CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 59223|Reply: 283

MAK MERTUA BOLOT CUCU

Post Last Edit by lolotasya at 3-6-2011 18:28

selama ni aku rase akula menantu yg paling bertuah punya MIL yg terbaik d dunie. dari mule aku kawen sampai aku peknen hanya layanan terbaik dorang kasi pd aku. akulah segala2nya. sepanjang aku peknen, aku ditatang bagai myk yg penuh. tiap kali aku blk kg, segala2nya disediakan. aku dilayan macam raja. walaupun aku sendiri xselesa dgn keadaan tu tp aku bersyukur sbb punya in laws yg tersangatla baiknya.

tp ku sangkakan panas sampai ke petang rupa2nya hujan d tengahari. segala2nya berubah lepas anak aku lahir. citer die gini.

aku bpntang umah MIL sbb MIL aku yg nak sgt jaga. anak aku cucu sulung & mjadi cucu kesayangan dorang + mak aku mderita skt strok. bile dh abis pantang aku nk blk kl die xkasi aku bwk anak aku sama. mcm2 alasan die bg, katenye nursery jaga xbagus nnti anak aku mati tcekik, kene dera etc. tp aku pekakkan telinga & bkeras nk bwk anak aku jugak.  

lps bbrpa bulan aku naik keje then aku diarah kusus d indon 2bulan stgh. bmulala episod aku terpaksa antar anak aku pd die jugak.  dkt sane aku gunekan ksempatan yg ade cari orang tempatan sane yg leh jaga anak aku. aku dgn bantuan staf carik sorang minah indon ni , kami dah sediakan segala documentation tinggal nk matikan setem dan submit ke imigresen je. tuptap hal ni akhirnya sampai ke pengetahuan MIL. die terus pukul canang pd semua sedara d kampung yg aku nk amik maid & xkasi die bela anak aku lagi. aku dapat call dari hubby yg makcik die call bgtau jgn sesekali amik maid kalau nk anak bernyawa lg dkt umah. aku tersentap dgn tindakan dorang. aku batalkan hasrat amik maid.

bile aku blk dr kusus, aku nk amik anak aku & anta nursery. tp MIL aku xizinkan aku amik anak aku. die bg mcm2 alasan & berdolak dalik. macam2 yg die janjikan dkt aku. aku percaya pd janji2 die. aku turutkan kehendak die. aku bersabar kerana aku siankan hubby dan aku hormat die as MIL.  aku pujuk ati, ari2 aku nangis rindukan anak aku. tp each time aku nk amik anak aku die tetap berdolak dalik. sampai anak aku umur 2tahun setengah, aku rase aku tol2 dah ditipu oleh dorang. segala janji2 dorang palsu. dorang mmg xnak lepaskan anak aku. aku nekad amik anak aku sbb aku dh xsanggup idop berjauhan dengan die. 2tahun aku bersabar. ksabaran aku dh dluar batasan.

aku diherdik, dimarah, dihine. aku dikatakan xkenang budi, lupe daratan dan mcm2 lg. aku dibuang oleh semua sedara mara d kampung semata2 kerana aku amik anak aku. aku hampir bercerai kerana pertahankan hak penjagaan anak. tp syukur hubby aku masih sygkan aku dan katanya dia xsanggup hidup tanpa aku & anak. aku berjaya bwk anak aku blk ke kl. sepanjang perjalanan aku menangis kenangkan kata2 kesat dorang pd aku.

sekarang anak aku dgn aku. tp yg menjadi dilema aku skrg MIL dan FIL aku kerap dtg dan bawak anak aku blk kg. kdg2 smpi 3mggu lamanya. nursery pun bising kejap hntr kejap xhantar. wlaupun tanpa kerelaan aku tp aku terpaksa izinkan sbb hubby aku suh bagi jugak.  walaupun zahirnya aku dh amik anak aku tp hakikatnya dorang tetap bolot anak aku. takde bezanya aku dah amik atau belum. tetap aku tak dapat idop bsama anak aku. dahla dorg dok jauh kt segamat sane. kalo umah dekat2 aku xkisah lg. mak kndung aku dok di puchong pon aku xsggup tinggalkan anak aku bermalam kt sane.

MIL aku wat anak aku cam hak mutlak die. die control segala2nya berkaitan dgn anak aku. ape yg aku buat semua tak kene pd die. cara bg susu aku salah, cara tidokan salah, ape yg aku msk semua xberkhasiat utk anak aku. entah sampai bile aku nk berterusan hidup begini.  tolonglah nasihatkan ape yg perlu aku buat sekarang.

Rate

1

sila amek balik anak awak.

Reply 2# hairanaz

nak sgt... tp xde keizinan dari hubby... die kate biarla mak die nk jaga skali skala slagi die masih ade ni uwaaaaaa  

Reply 2# hairanaz

saya sokong.. akak amik balik anak akak.. knp hubby akak x izinkan plak..??? atas alasan tu mak dia ke...

kita penat2 mengandung 9 bln.. jgn la buat hak mutlak.. timbang rasa la sikit..

mak mertua awak nak main ngan anak kecik.suh dia beranak sendiri.

Reply 3# lolotasya

cakap kat hubby awak, "kalu saya yg mati dulu, puas hati awak? "  :@
tp jihah heran la, hubby xrindu kat anak ke? dia as a daddy kan..
try sembang2 ngn hubby, citer pasal budak2, anak2 jiran ke, etc..
citer pasal budak2 mati lemas ke, anak yatim yg kena tanah runtuh tp mak ayah xjaga ke..
apa2 yg leh menyentuh hati hubby tu.. jgn direct citer pasal anak tp hubung kaitkan.
kalu apa2 jd kat kita as parent, jd apa2 kat anak ke.. menyesal sbb tak jaga, tgk dia membesar etc..

kalu payah jgk, try la berlakon.
wat tetiba nangis, letak gambar anak bwh bantal ke, slalu dgr suara anak yg direcord
biar hubby nampak jiwa u tertekan, rindukan anak..

harap usaha u berjaya.
apa pun u kena amik anak tu jgk2..  

Rate

1

Follow Us
Ksian ko kawan...harap dapat berbincang hati ke hati ngan MIL u tu... mcm mana pun anak tu anak u gak, as a grandparents they can only take care of but not own it as their own. Lbh baik luahkan hasrat hati yg terpendam pada hubby secara open.. cari jalan penyelesaian yg terbaik jgn gaduh2 masam muka...k...harap bersabar ya..

Reply 1# lolotasya

ko benti keja, jaga nak ko, jadi dorang takdak alasan nk jaga @rampas anak ko..pengorbanan ibu...

ah ah, u bentilah keja,
so takdalah alasan dorang nak ambil anak u lagi....

melampaunya mak mentua awk tu!! awk pegi ambik blk ank awk tu, awk ada hak.. awk yg mengandungkn dia bknnya mil awk tu.. klu dia xbg ambik, dgn tegasnya, awk ckplh mcm ni kt diorg yg rampas ank awk tu 'ni ank saya, saya yg mengandungkn dia susah pyh 9 bln, suka hati saya lh' jgn dihiraukn dgn kata2 kesat diorg tu, awk ambik je ank awk tu lps ni klu dia nk bwak blk kmpg lg, jgn dibagi! :@  x suka btllah, knp hubby awk blh biarkn je ank awk kt kmpg tu lm2? sng2 berhenti je keje, biar awk je yg jaga ank tu jgn bg sape2 lg dh lps ni..

bagi kat MIL baby pelesu.. ada kat board CI hihi..

tu kan baby awak, biorla awak yg jaga.. kalo MIL tu berkeras, awak lawan kekerasan tu dgn kelembutan.. ermm.. awak penah belakon meroyan tak? kalo tak penah awak boleh cuba.. kasi nampak psiko mcm klip video Luarbiasa tuh..

Alhamdulillah, dapat mak mertua yg sayangkan anak kita...sama mcm kita sayang anak dia (get what I mean...rite?).
Cakap je dng mak tu slow2, tak apa lah mak, saya tak nak susah2kan mak, umur2 mcm mak ni patutnya dah boleh hidup tenang, sebab anak2 dah besar & dah berdikari. boleh jalan2 pegi mana2 suka tengok dunia. sekali sekala boleh datang melawat cucu. sekarang ni..masa utuk anak2 mak pulak yg perlu bersusah payah menjaga anak2 masing2. mak cuma perlu jadi penasihat je & pakar rujuk utk apa2 problems.anak2 mak dulu pun mak yg bela sendiri kan...so biar anak2 mak tu jaga & asuh anak2 dia org sendiri pulak. kalau tidak nnt. kami ni tak ingat pulak dah ada tanggungjawab yg berat. asik nak  enjoy2 mcm zaman single dulu. this is our time, but we appreciate sangat2 apa yg mak dah buat selama ni. harap mak tak salah faham.

Rate

1

Reply 12# jelitayu

kaka jelitayu, nak tanya, kalo kes mcm TT ni, boleh report polis ke?

mcmn lh hubby TT tk rindu kan anak jer....

TT berkerasla sket...ishh,anak tu...mmgler cucu diorg tp kite lg berhak...kalo kelly la yg kene,mmg ngamuk kelly..xkan kelly bg wpun pinjam seminggu...

Reply 13# ruffleen

kalau mmg tak berhubung langsung dng family in law tu & tetiba je dia org dtg ambik anak bwk balik kg....boleh la report rasanya. tapi kalau  mcm kes TT ni rasanya more to "family to family" punya arrangement la. yg penting hubby nya tu, kena tau mainkan peranan sebaik2 mungkin, jng sampai bini makan hati & mak sendiri kecik hati.

sila ambil semula anak awak TT
tu anak kita..give ur hubby an ultimatum
sampai bila?
kunun nak pisahkan sayang antara cucu dan datuk nenek
yg mereka pisahkan antara mak dan anak tu x salah ke?
isk..
my mum also antara org yg rajin amik cucunya
seminggu 2 hari
nk lepas rindu je
itupon kalau adik ipar i bagi..kalau dia x bagi..mmg my mum x amik
dia jenguk je

klu anak2 xmenjadi sbb kita yg mendidik & besarkannya, xbole nak salahkan sesapa la, sbb kita yg jaga
tp klu mil/mak kita yg jaga? cara diorg jaga cucu dgn anak xsama
jaga anak mmg diorg tangankan tp klu cucu, semuanya boleh, cucu mintak semuanya dapat
silap2 esok bila anak dah besar sket dia xnak dgr cakap TT plak

sedangkan mil nak amik kejap bawak anak rosse tidur dgn dia pun rosse dah sound direct ... inikan pulak nak amik terus! klu rosse mil buat cenggitu mau ku turun hantu kat situ jugak ... lebih2 lagi mil ... klu mak kita sendiri tu maybe susahlah skit ...

apesal masalah kite lebey kurang nak sama.
cumenye ako ni sebagai suami nak puaskan ati due-due pihak dan berlaku adil.
tapi cam payah gak.
my mom skang stay ngan family sejak dari pantang aritu. so die tolong jage
masalahnye ialah mengikut kate wife sebelum keje ni nak spent la mase ngan anak. nak bina jalinan kasih sayang. tapi my mom ni suka bawak baby itu berjalan2 ke sini sane kadang2 tinggal wife sorang2 kat rumah.
so semalam dah cakap ngan mom kate tak payah lah bawak baby jalan2. cakap dengan lembut abes dah. sebab wife pon kadang2 nangis sebab die nak wat ape2 kat baby and spent time together pon susah. cara susu salah, tidokan salah. tapi my mom mmg baik cuma mungkin die ingat cara die tu nak tolong wife jage anak. tapi sebenarnye tak dihargai
so semalam lepas cakap camtu mom macam senyap je. mungkin terase ati la kot ingat wife tanak die jage ke ape. sekarang wife pon dah macam bersalah sebab takot mom merajok.
jadi masalah kat ako plak nak kene pikior untk due2 pihak

my logic is-
anak adalah milik mak.
so baby tu adlah milik wife
ako adalah milik mak
kesimpulan- klo mom nak bawak jalan2 ke atau nak bawak teman tido ke, maka bolehlah bawak ako dan tinggalkan baby tu dengan mak die.

boleh tak camtu? ako sebagai pengganti baby?