CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: jeluwi

KENAPA ORANG SELALU BERPANDANGAN NEGATIF TTG MLM?

Reply 265# amirezu

.aku tak boleh komen byk kerana tidak tahu ttg produk dan plan pemasaran MLM yg ko dah join, cuma pendapat aku kita kena transparent bila nak ajak kawan2 join, tapi bukan dgn cara memancing dia hadiri event tanpa dia mengetahui tujuan sebenar dia ke event tu......

Reply 266# amirezu

so tak sama lah dgn cik adik manis tu....?
what to say? I'm sorry jer lah....

Reply 281# ronin

memang betul. itulah silapnya. takde kejujuran dlm kebanyakan MLM ni, tak telus. bermula dari nak invite orang sampailah kpd nak mintak refund.

Reply 282# ronin

eheh. aku pun minta maaf sbb tak sepatutnya aku menyindir cik adik manis macam tu

So maybe ko mempunyai pengalaman luas ttg MLM dan mungkin pernah jumpa dgn si "MUKA TEMBOK KONKRIT TEBAL BERKAKI-KAKI"......habaq mai kat sini......boleh share kat sini sebab sharing is caring..

nak kat pengalaman luas tu tak ler.....tapi disebabkan selalu dikutuk2 oleh kaki MLM ni maka oleh itu saya jadi septikel sikit. apa pun disebabkan sedara or sedari nak suruh saya citer gak.....mmmmm....ada 2 peristiwa yg benar2 terjadi kat saya menyebabkan saya kata orang MLM ni muka tembok

KISAH 1

2005 anak kedua saya disahkan luekimia. ini adalah KANSER DARAH ye.....bukan penyakit darah. saya terpaksa berhenti kerja. Dipendekkan citer kewangan famili jadi tak stabil dan saya betul2 TAK ADA DUIT.  

anak saya dpt rawatan dari DOKTOR PAKAR KANSER KANAK2, DOKTOR PAKAR DARAH KANAK2.... dan segala macam mak nenek doktor pakar lagi.

bila anak sakit...ramai le sedara mara dan kawan2 datang ziarah. al kisahnya 1 hari selepas sebulan saya tinggal di hospital tak balik2 rumah doktor bg cuti 2 hari utk anak saya. so kami boleh balik rumah. esoknya saya didatangi sepasang suami isteri.  kawan ayah saya....nak ziarah anak. ok la....saya kasi masuk rumah walau pun tak le kenal sangat.  rupa-rupanya ada udang di sebalik mee. nak promote supplement EL***. ada 4 produk nak suruh anak saya try.....tak jadi ahli pun tak per katanya. nanti kalau dah ok...jadi le ahli. anak saya masa tu umo baru 8 BULAN. masih susu badan.  tup2 pakcik ni suruh saya bg anak saya minum susu kolestrum lembu. bagus la...bla..bla...bla... bla....bla...bla...

saya cakap le balik kolstrum ni susu manusia pun ada. bila kita bersalin and kita bg baby breast feeding...mmg susu yg mula2 keluar tu ada kolustrum dan Allah dah jadikan susu kolestrum manusia jauh lebih baik dari kolustrum lembu. dlm kes saya...anak saya mmg dah dpt kolustrum yg secukup nya sbb mmg saya full breastfeeding. mmg le kolustrum ni cuma ada masa mula2 bersalin je tp it is enough for our baby.

lagi best susu kolstrum lembu tu plak dlm bentuk tablet. saya tanya le mcm mana nak bg. anak saya baru 8 bulan. pakcik tu jawab..."tak per...kerat je pil ni. bg sebelah je than hancurkan campur dalam susu". saya tgk kotaknya....tak ada pun cakap kata baby boleh amik supplement ni.  terus pakcik tu konar baring......kalau tak mo bg anak makan pun tak per...mak nya pun boleh.  nanti berkhasiat le susu badan yg keluar tu.....huhuh....gaya dia cakap mengalahkan doktor pakar...kalah pegawai farmasi.

dipendekkan citer....nak dekat 2 jam pakcik dan makcik tu kat rumah saya. yg saya citer kat atas ni baru 1 produk. ada lagi 3 produk yg dia dok GORENG dgn saya. kalau nak citer semua kat sini...panjang plak post saya nanti....................

...................... sambungan

saya tolak dgn cara baik. saya tidak berminat. tp suami isteri tetap tidak berganjak. masih lagi pok...pek..pok...pek... pasal produk...suruh guna dulu than register jadi ahli...bla..bla... anak sakit...kita mesti berusaha...doktor hospital bukan semua betul....ubat2 kat hospital tu semua yahudi punya....produk EL*** ni mmg superb power ranger....huhu.......

masa tu saya tinggal di rumah mertua. kebetulan masa diorang dtg hubby saya tak ada tp adik ipar lelaki saya ada. bila dah 2 jam tak balik2...... adik ipar saya naik angin.  maka.....keluar le maki hamun dia. tp sang pakcik ni plak tak mengalah....sudahnya adik ipar saya bangun nak pegi dapur...nak amik parang katanya..... huhu... mcm drama swasta plak. mak mertua saya halang adik ipar ni...saya plak cepat2 suruh pakcik dan makcik ni balik sebelum something bad happen.....

sampai sekarang saya tak boleh lupa peristiwa tu.  punya la nak pujuk saya masuk EL*** . saya heran mcm mana pakcik dan makcik ni boleh datang rumah saya konon2 nak ziarah anak saya tp walau setelah dimaki hamun oleh adik ipar saya....malah di halau keluar...tetap tak mahu balik. huhu.... memang MUKA TEMBOK.  saya mmg kenal gitu2 je pakcik ni sbb kawan ayah saya so....MLM punya pasal pakcik ni sanggup pergi rumah orang yg dia tak berapa kenal and boleh plak tak mo balik walau pun dah dihalau. so what else???? MUKA TEMBOK la....

kalau saya....mati hidup balik saya tak akan pegi rumah org yg kita tak kenal utk tujuan mcm tu...huhu... mmg muka ku ini senipis KULIT BAWANG............ well anak saya tu pun dah tak ada....tp bila dikenang2 balik peristiwa tu...rasanya mujur adik ipar saya cool down. dibuatnya darah dia naik gak...rasanya mesti kisah ni jadi front page harian metro " PENIAGA MLM DIHALAU KELUAR DGN PARANG"

mmmm...ada lagi satu kisah. baru je jadi tahun lepas. pasal UPtrend.  nanti le senang2 saya citer.  peace no war.....   

Follow Us
anak saya dpt rawatan dari DOKTOR PAKAR KANSER KANAK2, DOKTOR PAKAR DARAH KANAK2.... dan segala macam mak nenek doktor pakar lagi

saya tulis mcm ni sbb nak nyatakan...anak saya mmg dapat rawatan yg terbaik dari pakar2. malah saya pun ada gak ahli keluarga yg jadi doktor...kawan2 pun ada...so mmg saya dapatkan 2nd, 3rd, 4th... opinion le.

tup2 datang org MLM kata produk dia bagus la bla..bla...bla...bla..... harga plak melantun2 mahal. dah le saya masa tu susah. dah berenti kerja. datang citer kat saya itu la...ini la.... bila bercakap kalah doktor pakar.

setiap produk yg orang promote kat saya.....satu pun tak ada label kata baby boleh amalkan produk tu. tp penjualnya sibuk kata...."tak per kak...dewasa makan 1 sudu so baby makan 1/2 sudu le" ...pepandai je dia prescribe supplement. pegawai farmasi tu bertahun belajar kat U utk prescribe ubat......org MLM ni ntah datang dari mana....senang2 je prescribe. mmmmmm.............

nak kat pengalaman luas tu tak ler.....tapi disebabkan selalu dikutuk2 oleh kaki MLM ni maka ole ...
norzyy Post at 1-8-2011 00:12

Thanks for sharing......aku jawab pagi2 buta ni sebab tak boleh nak tido.....might as well tunggu sampai sahur... and....tak lupa mengucapkan selamat menyambut bulan Ramadhan, semoga diberkati dan dilindungi oleh Allah swt.

Kalau based on pengalaman ko tu sudah pasti orang yg mengajak masuk EL***  itu orang yg tak pandai buat MLM malah boleh dikatakan buat apa2 jenis perniagaan pun pasti kantoi. Bukan salah company tapi salah orang yg menjalankan biz tu yg tak cerdik. Market begitu luas kenapa nak paksa 1 customer beli produk? Itu yg heran nya!

Beginilah puan....dek kerana sorang agen MLM yg ntah apa2 tu dtg rumah dan buat kerja tak semenggah tu, tak patut pula jatuhkan hukuman kpd semua MLM yg ada sebab ada juga yg beroperasi mengikut landasan yg betul....malah memberi manfaat kpd orang2 yg memerlukan nya. Kalau aku cerita lebih2 nanti mcm promosi biz aku pula, tapi kita kena open minded pasal semua ini. Even apa2 bisnis konvesional yg asalnya suci murni, di tangan seseorang yg menjalankan secara haram, pendapatan nya menjadi haram pula. Yg penting ialah apa2 saja yg kita lakukan mestilah ada niat yg mengikut lunas2 Islam.....

PS: Takziah kerana kehilangan bayi yg sudah tentunya 1 perkara yg amat menyedihkan....kerna aku amat memahami.... Anak aku yg ke-2 pun ada leukemia jenis AML, dikesan pada tahun 2008 semasa tingkatan 3, sudah buat transplan dan kini syukur alhamdulillah sudah sembuh. Pada masa mula2 sakit pun ada juga yg offer nak jual susu kolustrum tu tapi bukan brand El***, kawan aku sendiri nak jual tapi aku tolak dgn baik sebab pada masa tu doktor tak bagi ambil sebarang produk makanan.....mungkin juga doktor tu silap..wallahualam...

saya tulis mcm ni sbb nak nyatakan...anak saya mmg dapat rawatan yg terbaik dari pakar2. malah saya pun ada gak ahli keluarga yg jadi doktor...kawan2 pun ada...so mmg saya dapatkan 2nd, 3rd, 4th... opinion le.

tup2 datang org MLM kata produk dia bagus la bla..bla...bla...bla..... harga plak melantun2 mahal. dah le saya masa tu susah. dah berenti kerja. datang citer kat saya itu la...ini la.... bila bercakap kalah doktor pakar.
norzyy Post at 1-8-2011 00:43

aku dulu pun berpikiran mcm tu....ubat2 dari hospital, vitamin2 dan suplemen2 dari farmasi semua dah buat analisis dgn kaedah moden dan saintifik diimpot dari negara2 maju...... for sure lebih superior dari produk2 tempatan yg kunun nya boleh merawati penyakit darah tinggi, kencing manis, sakit2 badan dsbnya. Produk tempatan pada masa itu langsung aku tak nak consider. Atas notion bahawa vitamin2 yg diimpot ini lebih superior maka aku telah beli 1 produk vitamin yg berada ranking no 1 dlm journal farmasi di US, beli dgn rege dlm Rm2K dan tak cukup dgn itu beli juga produk H****** pun dlm RM2k bagi merawat masaalah penyakit aku. Sebelum tu makan ubat2 yg telah diberi oleh doktor. Hasil dari memakan segala produk 'superior' itu? Sad to say...langsung tak berkesan. Atau mungkin tak rasi bak kata orang.

To cut a long story short, akhirnya aku makan produk tempatan yg berasaskan kpd madu, kurma, habbatus sauda dan herba2 tempatan.......akhirnya dgn izin Allah masaalah sesak nafas aku berjaya diubati.  Ok, aku nak point kpd sesuatu yg kebanyakkan orang2 kita ignore, to be precise orang2 Melayu Islam yg memilih utk mempercayai sesuatu produk yg datang dari barat, tapi tak mempercayai sesuatu yg diturunkan di dalam Al Quran. Dalam Al Quran di sebutkan Allah menyuruh Mariam makan buah kurma selepas melahirkan Nabi Isa. Kenapa Allah menyuruh Mariam makan buah kurma? Sudah tentu tinggi khasiatnya utk ibu2 yg bersalin.....begitu juga madu disebut dlm Al Quran...adakah dlm Al Quran Allah memperincikan khasiat kurma dan madu? Tidak...malah dgn iman kita makan sebab kita percaya kpd suruhan Allah. Tapi Allah tidak akan menyuruh kalau tidak ada kebaikkan utk kita. Adakah kita hanya hanya percaya kpd produk2 negara2 barat, pendapat2 doktor2 pakar hanya kerana ada buat analisis, kajian2 saintifik, siap dgn carta dsbnya? Bukan maksud menolak rawatan moden atau produk2 barat atau doktor2 pakar sebab dlm kes2 tertentu perlu kpd pendekatan ini...tapi kaedah ini bukan absolute utk menyelesaikan segala masaalah penyakit. Ada kes perlu kpd kaedah alternatif. Kat sini yg kita perlu merenung balik bahawa Allah telah beri kita jalan untuk menjadi sihat tapi kita sengaja tidak mahu dengar apa yg disuruhNya.
Habbatus sauda pula telah disebut oleh baginda Rasullullah ttg kebaikkan nya untuk menghindari dan merawat penyakit.....dan kajian saintifik menunjukkan tinggi paras anti-oksida nya.
Aku ingin menyebut tanpa niat nak promo, tapi menguatkan argumen aku ttg produk2 alternatif tempatan bahawa ada seorang pakcik yg ada kencing manis, selama beberapa tahun disuntik insulin kini tak perlu disuntik lagi selepas memakan beberapa botol produk berasaskan herba2 tempatan.....persoalan nya kenapa doktor2 pakar tak boleh mencari solution kpd masaalah pakcik ini, yg bergantung kpd insulin utk hidup? Kenapa ubat2 moden tak boleh membantu long term solution utk pakcik ini?

Sebab itu, bagi aku jgn taksub sgt dengan perubatan moden ini sampai kita membelakangkan nilai2 perubatan spt yg terkandung dlm Al Quran serta khazanah perubatan peninggalan moyang kita (termasuk moyang orang cina)

Reply  leezzaliza

alhamdulillah tak terjerat. rasanya tu Friends Club kan? tak pun SYN atau Star ...
amirezu Post at 31-7-2011 23:52

yup...betul la tu yg awk sebut...tp ari x nampak pun diorg punye produk..lebih kpd kongsi mcm mane diorg berjaya je..yg sy heran sgt tue ramai yg masuk keje polis.. polis pun boleh keje tipu..kat event tu diorg selalu sebuT "GILER X KAWAN2...??" yang lain semua sebut gilerrrrrrrrrrrrrrrrrrrr... last2 mmg betul pun korg buat bisnes giler... aku n encik tunang bertepuk tangan bile bace kat paper..

Reply  leezzaliza

alhamdulillah tak terjerat. rasanya tu Friends Club kan? tak pun SYN atau Star ...

yup...betul la tu yg awk sebut...tp ari x nampak pun diorg punye produk..lebih kpd kongsi mcm mane diorg berjaya je..yg sy heran sgt tue ramai yg masuk keje polis.. polis pun boleh keje tipu..kat event tu diorg selalu sebuT "GILER X KAWAN2...??" yang lain semua sebut gilerrrrrrrrrrrrrrrrrrrr... last2 mmg betul pun korg buat bisnes giler... aku n encik tunang bertepuk tangan bile bace kat paper..

Reply  leezzaliza

aku dulu pun berpikiran mcm tu....ubat2 dari hospital, vitamin2 dan suplemen2 dari farmasi semua ...
ronin Post at 1-8-2011 02:47

betul...kita sebenarnya tak leh 100% rely on hospital drug. mcm kes saya....saya pun  ada amik perubatan alternatif.  ada amalkan pemakan tertentu utk anak saya yg sakit tu. dulu saya amalkan homopathy, madu lebah dan product healin.  dan semua produk2 yg saya plih bukan MLM sbb MLM ni mmg melantun2 mahal nya

dan produk2 ni pilihan saya sendiri. saya baca dan kongsi pengalaman dgn org. saya beli tanpa unsur PAKSAAN. dan saya beli berdasarkan kemampuan.

masalah produk MLM ni adalah

1. MAHAL
2. kita tak berminat tapi wujud unsur PAKSAAN
3. bila wujud unsur PAKSAAN tu maka akan wujud plak misleading. mcm kes saya.....sampai ari ni saya tak leh lupa bila pakcik EL*** tu kata SUSU KOLUSTRUM LEMBU lebih baik dari SUSU IBU. Sbb susu saya tak bagus lah maybe anak saya dpt luekimia.
statement paling gampang. punya la nak suruh saya amik produk tu

saya mengaku saya memang ada amalkan produk alternatif....... sebenarnya bila kita berubat ni mmg kita kena berusaha. cuba pelbagai kaedah. tapi saya tak leh tahan dgn org2 MLM ni ialah.... PAKSA saya utk amalkan produk mereka.  pantang dengar ada orang sakit...terus serbu datang rumah. org yg kita tak kenal pun boleh datang.....nak relax kat rumah pun tak senang.  sejak anak saya sakit berapa ramai kaki MLM datang serbu rumah saya. tp kes pakcik EL*** ni le paling dasyat. sampai halau keluar pun tak nak balik. sbb tu saya kata org2 yg datang rumah saya ni MUKA TEMBOK.

hish...kalau nak citer satu2 mmg ada lagi sebenarnya.....apa pun suka saya nak cakap kpd semua kaki MLM....kok ye nak berniaga pun jangan la PAKSA org beli.... Jangan le kata kami2 yg dapatkan rawatan hospital ni BODOH. Dan jgn le suruh org STOP UBAT HOSPITAL.  jgn le punya nak promote produknya...habis "DIGORENGNYA" semua fakta

errr... well ini la pengalaman saya.... sharing is caring kan....

kawan aku sendiri nak jual tapi aku tolak dgn baik sebab pada masa tu doktor tak bagi ambil sebarang produk makanan.....

awak sendiri mengalaminya bukan? so kita nak dengar cakap siapa bila anak kita sakit? doktor pakar @ pegawai farmasi @ penjual ubat?

saya dengar nasihat doktor...dlm masa yg sama buat reseach di internet. sembang dgn kawan2. utk pulihkan anak saya saya lebih percaya kpd nasihat doktor kalau ia melibatkan produk2 yg telah di proses.  sbb produk2 yg telah diproses ni byk melibatkan proses kimia. bab ini mmg saya tak pandai

tapi kalau ada org bg nasihat....suruh makan kurma...suruh makan belut...suruh makan sayur2 tertentu saya akan ikut sbb benda2 ni semulajadi. dr minum jus kurma yg dijual oleh MLM.... baik saya beli buah kurma sendiri dan buat jus.  dari saya beli madu lebah MLM baik saya beli madu lebah keluaran syarikat biasa. tengok harga pun tau betapa MLM punya melantun2 mahal.

kenapa saya amalkan homopathy ....sbb saya pegi pusat pakar homopathy...jumpa dgn doktor nya....buat research kat internet...bla..bla..bla...

saya amalkan product healin. berasaskan gamat. saya pegi kilangnya di shah alam. saya bertuah sbb saya dpt jumpa dgn founder healin ni. nama nya dah lupa plak. awak pegi le website healin tu tgk sapa founder nya. yg bermisai berjambang tu....dia le saya jumpa. so memang saya amik perubatan ALTERNATIF tp saya hanya spend duit saya utk produk2 yg saya boleh percaya saja.  

ubat kampung pun ada gak....tp raw material je. contoh madu lebah, kurma madu bla..bla..bla...kalau yg dah siap jadi pil ni...mcm kebanyakkan produk MLM.... mmm .......susah sket nak percaya.

apa pun saya just curious mcm mana kaki MLM ni boleh datang serbu rumah org yg tak kenal....???? sampai sekarang saya tak leh paham konsep ni. adakah dah diajar oleh upline?....... cari org yg sakit than serbu je rumah dia. kenal ke...tak kenal ke....janji produk jalan.

kadang2 kawan2 datang rumah konon2 nak ziarah anak...tapi dia bawa kawan dia. rupanya nak citer pasal MLM. kawan kpd kawan ni plak yg citer lebih2. kawan sendiri just add on je.....huhu....

Reply 292# leezzaliza

pengajaran buat sesiapa je...jangan terlalu obses, high expectation atau over confident dgn sesuatu. bersederhana itu lebih baik

aku ada mintak statistik  just nak challenge ko semaada ko hanya mengulangi retorik kebanyanyakkan orang yg anti MLM. Of course nak buat statistik tu payah lah......tapi yg penting rasionaliti dan keseimbangan dlm memberi pendapat tu penting.....
ronin Post at 31-7-2011 23:37

mmg aku takde statistik, tapi itu tak bererti aku menuduh membuta tuli...aku bercakap berdasarkan pemerhatian dan perkara yg berlaku di sekeliling aku...sebab tu aku mintak ko senaraikan yg halal dan aku senaraikan yg sebaliknya...sbg option selain statistik...

Adalah ironik selepas 11 mukasurat thread ini aku rasa lebih 90% orang anti MLM, seolah-olah tak ada ruang lagi utk MLM mendapat tempat di hati orang.....tapi based on apa yg aku alami, selepas aku buat MLM lebih 7 bulan, lebih 90% yg aku jumpa bagi respons positif, semaada join utk hanya makan produk ataupun nak cari duit sampingan..... tak ada pulak aku jumpa orang yg sanggup makan khinzir dari masuk MLM spt kata seorang forumer dlm thread ni........ ronin Post at 31-7-2011 23:37

aku rasa bergantung pada golongan sasar bro...sebab kat internet ni, majoriti orang terdedah pada perkara2 begini...dalam real life lain...
tapi dalam real life pun bergantung pada golongan sasar...di tempat aku keje, di mana secara puratanya orang terdedah pada maklumat dan pendapatan pun ok la...80% menolak pada MLM...yg terima MLM pun lebih menjurus pada MLM klasik cam tupperware, CNI semua tu...ada 2-3 orang je sokong MLM skim piramid lahanat ni...
dalam kalangan kawan2 aku pun, sedikit sangat golongan yg setuju MLM ni...

tapi kalau aku gi sesetengah tempat tu, mmg majoriti memilih untuk wat MLM...

bab makan khinzir tu pun mungkin kedengaran agak kasar...tapi secara rasionalnya sahabat kita tu nak bagitau, wat MLM skim piramid adalah lebih bahaya dari makan khinzir...makan khinzir, dosa ko ngan Allah...jika bertaubat, insya-Allah Allah ampunkan...wat MLM skim piramid, ko berdosa ngan ramai downline ko...lagi tinggi pangkat ko, ko berdosa ngan lagi ramai orang...nak mintak maaf ngan semua orang? perrghhh....
pastu, makan khinzir, masa makan tu la yg haramnya...tapi jika wat MLM SKim Piramid, duit tu ko wat beli nasik, beli eskrem, wat bagi makan anak bini...sepanjang masa haram....
itulah rasional di sebalik kata2 sahabat kita....

Reply 278# ronin
Dubai untuk engineer gaji RM28k kira murah bro...
operator kilang kat arab saudi pun boleh dapat RM20k...

biasanya kat dubai, engineer demand USD10-15k...can be more...
kalau dapat RM30k pun, kena ada package lain arr...
cam member aku gi, dia dapat RM30k lebih je, tapi package dia banyak yg menarik...

Reply 276# amirezu
sebenarnya, ko graduate dari oversea tak semestinya gaji ko lagi tinggi dari graduan tempatan...kalau ko keje company yg sama, starting salary mostly sama...apa yg buat gaji graduan oversea biasanya lebih tinggi ialah sebab biasanya yg gi oversea ni yg terpilih...senang citer lagi cerdik...jadi performance keje diorang lagi bagus...tu yg lama2 gaji diorang lagi tinggi...

tapi jika diorang takde ciri2 tu...sekadar graduate dari oversea je, tu yg takleh nak beat gaji graduan tempatan...bila compare ngan kawan2 dia, gaji kawan2 dia lagi tinggi...tu yg frust...pada hal, diorang yg salah paham...gaji berdasarkan performance...bukan graduate dari mana...

Reply 298# Brutal

aku setuju tang graduate oversea ni senang dpt tempat keje kat Malaysia. graduate oversea bukan penentu tangga gaji. macam yg ko cakaplah...based on performance. tapi kalau pandai bodek pun senang naik gaji gak tapi bukan cara aku nak bodek2 bos ni.

Reply 297# Brutal

taraf hidup kat dubai memang tinggi. pernah kuar dlm national geog pasal kehidupan kat dubai. hanya org yg betul2 berasal dari dubai je dpt keistimewaan mcm sewa lebih murah, kos rawatan hospital murah dll. kawan aku yg keje off-shore dubai nasib baik kebanyakannya ditanggung. cuma dia skang ni kena kanser dlm usia baru 28 tahun. life dia 50-50 menurut doc. asyik g kemo sampai kepala pun dah botak. tak bagitau lak kanser apa. sekali kemo rm50k, nasib baik company tanggung.