CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: cmf_WonBin

Ramai Usahawan Muda Yang Gagal Dalam Perniagaan

saya ada kawan....kalau dengar dia bercerita bukan main lg cita2 dia nak berniaga....memula bukak gerai nasi lemak....kira ok la bisnes tu...dia bg alasan suami x bg...tutup...lepas tu dia dpt pulak satu kedai makan...bukakla kedai tu dlm keadaan yg x cukup modal.....kesian memang kesian tp dia cakap boleh untung n maju....saya dengar je la tp dalam hati dah dapat agak x sampai ke mana ni nanti...tup tup x sampai sebulan dengar cite kedai makan tu dah tutup...huhuhu....sebelum tu bukan xde sapa yg nasihat supaya pikir dulu...
tp mcm tu la ragam manusia...tgk org lain berniaga kita nak berniaga tp sebenarnya ilmu di dada x cukup lg....banyak pro n kontra....bukan x boleh nak berniaga tp seboleh-bolehnya buat perancangan jgn sampai lingkup n yg merana diri sendiri nanti...

my 2 posen ....

ada masanya, kegagalan itu satu anugerah dari Allah...

kalau mengikut tajuk thread ni, ramai usahawan muda yang gagal dalam perniagaan...

so, apa kesudahan hidup mereka...adakah mereka :
1) tersungkur tak bangun2; ataupun
2) bangkit semula dan kini berjaya

just nak kongsi sdikit pengalaman, sy pnah bkhidmat ngan agensi kerajaan yg memberi pinjaman kpd usahawan. Apa yg sy nmpak..<ni bukan sume lah ye. sesetengahnya je.>..dorg ni..bile dpt je duit pinjaman tu...yg ptama skali akan mengupgradekan hidup dia dulu dr bisnesnya..ie kawin 2, ie beli kete besau2 dulu... lps tu bisnes ntah ke mana...

dr pandangan saya yg xsberapa ni la...

just nak kongsi sdikit pengalaman, sy pnah bkhidmat ngan agensi kerajaan yg memberi pinjaman kpd usa ...
cacah Post at 21-7-2011 15:20

betull..i ada a few kawan kontraktor Melayu..mcm tu lah yg dibuatnya, bila dpt first payment aje tukau keta tambah bini, hutang orang tak ingat nak bayor, gaji pekerja sangkut...hishh...seolah2 cara tu gali lubang tutup lubang..katanya nex payment or payment job lain leh cover balik...hmy3:

org yg mcam dorg ni lah..yg buat nama usahawan melayu tu rosak...... bile bab mbayar balik punyala susah...

Follow Us
rasanya nak luah perasaan geram kat sini.
tapi seperti ludah ke langit terpalit ke muka sendiri.

tepati janji & jangan berhutang dgn org & tidak tamak & lihat keupayaan sendiri & DUIT

dalam masa 2 tahun , aset perniagaan telah bertambah sekali ganda.

aku baca diatas ramai yg kondem Melayu dan puji cina

mcm melayu ni bodoh sangat

Hakikatnya Melayu bagus dan baik dalam perniagaan

cina berjaya secara haram

contoh

menipu 98%
Dapat harga murah 100%
Beli direct 100%
tidak Ihklas 95%
Ada babi disebalik gunung 98%
tidak beri peluang pd orang lain 100%
Rasuah 100%
sangup jual keluarga 10%

halal haram itu perkara biasa

apa2 pun, orang Melayu kena ingat...

kalau perniagaan gagal, bukan bermakna hidup kita tak berguna lagi...

dan...

kalau kita berjaya dalam perniagaan, bukan bermakna kita akan berjaya  masuk syurga...

kesimpulannya, orang yang berjaya adalah orang yang beriman...

Saya suka jika topic berniaga dibincangkan..jatuh..bangun..jatuh..dan bangun..suma dah rasa..dan masih terasa...kesalahan tu terletak pada diri saya..saya terlalu membiarkn keputusan dibuat oleh hubby..bila dia rasa nak berniaga itu..ini..saya ikutkan..dari loan ke loan...loan lulus suma tranfer akaun dier..abihhh camtu.. Utk bg semangat tuk dia yg tk abis2 nk niaga..saya benti keja..Bizz ok tp dia nak blk bizz kat kg lak..

Awal thn..saya masih memerhati & bantu dia..Mama lak bising sbb benti keja..Akhirnya..Saya rasa saya perlu buat sesuatu utk diri sendiri..impian lama..sambil bantu hubby..saya gi kelas menjahit..dah sambil ambik tempahan pun..sambil wat bizz catalog sales..Tupperware..Zhulian..tak penat sbb suka..Alhamdullilah income tu ada..sambil kumpul modal tuk buka kedai thn depan..sbb kelas habih akhir thn nie..

Bapak mertua bg green light wat kedai depan umah dia..so, aritu sibuk carik kontena lama nak wat kedai kecik2 jer..dah jumpa..booked dulu..nanti abis byr baru ambik..Hrap thn depan murah rezeki ...Amin..

Hrap thn depan murah rezeki ...Amin..
Fizaudin Post at 25-7-2011 01:41

amin too...

Reply 51# zaidi_MZZ

Terima kasih Zaidi..

Semoga kita suma dimurahkan rezeki dan kuat semangat menempuh dugaan yg mendatang..Bagi usahawan lain yg baru nak bermula seperti saya..Jgn patah semangat & yg penting jgn 'hangat2 tahi ayam' ataupun tamak.. Bak kata Dato' Dr. Rusly Abdullah dlm penulisannya 'Biar Kecil Asalkan Berhasil'..skali jatuh bkn bererti kita akan jatuh terus-terusan kan..

Jgn patah semangat & yg penting jgn 'hangat2 tahi ayam' ataupun tamak..
Fizaudin Post at 29-7-2011 15:48

betul...kalau ada perasaan tamak, boleh terdedah kepada melakukan perkara yang dilarang oleh agama Islam...

Kegagalan itu sebahagian daripada pertengahan cerita sebelum mencapai kejayaan.

Saya pernah gagal sehingga wang dalam akaun tak sampai RM1 ribu ringgit. Mintak RM50 sana,minta RM50 sini semata-mata untuk meneruskan perjuangan hidup untuk bangkit semula ....

Dan saya berjaya bangkit sehingga income steady boleh maintain lebih RM1000 sehari ....

Gagal adalah satu perkara yg sangat menarik dalam hidup

Apabila gagal, kita akan kenal siapa kita dan siapa Dia.

Gagal dalam keadaan tiada sesen pun... tapi masih boleh makan nasi dengan makanan yg bercatu, pengalaman yg membantu membuka minda untuk menjadi lebih kreatif dan agresif...

Apabila gagal... rehat sekejap.... tapi jangan rehat lama2...

Apabila gagal... nangislah puas2... cari balik si Dia yang dah hilang apabila kita berjaya (selalu terjadi sbb bila dah berjaya kita 'ter'lupa si Dia dek melayan kesibukan duniawi)... tiada yg boleh bantu kita selain Dia...

Gagal itu PENTING!!!

saya baru nak berjinak x2 dlm perniagaan ni...,   jadi saya try lah jual air dan makanan segera kat pantai.., payung satu dan parking letak makanan ..muat lah masukkan dlm kereta saya ..,
jual tu hari cuti am saje jumaat dan sabtu.., hari lain saya kerja.., tapi nak buat mcn mana belum ada rezeki..,  tak balik modal..,   rugi.., jadi saya rehat dulu.., Insyallah lepas ni nak try jual kat pasar malam , dan nak cari tempat lain yg sesuai ..

sebelum ni saya memang banyak idea x2 nak berniaga..., tapi tak buat...(berangan lah kot..)
bile stark berniga baru tahu mcn mna situasi sebenar.., lepas ni saya akan cuba lagi dan lagi..,

Salam..

Terpanggil untuk sama berkongsi.. sejak kecil saya memang minat berniaga..satu ketika saya pernah jual perfume, jual kuih raya, jual tudung, jual kain ela dan macam-macam lagi.
Dan saya pernah gagal..bukan sekali tapi beberapa kali kerana salah strategi dalam bisnes...tapi saya enggan terus mengalah ..selagi bernama manusia selagi itu saya yakin kita boleh merubah nasib..saya bangkit mencari arah yang betul dan mentor dalam perniagaan..suami tak membantu kerana dia berada dalam 'comfort zone' tapi dia tidak pernah menegah atau melarang kerana itu memang minat saya.

Pengalaman gagal dan bangkit itulah yang paling mahal saya rasa..Saya sentiasa berhati-hati dalam perbelanjaan dan merancang dengan teliti pulangan yang saya dapat..berkat  bertahun-tahun berjimat cermat dan menabung saya dah berjaya memliki 2 buah rumah..Salah sebuah rumah itu saya jadikan pelaburan dengan menjadikan ianya sebuah Guesthouse ..
Sememangnya minat, istiqamah dan perancangan teliti akan menukar kegagalan kepada kejayaan..biar kecil asal berhasil bak kata Dr Rusly..dan berkawanlah dengan orang2 berjaya kerana sedikit sebanyak kita juga akan terasa tempiasnya..just my 2 cents

Pasal berkawan dgn org kaya tu..saya setuju sgt2. Macam saya, bukanl saya ni berkwan, tetapi nak buat mcmana dah jd kakak ipar orng yang berjaya. Jadi selalu tgok diorg belanja sakan.. jd ada timbul tekad nk cari duit lebih jugak. Sebab tu la saya mencuba untuk menjual secara online.

Mana nak tau, duit hasil jualan online ni la membantu saya untuk menampung mana2 yang tak cukup. At least tak de la pening kepala bulan. Yang penting jgn ingat kepadaNYA. Walaupun saya baru setahun jagung, dan pendapatan jualan online ni tak seberapa..tapi alhamdulillah, dapat merubah hidup saya.

tak mengapa jika kita gagal, yang paling penting kita mesti ada keazaman utk bangun semula...!!!

gagal adalah sebahagian dari pengalaman berharga yang tidak ternilai harganya!