CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 19252|Reply: 95

Ramai Usahawan Muda Yang Gagal Dalam Perniagaan

Ramai anak muda yangcuba menjadi businessman berakhir dengan duit modal habis ditelan tanpa apa-apahasil yang menguntungkan

Semalam berborak dengan kawan lama. Dia cerita yang dia dah hangus RM50 ribu. Semasa kerja dengan orang dia merupakan top seller sampai komisyen RM20 ribu sebulan. Bila dia resign dan buka bisnes sendiri (jual sendiri barang itu), bisnes tak jadi. Company terpaksa ditutup. Modal semua hangus. Kejadian ini seringkali berlaku kepada anak-anak muda. Mereka ini bijak, berbakat tapi gagal juga akhirnya.

Sebaliknya ramai juga anak muda yang bermula dengan modal cuma beberapa ratus ringgit, sekarang ini sudah hidup mewah hasil perniagaan yang berkembang. Ini bukan omong-omong kosong. Mereka ini forumer-forumer di sini jugak, cuma mereka 'senyap'. Maklumlah dah jadi suku jutawan. Just silent reader.

Jom bincang dan share kisah yang anda tahu.... SEBAGAI IKHTIBAR DAN PENGAJARAN

Rate

1

setiap kejayaan b'mula dr kegagalan..

Betul tu.

Tapi percayakah kalau saya cakap: BUKAN SEMUA ORANG BOLEH BERNIAGA/BUAT BISNES sebab dalam takdir/nasib/rezeki dia memang tak boleh berniaga. Rezeki tak masuk jika dia berniaga. Orang jenis ini terpaksa kerja seumur hidup.

Pakar motivasi tentu tak setuju dengan pendapat saya

masa aku thn terakhir kat U, ada sorang kawan baik aku (opkos tua dr aku) nak bukak syarikat pembinaan..kalo nak ikutkan, dah complete dah geng2 kitorang dlm tu..ada engnr, achitect...qs...dan sorang dato utk melobi...

tp aku tanak, sebab aku br fresh grad, aku nak jadi kuli org dulu,timba pengalaman...

then lepas 3 thn, aku dgr kwn aku kene kejar sebab tak siap keja...utang orang...last2 kene declare bankruptcy...sian...

Rate

1

Agreed with WonBin..
Bukan semua orang boleh berniaga jika tiada tekad, azam untuk berjaya...
Ada species yang hangat2 tahi ayam, tengok orang berniaga...dia pun nak berniaga...

Sebagai contoh orang yang saya kenal, dia dah cuba pelbagai perniagaan dari MLM, Insurance,UT, fertigrasi,retail dan etc for more than 20 years..sampai sekarang boleh kata satu pun x berjaya kerana dia jenis x sabar..klu boleh, harini berniaga esok mesti kaya....Swisscash, Buluh apa ntah, Lamp Berger semua dia bedal. Kalau nak kira total, mmg dah lebih dari 500k dia lebur macam tu ajer...

Ada pula my uncle yang contractor kelas A, memang million mainan projek dia. Sekali kena tipu dengan partner dia, tersungkur x bangun2 sampai ke hari ini..

Ada pula sorang kawan yang baru 2 tahun mengusahakan produk sendiri tapi dah cecah simpanan milion dalam bank kerana usaha, marketing dan produk mengena pada target marketnya...

Ada juga kawan yang tak cecah umur 30 dah boleh bersenang-lenang dengan 5-6 kedai bangunan sendiri...hasil dari perniagaan yang baru diceburi x sampai 5 thn..

Tak susah nak kaya atau berjaya dengan berniaga...Jika sabar, kuat semangat, berusaha, marketing strategy yang betul dan paling penting x menipu orang, insya'allah Allah luruskan lorongnya provided he/she knows the target market, produk niche, marketing n etc...usaha dan tawakkal..

Rate

1

aku selalu dengar.."untung rugi, jatuh bangun itu adat perniagaan"
tapi ramai yang jatuh..sampai kesudah tak boleh bangun-bangun..
ape lagi kalau diistihar bangkrap atau black list..
banyak aku jumpa kawan2 terdekat macam ni...
ade seorang sahabat tu..dulu pernah pakai 5siries..tapi hari ni..bekalan elektrik rumah pun kene potong..terpaksa mintak supply jiran sebelah..sebab anak2 nak buat kerja sekolah..

Follow Us
Betul tu.

Tapi percayakah kalau saya cakap: BUKAN SEMUA ORANG BOLEH BERNIAGA/BUAT BISNES sebab dalam takdir/nasib/rezeki dia memang tak boleh berniaga. Rezeki tak masuk jika dia berniaga. Orang jenis ini terpaksa kerja seumur hidup.

Pakar motivasi tentu tak setuju dengan pendapat saya
cmf_WonBin Post at 14-6-2011 10:29

sy bukan pakar motivasi tapi nak bagi pendapat gak...

bagi sy bukan semua org boleh berniaga/buat bisnes dlm ćertain2 industry.maksud sy cam ni bukan semua org boleh berniaga/buat bisnes restoran,bukan semua org boleh berniaga/buat bisnes jual baju,bukan semua org boleh berniaga/buat bisnes hartanah....dan seterusnya

my point is ada org dalam takdir/nasib/rezeki dia memang tak boleh berniaga restoran..or jual baju...or bisnes hartanah
tapi sebaliknya rezeki dia mungkin pada bisnes printing,ternak lintah & sebagainya

pengalaman seorg rakan chinese sy yg pernah gagal dlm bisnes restoran,dia ckp i tak dak óng´ lah dlm biz restoran,then dia buka salon,tapi bungkus juga,dia ckp i tak dak óng´ lah dlm biz salon.lepas tu dia jual handbag & aksesori from korea..kali ni menjadi,dah dapat buka 3 kiosk and satu kedai.
bagi dia,dia tetap mencuba walau gagal sebab dia yakin dlm banyak2 bisnes mesti ada yg ´ong´ dgn dia
For me as a muslim sy lihat óng´ yg disebut2 kawan sy tu sebagai rezeki & rahmat Allah yg sentiasa ada dlm dunia perniagaan cuma kita tak tahu bila kita akan dapat dan dimana atau apa exactly bidang perniagaan tu..

so jgn lah berputus asa dgn rezeki,nikmat & rahmat Allah....bertawakkal lah sentiasa & teruskan usaha
sekali u jatuh/gagal,bila u bangun u akn jadi 2 kali lebih kuat dari sebelumnya,begitulah seterusnya..lagi byk kali u jatuh lagi kuat u akan jadi..InsyaAllah (dgn izin Allah)

so kalau ada org yg kita tgk baru start berniaga tapi rezeki mencurah..itu mmg dah rezeki dia.
and ada org yg kita tgk 10 kali buat bisness asyik gagal tapi kali11 baru berjaya then itu juga adalah rezeki dia yg tetah ditetapkan utk berjaya pada kali 11.

as a muslim kita jgn sekali2 berputus asa dgn rahmat Allah...just go with the flow
hakikatnya sebagai muslim bukan dunia yg dikejar kan

Rate

1

ni pasal my boss....die ade master...belaja mechanical engineering..

mase bukak biz awal2 dulu susah...gaji pekeje pon kene turunkan...
skrg jadi main con , jutawan dah rasenye...

Reply 2# tagas

yup
and kena belajar dari kegagalan
kalau repeat the same mistakes..tu tak belajar namanya kan
first of all kena muhasabah diri dulu
masa biz tgh ok dulu,cukup bersyukur kah kita?
tamakkah kita?sombong kah kita?ujub kah kita?..etc etc..

dah tahu kat mana kesalahan kita,perbetulkanlah

then tgk dari segi teknikal lak..cara manage cashflow,inventori,stocks,sales,marketing etc etc

kegagalan bukan hanya berlaku dlm perniagaan - ada juga yg gagal dlm perkahwinan,gagal dlm mendidik anak2,gagal dlm menjaga kesihatan,gagal dalam pelajaran....itu lah namaya kehidupan..nak tak nak kita kena tempuhi dgn sabar & bersyukur (actually ramai org boleh cuba bersabar bila ditimpa musibah tapi tak ramai yg boleh bersyukur setiap kali musibah & kegagalan menimpa...)

ni kesah aku sendiri

aku start niaga tahun 2008 bermula dgn kedai henpon dlm masa setahun alhamdullillah ada la hasilnya tahun kedua mula 2 berjinak2 tangkap tender tp sbb terlalu mengejarkan tender yg masyuk2 tu aku alpa kt kedai yg kecik tu... akhirnya tender xdpt bertahan lama sbb keghairahan aku sendiri rugi jugak la aku ditahun tu...
2 3 bln aku melangut kejap cari angin baru start kosentret blk kt kedai henpon & skrg alhamdullillah walaupun hasil xmcm dulu tp aku nmpk perubahannya..
dari situ aku mula bljr sikit2 utk xtamak dlm berniaga ni mula biar sikit jgn kejar yg besar je
skrg aku dh berjaya buka bisnes baru dan masih dpt manage xmcm main tender yg byk perabih masa dan duit ituu

kesimpulannya kalau berniaga tgk kemampuan kita dulu bkn je modal tp tenaga/pengurusan/kroni... jgn lupa sentiasa cek kelemahan kita juga

Rate

1

huhu...aku mmg minat berniaga...tp nk mulakan tu la..x mula2 lg...mcm mn ni...

yup, kita kena tgok kmampuan kita dan jgn sesekali TAMAK.... biar sedikit tp sentiasa ade progress... trus untuk mncuba... belajar dr setiap kesalahan dan pnglaman.... InsyaAllah, sikit2 lama-lama akan jd bukit jgak.... pelan2 kayuh....

citer laa lagi

aku ni sorang pniaga.. spnjang aku brniaga ,modal aku bnyak habis tuk beli stok..ini krana pndapatan yg aku dpt cukup2 blanja jek.. sbab planggan aku yg dtg bnyak yg beli tp BERHUTANG.. jd, d sbabkan mereka brhutang, akulah yg trpaksa cari modal tuk byr stok dr pembekal.. jd pd pndapat aku, org kite bole brniaga tp trpaksa brdepan ngan pnghutang.. aku plak da mcm pminta sdekah, suh diorang byr hutang.. tp mintak utang ni mmg ssah.. kalau x bg utang plak brg xjln.. org melayu mmg suke brhutang..

bukan org mlyu jek yg suka brhutang... sama jek smua bngsa pun... masa memula buat bisness, aku ok jek kalau org nak brhuntang.. then 1 minah cina ni lari cam gitu jek, tak lama lpas tu india la plak... lpas dr tu mmg mintak maaf la, mmg aku tak bagi dah... skrg bila org call tnya harga, aku akan ckap, byar dulu bru dpat servis....kalu tak saya mmg mtak maaf byak2.... biar la org ckap aku ni smbong ke apa ke... Yg pasti aku tak mmpu nak jd mcm along p kutip hutang dr org2 yg brmuka tbal ni ....

teruskan berkonsi cerita yer...

Teringat kata2 driver teksi bukan bangsa kita.. dia kata orang M ramai lingkup bila dah menaik sbb selalu fikir nak tambah bini n kereta mewahtapi pd dia rang bila dah berduit mereka lebih kepada membeli insurance untuk cover perniagaan meke...n anak bini meke...so aper berlaku aderlah backupnya...msih teringang2 lg kata2nya.

penghutang dan pemiutang mmg dh sebati dalam bisnes

Sebaliknya ramai juga anak muda yang bermula dengan modal cuma beberapa ratus ringgit, sekarang ini sudah hidup mewah hasil perniagaan yang berkembang. Ini bukan omong-omong kosong. Mereka ini forumer-forumer di sini jugak, cuma mereka 'senyap'. Maklumlah dah jadi suku jutawan. Just silent reader.

Jom bincang dan share kisah yang anda tahu.... SEBAGAI IKHTIBAR DAN PENGAJARAN
cmf_WonBin Post at 14-6-2011 09:39

dalam buku Og Mandino ada buat perbandingan... lebih kurang macam nie laa... :

Petani A suka dapat pulangan cepat... dia tanam bawang...
tanam beberapa hari dah boleh jual... tanam lagi dan jual lagi... dan seterusnya laaa...

Petani B pula pikir long term... so dia tanam kelapa/durian etc...
first few years tu takde income laa... jaga pokok, kemas kebun etc2...
tapi once pokok mula berbuah... pulangan dia berterusan jer laa...

so kesimpulan nya... terpulang pada kebolehan dan keupayaan masing2....

yang pasti perlu ada kemahiran dan ada perancangan jelas...

ps: saya tanam bawang sikit, tanam durian sikit...
      balik jual bawang boleh makan durian.........

Rate

1

hb sy mula2 berniaga,byk keluarkan duit beli barang.
x de ilmu..bila order comp bg barang yg kurang dpt sambutan.maklumlah mesti nak naikkan sales.

stok brg x laku masih ada lg sampai skg.wat sales pun org x pandang.
hampir2 jatuh juga masa tu sbb x bole pusing modal.
last2 dtg yg kenalkan dia dlm bidang ni.tlg sikit2 tanpa keluarkan modal dan
skg alhamdulilah..bole bernafas semula.