sgt... tapi ntahlah, memang takde unsur2 kemodenan sgt kat sini...
And thanks for TM because bringing Streamyx here... nak harapkan P1, Digi?? Jgn harap lah...
Maxis dgn Celcom ada HSDPA kat sini, but i don't really believe at all to Wireless Broadband
Wired Rule!

Hurmm...
aku sendiri sebenarnya dah memang tak dapat menanggung masalah aku ni..
Korang pernah den ...
kjk_2006_256 Post at 13-5-2011 00:33

pergi lar jumpa psychiatrist...

disebabkan penyakit ko nih, ko sebenarnya perasan yg ko tu mcm artis, ko rasa semua org bg tumpuan kt ko.. padahal... tak hingin pun org nk amik kisah kt ko, motip dorang nk tgk ko?? so ko kena berfikiran mcm ni 'motip sgt aku nk perasan mcm artis ni knp??' sambil berjalan di tgh org ramai dgn penuh yakin. sila mencuba tips ini

Rate

1

aku pernah alami benda ni
tapi masa kecik dulu la
bila sedara mara jauh datang aku nyorok dalam bilik buat-buat tido
huhu
tapi bila dah besar aku dah ok skit walaupun masih ada malu malu kucing

kalau benda ni satu penyakit ko kena makan obat lah...

Post Last Edit by SPACENUT at 14-5-2011 16:58
Hurmm...
aku sendiri sebenarnya dah memang tak dapat menanggung masalah aku ni..
Korang pernah den ...
kjk_2006_256 Post at 13-5-2011 00:33

Aku rasakan ko ni ada low self esteem problemla SAD tu effect dia, of coursela ko tak nak bersocial sebab ko low self confidence. Maybe masa kecil2 dulu ada orang @ something yang membuatkan ko hilang confidence. Kalau SAD, selalunya takut ngan orang dari diri sendiri dan phobia ngan tempat orang ramai, siap boleh pengsan. Mesti a something yang trigger dan mungkin tak ingat tapi ko punya subconcious mind tersimpan memori tu. So macam semua orang cakap pergila kaunseling. Maybe masa tu ko boleh tahu apa punca mas low self esteem tu. Kalau kena datang KL pun datangla. Aku rasa family ko mesti support punya maybe sanggup hantar ko ke KL. Diorang mesti cari jalan macam mana nak tolong ko. Selagi ko tak berenti buat alasan, selagi itu ko tak berubah.

Rate

1

Reply 1# kjk_2006_256

1. Penyakit tue x wujud pon dekat diri ko ... ko jer yang gatal2 search kat google pasal penyakit tue ..
2. Sebenarnya ko normal , membesar pon normal dan semuanya normal ..that's FACT

3. Masalah ko satu jer ....  ko GATAL .. ...gatal rasa diri tue hodoh , gatal rasa x layak jadi cikgu , gatal rasa x layak nak ader gf ...semua nya penyakit GATAL ...

4. So cara nak mengatasi kegatalan ko nie ..sila la meng GARU semua gatal2 dalam kepala otak ko tue ... aku pon pelik ko x nampak ker hari2 balak2 muka pecah umah usung ke hulu ke hilir aweks muka stok maya kain , fazura , lisa surihani ... . ko x nampak ker dekat TV2 tue ..pemimpin2 , CEO-CEO semua ...ader ke muka hensem sgt ?? yang x tahan nya cakap english diorang pon berterabur sana sini .. dan mcm2 lagi la ... so skang sila COME BACK to REALITY LIFE ... ko tue sgt sempurna at least di mata Tuhan , mak bapak ko dan AKU .. sekurang2 nya masuk U , tinggi , puteh ..berapa byk orang nak nasib cam ko tue tapi x dapat ..so plz SYUKUR ..

5. Kalau still ko rasa xder konfiden lagi ... the best way , cari seorang kawan yang mulut x boleh blah ..berkawan la dengan dia ..insyallah dia akan bawa ko ke aras konfiden yang sgt tinggi ...

6. Kalau x buleh juga ..sila pm aku, buat appoinment masuk klinik sakit jiwa aku ..huhu

7. Sorry yea .. x der niat nak cakap kasar ..cuma aku rasa nak deal ngan ko nie kena straight to da point ..x der nak jaga2 hati nya ..huhu .. skali lagi sorry byk2 kalau terasa ..adios ..

Rate

1

Reply 51# allyhasana

i like pendapat olsss ... sebab iolssss selalu perasan cam retis jugak ... sib baik la iolsss kacak {:1_125:}

dr cara tt ni menulis xder pun gaya2 kena SAD..
jika nak tackle gf sila guna tactic lain yer..

dr cara tt ni menulis xder pun gaya2 kena SAD..
jika nak tackle gf sila guna tactic lain yer..
IceCream_Soda Post at 14-5-2011 08:17

mungkin sebenarnya dia menghidap penyakit suka perhatian sebenarnya...
sebab alasan lahir tak cukup bulan tu buat me ketawa membaca,,,

Reply 1# kjk_2006_256

salam my friend. utk pengetahuan ko kita senasib. berdasarkan apa yg ko tulis. aku tgk agak kronik jugak le ko punya SAD. aku pon kronik jugak. tapi cuma apabila melibatkan apabila berinteraksi dgn orang lain. especially bercakap di kaunter. aku sukar nak buat eye contact. SAD jugak menyebabkan aku jadi sgt sensitif dan jadi org yg terlalu reserve. aku tak berani nak tunjukkan yg aku marah dan hanya senyum walaupon hati mendidih. tapi aku takde masalah kalau nak berjalan ditempat2 awam dsb. aku baca di barat ada yg lebih kronik sampaikan ketahap dia tak boleh nak gunakan tandas awam dan masuk dalam shopping mall sekalipon. bagi yg normal mungkin dia baca benda ni macam mengarut jerr. takkan itu pon nak segan kot. but believe me its real.
   skang ni aku umur 28 dan masih lagi terumbang ambing dalam kehidupan. aku takde lagi keje tetap walaupon ada dip engineering. aku sukar utk bekerja kerana aku takboleh berinteraksi secara normal dgn org lain. aku tak boleh bercakap dgn bos aku. aku malu. aku job hopping byk tempat hanya kerana masalah SAD.

aku pernah jumpa physciatrist dan counselor. aku pernah makan anti depressant tapi semuanya tak berkesan. infact doktor sakit jiwa tu sendiri cakap aku ialah pesakit pertama dia yg bermasalah SAD. so skang ni aku dah terima hakikatnya yg aku perlu hidup dgn SAD.

masalah utama dgn SAD ni ialah ianya akan menyebabkan org tu bermasalah dgn kareer dia. pesakit SAD mmg takleh langsung keje yg memerlukan interaksi yg baik dgn org lain. keje marketing, salesman semacam tu mmg aku takleh langsung2. sebab kekurangan skill komunikasi. malahan keje2 di pejabat pon sukar. keje jadi operator kilang pon penuh ranjau dan duri akibat masalah SAD. sebab our relationship is the heaviest component in our life. ketiadaan benda tu menyebabkan aku jadi outcast, kera sumbang dan sering dipandang hina.

so aku dah buat keputusan utk tidak sambung belajar lagi. aku boleh pegi lebih jauh drpd diploma. tapi SAD menjadi penghalang. benda mcm presentation semuanya tu jadi neraka bagi aku.

so contoh keje yg sesuai utk org yg ada SAD ialah drebar lori. keje yg tak memerlukan interaksi sgt dgn orang lain. tapi apa2 pon aku taknak buat keje drebar lori. sebab aku dtg drpd keluarga baik2 yg kebanyakan ahli keluarga aku semuanya professional. bayangkan kalau aku keje drebar lori. tapi sepupu sepapat aku engineer, arkitek, pensyarah, doktor dan paling cabuk pon cikgu lepasan maktab. bayangkan malunya tu.

jadi skang ni aku belajar bidang kemahiran pada umur 28. yess aku masih belajar kemahiran vokasional pada usia sebegini tua. aku pilih bidang ni sebab aku rasa aku ada minat. dan jugak bidang yg aku masuk ni boleh pergi jauh dan tak memerlukan sgt skill komunikasi yg tinggi. diploma aku dulu macam takde nilai ajeerrr.

kesimpulannya SAD mmg jadi neraka dlm kehidupan penghidapnya. ko kena bersedia drpd skang. ko masih muda dan jgn tersilap langkah. aku tak tau samada ko mampu overcome SAD ko atau tak. tapi bagi aku mmg aku tak mampu. aku hanya mampu terima aje dan cuba mengatasi sedikit demi sedikit. dan skang ni aku rasa ada improvement dlm 30%. tapi aku still belum act like normal lagi.

Rate

1

mungkin sebenarnya dia menghidap penyakit suka perhatian sebenarnya...
sebab alasan lahir tak c ...
faraway1 Post at 14-5-2011 21:19

.walau tak der kaitan tapi jika diri dia rasa begitu...itu antara diri dia dan masalah diri dia...

kalo ko tak der masalah even ahir tak cukup bulan...fine...tapi ko jgn ingat org lain tak der masalah mungkin cara ia dibesarkan oleh keluarga yg memandang rendah sebab dia lahir tak cukup bulan...dan kepercayaan keluarga dia bahawa baby tak cukup bulan seoarang yg lemah, dimanjakan oleh keluarga....mungkin berbeza dengan ko...yg dibesarkan dengan suasana positif....so outcome berbeza bukan....

Post Last Edit by faraway1 at 14-5-2011 09:04
.walau tak der kaitan tapi jika diri dia rasa begitu...itu antara diri dia dan masalah dir ...
my^fluffy Post at 14-5-2011 08:59

easy... tarik nafas pepanjang..
mana tau dgn apa me tulis, buat dia tersedar yg jika ada org lain
lahir tak cukup bulan boleh ada good life, kenapa dia tak boleh...
ok, cuba pikir dr sudut positif bukan asyik selalu negative...