CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mijot

All About Jakarta, Indonesia - Part 6

Close [Copy link]
Salam otai semua,
nak tanya pendapat dan pandangan....

meh cer sikit plan kami.....:

Ry ...
Ryz Post at 28-6-2011 11:46 AM

Hi Ryz...I got some tips sebenarnya tapi tak nyempat nak sudahkan tulis skarang...nanti malam karang lah insya Allah I'll continues....

Ambik taxi bluebird je...kalau ramai taxi murah...boleh share2...kalau travel sorang macam ...
cmf_GAIA Post at 30-6-2011 07:43

kalo dari airport nk ke stesen gambir terus camne...biasanya kalo kt airport mst teksi2 kt situ kasi harga mahal...tu yg penah baca ingt nk naik bas je tp xingt kt mana nk tgu bas tu n bape harganya...

Highlander,

Orait, tak sabar nak tunggu tips u.

kalo dari airport nk ke stesen gambir terus camne...biasanya kalo kt airport mst teksi2 kt situ  ...
tiner Post at 30-6-2011 07:59 AM

Yep, memang ada bas direct dari bandara Soekarno Hatta tu ke stasiun Gambir kat Jakarta pusat. Bas dia nama bas damri. Keluar je dari arrival hall nanti, korang jalan sampai keluar, sampai nampak jalan n taxi2 menunggu...abaikan taxi (angkat tangan n senyum je) then terus berjalan ke sebelah kiri sampai lah jumpa loket (kaunter) bas Damri...kaunter tu pondok kecik je betul sebelah jalan n ada tempat menunggu bas kat situ. Beli tiket ke Gambir, harga sekitar 20k (rm7) ke 25k (rm9) tak sure sebab aku hanya pernah naik bas Damri dari sini terus ke Bogor saja, beharga 30k (rm10.60). Bogor lagi jauh dari Jakarta, so harga tiket ke JKT lebih murah. Refers image bawah utk lokasi menunggu bas DAMRI tu:-

Lepas beli tiket leh tunggu kalau bas tak sampai lagi...kalau dah boleh taruk barang kat bawah n naik atas. Bas ni takkan go straight ke JKT tau, dia akan pusing2 antara terminal dulu cari orang sampai 80% ke 90% full baru dia gerak masuk highway. Tapi berbaloi la dgn harga murah camtu, kalau naik teksi boleh kena caj sampai rp150k (rm53). Kalau boleh share 4 orang takpala naik taksi pun. Cepat sikit sampai tapi tol kena bayar sendiri...kalau naik bas tak perlu keluar duit bayar tol dah.

Sampai airport jam berapa? keretapi kat Gambir-Bandung tu jam berapa? Kena ambik kira gak bajet timing ni, so tak ketinggalan. Kalau tak silap, bas dari airport direct ke Bandung pun ada.

Yep, memang ada bas direct dari bandara Soekarno Hatta tu ke stasiun Gambir kat Jakarta pusat. Bas ...
cmf_GAIA Post at 30-6-2011 11:26

thanks 4 the info cmf_GAIA, actually smpai airport dlm kul 11 am, tgh nk buat kira2 sama ada naik ketapi/bas/supir utk ke bandung..sbb ahli rombongan xtau bape ramai yg pegi...kalo ramai senang amik supir je..kalo sket ingt nk nek ketapi je..lgpon bole lihat pemandangn n kehidupan diorg kn...ni pn diorg sume leh kompom sminggu sblm pegi nnt...hehehe...tq tq..

sorry, cmf_GAIA,
baru 1st time masuk sini, salah nama lah pulak.

Follow Us
Reply 176# Rushrush

Terima kasih atas info tu..klo bleh sy nak walk in je hotel.. Kwn ade duk kt rmh duta2 ..kt mane rmh2 duta ek?di Jakarta..

Jakarta tu 3-4 kali lebih besar dari KL, penduduk 15 juta! Saya rasa ramai yg masuk terjah forum ni tak sedar fakta ni kot. Ada saya terbaca sorang forumer baru hari ni kata jam/macet kat JKT ni mungkin "teruk sikit" dari KL! Cuba bayangkan dahsyatnya jam/macet kalau motor pun boleh stuck dlm jam! Tanya bro cmf_GAIA kalau x percaya! Ni ada org nak pergi Blok M nak beli kain sape bagi idea ni? Kalau nak night life bolehlah pergi sini! Maybe I'm starting to sound like Schonefeld dlm Tripadvisor.

Reply sLapshock
:-
I noted that you've posted inquiries at
Tripadvisor, please heed to whatever cirque advised u, that guy's awesome!!!! Everybody else is amateurs! bro cmf_GAIA
suspect dia ni kerja kat Ministry of tourism!

Reply 187# eida76
Sori tak tahu kat mana duta2 tu tinggal pulak. Tapi kalau nak dekat M'sian Embassy then cuba Aston Rasuna Residence tapi located jauh dari commercial centre. Walk in .hotel.......silakan...tapi prepare utk bayar mahal sikit.

Salam otai semua,
nak tanya pendapat dan pandangan....

meh cer sikit plan kami.....:

Ry ...
Ryz Post at 28-6-2011 11:46 AM

Ryz, saiz rombongan u tu agak2 sesuai tak kalau pakai Toyota Innova? atau apa2 yg sewaktu dengannya. Kalau ya, better pakai supir(dirver) n tak semestinya pakai driver book ikut travel agency. Dekat forum ni, ramai yg biasa guna khidmat beberapa orang supir yg sama...harap forumner yg regular kat Jakarta boleh share info pasal recommended supir sekali lagi dengan no contact diorang. Saya tak pnah pakai supir kat JKT sbb travel alone je, so takleh nak recomend bab ni.....maybe lebih baik pakai supir berasingan di JKT dan Bandung n pergi ke Bandung dengan keretapi. Sbbnya you arrived di JKT pd hari Jumaat kan? 2 mlm di JKT artinya akan bertolak hari Ahad ke bandung. Hari Ahad tak digalakkan memandu di luar jakarta, macet/jem teruk....so pakai keretapi lebih baik...kecuali kalau nak extend stay kat JKT boleh pakai supir sama drive ke Bandung ikut daerah pekebunan teh Puncak yg terletak di lereng volcano dan singgah di taman safari. Tapi kalau nak jimat masa boleh terus ke Bandung ikut highway.
Pasal supir Bandung leh cuba tanya kat kak Aina or Bella/Iwan kat forum Bandung...kak Aina kenal ramai supir n Bella/Iwan pulak handle service sewa kereta kat Bandung, diorang leh manage sewa kereta n supir kat JKT jugak, awak ada banyak masa lagi so leh check semua options available and decide later mana yg terbaik.....kalau dapat detailskan itinerary lagi bagus.

Bab hotel JKT, area yg dekat dengan kawasan shoping boleh cuba mana2 hotel sekitar Jl Kiyai Hj Wahid Hasyim, atau hotel N1 atau Smart Hotel pun....kalau kat Bandung leh check kat forum Bandung sebab saya pun tak ingat...my stay kat Bandung ialah hotel Patradissa di jln watsukencana...ada family room, quite nice la n tak jauh sangat pun nak berjalan ke pasar baru..ada la dalam 15-20 minit berjalan kot.

Akum,

Saya minta maaf, bukan niat nak main terjah tapi haritu memang know nothing, my sincere apo ...
sLapshock Post at 29-6-2011 04:43 PM

hi sLapshock, hotel ibis kat Jl KH wahid hasyim lebih dekat ngan Gambir kalau compare ngan N1 tu rasanya..kalau nak ke gambir beter ambik mana2 hotel kat jln tu. Ada satu jln yg bersambung ngan jl tu nama Jln Jaksa n sini port backpackers...ada budget hotel....reputasi keseleamatan etc2 saya tak tahu sangat, kena tanya expert kat forum TA...tapi mat2 salleh backpackers ramai stay area ni....

Nak type banyak lagi tapi tak cukup masa skrang...I'll continue malam karang

thanks 4 the info cmf_GAIA, actually smpai airport dlm kul 11 am, tgh nk buat kira2 sama ada nai ...
tiner Post at 30-6-2011 11:50 AM

tiner, assuming turun kapalterbang jam 11, custom celarence segala habis dalam 11.45 kot? then tunggu bas n bass pusing2 lagi ada la dalam pukul 1 kot baru keluar ke higway menuju jakarta...sampai jakarta dalam 1.30 or 1.45.

Then...kena tengok kat website ni:-

http://www.kereta-api.co.id/index.php

jam berapa kerteapi ke Bandung...kalau takda time pukul 2 keatas...then kena ubah rancangan...

jangan lupa waktu utk JKT adalah 1jam kebalakang waktu malaysia ya

cmf_GAIA, thanks for your info,

Naik keretapi ke, KTM pun saya tak pernah naik bawa anak2,
rasa macam susah jugak tu nak handle ngan luggage yang banyak,
so maybe boleh tukar plan ke bandung hari Isnin kot, kene book supir lah kot,
so lepak lama sikit kat jakarta,

dah try email to Bella, tapi tak dpt respond lagi.

Saya dah try col tanya beberapa hotel di jakarta & bandung,
tapi x boleh buat booking sebab awal lagi,
hotel kata kalau nak book dlm bulan sept ke atas.

Dah survey hotel, tapi kalau budget hotel@1-2 star hotel,
jarang yang ada family room kan, connecting room pun tak ada,

so nak tanya sapa yg pernah pergi Jakarta & bandung,
yg pernah book Family Room @ 4 katil & dekat dgn town,
meh le bagi suggestion....

Sape2 pernah yg beli brg kat jakarta, pastu nak beli lagi.. beli online lak?
Hr tu beli brg kat t. abg, ada member berkenan..
So nak tanya kot sape2 pernah order online..
Boleh caye ke diorg antar brg2 ni? Kalo sampai msia brapa lama ye? Kos penghantaran brapa?
Tq

Ada tak yg pernah book thru Agoda,
ok ke, nampak cam lebih murah dari book terus kat hotel.

Post Last Edit by cmf_GAIA at 2-7-2011 01:05
1. Untuk 2 orang, hotel budget mana yang paling murah since saya nak bermalam dan bertolak besoknye ke gambir jam 5pagi (catch train to bandung @ 5.45am) : luke hotel, ibis, hotel n1? dan yang mana senang untuk taxi hantar ke gambir station?

Luze hotel n ibis paling dekat dengan Gambir stasiun. Hotel N1 tak dapat dipastikan dengan tepat kat mana tapi mengikut perkiraan alamat, kedudukan dia agak kesebelah barat mcm yg saya tandakan dalam map kat post 152 kat page 7. Luze ngan Ibis located at Jl KH Wahid Hasyim sama beberapa hotel lain mcm dlm map bawah:-

click pada gambar utk besarkan

Anak panah kuning tu mewakili laluan teksi dari JL KH Wahid Hasyim ke Gambir. Tak jauh sangat pun, kalau ambik kira jarak dari simpang Jln Agus Salim (depan hotel Akmani) ke Stasiun Gambir estimate dlm 2km saja.

Ada kelebihannya kalau stay kat area ni...sebab ur preference kat food tasting, dengan senang boleh je ke Jalan Sabang (Jl Agus Salim nama sebenarnya) malam2 n banyak warung n restoran kat situ...saya pnah cuba Restoran dua tingkat nama Warung Desa ke apa dah (ingat2 lupa) yg menghidangkan makanan2 Indonesia asli, boleh tahan juga tempat dan makannanya....kalau nak makan makanan yg dijual tepi jalan, risiko kena tanggung sendiri pasal ada yg bersih dan ada yg kurang bersih. Expert members kat forum Tripadvisors biasanya advice to avoid street food at all cost....

2. Antara tempat2 ni, mana yang worth pergi kalau saya hanya sehari di Jakarta?

1. Tanah Abang
2. Taman Ancol
3. Grand Indonesia
4. Thamrin City (Cheaper than tanah Abang)
5. Jakarta Old Town

kalau boleh input dan reccomend especially night life, tujuan saya ke sana adalah nightlife (ikutkan kawan nak sangat).

Kalau isteri-isteri, ibu-ibu dan makcik-makcik, shopping centre mcm Tanah Abang ngan Thamrin City tu memang heaven la....kalau ada anak2, Ancol lah tempat mereka....kalau u sukakan shopping mall mcm Pavilion kat Bukit Bintang tu, Plaza Grand Indonesia adalah tandingannya (I personally thing Grand Indonesia lagi gempak)....n kalau sukakan bangunan2 lama untuk ambil gambar, Jakarta Old Town aka Kota Tua aka Taman Fatahillah itu adalah tempat yg menarik utk dilihat.....kalau ikut my personal opinion, if I ada satu hari je kat Jkt I'll be at old town or Grand Indonesia tuh. Pasal saya suka bangunan2 lama n kat old town boleh lihat warisan peninggalan zaman Belanda...disitulah tapak asal bermulanya kota Jakarta, banyak musium sekitar sini tapi tengahari dah mula tutup, kena g awal. Jalan pepetang pun best gak, cuma takleh masuk mizium je...selain tu boleh gak jalan2 tengok stesen keretapi Kuta, juga stesen lama sejak dari zaman kolonial. Rasanya ada dalam sepuluh sebelas trek ketapi kat situ mengadap platform menunggu...agak menakjubkan pasal tak penah tengok setting stesen keretapi mcm tu kat Malaysia. Kalau Grand Indonesia lak, my reason ialah pasal I just like shopping mall walaupun tak gila shopping. So, kena decide ikut selera anda....suka tempat yg mcm mana....

Sementara masih di Jakarta...kalau masih ada masa boleh cuba pempek Palembang di bisokop megaria...sekitar pusat bandar je, ambik teksi kata nak ke bioskop megaria (atau nama lain bisokop Metropole), diorang biasanya tahu...kedai pempek ni sejak 80an lagi n agak terkenal juga, I know this place dari blog si Fairy Mahzan tu n last time kat Jakarta gigih jugakla cari tempat ni, kedai kecik n sempit je tapi sedap jugak la pempek dia....pilih pepek kapal selam yg ada telur rebus dalam tu.....Gambar2 kat bawah dari my trip bulan Feb tahun ni.

Outlet Pempek Megaria dari luar

Suasana dalam Pempek Megaria

Hidangan Pempek

*Jalan2 cari makan kat Bandung boleh pertimbangkan Warung Lela atau WaLe...sedap jugak Bakmi dan Mi Ayam dia....restoran pun decor cantik je....me ada ambik gambar tapi mcm proper tempek kat forum Bandung lak...

Mengenai night life kat JKT, you mean something mcm live band or clubbing etc etc tu ke? My friend cakap JKT night life scene agak extreme skit comparing dengan KL. Berkenaan pasal ni rasanya diorang kat tripadvisor forum mungkin lebih arif utk jawab...rasanya ada thread pasal X2 club kat forum Jakarta kat TA tu...boleh cuba search

javascript:;24th July
- Brakfast, shopping
- Bertolak ke Jakarta @ 3pm naik shuttle bus (kalau jam agak2 kul berapa sampai_
- Air Asia back home @ 8pm

24th July = Ahad...expected macet besar-besaran, tapi jalan hiway tol taktau la boleh cepat ke idak....3pm nak bertolak mcm lambat sangat...better betolak pagi sikit rasanya....TripAdvisor guys knows better....

cmf_GAIA, thanks for your info,

Naik keretapi ke, KTM pun saya tak pernah naik bawa anak2,
rasa  ...
Ryz Post at 1-7-2011 08:48 AM

kalau tak dapat email, cuba call or sms diorang...nombor ada kat sini:-

http://mforum4.cari.com.my/viewthread.php?tid=499088&highlight=jakarta

Alternative boleh cuba Amir Seun (juga forumner regular kat thread Bandung) punya service :-

http://amirseun.blogspot.com/2008/11/bandung-tour.html

Atau boleh contact Kak Lina kat thread Bandung

Cuba contact n discuss la apa2 yg patut ngan diorang pasal berapa hari nak pakai kereta...brapa orang n berapa banyak bagasi....tempat mana nak pergi etc2 lah...kalau boleh compare semua leh cari deal terbaik...walaupun most of them based kat Bandung diorang boleh handle trip kat JKT jugak...

Apa2 pun I never use any of above services pun...masa singgah Bandung hari tu banyak pakai public transport je benarnya cuma satu tempat je yg memang plan nak pergi tapi tak terjangkau public transport iaitu restoran Kg Daun yg eksotic.....Kebetulan ada supir nama Pak Hadi ke apa dah kat hotel Patradissa tempat saya nginap tu offer rp150k je utk bawak ke Kg Daun n pulang, kitorang berempat pun setuju sajala...n mlm tu Pak Hadi minta kawan dia Encang drive kitorang pakai Innova....Encang ni pun baik orangnya, boleh gak kalau nak contact dia kat no +6285223693769. Saya tak tau lah rate dia berapa utk satu hari, kena tanya dia lah....

Reply 194# Ryz
Family room: 2 double beds sesuai utk 4 org:- kalau jkt u try hotel cemara, location x jauh dgn main tourist hotel area jl kh wahid, klu budget lebih Crowne Plaza, sebelah Semanggi junction, saya pernah stay kat 2 hotel ni sebab grup saya 4 org. Actually x banyk hotel ada katil2 mcm ni.
Bandung: Hotel Progo - all time favourite utk org melayu, lokasi strategik habis! Murah pulak! Family room 1 katil king size 2 katil single bilik besar harga rp480k/smlm. Budget lebih sikit Holiday inn-2 katil double, ataupun Grand Serela grand room - 1 double 2 single. 3 Hotel ni semua dekat dgn FO. Hotel progo kena booking awal sebab teramat populer! Hotel nilah yg paling dekat skali dgn FO di jl riau.....jalan kaki cuma 250m jer.
Untuk booking hotel di indonesia u buat booking dgn travel agent, murah dari telepon hotel terus. Masalahnya travel agent indon ni kena bayar dulu, so kena berhati2 pilih TA. Saya cadangkan try yg ni:- travelindo, bayubuana, itravelindonesia, rajakamar - semua ni proven reliable yg tested by tripadvisor, saya sendiri dah pakai travelindo n rajakamar.com ......... Harga dia memang murah cuma kdg2 tak semua hotel dia cover.
Secara amnya sewa kereta di Jkt rate dia rp450k-550k/day termasuk minyak, parking, toll, driver. Untuk Bdg rate di rp400-500k/day. Untuk Jkt-Bdg 700k vice versa. ni terpakai untuk suzuki apv atau toyota avanza......kalau besar lagi kereta lg mahallah rate. Kalau ada yg quote tinggi dari rate ni bermakna dah kena tipu dah!
Oh terlupa ...agoda.com memang ok! Tapi saya selalu cadangkan u pergi dulu www.hotelscombined.com sebelum u check travel agent2 indon di atas. Don't bother nak cuba asiago ( airasia punya) atau pyotravel or hotelmart, ni untuk budak2 kecik or amateurs!
Selamat mencuba!

Salam semua!!

Sham berada di dalam bilik Smart hotel,Jakarta sekarang..Penat berjalan sepanjang hari semalam..Sabtu...Pagi Sabtu Sham ke Plaza Grand Indonesia.Memang besar!!..Terpegun juga saya melihatnya...Mungkin x habis 1 hari menjelajahinya.lepas itu Sham g Mangga Dua shopping complex ..kemudian,Tanah Abang di Blok B dan R.begitu ramai sekali orang disana!! Macet sekali!! Lepas itu, Sham ke Thamrin City..beli 2 kain pelikat Indonesia untuk abahku..kemudian jalan kaki ke Grand Indonesia..jalan kaki pula ke hotel...

Pagi ni cadangnya nak g Thamrin City dan Grand Indonesia sekali lagi..sebelum check out dan berangkat pulang ke Malaysia..
Sham belum lagi beli cenderahati..tak tahu nak beli kat mana..dimana ya sham boleh beli cenderahati buatan Indonesia di kaw2 sini ya?

Post Last Edit by cmf_GAIA at 3-7-2011 10:33

Wasalam...smart hotel ok tak Harap2 nya ok lah ya...saya pun tak sempat nginap sana...pernah book tapi ada perubahan dalam itinerary menyebabkan tak dapat bermalam di Jakarta, akhirnya tak jadi stay. Jarak memang dekat dgn Grand Indonesia ngan Thamrin City kan? tapi Mangga Dua tu jauh gak la. Pakai Taxi ke hire driver? Pasal souvenir tak sure lah kat mana...kat Thamrin city tu x de org jual2 keychain ek? Block M ada kot? tapi x sempat kot nak ke sana...boleh tanya staff hotel. Tanya je mana tempat sesuai utk beli ole2 bawak balik Malaysia. Oleh2 ni kadang2 makanan2 kering pun ada.

Post Last Edit by sham159 at 3-7-2011 10:58

Reply 199# cmf_GAIA

Hi cmf_GAIA,

Bilik hotel OK..selesa...ada wifi free...bersih juga..lengkap semuanya..lantai dia papan..bukan papan biasa tu tau..he he he he
Papan yang khusus untuk buat lantai hotel tu..bilik sham hujung sekali..tingkat 6...616..tepi jendela nampak bangunan Dunkin Donuts,DataPrint dan lain-lain..

Sham pakai taxi saja ke Mangga Dua shopping complex dan Tanah Abang..kaw lain jalan kaki jer...best lak jalan kaki..

Tu la...Sham lepas ni nak ke Thamrin City...semalam dah g..tapi mungkin jalan laju..x nampak kat floor2 mana...cari-cari cenderahati dan barang2 kot leh bawa balik ke Malaysia..

Bagi yang meminati kaun sejenis atau gay....ada saja 9men sauna and massage disini.