CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 6073|Reply: 44

sumpah talak...mohon bantuan....

salam sume...

crite nyer mcm nih...adik perempuan ai ader masalah..slame yg ai tgok, die dgn adik ipar ai tu ok jek...tp baru2 ni dorg bergaduh besar.salah faham.....yelah dorg da lama kawen.tetiba, gadoh kali ni smpai adik ai kena lempang dgn asben dier.asben dier pukul di bahagian muka & punggung....adik ai kate itu lah kali pertama asben die naik tangan...

da gaduh besar, mak pak ai baik kan...jernihkan keadaan...so, diorg pun berbaik lah...tp adik ai mang susah lah nak maafkan hubby die..

sambung.........

adik ai merajuk lame...yelah, x sangka asben dier jadik baran mcm tuh...FYI, adik ipar ai sgt sayang dgn adik ai...sgt setia...mati pun sanggup....

dek krn nak pujuk adik ai, asben die pun wat lafaz  " saya bersumpah dgn nama Tuhan,pasni kalau naik lagi tgn saya, gugur talak ke atas awak..."

ai nak tau, adakah lafaz ni terpakai? kalo pasni terpukul lagi, adakah akan jatuh talak ke atas adik saya....
pastu, adakah boleh terus rujuk mase tuh?

pada yg lebih arif tlog....saya baru dpt tau dr adik saya...bderau darah saya....

pastu, kalo lah kate adik ipar ai terpukul adik ai nih sewaktu dia hamil, adakah talak jatuh dan kalo dorg nak rujuk sml, bleh rujuk time tu jugak ke, atau kena tunggu sehingga bersalin & habis nipas?
bantu lah sy segera....

bergantung pada niat suami dia...kalau dia niat betul nak lafazkan cerai..maka terjadilah..tapi tgk juga pada situasi..kalau dia tgh marah..mungkin tak terpakai...nanti saya dapatkan pandangan ustaz yang saya kenal...saya akan bagitau...

benda ni...bukan di panggil sumpah talak.

ini namanya..lafaz taklik.

jika dia dah wat lafaz taklik gitu...jelas dan nyata...pastu dia pulak memang dalam keadaan sedar dengan perbuatannye itu..maka pada pendapat saya.....lafaz taklik itu boleh di guna pakai. Maksudnya...sekiranya.... selepas ini suami adik awak tu memukul adik awak lagi, talak akan jatuh. cuma tu la...talak berapa tu suami adik awak tak sebut...so kebiasaannye di kira talak satu lah.

selagi adik ipar awak tak memukul adik awak tu....talak tak jatuh la. talak hanya akan jtuh jika adik ipar awak pukul isteri dia.

kalau la kata terjadi nye kejadian pukul ni lagi, dan talak jatuh, tak kirala...ketika adik awak pegnen ke..tak pegnen ker.....talak sah dah jatuh....cuma jangka masa waktu iddah tu la yg berbeza....bagi org yg tak mengandung....jangka waktu iddah ialah 3 kali suci (tiga kali haid la ), manakala iddah bagi wanita yg mengandung ialah.....sehingga dia melahirkan anak.....(cth : kalau masa talak jatuh tu dia baru pregnen sebulan...maka tempoh iddahnya ialah 8 bulan la kiranya...)

mengenai nak rujuk tu......rujuk ni hendaklah berlaku di dalam waktu iddah....cara rujuk ni ..senang je...asal dah berbaik2...dah bersama...kira rujuk la tu...tade kata nak ada ucapan khas ke...ayat khas ke apa ker...tade....asal dah berbaik2..dah mintak maaf ke...kira rujuk la tak perlu nak akad nikah sekali lagi ke ...tak payah.....

tetapi...sekiranya suami mahu kembali kepada isteri selepas waktu iddah tamat (iaitu selepas 3 kali suci wanita tidak mengandung, atau selepas wanita mengandung selamat melahirkan ) , maka dia kena nikah semula...maksud nya..kena wat akad nikah balik la..macam nikah2 festaim dulu....kena ada mas kawin ...wali, 2 orang saksi.....semua lah...

kepada mereka yg lebih arif, sila la tambah .wallahu a'alam.

Reply 4# ss82

tlog la bantu sy...adik sy menangis x renti2...saya sayang dorg berdua...x sanggup tgok dorg berpisah...
bila suami die sms mcm tu, adakah talak terus gugur skrg atau hanya akan gugur jika adik ipar saya memukul adik saya lagi?
terima kasih krn sudi membantu....

Follow Us
Reply 5# hairanaz

terima kasih sgt2 sbp membantu...sy pun buntu...adik sy cuma mharapkan sy...malu & takut nak cerita pada org tua...bmakna kalu kejadian pukul tu ter..jadi sewaktu adik saya hamil, dia kena tunggu pai selamat bersali than kena nikah sml? ya allah...sedih nya kalo terjadi ape2...bmakna dia kena bpisah dgn suami sepanjang kehamilan dia lah?

sy sgt sedih skrg........

betul tu lafaz takliq... memang sah akan jatuh talak jika keadaan itu benar-benar berlaku masa akan datang...

lafaz takliq itu boleh dibatalkan semula oleh suami...

Rasulullah saw melarang suami memukul isteri di bahagian muka, sila rujuk hadis...

Reply 8# kupia

mcm mane suami boleh batalkan lafaz taklik?maaf sy agak jahil bab ni....

Reply  kupia

ONJES Post at 19-5-2011 17:22

Lebih baik adik awak tu mendapat khidmat nasihat dari Pejabat Shariah.  Dia seorang dengan awak teman dia pun okay jer.  tapi kena beritahu suami dia yang dia nak pergi jumpa pegawai agama untuk dapat kepastian dan keredhaan Allah.

Reply 9# ONJES

saya tak pasti sama ada lafaz taklik ini boleh di tarik semula atau tidak. sekarang ni...talak masih belum jatuh encik. adik encik dna suami nya masih suami isteri.

ENcik Onjes ....saya rasa encik tak baca betul2 penerangan saya tadi....sila baca balik dan faham betul2.

jika talak jatuh ketika adik encik sedang mengandung, waktu iddah adalah sehingga adik encik melahirkan anak...seperti yg saya terangkan tadi.....kata kan lah....ketika adik ipar tu pukul isteri dia ..masa tu isteri dia mengandung 2 bulan....dan talak sudah pon jatuh, maka.....jangka waktu idda ialah kira2...7 bulan.

dalam waktu iddah 7 bulan tu......sekiranya suami nya insaf dan ingin rujuk/kembali semula kepada isteri nya....memang boleh sangat. TAk perlu nak akad nikah balik....just berbaik2...mintak maaf, cukup dah. Dah jadi suami isteri semula dah. Sebab nya rujuk itu di lakukan ketika masih dalam iddah. Faham tak encik onjes ? kalau nak rujuk....tak perlu tunggu habis iddah......terus je rujuk,gitu. faham tak ... ?

Encik Onjes ni dah kawin ke belum encik ? boleh saya tanya gitu ?

Reply  kupia

ONJES Post at 19-5-2011 17:22

Ini bukan sumpah talak, lafaz takliq begini boleh ditarik balik oleh suami bila-bila masa tanpa denda kifarat... dia perlu nyatakan semula apa dilafazkan dulu ditarik balik dan tidak lagi berkuatkuasa. takliq sebenarnya ialah semasa upacara akad nikah dulu, suami bersetuju jika dia tidak pulang kerumah isterinya dalam jangka masa 4 bulan atau lebih tanpa memberi sebarang nafkah makah talak akan jatuh secara otomatik...

untuk pengetahuan lafaz takliq ini masih dalam lingkungan khilaf fiqhi, minoriti ulamak mengatakan lafaz takliq ini sia-sia tidak mendatangkan kesan.  Sila rujuk fatwa al azhar atau rumah fatwa Mesir.  Fatwa Malaysia menyatakan lafaz takliq ini sah.

Urusan cerai di Malaysia mesti dibuat dalam mahkamah syariah, pejabat agama... Lafaz talak di luar pejabat agama akan dikenakan dengan RM500.00.

Ini bukan sumpah talak, lafaz takliq begini boleh ditarik balik oleh suami bila-bila masa tanpa  ...
kupia Post at 19-5-2011 21:09

semasa nikah dulu ada disebutkan 'sekiranya isteri ku mengadu kepada......  dan aku disabitkan kesalahan....  maka jatuh talak......'

Maknanya lafaz taklik masa nikah dulu tu kena bawak pegi bicara dulu baru boleh jatuh talak.

ooo...denda RM500..saya ingat RM1000...yg RM1000 ribu tu denda apa ? bernikah tanpa kebenaran mahkamah/ jabatan agama ?

Reply 11# hairanaz

faham...tp saya puan onjes.....

terima kasih pada semua yg membantu....

Reply 15# ONJES

owh..saya fikir Encik Onjes sbb nick onjes tu agak masculine . saya harap puan amek tahu la pasal talak, lafaz taklik...fasakh....tempoh iddah....kita kena memang kena amik tahu dan faham lahh....sebab sebagai seorang isteri..seorang perempuan mmg kena tahu...supaya tak timbul kemusykilan mcm ni....saya percaya ..masa nak kawin dulu puan injes pon dah  pegi kursus perkahwin dan dah belajar tentang ini semua....kan ?

Reply 17# hairanaz

ader....sy belajar sume tuh..tp bila da kalut, sy lupa semua...sy nih bila panik atau kelam kabut, ape pun x bleh hingat....sbp tu sy tanya sumer org utk sahih kan.....

Reply 18# ONJES

yer lah...peringatan juga utk kita semua kan. saya pon bukan pandai sangat..

Reply 17# hairanaz

betul tu, malah semua wanita mesti prihatin dan ambil tahu hal2 ini, supaya faham akan hak masing2 dan tidak ditindas oleh suami2 yg tak bertanggungjawab.