CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ganda23

Jom bincang..gaji( pendapatan) dan perbelanjaan korang..satu kajian !

gaji aku ni seribu lebih aja tapi aku sekarang ni tengah mengumpul emas dan juga wang dalam masa yang sama.Kalau aku nak beli sesuatu barang contohlah ya,mixer ke ,oven ke,apa apalah yang vavavoom ,aku akan gadai emas aku dan beli guna duit gadaian tu.pastu bulanan aku bayar lah kat ar rahnu.Sekurang kurangnya duit di bank tak disentuh.Tak lah aku terasa sangat.

midnite.caller posted on 15-2-2013 12:08 PM
Bertuah ke, maybesbb aku takde komitmen tu nampak banyak duit aku, parent aku pun tak harapkan dui ...

setau aku fixed deposit tak halal utk org islam, so not recommended utk invest kat fixed deposit, baik peram kt tabung haji jer, ujung tahun dpt dividen/bonus yg bersih dr riba.
satu lg ko bole beli emas/perak. simpan kt safe deposit, jgn simpan kt umah bahaya. peram jer, dah tentu2 emas tu tak merugikan. cukup tahun, kluar zakat. sebenar2 harta ialah emas, dr zaman firaun lg.. tu pasal ade zakat emas, sbb ia di kira sbg harta..tkde kan zakat kereta, zakat pakaian branded, ipad semua walaupun kite beli mahal2 sbb tu bukan sebenar2 harta, utk kemewahan sajer.
aku pun mcm ko jugak, malas nk main property walaupun aku pernah beli apartment, aku jual, aku beli landed property..skrg dlm process nk settlekan penjualan apartment aku tu. aku dpt jual 2x ganda dr harga aku beli, so kira untung la kan.. bukan aku yg letak harga tu, tu dah market price..so mmg tk rugi beli property, rasa malas nk sewakan, bole jual jer. gaji aku tkde la besar mana pun, tp masa aku beli apartment aku tu, aku guna duit epf utk bayar deposit, lepas tu dh byk skit akaun 2 epf tu, aku kluar lg utk byr ansuran aku tu. so kira nye aku tkde la guna duit gaji sgt utk byr ansuran umah, cuma top-up skit2 jer. byk pakai duit epf jer, mmg fully utilised. kalu simpan pun akaun 2 tu, bukan byk sgt dpt dividen/bonus, untung lg buat byr ansuran apartment aku tu.

Rate

1

arwien posted on 24-4-2013 02:56 PM
setau aku fixed deposit tak halal utk org islam, so not recommended utk invest kat fixed deposit,  ...

arwien thank you, baru tau fd tu haremmm...bagus penerangan ko tu.. so beli emas ek, kalo lelaki nak pakai emas apa?? duit epf aku pun tak buat apa , ade gak yang approach aku pasal investment pakai epf, tapi aku malas nak dengar one side story dari agen kena tahu pro and con, macam open forum kat sini

bukan beli emas utk pakai. kalu taknak beli barang kemas, beli jer syilling emas atau gold bar. tapi ko kena belajar skit2 pasal emas ni, kt thread emas/perak dah byk penerangan pasal benda ni.. tp kalu ko malas nk buat research, aku cadangkan ko pegi maybank jln telawi atau dataran maybank beli kijang emas, atau pegi uob jalan raja laut, ade byk lg pilihan gold bar/coins. tp seelok2 nyer ko amik tau la dulu pasal jenis2 pelaburan emas sblm ko beli, baru bole decide mne yg terbaik.
unit amanah pun ok utk jangka masa panjang, ada byk islamic fund skrg. sbb ko kata ko nk yg pasif kan. pilihan utk ko yg ade emas, unit pelaburan amanah, tabung haji/asb, beli tanah.  Tp yg terbaik still aku rasa beli property la..contohnya aku. sedikit sebanyak aku dah buat untung dr apartment yg aku beli dulu. .. nnti dpt duit aku nk invest kt tpt lain plak, nk pakai skit utk pi travel..enjoy.. . tak perlu hidup mewah2 sgt, besederhana sudah, hutang kurang. tp skali skali best jugak enjoy dgn duit gaji yg kite keje teruk2 kan.  

Rate

1

arwien posted on 24-4-2013 03:56 PM
bukan beli emas utk pakai. kalu taknak beli barang kemas, beli jer syilling emas atau gold bar. tapi ...

wow menariknyer cite uols nie awin
iols setakat nie asb + insuran tabungan mmg adalah...
skang baru nak plan invest dlm property
baru sign snp dan kalau ikutkan nak sewakan dulu sebab mmg beli dekat area dak uitm/org berkerja sewa
kalau rasa2 esok nak guna duit blehlah jual kan lepas 5 tahun ke
takut gak nak invest tapi bila pikirkan takkan nak tggu harga rumah makin naik baru invest
iols nie gila travel sebab tu kene gak ada duit tambahan utk enjoy
lagipun tak rugi bila kita travel akan ajar erti kesyukuran (nak2 pergi tempat lebih susah)
dan ajar kita utk lebih maju (bila tgk negara maju)
leh gak kenal mcm2 jenis orang
doakan urusan pembelian hartanah iols berjaya yerk semua...
Last edited by ctsueraya on 25-4-2013 12:00 PM

ctsueraya posted on 25-4-2013 11:59 AM
wow menariknyer cite uols nie awin
iols setakat nie asb + insuran tabungan mmg adalah...
skang b ...

haa btul, most yg beli property jarang merugikan, kecuali la property yg terbengkalai. asal2 nyer masa beli apartment tu sbb nk avoid bayar sewa umah yg mahal kat kl ni. kalu pukul rata, beza sewa umah dgn byr ansuran bulan2 tk byk mana. top-up skit jer. lagipun, byr ansuran umah bole withdraw epf, sewa umah tk bole. mcm sye ckp tulis la, sye utilised sepenuhnye epf utk byr ansuran umah. sbb duit gaji byk lg nk pakai utk expenses lain.  At the end, property tu jadi milik kita. Tp seelok2 nye, property tu jangan jual, sayang kalu dh dpt nk letgo. bukan senang nk beli property skrg dgn harga yg kite mampu. travel tu dah jadi darah daging, tkleh nk avoid. selain dr keje, sye travel/travel naik gunung. next year plan nk naik Kilimanjaro..hehe..

Follow Us
kewangan separuh tahun 2013 macamne?

so far 2013 is smooth sailing

income naik, expenses pun mcm naik jugak

iena_jr posted on 17-4-2013 02:02 PM
Aku student lagi. Umur 22. Buat part time. Normally RM3k-5k.. Kalau aku rajin sket dapat la 5 figure ...

untung nye ko.. jeles pon ada..sbb umur kita lebey kurang jek..

mind to share ko wat part time apa smpai 3-5k sebulan?

n aku prasan org yg xkedekut dgn mak ayah ni rezeki mmg murah kn?

n begitu jugak dgn parents yg xberkira dgn anak2..

tetiap bulan gaji adalah balance dalam 2k setengah tapi tetap macam leh habis sebab suka banje orang wuwuuwu

last2 kelauttt gak savingnye

iena_jr posted on 17-4-2013 02:02 PM
Aku student lagi. Umur 22. Buat part time. Normally RM3k-5k.. Kalau aku rajin sket dapat la 5 figure ...

boleh tahu part time apa?

anony-mous posted on 9-7-2013 11:53 PM
untung nye ko.. jeles pon ada..sbb umur kita lebey kurang jek..

mind to share ko wat part tim ...

yer betul... dgn parents jangan lah berkira..
selain tu money management pun penting, lagi2 umur macam aku ni.. nafsu semata2..

Tak kerja, so simpan 75% dari duit PTPTN dlm ASB

suka baca org punya. gempak2 korg pnya pelaburan & simpanan. aku nk share aku punya pn dah malu... hahahah

laporan kewangan setakat disember 2014 macamne semua ?

kewangan thn 2014 menepati sasaran....
saving utk anak2 tetap achive target...saving utk aku adala jugak...
thn ni kureng saving utk aku coz aku cuti tanpa gaji hampir sethn...

sara hidup dijana dr income dividen jer....
thn ni cuti2 dlm msia jer...

Kewangan Disember 2014.
Retire hjg bulan ni after 13 yrs keja.
Saving ASB, ASB2, EPF.

Plan after retire belanja 2k/mth utk keperluan diri.
harap2 aku tak boros...

heidi04 posted on 16-12-2014 02:16 PM
Kewangan Disember 2014.
Retire hjg bulan ni after 13 yrs keja.
Saving ASB, ASB2, EPF.

perghhh.. terbaikla perancang kewangan you !  

pelan 2014 ok la...betul la..gj naik expenses pun naik...

f/single/27

gaji 30++ tolak epf tinggal 2700

perbelanjaan
500 car
510 personal loan
550 pama
150 sewa ruma
100 kutu
65 astro kat ruma mak
70 topup + internet
bal= makan minyak shopping skit2 blnja adek2..

actually aku buat PL tu sbb aku beli tanah.. huhu..rasa mcm x cukup jek. rasa mcm nak cr side income je.. tp aku bersyukur apa adanya..