CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: lolotasya

MAK MERTUA BOLOT CUCU

kisah ni hampir2 terjadi kat eda juga bila baby baru lahir... mukadimmah ceritanya, nanti orang tak faham...

eda ikutkan ada 2 sepasang dah anak... tapi anak sulung girl meninggal dalam perut di hari nak bersalinkan dia.. jadi kami laki bini sure sangat2 la sedey dan tau erti kehilangan anak ni.. macam la orang lain atuk nenek tak sedih kan.. tapi eda boleh cakap kita sebagai parents ni lebih lagi sedihnya.. setiap hari tak pernah ada hari yang tak nangis.. masa ni mil yang jaga eda dalam pantang, tapi 3 weeks je tu pon kena paksa ngan hubby suh sihat2 dulu.. lepas tu eda insist nak balik kl dok sorang2 kat umah pun tak pe siang hari janji dekat ngan hubby...

lepas pantang dapat good news, eda ngandung lagi.. memang nak ngandung cepat2 pun.. tak sanggup nak nangis tiap2 hari.. cukup 9 bulan (tak cukup pon sebenarnya, kena zaasss baby tak sabar nak jenguk dunia ) keluar la hensem boy.. pengubat rindu, penawar duka kami.. kali ni pantang pon mil jaga lagi bezanya eda tak balik kampung sebab ceaser, dok kampung leceh.. bermula la era nenek nak kepit cucu je.. kita dah la dalam pantang sakit2 tensen ngan hal ni lagi.. eda tak de ngadu kat hubby pon.. siang haritu mil sanggup tau tido pon termangu jek tepi baby cot coz baby tido dalam tu.. kejap2 bangun tengok baby.. malam tak ketara la pasal hubby balik keje dia yang dok belek baby lak.. tapi eda kira nasib baik la memang dah nekad nak fully breastfeed baby.. walaupun mil banyak kali suh campur ngan fm tapi eda wat bodo jek.. ++ sokongan hubby lebih kepada eda.. tiap 2 jam nanti baby eda dapat la... baby plak sekali dia bf lama, kadang sejam kadang lebih.. time ni la eda ambil kesempatan bawa baby masuk blk, tutup pintu tapi tak kunci. dah siap baby nyusu eda letak atas katil pastu tido sama2.. mil buka pintu tengok camtu tak de la dia kacau

dah nak habis pantang isu sapa nak jaga pon timbul.. hubby mula berkeras nak mil jaga (dok kl la), eda nak hantar nursery.. ni bincang masa baby dalam perut lagi.. sampai tensen eda malas nak bincang apa, tak de solution.. mil ada bagi cadangan, tapi pakai nama fil.. dia cakap bagi la mak jaga kat kg tiap2 bulan balik la jenguk.. tapi start sekarang kena la ajar minum fm.. kami tak setuju.. memang benda ni eda dah tegaskan awal2 masa ngandung lagi.. eda cakap tak mo sesekali baby hantar kat mak dok kampung.. susah payah bawak perut 9 bulan alih2 anak tak de depan mata.. if mak nak jaga, mak beranak la sendiri (menantu hantu jek leh cakap camni tp cakap kat hubby je berani)

nak jadi cerita dalam nak dok cari orang nak jaga baby, kami dikejutkan berita baby ada jantung berlubang.. 1 lagi dugaan buat kami.. walaupun dia stabil kami tak mo amik risiko hantar orang jaga awal2.. lagipun kami sendiri pun tak tahu camane nak handle baby yang sakit (walaupun tak nampak langsung macam sakit).. terpaksa mintak mil jaga tapi eda bagi syarat biar mil yang datang kl bukan hantar baby balik kg.. mil setuju maka jaga la anak kami dalam 9 bulan kot.. baby dah besar mil pon dok ngadu tak larat, sian ayah dok sorang2.. tu petanda dia nak balik kg...
mula2 mil bagi cadangan bawa baby sama.. makna nya terpaksa putus bf la.. eda tak setuju.. eda bagi alasan kat hubby eda tak mo amik risiko baby duk kg jauh dr klinik or hospital.. if ada emergency camane? tambah lagi fil keje shift.. cukup eda hilang sorang anak.. berbekas sedih sampai mati.. jadi hubby pun tak setuju.. tapi dia tak de la bagi hujah macam eda bagi tu.. dia pun tak cakap direct tak boleh.. tapi bila balik2 keje main2 ngan baby tu konon2 cakap2 ngan baby.. ni anak ayah bucuk ni... mana boleh dia duk jauh2 ngan ayah.. sedih la ayah camni.. nanti ayah rindu2 je ayah tak leh wat keje .. memang menjadi la.. tak de isu nak bawak balik baby lagi..

tapi datang masalah mil bagi cadangan suh cousin hubby datang jaga plak.. 1 hal nak jaga perut orang pulak.. cousin tu pon ada anak kecik.. lagi eda tak setuju.. yang ni mil tanya hubby, hubby cakap kena tanya eda.. mil direct tanya eda, eda cakap nanti eda pk.. tapi eda tak pernah bagi jawapan.. time mil tanya fil ada sama.. agaknya fil nampak muka eda tak suka kot, benda ni senyap je la... last sekali hantar orang jek.. mula2 hantar babysitter, tapi lepas tu hantar nursery.. now baby pon dah 15 mths still kat nursery tapi atuk baby ni 2 weeks tak jumpa baby mula la sasau.. jadi nye pil kerap la turun kl.. lagi pon umah eda duduk ni umah diorang.. baby memang manja ngan atuk.. dalam masa 15mths ni banyak kali cubaan mil dok ayat nak bawak baby.. tapi baby still breastfeed, tak leh la konon2 nak angkut balik weekend ke.. malam2 nak tido tetap nak nyonyot lagi, siang hari tak pe.. mil berapa banyak kali suruh eda stop bf.. dulu lepas 6mths.. eda wat bodo.. lepas tu cakap lagi.. cukup 1 year stopkan, still tak de respons dari eda.. last dok cakap lagi nanti 2 yrs stop kan.. mil pandai.. dia cakap ni masa hubby tak de plak.. :re:

now cubaan membodek lagi... baby kan rapat ngan atuk.. ntah berapa puluh kali dok cakap.. sikit2 nak atuk.. nanti atuk pencen balik la dok ngan atuk.. tolong atuk petik kelapa.. berkali2 sampai rasa boleh keluar nanah la dari telinga ni usaha eda supaya baby tak diangkut.. teruskan breastfeed selagi mampu.. sekali lom ngandung insyaallah eda akan tetap susukan anak ni... tak mahu anak jadi spoilt je dok ngan atuk perangai ngada2.. now tak duduk sama pon bila atuk datang dia punya perangai tu rasa cam nak sepak je pipi tu

sekian bebelan dari saya...
mau pulang sudah

aku skrg nih tgh pregnant 4 bulan...

sedih aku baca citer ko, terasa2 kerinduan pada anak ko tu.. ...
cmf_Riri Post at 3-6-2011 17:33

kakak preggy 4bulan (boley address cm tuh)

sis, tasya phm sgt prasaan sis tentang MIL x excited dgr brite sis preggy tuh. sbb nye tasya sendiri penah alami situasi yg same. tp pecayala sis, bile baby dh kuar, dorg dh tgk sndiri muke baby yg comel, gebu, bersih, suci murni, gerenti sis dorang akan gile byg kt cucu tuh. prasaan syg pun mbuak2 kt baby tuh. tasya dulu MIL lgsg xhppy dgr tasya preggy sbb ade 2org anak pompuan die yg kawen b4 tasya kawen xde lg anak. die leh kate cmni, mngandung ke? tulah kakak2 awak tuh ntah bilela nk mengandung. risau hati mak. lps tuh die termenung sambil muke susah hati. tasya terase sgt tuh 1st impression dr die. tasya menangis 1mlm. mate tasya bengkak. maklumla emosi org tgh preggy xstabil kn. hubby pulak backing mak die. die kate mak mmg mcm tuh mak xreti nk tnjuk prasaan suke (alasan plg bodoh d dunie). tp allah maha kaya sis, bile anak tasya kuar, anak tasyala yg dipuja2 bgai nk rak sampai dorg nk rampas dr tasya.   

Reply 1# lolotasya

Kalau aku la... aku bawak je anak aku balik rumah... terus ambik, bawak naik keter, terus balik rumah... takyah de nak packing2 baju, botol susu semua... itu semua boleh beli... Peduli la kalo dia nak datang rumah ko pastu ngamuk2 ke hapa... itu anak ko!!

yerrhhh!!! lembut sangat!!!
aku pulak yang geram...

Reply 103# dee4ellese

kan bagus kalau tasya ade kekuatan mcm awak. mmg tasya lembik. sume adik bradik tasya esp abang2 tasya & atok tasya kate tasya lembik, bodoh, biar org pijak kepaler. tasya sygkan rumahtangga tasya dan kalau boleh tasya nak buat yg terbaik untuk semua. tp sayang, hati tasya juga yang terkorban. ya allah besarnya dugaan buat tasya.   

sedih aku baca citer ko, terasa2 kerinduan pada anak ko tu...
banyak moments yang ko dah tertinggal...
budak2 nih masa kecik baby & toddler la yg kita suka nak tgk perkembangan dia setiap detik...
kawan aku yg suaminya dok jauh pun hari2 video chat dgn anak utk dekatkan diri dgn anak...

shrekfiona Post at 3-6-2011 17:37

sis, mmg byk momen tumbesaran anak yg tasya dh miss. dahla nk dpt anak sorang 2 skit punye susah. 8bulan tggu mcm 8thn sbb kami mmg nak sgt anak. tasya hanya kenal anak tasya bile dh 2thn stgh. nk msuk 3thn. suami tasya xpenah pulak tgk2 video anak. tasya sorang je yg hari2 tgk sambil nangis. tasya rindu anak tasya.

Reply 104# lolotasya

Ko ni dah salah konsep sayang rumahtangga..
Ambik aje... Kalo MIL datang rumah marah2.. ko luahkan la apa yang ko rasa selama ni... Cakap le yang ko baru ambik berapa jam, MIL ko dah separuh gila, cuba dia pikir apa perasaan ko sebagai ibu kandung plak bila dia buat camtu...

Also, kalo MIL ko ada abang or adik-beradik or ipar/biras yang ko agak2 dia hormat sikit, mintak tolong dia masuk campur... tolong nasihatkan MIL ko... Also, sila minta ibu atau ayah ko atau atuk/abang ko, jumpa suami dan nasihat suami.. Minta suami buat keputusan yang betul...

Aku takut sok2 bila anak ko dah besar, dia salahkan ko sebab taknak bela dia masa kecik2... Masa tu, ko cakap apa pun dah tak guna dah lagi... Menyesal dulu pendapatan.. Menyesal kemudian dah tak guna beb...

Rate

1

Follow Us
Reply  lolotasya

Also, kalo MIL ko ada abang or adik-beradik or ipar/biras yang ko agak2 dia hormat sikit, mintak tolong dia masuk campur... tolong nasihatkan MIL ko... Also, sila minta ibu atau ayah ko atau atuk/abang ko, jumpa suami dan nasihat suami.. Minta suami buat keputusan yang betul...

dee4ellese Post at 3-6-2011 18:31

ayah & abang tasya dah penah slowtalk dgn hubby. dpn dorang hubby kata akan pertahankan anak. tp bila mak die dtg aje die lupe sume janji2 die. sampai ayah tasya pun dh xkuase nak nasihatkan hubby. hubby tasya dh mcm org bodoh tasya tgk. ramai kate die mcm dh kene buatan dgn MIL supaya turut ckp MIL.

abang tasya pulak ckp buat report polis je tuh aje cara nak ajar org yg xphm bhsa. hati tasya pun lebih ke arah tu. tasya nekad jika minggu ni dorang tak datang hantar anak, tasya sendiri akan pegi balai. tp jika dorang hantar, tasya harap hubby xkn izinkan dorang dtg amik lagi.

ayah penah suruh tasya tinggalkan suami & bawa anak ke puchong rumah mak. tp tasya takot nk buat mcm tuh sbb kakak ipar penah nasihat jika isteri disabit nusyus, isteri hilang hak penjagaan anak. tasya jadi serba salah.

Walaupun atuk dan nenek tu mereka panggil ayah dan mak namun kasih ibu takkan sama dgn kasih atuk & nenek.

kodoklawa Post at 2-6-2011 16:00

yer mmg xkan same kn ksh syg ibu ayah kandung dgn atok & nenek walau atok & nenek jaga lebih sempurna dr mak ayah sendiri.

kakak preggy 4bulan (boley address cm tuh)  

sis, tasya phm sgt prasaan sis tentang MIL x ...
lolotasya Post at 3-6-2011 17:58

ye la kot, anak pompuan sulung dia kawen sama thn ngan kitorang, awal bbrp bulan jek, lom dpt anak lg...

lgpun dia dah ada cucu kesayangan...

takpe la, tak sayang pun takpe, janji aku & suami sayang, hehe...

Reply  lolotasya

Ko ni dah salah konsep sayang rumahtangga..
Ambik aje... Kalo MIL datang rumah ...
dee4ellese Post at 3-6-2011 18:31

aku sukung part hujung2 tu, sbb perkara nih dah berlaku kat makcik aku...masa anak2 dia kecik dulu dia dok jauh & bg dua org anak yg plg tua kat mak mertua dia...
mmg jauh la, dr selatan ke utara...
yg dijaga yg bungsu, tu pun sbb budak tu 'istimewa'...
bila anak dia dah besar, ada masa bergaduh la kan...
anak dia bleh ckp "mama tak jaga kita masa kecik2 dulu, nenek yg jaga"...
sentap makcik aku...

bila anak dia dah besar, ada masa bergaduh la kan...
anak dia bleh ckp "mama tak jaga kita masa kecik2 dulu, nenek yg jaga"...
sentap makcik aku...
cmf_Riri Post at 3-6-2011 18:57

ya allah, jgnla perkara ni berlaku pd tasya.

Reply 110# lolotasya

insya allah, kalo kita dah buat yg terbaik...tak dinafikan ada ibu bapa yg terpaksa beri anak kpd org lain utk dijaga...
tapi kalo kes mmg sendiri nak jaga, elok la diteruskan niat tu...

Reply 54# lolotasya
Kawan..jgn bersedih hati..saya juga doakan agar lembutkan hati MIL awak tu. Saya amat bersimpati dgn nasib awak. Kalau awak adukan kes ni kepada Majlis Agama Islam daerah awak bagaimana? Biar pihak berwajib selesaikan masalah ni...MIL awak ni jenis yg degil gak..salah cara dia tu. Pangkat cucu je..bkn anak sendiri, sebagai org tua yg waras dan matang MIL awak sepatutnya memberi tunjuk ajar yg baik!..Cuba awak fikir usul saya td k...jgn bersedih ya..

Reply 100# shrekfiona

ni msalahnya suaminya dah bkeras..tp bini tetap nak ikut ckp mak dia..hingga suami marah masa mgandung buat amalan melenggang perut..si isteri tak dengar.hingga suami bawak diri.isteri pulak merajuk,ckp tsepit diantara emak dgn suami,tp padahal kan suami lg penting.

tasya, try la pregnant anak ke-2...x mo ke? kalo dh ade 2, xkan MIL nk rebut gak...

Reply 107# lolotasya

Apa kata ko pakat ngan famili ko, pastu ko pi jumpa ngan MIL cakap yg atuk & nenek belah sana nak datang rumah tengok cucu.. Pastu ko terus ambik anak ko bawak balik... Ce try.. Tapi laki ko pun mesti percaya yg mmg famili ko nak datang rumah ko la.. Lebih baik kalo bapak ko bagi ultimatum kat laki ko.. Cakap yang ayah nak datang rumah ko sekian2 haribulan.. Ayah tau cucu ayah mesti ada kat rumah.. Kalo tak, ayah sendiri yang akan pegi ambik cucu ayah...

Boleh??
Ce try..
Buat ni dulu sebelum ko nak libatkan polis ke hapa..
Suh family ko masuk campur.. Apa diaorang tak sayang cucu and tak sayang anak ke???
(emo jap aku pepagi buta nih... Huhuhu)

Alhamdulillah, dapat mak mertua yg sayangkan anak kita...sama mcm kita sayang anak dia (get what I m ...
jelitayu Post at 2-6-2011 11:26

Post terbaik dari ladang.. harap TT guna cara ni..
adakah tu cucu pertama dia?

yer mmg xkan same kn ksh syg ibu ayah kandung dgn atok & nenek walau atok & nenek jaga lebih s ...
lolotasya Post at 3-6-2011 18:52

walau ape pun tindakan tasya nak buat pasni, better jgn dilengah2 kan..lagi2 bile anak dah mule bole memahami keadaan..takut jadi macam jiran aku, anak die tak suke mak die..lagi2 mak die tak bela die pn dr kcik...bela kejap2...dh besa, dah tanak dgn mak...die lebih prefer nenek die dr mak die..bile mak dtg ajak jalan2 pun tanak..kalau sebut je psl mak die, die buat prangai memberontak..pdhal kcik je lg tu...jd, tamo la jd perkare yg same dkt tasya...

Reply 87# lolotasya

Tak semestinyer. By the time anak ko nak poie skool, anak ko pun takmo dah kat ko lagik. So skool kat kampung jar la. Ramai kes cenggini aper. Cucu sulung la especially...

Pasal laki ko kata biarlah parents dia jaga sementara masih hidup, mcm tak logic jer. Sebab kalo umur panjang, sampai anak ko dah keja dia masih hidup lagik. Kes benar mcm ayah aku la. Dari kecik sampai kawen dok dgn moyang aku. Dia tak rapat dgn parents pun. Sampai beranak pinak, baru ler both moyang aku meninggal. Ada umur dlm 80++ kot...

Parnts ko takleh masuk campur ker? Selesai cara baik, orang tua to orang tua. Kalo takmo involve parents, aku rasa ko yg kena heart to heart dgn parents in laws or hubby. Beri kata 2. Either be prepared for - ko nak divorce and bawak cucu tu dok dgn ko ajer or ikut guidelines ko. Either 1 day a week certain weekends dlm sebulan jer bley hangkut anak ko. Kalo tuh pun tak mampu buat, ko pindah rumah parents in law ko. Or ajak parents in law dok dgn ko.

Reply 117# ida88

Budak2 nih masa kecik ler dia identify saper yg boleh protect dia, yg boleh make dia feel safe and secure. Tu pasal la bonding time tu important.

Reply 107# lolotasya

Kalo ko post anak ko kat parents ngko plak 2-3 minggu dlm sebulan, aper jadik? Rumah parents ko dekat tak? Aper kata korang laki bini dok sana jer dgn anak...