CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: cmf_WonBin

Ramai Usahawan Muda Yang Gagal Dalam Perniagaan

Reply 48# cm_gagahperkasa

sy setuju ni tp jgn la over sgt ratenye...sbb clients sy rmi bangsa tu...diorg anak beranak bukak biz yg same tp tak nmpk mcm ank beranak bab meniaga..ade abg yg burukkan adik sbb persaingan...tp diorg berani...itu kite kene ikot..cume kite kene tukar berani dgn ikut syarak je...

Salam buat semua.

Terima kasih kerana sudi berkongsi ilmu.

Bagi saya , nak berniaga kena kenal Tuhan dahulu . Bila dah kenal Tuhan dan ikut perintahNYA dan meninggalkan segala laranganNYA , insya Allah kita akan berjaya .

Jaranglah mana2 peniaga yang bermodalkan hanya Tuhan yang gagal . Kebiasaanya 99.9 % berjaya.

Tengoklah peniaga2 India Muslim , samada berniaga runcit atau kedai makan yang gagal . Semuanya berjaya terutama bos2 yang bersolat jemaah di masjid.

Bila kita ingat pada Tuhan , Tuhan tak akan meninggalkan kita , setiap saat kita di bantu dengan syarat kita bertaqwa dan merendah diri pada hamba2 NYA dan kepada NYA.

Ada sahaja bantuan yang Allah beri jika kita bertaqwa. Sebab Allah pembantu mereka yang bertaqwa .

Cuma nak dapat taqwa ini yang cukup susah . Sama 2 kena muhasabah diri , sama2 kena menuntut dan mencari ilmu biarpun dah ada Phd dalam Pengajian Islam dan sama2 mencari ROH ISLAM .

Insya Allah , Allah  bantu . Jalan nya dengan mendekati Allah .

Bab modal lagi senang .

Bagi saya modal bukanlah duit atau RM . Pengalaman saya bermodalkan kosong tapi saya mampu membeli berpuluh ekar tanah yang saya sendiri tak jangka mampu membeli kerana ketiadaan modal .

Bagi saya modal hanya pada 3 perkara.

1. Kenal Tuhan
2. Ada Ilmu
3. Ramai Kenalan

Itulah modal bagi saya . ketiga2nya saling berkait  .Atau saling lengkap melengkapi .

Kalau takat kenal Tuhan , tetapi tiada ilmu problem juga . apa tah lagi jika ramai kenalan tetapi tak kenal Tuhan akan tersungkur juga akibat di tipu rakan .

Begitu juga jika ada ilmu tapi tak ramai kenalan . Sapa nak rekemen bagi perjalanan bisnes ?

Jadi ketiga amat memerlukan antara satu sama lain.

Pernah mereka yang bermodalkan RM 2 buka syarikat dengan ada kenalan peringkat menteri dapat projek berjuta2  ringgit . Tapi kurang ilmu dan tak kenal Tuhan , bungkus juga .

Tetapi yang penting sekali ialah BAB MENGENAL TUHAN . Jika kita kenal Tuhan , Tuhan akan memberi  ilham pada kita . insya Allah

Jadi susah lah orang lain nak pijak kepala kita , nak mempermainkan kita atau nak menipu kita. Sebab dengan ilham yang Tuhan bagi , kita boleh kenal siapa yang hendak mempermainkan kita atau siapa yang secara jujur hendak menolong kita ?

Itu pentingnya bertaqwa dan Mengenal Allah .

aku pn kategori gagal gak...aku rase mcm nk give up jer...jual semua brg2 yg ade...
aku xtau nk wat pe..tp minat n harapan aku masih tebal....semoga taun depan rezeki aku akan cerah...

Reply 64# katokcun

meniage ape?

Reply 50# Fizaudin

Good luck for u dear...tahun depan beberapa hari ja lagi...

Follow Us
Aku pun minat berniaga...walau skrg aku keja tetap dan dah selesa tp aku minat nak berniaga....apa pendaapt korang dgn perniagaan online melalui facebook? Aku teringin nak try tp rasa takut pun ada....

Reply 65# chenta_dewi

i wat andaman...cume ssh nk cari customer...

Reply 68# katokcun

mgkin awk xramai contact...biz yg menjurus ke servis kene ramai contact...ape kate biz produk...jual brg...jual produk...br lepas tu leh asah servis...

Sebelum berniaga kena timba ilmu, sedang berniaga terus dan jgn mudah sgt nak give up dan ambil pengalaman...cuba renungkan ayat Abraham Lincoln nie : 'IF I HAD NINE HOURS TO CUT DOWN A TREE, I WOULD SPEND SIX HOURS SHARPENING MY AXE"

sebelum berniaga perlu ada planning yang kukuh. jangka masa pendek, panjang, matlamat dan tanya diri sendiri kenapa hendak berniaga? bila gagal bercampur lah dengan orang2 yang berjaya, dan belajar lagi..

tapi bagi mereka yang kurang kesungguhan mudah give up bukan kerana korang xde rezeki dalam perniagaan, cume ilmu dan pengalaman yang kurang..

(pssttt: ada gak yang nak berniaga tapi nak rileks je kat umah tiap2 hari duit masuk..
mmg best kalau duduk2 goyang kaki duit masuk, tapi orang yang dah sedia kaya pun x dan nak duduk2 giyang kaki...kite lak ber iye2 nak goyang kaki...x pelik ker??

http://www.facebook.com/DSuperb

my hubby experince...

firstly..huby gurl buka kedai kecil2an..sama dgn forumer dlm ni..my huby minat dlm bidang it..jual prkasasan pc..servis pc..

tp bab kata org..bila modal byk sket..kita mudah tamak...nak rasa lebih luas..pindah kdai yg kurang besarnya...renovation pon dah abis kat ctu jer...mula2 gurl bsing gak...hbis byk utk rnovation..tapi lpas tu gurl biarkan n tgk jer lah nnti..

dah maju sket..pindah lagi ke kedai yg bole tahan ok..smua ckup lengkap di shopping mall..sewa mmg mhal..tp pulangan byk..tapi sayang sribu kali sayang...x pandai dalam mngurus wang n kwangan..kami jatuh banrup..smua lingkup...bil air elektik..smua x bole bayar..kreta kene tarik..mmg rasa payah sngat..

last2 skrg huby mkn gaji jer kje di kl..nmpak nya dia dah serik dlm bisnes..tapi gurl ambil tu satu pngajaran..yg dah lepas tetap lepas...ambil yg masa akan dtg..mmg le rasa nak marah..tapi smua tu dah ketentuan Allah..sbagai hambanya..redha dan bersabar..puas dah org cakap2 mcm2..tutup tlnga..dan senyap..bkn senang nak jadi senang..yg pnting berusaha..biarlah mkn gaji..tu permulaannya dulu...

Aku ni pakai kereta buruk, handphone buruk. Selalu jugak kena perli dengan tokeh2 kedai2 sebelah. Dorang suma cakap aku kedekut.  Janji bisness aku jalan, duit masyuk, boleh rolling merolling dah kira mampat. Kereta buruk pun buruk lah. Kereta ni dah buat jasa.  
Tengah pikir nak bukak lagi satu kedai.

kutip satu persatu ilmu dlm thread ini..

salam,

saya mula minat nak berniaga. tapi takut juga gagal. sedang saya takut gagal, mungkin ada org dh mulakan perniagaan yg saya nak buat dan dapat untung.

idea nak berniaga memang boleh tahan, tapi belum jadi reality xboleh cakap besar lah. nak meniaga nak kena ada modal. modal ni nak kena dapatkan jugak, kalau x de modal mcmana nak mulakan langkah pertama nak berniaga.

apa yg takut adalah bila kita punya modal pakai tapi bisnes x berjaya seperti kita harapkan, mungkin tiada bakat atau silap di mana2. andai kata buat pinjam bank dapatkan modal, bisnes dh gagal pun, hutang nak kena bayar.

nak mula bisnes baru nak kena pakai modal baru, dengan kegagalan lalu, mungkin modal susah nak dapat lah. tapi kegagalan ni mesti kita atasi dengan idea kreatif kita. tapi kebimbangan pada kegagalan tetap menebal based pada exp2 forumer ceritakan.

saya nak berniaga bukak kedai burger je, modal pun boleh tahan lah, 5,6 ribu jugak. modal x besar tapi nak ngumpul sejumlah seperti ni bukan mudah kot.

aku mmg dibesarkan dlm family yg menjalankan bisnes...mcm2 gak la pengalaman bapak aku yg aku tgk depan mata aku sendiri....

yg penting mmg kena ada ketahanan la....especially kalau 1 family involve dlm bisnes....apa2 pun dlm kepala semua org mesti set paling penting ialah survival syarikat....maknanya kepentingan syarikat didahulukan daripada kepentingan peribadi....bergadoh bagai nak rak pun the next day boleh sama2 berurusan hal keja...balik  umah kalo tak nak tegur sesama sendiri pun lantak la..janji keja settle....

Reply 74# lavender441

tak mudah dan tak susah...TT leh cube niaga online dulu..aku pun kumpul modal untuk niaga berger tuh..

selain burger..leh cube nasi lemak antar kedai2..

ok my experience lak ye..

my encik suami meniaga..dah 3 tahun meniaga..meniaga roti john..kami ada pelanggan ttp..alhamdulillah..pelanggan baru pon suka..syukur..tp disbbkn xde pembantu..kami hentikn sementara waktu..now suami masih meniaga..meniaga jus jambu and buah-buah potong..syukur alhamdulillah dpt sambutan..

my bonda pon meniaga juga..dia suka buat kuih. dia hntr karipap ke kedai depn masjid pd awalnya. utk permulaan tuan kedai mcm x sudi. tp mak pujuk juga..xpe..x habis pon xpe..
skrg ni alhamdulillah drpd hntr kuih sehari 30 biji skrg lebih dr 100 biji sehari org order. tu belum lagi tempahan utk kuih kukus mak..cuti baru2 ni..org order karipap 200 biji with her. mak ckp penat mmg la penat tp dia puas hati..

nak meniaga ni kena kuat semangat and jgn putus asa..
mula2 mmg sakit..tp lama2 kita dh tahu cr..
jgn tamak..jgn lupa diri..
cr mentor utk kita kutip ilmunya...

Rate

1

aku pun baru berjinak2 dgn bisnes...memula aku buat offline, hantar barang jual kat kg..mmg dpt sambutan...tp disebabkan beberapa masalah peribadi yg tak dpt dielakkan, aku stop bisnes sementara waktu. lepas tu bila dapat kumpul duit sikit, aku buat modal. beli stok n jual secara online pulak...kurang sambutan walaupun dh berbulan aku promot sana sini. rasa macam nak give up pun ada.. last2, aku bungkus semua barang bawa balik kg..kebetulan aku balik bercuti... aku letak jer berduyun2 org datang nak beli...sampai tak cukup..ada yg mintak lg... tp tu lah kalau niaga kat kg biasa org tak bayar cash..kena sabar n cari alternatif lain kumpul modal..

harrap2 aku dapat berjaya dalam bisnes ni...mmg banyak saingan tp aku tak akan berputus asa...

Rate

1

alhamdulillah satu perkongsian menarik

kuatkan semangat kita sebagai usahawan