CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ejensemit

Permusuhan Yahudi Terhadap Kristian dan Islam

Reply 39# manap77

kan sy dh bgtau pandangan sy pasal ini.

bg sy, panndangan sy,
al-quran merujukkan yahudi ni sbg agama.
jd, sapa2 yg memeluk yahudi; melayu, india, cina, or lain2. akan dikategorikan sbg org yg mengamalkan ajaaran yahudi.

kalu, yahudi tu, mengamalkan ajaran islam, bermakna, mereka adalah yahudi yng mengikut ajaran islam dan sekaligus akan menjadi istilah Islam.
mcm org melayu, mengamalkan agama islam, jd org melayu islam.

sy memang yakin, tak semua org middle east or arab beragama islam.

then, sbb tu dlm al-quran merujuk org2 yg beriman; merujuk kpd org2 yahudi yg mengikut ajaran allah swt sebelum agama islam or bangsa2 ape2 pun, yng mengikut ajaran allah swt sebelum aagama islam. kalu dh islam, sure la org3 beriman merujuk kpd org2islam yang mengikut ajaran allah swt.

owh.
mcm tu ye pandangan anda ttg yahudi terhadap nabi muhammad saw.

bg sy, pandangan sy,
kite, rata2 tahu, bahawa bangsa yahudi adalah bangsa pilihan, bukankah ini dah dimaklumkan dlm al-quran dan hadis,kan?
ok, bile dorg dpt tahu bahawa allah swt nak menurunkan nabi dan rasul terakhir.
org2 yahudi time tu, mengharap sgt2, bahawa nabi dan rasul terakhir adalah tergolong dlm bangsa dorg.
tp, mengikut kehendak allah swt, allah swt menurunkan nabi dan rasul terakhir kepada nabi muhammad saw.
then, start dr sini, org2 yahudi, menjadi begitu marah terhadap kaum nabi muhammad saw.
sbb nye, yahudi menyatakan bahawa, kaum2 arab ni adalah jahiliah.
mmg, kalu ikot sejarah, org2 aarab adalah jahiliah sebelum islam.
tp nabi muhammad saw dilahirkan dalam golongan arab yg elite. kan?
tp, bangsa yahudi tidak dapat menerima kenyataan tersebut.
sebab tu, kebanyakann mereka tidak dapat menerima nabi muhammad saw.
menurut pandangan bangsa yahudi, bahawa, bangsa mereka lebih mulia berbanding dgn bangsa arab, apatah lagi bangsa2 lain di dunia.

jd, kalu x mahu menggunakan istilah tersebut.
kite leh gune, org yahudi yang mengamalkan aajaran allah swt (sekarang ialah Islam).
begitu juge, org melayu yang mengamalkan ajaran allh swt
org cina, india, europe,
jepnun, korea, hawaaii, amerika, argentina, brazil dll
yang mengamalkan ajaran agama allah swt adalah org yg akan dilindungi dan dibawah satu ummat iaitu ummat nabi muhammad saw yg mengikut ajaran agama islam yg benar dan lengkap yg diturunkan oleh allah swt secara berperingkat2 dr zaman dulu sehingga zaman nabi muhammad saw wafat.

kan, dah terang2 dlm sejarah kini, dulu, dan akan datang dan selamanya iaitu al-quran menyatakan bahawa, pembunuhan org yahudi yg tidak mengikut ajaran agama islam sudah termaktub dlam al-quran dan hadis.

bukankah kite, disuruh percaya dalam rukun 6.kan ada percaya kpd al-quran. ke x?

mereka ni akan dibunuh beramai2 ketika dajjal yg sebenar muncul, dan pakatan nabi isa as dan iman mahadi akan membunuh dajjal iaitu selaku ketua org yahudi yg beragama bukan ajaran islam dan pengikut dajjal tersebut.

kenapa tak beri bala dan hapuskan semua sekaligus mcm yg berlaku kt kaum ad,samud,

'Ad dengan Tsamud bangsa ARAB!
Orang zaman sekrang ni suka sungguh dengan konsep bangsa Westphalia ciptaan orang puteh.
Prinsip Kebangsaan tu prinsip orang puteh kapiaq laknatullah.
Kapiaq makna dia batil, tidak kesyukuran kepada Allah.
Yahudi ka x Yahudi ka sama sahaja manusia biasa.
Hidayah Allah, Dia sahaja ada hak bagi menusia biasa tidak ada hak!
Yahudi yang masuk Islam contoh seperti Abdullah Bin Salam dari Bani Lawi, sama bani dengan Musa a.s dan juga Eliyahu a.s.
Dalam hadis nabi s.a.w ada sebut pasal Yahudi nama Sham'un yang beri tepung untuk beri hormat kepada tetamu para sahabat nabi s.a.w. Mula2 dia uji orang dahulu ikut kitab dia, lepas itu baru dia beri saksi dia beriman dengan Muhammad s.a.w.
Bukan semua Yahudi buleh cam pasal nubuwwah Muhammad s.a.w.
Ada yang baca kitab dia tahu lah, kalau baca kitab dia x sebar ke orang itu perangai sama la mcam perangai ularmak Melayu kat sini.
Islam rahmat kepada Alam... rahmat kepada Yahudi, kepada menatang, tumbuhan kepada menusia, kepada anak-anak Nuh, sarwa alam jagat semua.   
benda2 perkauman ni sungguh membosankan, termasuk dalam Thaghut (setan)!

baathism (kebangsaan arab)

ini parti ajaran batil, ini jugak yang bunuh saudara umat Islam Kurdish.

agama allah swt yg kite ketahui ialah 4;
1. nabi musa - qibti ke taurat ek?lupe la
2. nabi daud - qibti ke taurat ek?lupe la
3. nabi isa - nasrani
4. nabi muhammad - islam

Ada satu saja millah, millah Ibrahim a.s....
Syariat Allah tidak akan berubah...
Islam tu nama Tuhan...
Apa makna Qibti Taurat? Kitab ka Ugama?
Kalu kitab, Dawud kitab dia Mizmar...
Isa kitab dia Injil/Ewungal...
Musa kitab dia Torah...
Zaman Musa a.s, Dawud a.s atau Isa a.s x dak sebut pun agama Yahudi ka agama Nasrani ka...
Allah masa zaman Isa a.s orang panggil Tuhan Israel sahaja...
Dalil ada dalam kisah orang Samaria beriman....
Orang Samaria pun beriman dengan Tuhan bani Israel...
kerajaan Utara jadi Israel, kerajaan Selatan termasuklah Gazah tu jadi kerajaan Yahuda (Dawud a.s).

Reply 45# genot

yep.
itu la sy ckp.
dr zaman nabi sebelum nabi muhammad saw, semua itu agama allah swt.

yep.
sy stuju,
nabi ibrahim adalah bapa kepada agama dan bangsa .

yep.
pasal kitab.
sy dh lupe.
kekeke..
sy baru teringagt, so inilah dia;
nabi daud as - zabur
nabi musa as - taurat
nabi isa as - injil
nabi muhammad saw - alquran

yep.
sbb tu sy ckp, dlm al-quran, org2 yg mengamalkan ajaran allah swt menyatakan mereka di rujuk sbg org2 yg beriman, (sebelum agama allah swt yg di bawa oleh nabi muhammad saw da termasuklah org2 yg dh memeluk agama islam)

yep.
sy stuju.
mmg bangsa yahudi ada perpecahan n terbahagi kpd utara dan selatan.
kerajaan yahudi yg mengikut ajaran allah swt ialah kerajaan yg diperintah oleh raja nabi daud as.
raja nabi daud as la yg melawan goliath (ek?..xingat..sebelum nabi daud as jd raja yahudi pertama)
then, pas nabi daud as kalahkan goliath, baru lah nabi daud as dilantik sbg raja.

sori, sy terlupe pasal kitab.
hhuhuhu..ni dh teringat balik.
sbb tu sy nyatakan sy x ingat kat situ.

ni, pandangan sy,
tp genot, kamu nye pandangan mmg best.

Follow Us
Reply 45# genot

sbb tu, sy ada bg pandangan menyatakan bahawa;

agama allah swt diturunkan ke manusia adalah secara berperingkat2.

dari sebelum zaman nabi muhammad saw, allah swt dh turunkan ajaranNYA di dunia secara berperingkat2 utk sbg panduan kite dan sebelum kewafaatan baginda, ajaran allah swt dh jd lengkap dan sempurna tanpa cacat cela utk sbg panduan kite.
sbb tu, nabi muhammad saw adalah nabi dan rasul yg terakhir.
kalu kite tgk al-quran, ayat2 allah swt, ada makne tersirat dan kalu kite mengkaji2, ayat allah swt tu indah dan mempunya banyak makna2 tersendiri. dalam satu ayat allah swt tu, ada byk makna.

ini adalah mustahil, kalu allah swt memberi agama allah swt secara sempurna terus kepada nabi2 dan rasul2. mestilah nabi dan rasul pun susah nak terima. walaupun dorg ni maksum, tp, kalu ikot persekitaran, yg lebih memberi masalah adalah kepada org2 yg disekeliling nabi dan rasul, kebanyakann mereka akan sukar utk menerima agama2 yg dibawa oleh nabi dan rasul.

sbb tu, allah swt menurunkan ajaran allah swt secara berperingkat2.
supaya mudah utk nabi dan rasul paham dan ajar kepada org lain, begitu juge, kepada manusia yg sekeliling2 nabi dan rasul, akan jd mudah utk belajar dan paham.

sbb, ilmu allah swt ngn ilmu manusia jauh beza nye,
kalu nisbah, pd pandangan sy la, 1:100 trilion trilion.
terlalu jauh.
bg sy, manusia yg plg pandai adalah nabi adam as.
sbb nabi adam as belaja secara direct dgn allah swt dan juge malaikat. (kalu x silap, saya la..kan?)
lgpun, nabi adam as duk dalam syurga kan time tu.
jd, kat sini, nabi adam as, memiliki ilmu allah swt utk peringkat manusia adalah 100%.
then, bila cucu cicik dan sampai la ke kite, ilmu itu jd makin lama makin skit,u
sbb dah berpecah dh.
begitu juge dgn bahasa, bahasa yg kite rata2 tahu, bahasa syurga adalah bahasa arab.
bg pendapat sy, nabi adam as, mempertuuturkan bahasa syurga bersama-sama isteri dan anak2nye.
tp selepas generasi2 yg akan dtg sehingga la zaman kite skrg, bahasa sudah menjadi begitu byk.
dari satu baahasa saja, boleh jd berjuta2 bahasa pada zaman skrg.

sory, kalu melalut.
ehhee..

genot,

kan skrg org yahudi asli pun duk kate bahawa, zionis ni bukannye org yahudi yg sebenar.
tp dr bangsa khazar ek? bangsa khazar ni bercampur dgn yahudi dan mengamalkan ajaran yahudi.

tp, sy kurang tahu pasal ni.
leh explain?

benda ni pun dpt tahu dr internet2.
tp xtahu la btol ke x.

allah swt saja yg mengetahui.

Post Last Edit by manap77 at 23-6-2011 09:47

aku tetap nampak macam ni:

zaman nabi muhammad: yahudi tetap dengan ajaran mereka, tetap nak ikut taurat, tak nak terima ajaran nabi muhammad, taknak terima nabi muhammad sebagai nabi mereka. di sini quran melaknat mereka

zaman sekarang: yahudi yg menentang umat islam terdiri daripada yahudi zionis yg tak asli, tak ikut ajaran taurat. mereka jugak ditentang yahudi yg ikut taurat. orang yahudi yg asli ikut ajaran taurat pun menentang mereka. yahudi zionis ni melakukan kerosakan di dunia sebab melanggari ajaran mereka

so, dua2 zaman ada penentang islam. yahudi ikut taurat pun jahat, yahudi tak ikut taurat pun jahat. kalau tak, kenapa yahudi zaman sekarang diambil iktibar dari yahudi zaman nabi padahal diorang kelompok berbeza.

jadi betul la kan semua yahudi jahat. aku tak kata tapi aku guna logik argument pada hari ni yg cuba kaitkan umat yahudi sekarang sejak dulu memang satu bangsa yang jahat

Reply 49# manap77

ye manap77.
pandangan kamu tu xsalah.

(zaman nabi muhammad: yahudi tetap dengan ajaran mereka, tetap nak ikut taurat, tak nak terima ajaran nabi muhammad, taknak terima nabi muhammad sebagai nabi mereka. di sini quran melaknat mereka)
yer..kat sini..mereka nak nabi dan rasul terakhir ialah dr keturunan mereka. (rata2, kebanyakannye, nabi dan rasul adalah dr keturunan mereka)tp, disebabkan allah swt maha bijaksana, menurunkan nabi dan rasul terakhir kpd nabi muhammad saw, dan nabi muhammad saw ni adalah dr keturunan arab yg elite, arab bangsawan gitu.
kan, ade hadis, menyatakan, ahli kitab ni, berjumpe ngn pakcik nabi muhammad saw, ape ek nama?xingat, abu mutalib ke?
ahli kitab ni kate; jage nabi muhammad saw elok2 dan lindungi baginda sebab die ialah nabi dan rasul yg terakhir.
sbbnye; ahli kitab ni tahu, org2 yahudi sama ada ikot ajaran allah swt atau x, berhasrat utk diturunkan nabi dan rasul yg terakhir dr keturunan mereka.
kan, arab zaman dulu, kite rata2 tahu, mereka adalah jahiliayah (begitu juge skrg..kalu tgk kat universiti tempatan, kebanyakannya mereka ni, jahil, tp kate kat kite plak yg jahil n x bertamadun..duk atas pkok la..ape laa..hehee..mmg kewl..!tp x semua la kan..)
so, sbb tu org yahudi x mahu nabi dan rasul terakhir diturunkan kpd arab jahiliayah.
tp, org2 yahudi, sy xpasti samada dorg ni tahu ke x bahawa, nabi muhammad saw adalah dr keturunan bangsawan elite arab.
mungkin juge, pd pendapat sy, org2 yahudi ni, masih tetap memandang rendah terhadap kaum2 lain.
sbb nye, mereka adalah dikatakan bangsa pilihan allah swt dlm dunia.
lgpun, sbb tu dorg kebanyakkan nye nabi dan rasul dari bangsa yahudi.
sbb; bangsa yahudi ni, kebanyakkannye tidak mengikut perintah allah swt.

(zaman sekarang: yahudi yg menentang umat islam terdiri daripada yahudi zionis yg tak asli, tak ikut ajaran taurat. mereka jugak ditentang yahudi yg ikut taurat. orang yahudi yg asli ikut ajaran taurat pun menentang mereka. yahudi zionis ni melakukan kerosakan di dunia sebab melanggari ajaran mereka)

ye.
ini pun kalu nak ikot logik, mmg btol.
mmg, yahudi zionis dikatakan bukan dr yahudi asli.
tp dr yahudi campur2. then, mereka yg bukan bangsa yahudi, mengamalkan agama yahudi yg spt ini, turut boleh dikatakan dikategorikan dalam yahudi tersebut.
ye.
mmg, sy juge yakin, yahudi yg mengikut ajaran allah swt mestilah mengambil pengajaran drpada sejaarah2 mereka.
mereke konfem tahu, bahawa, allah swt sebenarnya mmg ada, lgpun, mereka juge tahu, dr keturunan mereka la, kebanyakkannya nabi dan rasul diturunkan.
tp, yg menjadi masalahnya, mereka tidak mahu mengikut ajaran allah swt yg dikatakan sudah lengkap iaitu al-quran. kerana disebabkan nabi muhammad saw, adalah bukan dr keturunan mereka.
tp, kalu nak ikotkan logik, mereka ni semuanya adalah keturunan yg sama.
dr keturunan nabi ibrahim as yg dikatakan bapa agama dan bapa bangsa.
kan?
disebabkan keegoan org yahudi2 yg masih mengamalkan ajaran allah swt tp x nak ikot ajaran allah swt yg lengkap, mereka menolak ajaran yg dibawa oleh nabi muhammad saw.

bab org2 yahudi ni yg masih mengamalkan ajaran allah swt, masuk syurga or x, itu terpulg pd allah yg maha penyayang.
tp kat sini, kite rata2 tahu, bahawa aagama yg lengkap dan nabi dan rasul terakhir adalah agama allah swt yg di baawa oleh nabi muhammad saw iaitu Islam.

sy pun merasakan, x semua yahudi jahat.
mmg, kalu yahudi yg masih mengamalkan taurat mereka tetap mengikut ajran allah swt.
cume nye, kalu nak pk logik, agama skrg yg di bawa oleh nabi muhammad saw, nabi dan rasul terakhir iaitu islam adalah agama yg lengkap.
then, ada juge yg bangsa yahudi yaang mengamalkan ajaran aagama islam yg dibawa oleh nabi dan rasul terakhir iaitu nabi muhammad saw.

tp, kite rata2 tahu, bahawa, yahudi ni, kite perlu jage2, sbb kite tgk sejarah2 mereka, mmg kebanyakkan mereka tidak mengikut ajaran agama allah swt. sbb tu kebanyakann nabi dan rasul diturunkan dalam keturunan mereka.
benda ni bukan kite yg reka, tp benda ni dah ada dlm al-quran dan hadis2 nabi muhammad saw.
so, kite perlu berjaga2 je la walaupun yahudi baik or jahat.

bukankah dlm islam juge, kan ada islam munafik, dalam al-quran dan hadis nabi muhammad saw pun ada pasal benda ni.
so, kite kene jaga2 terhadap islam munafik ni.

islam pun ada, baik, ada jahat.
yg penting, kite kene jaga2 la.

sory,klau melalut.

hihihiihi..

yg penting peace!

Susah nak cakap semua Yahudi jahat, nabi2 kita ada yang berbangsa Yahudi

Tentang ayat dalam Quran tu, aku rasa tu untuk zaman tu supaya jadi pengajaran pada kita. Aku tak rasa Allah sekejam tu soh kita assume semua Yahudi jahat. Yahudi Islam, takkan jahat gak kot? Tentang hati nurani dorang, itu susah kita nak jangka. Allah pun soh kita bersangka baik sesama manusia. Wallahualam

Sekian pendapat dhaif aku

(posted by mobile)

Reply 51# artgeex

btol.
sy stuju.
itu la pandangan2 sy yg sy nyatakan sebelum ini.

Reply 33# ChildrenOfBodom

maaf yer. sy ni org x tahu....

apa bezanya zionis/israel

dgn

yahudi?

mungkin boleh hurai melalui :

1) fahaman/anutan/ugama
2) pemikiran
3) perwatakan/kriteria/ciri2
4) perjuangan
5) etc

aku sampai la ni x berapa fhm. yg aku fhma yahudi/zionis = sama. golongan yg memusuhi/dimusuhi vice versa Islam

topik ni berat bg aku....sampai pening2 kepala...
dr td baca x habis2...n x fhm

so aku nk lari kejab..
nanti aku dtg balik

Reply  ChildrenOfBodom

maaf yer. sy ni org x tahu....

apa bezanya zionis/israel

dgn

yahudi?

mungkin boleh hurai melalui :

1) fahaman/anutan/ugama
2) pemikiran
3) perwatakan/kriteria/ciri2
4) perjuangan
5) etc

aku sampai la ni x berapa fhm. yg aku fhma yahudi/zionis = sama. golongan yg memusuhi/dimusuhi vice versa Islam

...
afja Post at 23-6-2011 11:58

- Tzion tu nama gunung.  Zion jugak merujuk kepada negara kuno Israel, dan Zion jugak merujuk kpd Jerusalem
- Zionis - pergerakan politik yahudi yg mana matlamatnya utamanya mahu mewujudkan negara utk orang yahudi (israel)  
- konteks zaman sekarang zionis tu adalah org yg menyokong dasar2 israel. kiranya rakyat israel tu zionis la

1) fahaman/anutan/ugama
- fahaman utama dia orang yahudi berhak ada negara sendiri.
- anutan/agama - mostly yahudi... kristian pon ada, islam ada, arab ada , warganegara yisroel yg sokom israel tak kira la apa bangsa dan agama  pong di kira zionis la jugok. pokoknya klu depa berfahaman org yahudi patut ada negara sundrik maknanya zionis la tuh.

http://en.wikipedia.org/wiki/Muslim_supporters_of_Israel

yahudi hat tak sokong zionist org panggey yahudi orthodox. geng2 ortodox ni sebelum israel wujud depa x sokong penubuhan negara israel. tp pastu depa sokong negara israel, tp tak sokong zionis.  zionisme ni bukan politik semata2 tp lg luas dari tu termasuklah kebudayaan. agama dan sbgnya.bg geng ortodoks, zionisme = sekular. fahaman zionis ni nk mewujudkan identiti yahudi yg baru, berdasarkan negara bukan agama. tu sbb golongan ortodoks tak suka. theodor herzl yg menubuhkan zionis tu pong mmg seorang yg sekular, dan takdak latarbelakang agama

2) pemikiran.^

3) perwatakan/ ciri2
- yahudi zionis jahat, yahudi bukan zionis baik. zionis ada tanduk cam syaithon dan makan darah kambeng. wakakakaka imej ni la yg ada  dalam pala otak melayu tiap kali sebut zionis. wtf la. aku pong tataw nk bgtaw cmna perwatakan berdasarkan fahaman. klu kt mesia sokom umno pakai songkok tggi, sokom pas kopiah puteh. gitu la gamaknya.

Dalam Quran ada sebut pasal ni... antara nya...

Al Baqarah : Ayat 120
Orang-orang Yahudi dan Nasrani tidak akan senang kepada kamu hingga kamu mengikuti agama mereka. Katakanlah: “Sesungguhnya petunjuk Allah itulah petunjuk (yang benar)”. Dan sesungguhnya jika kamu mengikuti kemauan mereka setelah pengetahuan datang kepadamu, maka Allah tidak lagi menjadi pelindung dan penolong bagimu. (QS. 2:120)

Ar Ra’d : Ayat 36
Orang-orang yang telah Kami berikan kitab kepada mereka bergembira dengan kitab yang diturunkan kepadamu, dan di antara golongan-golongan (Yahudi dan Nasrani) yang bersekutu, ada yang mengingkari sebahagiannya. Katakanlah “Sesungguhnya aku hanya diperintah untuk menyembah Allah dan tidak mempersekutukan sesuatupun dengan Dia. Hanya kepada-Nya aku seru (manusia) dan hanya kepada-Nya aku kembali”. (QS. 13:36)

Aku ada pernah dengar satu ceramah tak ingat pulak sama ini dalil atau bukan... maksud dia lebih kurang...
Kalau nak berkawan dengan Yahudi atau Nasrani ni boleh, tapi jangan berkawan dengan Yahudi dan Nasrani yang bersekutu (seperti tafsir ayat di atas), kerana mereka yang bersekutu itu memang sembah Dajjal - ZIONIS. Kerana, orang Yahudi yang sebenar tidak akan berkawan dengan Nasrani, kerana YAHUDI ni yang bunuh Nabi ISA. Tentulah Nasrani yang sebenar, tidak akan dapat memaafkan mereka.

Reply 55# ChildrenOfBodom

aduh! ntah kenapa kepala aku rasa berdenyut2 nk memikiorkannya....

aku rasa mcm berputar kat situ ajek....mungkin otak aku x boleh nk absord ttg yahudi/zionis ni

bila aku baca2..... conclusion yg aku dpt .....yahudi/zionis = sama jek

tp kejab ekk... aku nk tutup mata n tulis apa yg aku fhm....setelah membaca keseluruhan thread ni...

yahudi tu - ugama, bangsanya israel
(silap2 aku boleh bertukar bangsa dgn ugama nih
ke yahudi tu = bangsa/ugama? mati la aku kena lahar)

zionis tu plak - aliran politik/pemerintahan yg dicipta oleh bangsa israel yg (berugama yahudi) tp telah menyeleweng dr ajaran ugama yahudi

arrghhhhh..... betul ke x?

<takut betul aku nk tekan 'enter' ni... takut kena lahar>

Reply 57# afja

- Israel tu gelaran yg tuhan bg kepada nabi yaakob
- anak2 nabi yaakob digelar bani israel, bani israel ni meng'establish'kan negara Israel
- negara Israel terpisah dua, satu di utara dipanggi israel, satu di selatan dipanggil judah (Judea/yahuda)
- yahudi tu amik dari perkataan Yahuda (judah), ni lah
- zionist tu pertubuhan politik, yg matlamatnya mahu mewujudkan negara utk org yahudi, (ditubuhkan tahun 1897)

kalau salah tlg betulkan

Reply 58# ChildrenOfBodom

kalu dah namanya Bani Israel = ia lebih refer kepada bangsa lah kan...

israel mana ada negara. dlm Quran pun ada sebut (if im not mistaken)

tu yg dok kepoh2 nk kan Palestine tu kan sebagai negara miker...

sorry kalu aii slh yuu

migdal ada bgtau aku tentang keadaan geopolitik israel
-ada pihak pro arab, ada pro islam, ada tak pro mana2, ada yg nak peace dgn arab, ada yg curiga
-susah nak agak pihak mana yg jahat, sapa yg baik