CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kazman

Pengalaman Arwah Datukku semasa Bintang 3 bermaharajalela

best citer en.kazman ni..seronok sy baca..

Cerita 13 Mei? Ada..Tapi sebelum tu, kisah benar yg berlaku selepas arwah datuk saya meninggal dunia.

Dia meninggal dunia pada tahun 1977. Masa tu masyarakat kg masih lagi mengamalkan tradisi "menunggu kubur" sebenarnya ada istilah yg lebih tepat lg tp saya dah lupa..maksudnya di sini setelah dikebumikan, akan ada org yg menunggu di sisi kubur setiap malam selama seminggu..adakalanya hingga 14 hari bergantung kpd siapa yg meninggal tulah..jika si mati berpangkat/dikenali ramai/terkenal maka lamalah kubur tu ditunggu. Kenapa kubur ditunggu? Kononnya ada yg amal ilmu hitam korek kubur utk ambil kain kapan/puja kubur/buat minyak dagu dll dsb..jadi nak elakkan daripada benda2 tahyul nilah kubur tu ditunggu..

Alkisahnya terjadi pada malam kedua kubur arwah datuk saya ditunggu. FYI, tanah perkuburan di sana bersebelahan masjid yg pada masa tu masih lg digunakan. Ada 6 org yg menunggu kubur mlm tu. Menjelang waktu Isya' diorg pun bersiap2lah nak menunaikan solat berjemaah. Masa tu diorg masih lagi guna lampu gas..tau ke camna bentuk lampu ni? Dlm BI dipanggil hurricane lamp sbb mcmana kuat pun angin, lampu takkan padam. Ada tekniknya yg tersendiri utk menghidupkan lampu ni..kena pam byk kali, pastu baru dpt nyalakan api dia. Lampu ni akan keluarkan bunyi apabila menyala. Ok cukup psl lampu gas ni..
Masa diorg dirikan solat ada 5 org makmum kt belakang..tgh2 bersolat tu lampu gas padam.
Terkejut sakanlah semua org sbb mcmana boleh terpadam kan..lampu ni susah nk padam mcm tu aje melainkan jika ada tgn yg menutupnya..so solat diteruskan dlm kegelapan mlm..masa bg salam tu terdengar suara asing sebelah hujung makmum yg berhampiran sekali dgn kubur..garau bunyinya..
"Assalamualaikum warahmatullah.."
Maka terbeliak besarlah mata semua org tatkala mendengar suara asing tu..masing2 berfikir siapa pulak yg join kita solat ni? Ada yg hampir terkencing dlm seluar dibuatnya sbb kejadian berlaku secara tiba-tiba dlm kegelapan mlm..diorg tak tunggu salam, wirid lagi semua buat keputusan utk ambil langkah seribu balik rumah masing2..bila dgr arwah bapak cerita..saya ketawa sampai sakit perut sbb diorg tu berlari dlm kegelapan mlm, kain sampai terlondeh tercicir sana sini mencicit lari mcm tak cukup tanah dok takutkan suara garau tu!

Keesokan harinya baru kisah sebenar terbongkar..ada sorg mamat ni yg lurus bendul join solat diorg mlm tu. Kebetulan masa dia join, lampu gas terpadam..jadi dia buat tak kisahlah..dia ingat org lain tau yg dia jadi makmum keenam..dahlah suara garau ala darth vader siapa yg tak kecut perut dgrkan?

Reply 80# ka6_jeram

Ya ilmu bisa tangan ni boleh dituntut dan jika tak kena gayanya boleh diwarisi turun temurun..Alhamdulillah arwah bapak saya tak diberi ilmu ni oleh arwah datuk. Kata arwah datuk, arwah bapak saya ni ada 'head wind' sikit so bahaya jika tersalah guna.

Arwah guru saya pun banyak ilmu2 yang lebih kurang macam nih....

Oleh sebab dia nih guru ilmu ketuhanan ni banyaklah fitnah yang cakap dia bawak ajaran sesat. Nama dia tersenarai dalam list Bukit Aman dan dia di ban dari masuk Singapura.

Dia banyak kali kena panggil dengan polis untuk soal siasat kat Bukit Aman tapi takde bukti.

Saya ada dengar cerita masa dia pergi mengajar kat satu kampung kat pantai timur adalah anak2 muda kampung tu tunggu nak belasah dia sebab diorang percaya dia bawak ajaran sesat. Bila dia sampai jer dah berdiri budak2 muda tu tunggu nak halang kereta dia tapi diorang berdiri tengak jer tak bergerak.....dia pun lalu celah2 diorang dan pergi rumah anak murid dan mengajar sampai subuh.

Yang budak2 muda kampung ni tadi kaku keras kat situ tak bergerak sampai sudah. Bila dia dah habis mengajar nak balik, dia pun tepuk bahu sorang2 terus budak2 tu rebah....pastu dia pesan kat orang kampung bawa balik rumah dan budak2 tu tak apa2.

Itulah antara ilmu yang dia tunjukkan....banyak lagi cerita2 kehebatan dia masa hidupnya. Kalau saya ada masa saya akan ceritkan apa yang saya tahu tentang kehebatan dia....tapi saya cuma tahu sikit jer.

Dia jadi popular masa lepas peristiwa 13 mei, masa tu sibuklah orang melayu ni nak belajar ilmu untuk mempertahankan diri....tapi dia bukan guru silat & tak pernah tengok dia mengajar silat & tak pernah tengok dia bersilat pun......

Reply 84# Fieza-mira

Ya..ilmu yg beginilah arwah datuk saya ada..jenis yg pasif & hanya digunakan dlm keadaan terdesak shj. Arwah datuk saya ni boleh buatkan diri dia jadi halimunan jika berdepan dgn musuh. Ada tekniknya yg melibatkan bacaan tertentu kemudian melangkah ke kanan/ke kiri(? itu saya tak pasti) keluar drpd pandangan mata musuh. Lepas tu melilaulah musuh mencari kt mana dia pergi padahal dia berdiri tegak aje dan berada tak jauh dr tempat tu jugak.

hemmmm... interesting

Follow Us
Reply 85# kazman

Sorry TT sebab post cerita kat rumah TT tanpa mintak izin dulu.....

Ni saya nak mintak izin kongsi cerita tentang kisah orang tua2 dulu dan sekarang......bukan orang dulu2 jer hebat, ada jugak orang tua2 sekarang yang tak kurang hebatnya.....

Harap2 TT tak kisah saya bercerita kat sini ye.......ampunnn...

Reply  zuraida8177

Wah tak sangka ada lagi yg simpan buku akaun BSN tu ya..maknanya kita n ...
kazman Post at 24-5-2011 22:33

zaman sekarang anak ris belanja dalam 4.00 sehari.... kita dulu2 30sen jeee.... tu boleh lagi simpan 10sen dalam tabung......

Reply 87# Fieza-mira

Saya tak marah punn..sebenarnya saya lagi suka klu Fieza-mira & para forumers yg lain dpt cerita lg ttg kisah & pengalaman org2 dulu sewaktu zaman darurat/13 Mei..Kita sama-sama ambil iktibar apa yg telah berlaku. Please feel free to share your stories here..the more the merrier!

Perghh.. dongeng atok ceritakan masa nak tido kot.. hihi...
mcm siri Tamar Jalis plk..

Reply 88# Risma

Adakah satu masa nanti anak2 kita akan bgtau RM10 sehari pun tak cukup?? issyy ngeri rasanya klu tgk harga makanan/minuman skrg ni. Masa saya kecik2 dulu selalu ikut arwah bapak gi shopping kt pasar chow kit. Belanja RM50 shj tp penuh but kereta dgn ikan/sayur/buah-buahan. Skrg ni saya belanja byk tu dptlah satu je beg plastik isi berapa kerat makanan dlm tin/buah2an & susu anak..dulu arwahnya suka beli barang dapur utk 2 minggu sekali jadi tempat kesukaan kami ialah di pasaraya koperasi di chow kit tu..tak tau ada lg ke tidak skrg ni..

Reply 90# danfreez

Ya..diorg cerita tu semuanya ada pengajaran buat kita psl tulah saya nak kongsi dgn semua kt sini..klu ada cerita sendiri yg dgr dr datuk/ayah/sedara mara ke..sudi2lah kongsi dgn kami kt sini..saya tak kisah ..(I don't mind) coz sharing is caring..

menunggu TT dan kawan2 bersambung cerita pasal cerita mistik orang-orang zaman dahulu + kehidupan 13 Mei

keep it up

we want more we want more

atok aku cerita dulu ms jaman BT ni..xda pn BT ni buat jahat kat diaorg...siap bago mkn kat atok aku lagi...mcm atok ku mkn..rusa pangang lah,kijang pangang lah...ayam pangang lah..
entah2 tu daging manusia..hihi..

Reply  Risma

Adakah satu masa nanti anak2 kita akan bgtau RM10 sehari pun tak cukup?? issyy ng ...
kazman Post at 27-5-2011 09:11

tu lah harga barang sekarang..........kadang 50 ringgit tuh cukup utk 2- 3 hari punya belanja je.....

nostalgia tuh pasaraya koperasi kat chow kit tuh......... dulu2 ris pun kerja area situ, so selalu time waktu rehat gi pasaraya tuh..... lening tak tahulah ada lagi tak pasaraya tuh sebab dah lama tak jejak kat situ.........

Reply  Risma

Adakah satu masa nanti anak2 kita akan bgtau RM10 sehari pun tak cukup?? issyy ng ...
kazman Post at 27-5-2011 09:11

bro, pasar raya koperasi tu dah lama tak ada...
tapi kat chow kit buah2 an mmg murah la

Reply 83# kazman

Owh, ntah2 atuk aku dulu ade menuntut kot. Aku ade satu pertanyaan, lari topik sket. Korg yg duduk rumah kampung, yg byk bertiang smue, ade tak kat ujung tiang menuju ke atap dibalut kain bermacam warna?. Macam rumah kampung aku, ade kain merah, putih dgn itam kalo tak silap. Mende nie ade sebab ke atok aku buat mase bina rumah?.

nak lgggg

bisa tangan

masa tahun 2007, saya sewa rumah dekat kampung setulang baru, jb, jiransaya dekat rumah ni orang panggil dia wahab besi, pakcik wahab ni bagisaya seorang yang baik la, bini dia penah cerita dulu dia penah tamparanak dia sbb main hujan, budak tu demam and tak lama lepas tu anak diamati, dia menyesal sgt2 so dia jadi pendiam and tak penah marah anak2dia, tp bila anak2 dia dah besar sekarang ni, anak dia jadi takterkawal, curi keta la (yang ni saya dengar dari budak umah saya),peras ugut org la, tapi saya tak penah lepak ngan budak ni, cuma biasajumpa, anak2 dia kalau bergaduh mesti balik mengadu bapak walaupunterang2 anak dia salah but still pakcik wahab akan defend anak2 dia,saya kira beruntung sbb berjiran ngan pakcik wahab ni, saya asal kedahmerantau ke jb so saya tadak sedara kat sana, tp pakcik wahab ni penahpesan kalau ada sapa ganggu saya, bgtau dengan dia heheh

saya cerita ni atas pengalaman saya and pengalaman bapak saudara saya, cuma nak berkongsi
sixfor Post at 26-5-2011 10:10

sebut pasal bisa tangan, teringat plak kat arwah bapak aku.

arwah bapak aku ni orgnye kalau dpn anak2 n bini dia aka mak aku, lemah lembut je. tak berani nak marah kitorg, seumur hidup aku arwah bapak aku tak penah hayun tangan kt kitorg, jentik pun tak penah. arwah mak aku lah garang. sometimes kalau gaduh pun arwah bapak aku lah yg akan mengalah dulu. pendek kata arwah bapak aku mmg lelaki yg takde ego la...

tp tu dpn kitorg, kalau dgn kawan2 die, memang terbalik 360 degrees la.  siapla bleh mencarut, garang dan mmg kawan2 arwah bapak aku ckp arwah bapak aku ni sbnrnye berangin gak orgnye.

sbnrnye kalau ikut citer kawan2 arwah bapak aku, dulu arwah bapak aku penah tampar kawan die sampai kawan die pekak sebelah telinga. arwah bapak aku mmg menyesal sgt sbb tak pasal2 kawan tu cacat seumur hidup. sejak hari tu mmg arwah bapak aku mmg tak penah letak tangan kat anak bini die. takut jd mcm tu kot. tak pastilah tu bisa tangan ke ape ke, tp begitulah alkisahnye...

Reply  kazman

gula2 telur puyuh? itu adalah my favourite..dalam dia ada inti rase oren2 ka ...
TeddyBear Post at 26-5-2011 10:00

gula2 telur puyuh tu ade lg ke? hehehe nostalgia tul zaman tu...

teringat plak gula2 yg mcm biskut kecik2 dalam ada inti kacang tu. ingat lg pembalut die gambar udang kaler2, dan ada satu lapisan kt luar gula2 tu yg kite leh makan, tp takde rasa ape pun. mmg sedap gula2 tu, manis tp tak delah manis sgt sbb ade inti kacang tu

gula2 favourite aku tu