CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: jeluwi

KENAPA ORANG SELALU BERPANDANGAN NEGATIF TTG MLM?

Reply 156# ronin

betul tu. bukan semua tak betul dan salah. dah juga tak semua bisnes konvensional tu betul dan tak salah. ape yang aku cube nak sampai kan kat cini same la macam ko ckpkan tu, cuma aku ni mls nak menaip panjang2 plus aku ni tak le terer mane, sebb aku bukan hali mane2 MLM. tapi aku yakin bahawa MLM yang kawan2 aku join semua bgus2 dan aku tumpang happy tengok dieorg berjaya.

Reply 160# ronin

haha okelah tu, aku tak pernah on pun.. haha.. cuma bagi sokongan dan galakkan kepada kawan2 yang sedang menceburkan diri dalam bidang ni. sebab dulu aku pun one of the anti MLM jugak, tapi bile kita buka minda and dengar dulu then we can compare and decide which one good and not good.

Reply  ronin

betul tu. bukan semua tak betul dan salah. dah juga tak semua bisnes konvensional tu betul dan tak salah. ape yang aku cube nak sampai kan kat cini same la macam ko ckpkan tu, cuma aku ni mls nak menaip panjang2 plus aku ni tak le terer mane, sebb aku bukan hali mane2 MLM. tapi aku yakin bahawa MLM yang kawan2 aku join semua bgus2 dan aku tumpang happy tengok dieorg berjaya.
mhisfas88 Post at 28-7-2011 21:20

people says there are 2 sides of a coin.....mcm MLM ada yg ok, ada yg tak.....
kalau aku cakap lebih2 nanti, orang kata aku promo.....tapi bayangkan gumbiranya perasaan hati, dlm kita mencari rejeki dpt bantu golongan susah, ibu2 tunggal utk meraih rejeki tambahan buat menampung hidup yg serba mahal, mcm2 lagi lah.....sekali lagi aku tekankan, yg penting niat.......

Reply  ronin

haha okelah tu, aku tak pernah on pun.. haha.. cuma bagi sokongan dan galakkan ...
mhisfas88 Post at 28-7-2011 21:22

bukan semua yg boleh buat MLM.......so kalau tidak ada kecenderungan itu better off jer...he2... cuma sebagai non MLM mbr mmg aku puji sikap keterbukaan ko.......dan mmg patut ko bagi sokongan moral kpd kawan2 ko. In the 1st place, kenapa dorang masuk MLM sudah tentu dgn niat mencari pendapatan tambahan kan? It's a good enough reason to do biz with limited fund.....

Reply 163# ronin

yes !!! betul tu. itu lah point aku sebenarnye. sebenarnye mungkin ade org yang kene tipu sana sini dengan MLMers yg lain yang hanya bertindak menindas orang- orang lain.  kalau buruk akarnye, maka buruklah seluruhnya. sebab tu macam aku ade ckp kat post sebelum ni, kene pandai pilih upline. sebab upline tu yang akan bantu kita kelak, bukan hanya amik duit kita then blah.
aku pun tak reti nak ckap banyak, setakat ni aku bukak facebook say no to MLM, admin semua nya pakat kutuk and maki MLMers dengan kate2 cacian yang agak tak sopan. itu ke cara hidup masyarakat ISLAM yang di agungkan tersebut ? kalau tak suka or tak setuju , kene lah tegur dengan cara yang berhemat dan bersopan, bukan makian dan cacian.

betul tu! perasaan seronok bile bantu orang. macam aku, aku tak de la bantu org pun sebab aku tak de MLM nak di promote. tapi bahagia tengok kawan2 dan senang atas usaha titik peluh sendiri, bukan hanya dok berselang lenang goyang kaki. kerja tetap kerja.

Reply 164# ronin

thanks bro. bukan ape, dulu aku kondem gak, tapi bile dah ade depan mata, pulak tu bukan satu dua, ramai yg berjaya, so aku rasa nak kaji and tambah ilmu tentang bisnes MLM ni, tapi untuk join, mcm ko ckp, bukan semua boleh buat MLM ni.. aku cuma rase terhina plak bila ramai yang kutuk3 bisnes MLM ni. rezeki orang kan, jgn la di kutuk2 jgn lah di maki2, semua berdasarkan niat, jgn main tuduh aje. halal or haram, Allah yang tentukan. kalau dah ekot guideline yang ustaz tu bg, dah kire ekot syariah. kita ni manusia biasa, aku pun bukan ustazah, selagi kita yakin dgn rezeki yang kita cari, selagi tu kita benar.

Follow Us
Tahukan anda, bisnis konvesional bukan MLM yg asalnya halal dan suci itu jatuh menjadi sumber pendap ...
ronin Post at 28-7-2011 21:16

agree...
aku pun tak cakap bisnes konvensional yg berasuah itu bagus....suci dan halal...ia tetap haram...
tapi sini tajuk MLM...bukan cerita rasuah...
sebab tu kita cerita pasal MLM...

rasuah itu haram...tapi ia tetap tidak menghalalkan skim piramid...

Reply 156# ronin
statistik aku takde...cuma ko boleh listkan berapa MLM halal ko kat sini...
dan aku cuba listkan plak yg haram...nanti kita tgk jumlah...

aku cakap tu berdasarkan yg pernah approach aku dan yg aku tgk marketing plan dia la...

Reply 167# Brutal

kan dah kate bukan skim piramid laaaaa .......... binary system

kenape nak di terangkan lagi yg selebihnya sebab kat penerangan ustaz tu pun dah cukup terang dan faham. maknenye bisness yang aku ckp tu ekot sebijik-sebijik 9 guidelines tersebut. mhisfas88 Post at 28-7-2011 21:12

ye la...ko cuma cakap memenuhi...tapi ko cerita bisnes plan tu...
atau setidak2nya bagitau MLM apakah itu...(bagi ar link sekali)...

kalau tak, sape2 pun boleh cakap, "saya dah check, mmg memenuhi 9 syarat tersebut"...
itulah kata2 seorang ahli Tawoon pada aku tahun lepas...
begitu juga kata2 seorang ahli hai-O dulu...(tapi produk harem..menipu umat)

Reply 169# mhisfas88
ye laa..MLM dia nama apa?
binary sistem, jika dimainkan sedikit pun boleh jadi haram...jika terpesong sedikit dari landasan...

ye la...ko cuma cakap memenuhi...tapi ko cerita bisnes plan tu...
atau setidak2nya bagitau MLM ap ...
Brutal Post at 28-7-2011 21:41

subahanaAllah.. maap la sedara aku memang tak boleh nak bgtahu. sebab aku bukan layak pun nak bgtahu. link ke ape ke, aku pun takde. sebab aku memang tak di approach secara rasmi oleh orang3 yang berkaitan.. oke lah aku cerita satu2 pasal 9 guidlines tu baru ko puas hati kot..

Reply 165# mhisfas88
kadang2 org yg suka mencaci tu betul ker life dorang suci murni?

Kat Malaysia ini budaya makan rasuah dah semakin menjadi tabiat yg berleluasa sampai rasa dosa itu dah hilang dlm conscience dan hati orang2 Melayu Islam yg terbabit dlm bisnis yg mereka buat. Salah sorang kawan, seorang ustazah yg mengajar agama boleh kata, "kalau tak hulur mcm mana nak dapat projek?", merujuk kpd laki dia yg terbabit dgn tender kerajaan. Mcm rasuah tu kesalahan kecil jer. Nasib baik bisnis dia tak jalan, so tak adalah dia terbabit dlm rasuah lagi.....and since then dia masuk MLM pula.....

Yg penting niat dan cara perlaksanaan.....

oh ya...
setakat berjaya kaya...macam aku cakap...aku pun banyak dah tgk...
tapi macam aku cakap sebelum ni...kejayaan material bukan bererti kebenaran dan patuh syariah...
yg boleh beli rumah rege 10 juta pun aku dah jumpa...tapi adakah caranya benar? hehe....aku dah jawap...

Reply 172# ronin

betul tu, sebab aku ade ajak jugak kawan aku untuk bukak bisnes konvensional, pastu die ckp kene buat cmtu baru senang nak masuk bisnes /// huaaaaa~ aku tak mo.. tak mo.. tak moooo

Post Last Edit by Brutal at 29-7-2011 15:43

Reply 173# mhisfas88
laaa....takleh bagitau...dah tu camne nak bincang...
sebab aku pun ada sumber2 dan jaringan aku sendiri...kitorang akan bincang la sebab setiap orang ada lebih ada kurang...

sebab ada gak sebelum ni skim yg aku nampak cam ok...bila bincang ngan kawan2 aku, dia tunjuk satu2 mana helah diorang untuk halalkan skim haram diorang....

atau dalam keadaan kelam dan tak tahu apa2 ni....aku sekadar perlu berstuju dengan kata2 anda? begitu?

*p/s: cepat sikit...dah nak habis waktu rehat ni.... 0-0 lagi malaysia vs singapore ni.........

Reply 174# Brutal

sedare, memang kekayaan material bukan bererti benar. aku setuju dengan tu,, sebab tu aku cakap, bukan semua bisnes MLm tu tak betul, ade yang halal...

agree...
aku pun tak cakap bisnes konvensional yg berasuah itu bagus....suci dan halal...ia tetap haram...
tapi sini tajuk MLM...bukan cerita rasuah...
sebab tu kita cerita pasal MLM...

rasuah itu haram...tapi ia tetap tidak menghalalkan skim piramid...
Brutal Post at 28-7-2011 21:37

nak tanak terpaksa juga buat perbandingan sebab ada pihak dah terus buat generalisasi mengatakan MLM tu semua tak betul....sedangkan biz konvesional yg asalnya suci murni boleh menjadi haram di tangan org yg menjalankan secara haram...
Point aku ialah menunjukkan apa2 yg kita buat, baik MLM atau biz konvesional, yg penting niat dan cara perlaksanaan yg perlu ikut syariah....

Post Last Edit by Brutal at 29-7-2011 15:45

Reply 177# mhisfas88
sebab tu kita tak perlu cerita, "ada yg kaya...ada yg boleh beli BMW...ada yg boleh beli merc...". sebab kita tak dapat buktikan apa2 dengan perkara tersebut....
lebih baik cerita pelan bisnes dia...

aku mmg dah banyak jumpa top2 man MLM ni...mmg diorang kaya...even sedara dekat aku sendiri adalah jutawan hasil MLM ni...aku kenal dia sejak dia tak kaya...aku banyak belajar pasal MLM ni dari dia...tapi cam aku cakap, aku tak setuju cara tersebut...
dan dia pun tak nafi hujah2 aku...cuma, DIA MAHU KAYA...tanpa hiraukan halal-haram...depan korang/bebudak dia mmg dia takkan cakap gitu la...
dia dapat la apa yg dia nak...sebab Allah itu maha pemurah...

Post Last Edit by mhisfas88 at 29-7-2011 01:31

Reply 176# Brutal

aku pun tak sure la nak cakap macam mane.. aduhai.. sebab ramai. ade yag buat skn2u ade yg hai-o..