CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 59818|Reply: 159

Tips Jaga Ikan Guppy

Salam,

Hi...Semalam niat nak bela ikan guppy akhirnya tercapai.Semangat gitu..Siap beli mini aquarium dengan aksesori sekali.Lepas tu ikan guppy tu sy beli 6 ekor.Excited punya pasal lupa nak beli tuk klorin tu. Jadi nya pagi ni td ikan sy yg comel2 tu mati 3 ekor....Sedihnya... So pada sesiapa yang tau pasal ikan guppy ni boleh tak share tips2 macam mana nak jaga ikan guppy ni.?

Thank you...

kalu nak ganti air.. gantikan separuh je sbb ikan ni dpt idup dgn air yg dah 2-3 bulan tak tukar.. yg ni tuk elakkan ikan tkejut n mati.. tau yg ni je.. selebihnya cuba search kt internet ke.. maybe ada cara yg lain..

jgn gune air paip.....kalo nk gune gak...seelok2nye simpan air tu utk 2-3 hari...dah d nyah klorinkan...lg elok gune air mineral/air suling...

time beli ikan tu..jgn ler main terus letak aje dlm aquarium...terkejut badak ikan tu.

baru beli 2 ari lepas gak... tetiba syok nak bela... tgh gather juga info pasal guppy ni.. kur pakai air suling untuk akuarium kecit...

yg paling best bela guppy ni..dia senang beranak, aku kalo beli guppy je mesti selang 2-3 hari da beranak..tp x sedor,..tau2 je da beranak,..n kebanyakkan anak dia kene sedut dgn filter..

ape2 pon nk bela guppy senang aje...letak ler batu2 kecik, pokok idop....air plak pastikan d nyah klorinkan awal2...jgn bg mkn byk sgt...walaupon tiap kalo ko bg mkn tu diorg mkn dgn rakus...sbb guppy ni kalo terlebih mkn pon dorg leh mati...sisa2 makanan x abis tu pon akan jd penyebab dorg mati beramai2....

yg paling best bela guppy ni..dia senang beranak, aku kalo beli guppy je mesti selang 2-3 hari da be ...
Sagoo Post at 21-6-2011 12:36

aku pon teringin nak beranakkan guppy ni, tp, skrg ni bajet takder lg.. ingat nak DIY akuarium.. tapi x tau lak modal kaca berapa and berbaloi ke diy ngn beli terus..takat ni.. tumbuhan dalam akuarium just cabut rumput - 2 jer.. ngeh ngeh ngeh..

Follow Us
aku pon teringin nak beranakkan guppy ni, tp, skrg ni bajet takder lg.. ingat nak DIY akua ...
kurga Post at 21-6-2011 12:39

ko xyah la sesusah nk diy..beli je terus...ade je yg murah2...guppy x perlukan space yg besar....melainkan ko bela guppy berpuluh2 ekor dlm tu mmg la perlu tank yg besar hehehe..rumput2 ape yg ko cabut tu?? mane tak mati....
kalo xnk letak tumbuhan pon xpa...letak je kayu hanyut....kayu yg ade jual kt kedai akuarium tu...dlm rm15 ke atas kot rasenye...letak kayu, n pasir ...pon da cukup....pastika filter best la kan....sure membiak punye guppy ko...stakat ni aku da byk kali biakkan..tp semua anak2 dia x cantek..
so kekadang tu aku g tangkap ikan longkang....also known as wild guppy....biakkan...jadi gak...skang ni dah xde dah....aku da stop bela...

ko xyah la sesusah nk diy..beli je terus...ade je yg murah2...guppy x perlukan space yg be ...
Sagoo Post at 21-6-2011 13:17

rumput -2 yang kalau tengok hidup dalam air.. tak banyak pun, just utk kasik guppy ni nyorok n memain kat situ... tapi ingat nak cari aquarium lebih kurang besar mcm kat bawah ni.. cuma x tau rege berapa... yg bawah ni rasa nye mahal gak..

rumput -2 yang kalau tengok hidup dalam air.. tak banyak pun, just utk kasik guppy ni nyor ...
kurga Post at 21-6-2011 13:24

mahal tu mmg mahal...tp ko nk cari berape besar? paling murah aku tgk..dekat area2 umah aku ni...size 1 kaki lebih..kecik la tp..dlm RM100plus..

kalu nak ganti air.. gantikan separuh je sbb ikan ni dpt idup dgn air yg dah 2-3 bulan tak tukar.. y ...
stryder_cats Post at 21-6-2011 11:17

Ganti separuh? Kalau air tu kotor pun ganti separuh gak ke?

jgn gune air paip.....kalo nk gune gak...seelok2nye simpan air tu utk 2-3 hari...dah d nyah klorinka ...
Sagoo Post at 21-6-2011 11:33

La patut la ikan sy mati..sy gune air paip la x nyah klorin pun coz lupa beli anti klorin tu...

baru beli 2 ari lepas gak... tetiba syok nak bela... tgh gather juga info pasal guppy ni.. kur pakai ...
kurga Post at 21-6-2011 11:50

Tu la syok nak bela...coz comel jer kecik2...lagipun yg best takyah kai oksigen..

yg paling best bela guppy ni..dia senang beranak, aku kalo beli guppy je mesti selang 2-3 hari da be ...
Sagoo Post at 21-6-2011 12:36

Ikan guppy boleh beranak ke? Baru tau ni... Lagi pn ni 1st time jaga ikan guppy.Tapi btol la ikan guppy ni rakus la time makan..so bagi makan berapa kali sehari?

Tu la syok nak bela...coz comel jer kecik2...lagipun yg best takyah kai oksigen..
fieeda87 Post at 21-6-2011 14:02

x pakai oksigen mati la ikan tuuuuu :@
guppy bukan mcm ikan puyu ke ikan laga ke...ikan2 tu boleh hiduptanpa oksigen sebb dorg ade system tersendiri dlm badan dorg...

mmg la kojol x pakai oksigen rupenye...(filter) bile ler filter....murah je kot..RM28 je..

Reply 10# fieeda87

sbb tgk kwn buat mcm ni... kalu dia tukar tak tukar semua dia tukar separuh je.. sbb dia kata takut ikan tu mati kalu tukar semua..

Reply 14# Sagoo

Tanya dah tokey kedai tu..ikan guppy nak kena guna filter ke? Tokey tu cakap tak payah..Tanpa filter pun ikan ni boleh hidup...Tu pasal tak beli filter...

Reply  fieeda87

sbb tgk kwn buat mcm ni... kalu dia tukar tak tukar semua dia tukar separuh je.. ...
stryder_cats Post at 21-6-2011 14:07

oo...gitu eh...thank you atas info k....

Ikan guppy boleh beranak ke? Baru tau ni... Lagi pn ni 1st time jaga ikan guppy.Tapi bto ...
fieeda87 Post at 21-6-2011 14:06

ikan guppy membiak dr dlm badan ibu dia....bukan dgn cara bertelur luar badan...
kiranya dia lahirkan anak trus dr badan dia....kuar2 je anak tu trus boleh berenang dah pon....

ni haa cara diaa...

*kredit to terminalia.catappa.com

Reply 16# fieeda87

dia saje nk suruh ko dtg kedai dia lg beli ikan

Ikan guppy boleh beranak ke? Baru tau ni... Lagi pn ni 1st time jaga ikan guppy.Tapi bto ...
fieeda87 Post at 21-6-2011 14:06

bg dia mkn 2-3 kali sehari je...pagi/tghhari/mlm...jgn tuang byk2..perut dorg kecik jer...