CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: jeluwi

KENAPA ORANG SELALU BERPANDANGAN NEGATIF TTG MLM?

Reply 312# norzyy
hehehe....
jangan...jangan...nanti jadi kes polis plak tetak2 orang ni...
cukup sekadar "halau" ngan cara baik...

Reply 313# norzyy
biasa arr...tu yg masalah barang2 camni...harga mahal sebab nak bagi bonus kat upline...
sebab tu antara ciri2 MLM yg halal (selain ciri2 yg digariskan seperti yg dibincang sebelum ni), level upline yg terima bonus takleh banyak sangat dan % bonus pun munasabah...
bukan sampai berpuluh2 percent...

Reply 317# amirezu
bukan nak pancing...cuma nak bagitau, kita wat apa2 keje pun, jika kena gaya dan cara...jika ikhlas dan jujur, insya-Allah pulangan lumayan...
teringat kata2 bos aku, dia ni alim orangnya...dia pesan kat aku, "bila citer pasal income ni...bukan banyak itu penting...tapi berkat."

Reply 322# Brutal

ye betul...rezeki kena berkat....kalo nak ikut bnyk...1 juta seminggu (mcm ahli2 sukan/artis2 kat luar negeri) tu pun tak cukup...di hujung2 hidup ada yg muflis berhutang sana sini

masalah MLM skang ni ialah...pada pandangan saya.....marketing plannya yg ada unsur PAKSAAN. wujud unsur provokasi.  menyebabkan sesetengah prospek terpaksa beli produk bukan sebab dia nak beli sangat pun tapi terpaksa beli.
norzyy Post at 2-8-2011 06:06

pengalaman aku...tak pernah pula jumpa Marketing Plan yg ada unsur paksaan, kalau pun ada unsur paksaan adalah datangnya dari distributor atau upline yg kadangkala melanggari etika syarikat......sebagai orang yg ditaja untuk masuk mana2 MLM, awak bebas utk berkata tidak kpd mana2 MLM yg produk dan marketing plan nya tidak sesuai dgn awak. Kadang2 perasaan tamak itu yg menyebabkan seseorang masuk MLM dgn harapan menjadi kaya cepat, tapi apabila hajat dia tak tercapai dia mula salahkan upline, mula salahkan syarikat MLM padahal itu pilihan dia in the 1st place.

Sebenarnya awak marah kpd 2 orang distributor tidak beretika yg datang ke rumah menjual susu kolustrum itu.....tapi untuk 'mensensasikan' lagi kemarahan awak, awak sasarkan pula kpd bisnis MLM secara umumnya......which is unfair sebab ada juga MLM yg beroperasi mengikut landasan yg betul.....dan menjadi sumber rezeki kpd orang2 yg mencari rezeki halal. Distributor dan Syarikat MLM ialah 2 entiti yg berbeza yg setiap satunya memainkan peranan dlm operasi syarikat. Kalau distributor tak betul, tidak boleh salahkan syarikat, dan begitulah sebaliknya.

kalau dah mcm tu marketing plannya dah tentu majoriti yg join MLM akan jadi mcm tu. ada la segelintir kecil...orang mcm awak...orang yg macam mata bulat....tak terikut kaedah PAKSAAN ini.  bagus lah sbb org2 mcm ni la yg kita nak.
norzyy Post at 2-8-2011 06:06

Kalau based dgn pengalaman awak, baru 2 orang yg buat kaedah PAKSAAN itu datang jumpa suruh beli susu kolustrum itu dan kemudian awak menghukum majoriti distributor2 lain mcm tu......lebih menunjukkan emosi awak yg buat judgment itu.... bukan  rasionaliti yg menilai sesuatu itu dgn lebih seimbang.

aku benci giler ngan MLM ni...pasal MLM ni la kawan boleh jadi lawan...duit punya pasal sanggup paks ...
jaa139 Post at 2-8-2011 16:11

ceritalah kat sini kenapa awak benci giler dgn MLM......sharing is caring....

Follow Us
1 day, dia call ajak meeting. katanya nak discuss pasal system. nak upgrade. nak jumpa kat uoa. sebab dkt ngan office dia. aku pun gie aa..

sampai dilokasi, aku bersangka baik ~ mungkin ada meeting room kat office *gel nie. alih2 suh aku dengar talk.. kalau minum supplyment nie boleh elak cancer, aids, mcm2 lagi. aku pandang dia.. aku ckp slow2.. "weeii... ba6i aa kau.. jom kuar jap.."
mziskandar Post at 2-8-2011 01:13

kalau aku kena mcm ni pun aku tak kan join......

sebab tu awal2 lagi kena transparent, taklah kena maki mcm kawan awak tu....

bila hubby balik di terkejut tgk benda tu dlm tong sampah. dia bising suruh amik balik sebab katanya itu mak dia yg beli. benda tu sebenarnya tanduk kerbau EL***. kalau mak dia tau saya buang mesti bising sbb orang tua tu beli benda itu dgn harga mencecah ratus2 RM. hahahahahaha...........tanduk kerbau RM ratus2. biaq betui?

than hubby cakap le kekononnya khasiatnya boleh pulihkan sakit kaki.....bla...bla... bila sakit badan kat mana2...sikat le dgn tanduk kerbau tu. saya tanya balik...berkesan je.... hubby dgn tersengihnya jawab...."tu la...mak tu dah mcm kena tipu. jenuh dah sikat....tp sakit mcm tu gak. skang ni abang simpan je la tanduk ni....nak buang tak gamak le...sbb beli mahal2"
norzyy Post at 2-8-2011 06:37

aku pun pernah nampak bahan dari tanduk kerbau ini.......masa menaja rumah agen EL*** tu.....sambil wife aku bercerita sambil tu dia gosok bbrpa bhg tubuh dia....... kat lengan, kat tengkuk dsbnya.....sambil itu dia bercerita ttg khasiat tanduk kerbau tersebut. Nampak spt dia percaya sgt dgn benda tu, kita tak lah bercerita banyak....

Personally aku tak percaya dgn khasiat benda tu.....anyway ALLAH knows best perkara2 yg kita tidak ketahui.....

ceritalah kat sini kenapa awak benci giler dgn MLM......sharing is caring....
ronin Post at 3-8-2011 13:38

masa study dulu ramai student join MLM ape ntah dah lupe, termasuk dua orang kawan aku ni...pastu diorang ajak aku join, aku taknak,,,tapi diorang mitak tolong jadi downline dorang coz nak maintain katanya...janjinya lagi nak carikan downline untuk aku skali 3 orang...pastu duit modal 360 dorang nak tolong bayarkan sparuh untuk aku... so aku kena bayar 180 jela..pastu aku cakap nak pikir dulu...dorang pon ungkit2 la pasal kawan2 ni...taknak tolong kawan...

pastu aku pon join la, diorang mintak aku dulukan duit 360, nanti dorang bayar sparuh 180 balik bila dapt untung...last2 smpai skang dah tak nampak batang hidung, duit pon hilang gitu je, downline pon tak nampak...:@ dah la masa tu study tak de duit...

Kalau based dgn pengalaman awak, baru 2 orang yg buat kaedah PAKSAAN itu datang jumpa suruh beli ...
ronin Post at 3-8-2011 13:35

hehehe....ada lagi. nak citer semua ka?

ok la..ok la...ni kisah tahun lepas. fresh lagi ni. saya pegi rumah kakak saya. than hari tu dia cakap kat saya kawan lama dia nak datang rumah.

diorang sampai dlm pukul 12 tengah hari. datang ramai plak tu. dlm 5-6 orang. kakak saya dah buat muka kelat. masa tu saya tak tahu apa sbb duduk kat dapur je.  dah tetamu kan...jemput le masuk

rupa-rupanya kawan kakak saya sorang je....yg lelain tu rombongan cik kiah UPT***D rupanya. sekali kawan kakak saya tu angkut leader dia. rasanya 1/2 jam pertama je citer bab tanya khabar ni.....seterusnya mula lah adegan pok pek pok pek..... saya yg kat dapur ni dengar dgn clear upline tu bercakap.  saya mmg lansung tak keluar ke ruang tamu sbb saya tau kalau saya keluar dgn saya kena dengar ceramah paksa rela ni.

masa berlalu...jam dah pukul 3. pok pek pok pek   tak habis lagi.  kakak saya kejap2 ke dapur...kejap2 ke dapur tanya sayamcm mana nak halau diorang ni balik. hahaha... saya kata ni rumah dia...kalau nak halau...dia le yg kena buat. saya tak mo masuk campur. sampai le pukul 4...kakak saya cakap tak berminat......diorang asak lagi... pok pek pok pek...

sudahnya sampai nak dekat pukul 5 diorang masih di ruang tamu kakak saya. mmmm bersangka baik...agaknya semua datang bulan kot sbb tu sorang pun tak dak mintak nak tumpang SEMBAHYANG ZUHUR.

akhirnya dlm pukul 5 lebih gitu saya keluar sbb nak balik rumah saya ler.  terus upline tu cakap "la....duduk kat mana tadi...awat tak mai dengar kat depan ni. kami ni bercerita bab nak niaga. tak minat ke?"

saya pun dgn selamba jawab " saya dtg pagi tadi dah...dah petang...nak balik le. pegi rumah orang kena le balik. tak kan tak reti2 nak balik. lagipun saya tak minat niaga ni. saya dah keja. so keja je la  "..... terus muka dia kelat bila saya sebut ayat tak reti2 nak balik tu.  

sudahnya saya balik. sudahnya jugak abang ipar saya balik baru diorang semua berambus.....sudahnya kakak saya tak masuk pun sbb kena sound dgn abang ipar saya. so.....yg datang rumah orang membuta tuli than tak reti2 nak balik ni....... PAKSAAN le tu.

mungkin dah takdir saya kot....kaki MLM asyik terjah rumah saya je

tp to be honest...mmg saya akui ada kaki MLM ni yg ok. pernah jumpa. tapi tak ramai. yg kaki PAKSA ni yg lagi ramai.

tapi saya mmg tak leh terima yg style terjah rumah orang ni. mmg tak patut betul

pastu aku pon join la, diorang mintak aku dulukan duit 360, nanti dorang bayar sparuh 180 balik bila dapt untung...last2 smpai skang dah tak nampak batang hidung, duit pon hilang gitu je, downline pon tak nampak...:@ dah la masa tu study tak de duit...
jaa139 Post at 3-8-2011 14:26

ini kes kawan makan kawan nie.....

patutlah ko benci MLM walaupun bukan salah syarikat sebenarnya.....

Post Last Edit by ronin at 3-8-2011 15:45
hehehe....ada lagi. nak citer semua ka?

ok la..ok la...ni kisah tahun lepas. fresh lagi n ...
norzyy Post at 3-8-2011 14:55

memang pun, ikut rasa hati nak halau jer orang yg mcm tu, tapi kalau betul2 tak tergamak pulak nak buat, mengenangkan depa semua tetamu........
Pendekatan extreme mcm dorang lah satu turn-off bagi sapa2 yg baru nak mengenali MLM, so disebabkan mereka ini lah mengapa ada yg membenci MLM. Tapi perbuatan mereka ini still tak boleh equate dgn polisi syarikat MLM itu sendiri malah memberi nama buruk walaupun aku sendiri bukan nak backing syarikat Up**** itu sendiri. Secara kebetulan ko memberi gambaran syarikat yg dubious in nature......so 5 orang yg datang tu pun mempunyai approach yg dubious in nature.....

Syukur alhamdulillah, aku tak perlu resort to these dubious tactics utk menarik orang....cukuplah serba serbi kesederhanaan dlm mencari rezeki.

Itu baru 2 pengalaman.....ada lagi ker?

ini kes kawan makan kawan nie.....

patutlah ko benci MLM walaupun bukan salah syarikat s ...
ronin Post at 3-8-2011 15:23

syrkt tu pon laman webnya dah takleh buka...nak tengok akaun pon takleh...

pengalaman aku...tak pernah pula jumpa Marketing Plan yg ada unsur paksaan, kalau pun ada unsur  ...
ronin Post at 3-8-2011 13:26

marketing plan tu mmg ok....on paper. tapi secara tak langsung marketing plan yg memerlukan agen jumpa prospek...memerlukan agen utk tambah ahli.....akan mewujudkan unsur PAKSAAN ni lah. on paper semua nampak ok. tapi bila nak merealisasikan marketing plan tu..... mula la jadi macam2

kalau pergi talk company MLM ni...boleh dengar sendiri bagaimana upline berdegar2 bg motivasi kat anak2 buah dia. mcm nak pegi berperang.  bila anak2 buah ni dah termotivasi...mula la pasang angan2 nak tambah pendapatan.....mcm mana nak buat???? salah satu kaedahnya PAKSA le....

tak dinafikan ada steady je buat MLM. saya pernah jumpa. tapi bilangan nya tak ramai. yg jenis PAKSA2 ni yang menonjol.  orang lain pun buat sale jugak. mcm agen insurans...agen unit trust.....ok je. tak pernah jumpa lagi yg style paksa2. sbb marketing plan utk insurans dan unit trust tak sama dgn marketing plan MLM.  dlm insurans sbg leader dpt gak imbuhan tapi tak le sebanyak MLM yg mana bonus utk upline mmg lebat.

sbb tu ...bg saya marketing plan dlm MLM jugak secara langsung mewujudkan unsur paksaan ni.

jaa139 Post at 3-8-2011 15:44

ini skim piramid atau skim surat berantai yg mana setiap orang akan menderma RM360 kpd syarikat dan nama peserta paling atas dlm list kan? Ada jual produk tak?

jaa139 Post at 3-8-2011 15:44

kalau cepat sgt syarikat bungkus itu get rich scheme yg mana ko adalah salah 1 mangsa nya.....

Syukur alhamdulillah, aku tak perlu resort to these dubious tactics utk menarik orang....cukuplah serba serbi kesederhanaan dlm mencari rezek

bagus lah kalau sedara or sedari ni org nya macam tu. orang2 mcm ni la yg kita suka.

so kalau jadi upline tu jgn le bg motivasi yg ter over2 utk anak buah. nanti anak2 buah ter over2 motivasi nya....susah.....

lagi satu...boleh le sampai kan pesanan saya pada rakan2 satu company awak tu.... ini kalau awak join company yg buat makanan kesihatan ler.....kalau dengar ada orang sakit....jgn le terus pi serbu rumah orang tu....... mana tahu orang tu baru balik dr hospital, nak rehat di rumah, tak mau le tetamu tak diundang datang kan. memang le awak tak buat....tapi mungkin kawan2 awak buat

terapkan la nilai2 yg awak amalkan pada downline awak...pada kawan2 se company. be steady. jgn terjah je...

peace....

ini skim piramid atau skim surat berantai yg mana setiap orang akan menderma RM360 kpd syarikat  ...
ronin Post at 3-8-2011 15:48

produk ade, tapi belum dapat pon...

marketing plan tu mmg ok....on paper. tapi secara tak langsung marketing plan yg memerlukan agen jumpa prospek...memerlukan agen utk tambah ahli.....akan mewujudkan unsur PAKSAAN ni lah. on paper semua nampak ok. tapi bila nak merealisasikan marketing plan tu..... mula la jadi macam2
norzyy Post at 3-8-2011 15:46
Aku rasa melalui post, ko tak pernah masuk mana2 syarikat MLM kot?
Sebagai analogi, ko kerja di syarikat swasta atau kerajaan perlu bekerja, perlu ikut arahan orang semaada suka atau tidak, perlu habiskan kerja mengikut jadual, perlu bangun pagi2 walaupun liat, perlu melalui kesesakkan jalanraya....malah kita kena buat banyak perkara dgn keadaan terpaksa walaupun jiwa kita memberontak disebabkan kita hendak mencari rezeki. Kalau ini bukan terpaksa kita panggil apa pula?

Boleh beritahu aku bidang kerja yg mana pada malam hari kita tak sabar2 nak tunggu pagi sebab bersemangat nak pegi kerja, seronok jumpa bos sebab diberi kerja banyak, suka-suki mengharungi kesesakkan jalanraya sebab terlalu seronok? Bangun pagi jer kita berseru, "Wow!! Best! Aku nak pergi kerja!" Alangkah indahnya dunia kalau serba-serbi perkara dlm pekerjaan itu kita rasa seronok nak buat dan bersemangat!

Mcm tu jer lah jugak dgn MLM, kita perlu (bukan terpaksa, sebab kalau rasa terpaksa better quit ler...) perlu mencari ahli, perlu jual produk, perlu tolong downline, perlu susun strategi, perlu modal.......sebab ini lah cara utk mendapat pendapatan malah melebihi drpd pendapatan makan gaji. Kita kena anggap MLM itu 1 bidang kerja yg mana kita perlu melakukan hal2 yg suka tak suka kita perlu lakukan utk dptkan pendapatan.

kalau pergi talk company MLM ni...boleh dengar sendiri bagaimana upline berdegar2 bg motivasi kat anak2 buah dia. mcm nak pegi berperang.  bila anak2 buah ni dah termotivasi...mula la pasang angan2 nak tambah pendapatan.....mcm mana nak buat???? salah satu kaedahnya PAKSA le....

Kalau ada upline mcm ni better tak payah join sudah lah....

tak dinafikan ada steady je buat MLM. saya pernah jumpa. tapi bilangan nya tak ramai. yg jenis PAKSA2 ni yang menonjol.  orang lain pun buat sale jugak. mcm agen insurans...agen unit trust.....ok je. tak pernah jumpa lagi yg style paksa2. sbb marketing plan utk insurans dan unit trust tak sama dgn marketing plan MLM.  dlm insurans sbg leader dpt gak imbuhan tapi tak le sebanyak MLM yg mana bonus utk upline mmg lebat.

Jadi kesimpulan nya ada orang yg buat MLM dan syarikat itu sendiri ok kan?
Aku tak pernah lagi dgr perkara tak baik dlm unit trust, tapi yg buat insuran.....ada kawan aku sendiri yg buat insuran, dia cakap komisien dlm insuran itu hanya 7 tahun, selepas 7 tahun dia tidak akan dapat apa2 dari pencarum jadi dia akan buat supaya pencarum2 itu terminate polisi supaya dia tak perlu menjaga pencarum2 tersebut. Jika policy holder tu terminate polisi dia, rugi lah dia....Sebenarnya ada 2 kawan aku sendiri yg buat insuran mcm tu. Anyway tak boleh dikatakan semua agen insuran mcm tu.....

sbb tu ...bg saya marketing plan dlm MLM jugak secara langsung mewujudkan unsur paksaan ni.

Paksaan ini ialah.....kalau ada orang yg mengacukan pistol kat kepala suruh awak buat.....tapi dlm MLM, awak ada hak utk tidak membuatnya....

Reply 322# Brutal

ya betul tu. atas sebab tu jugaklah aku resign dari company lama tahun lepas. rasa macam kurang keberkatan dlm keje bila duit dikejar lebih daripada objektif syarikat dgn abaikan perkara2 yg disangkakan kecik kpd syarikat tp efek yg besar kpd client