CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 11593|Reply: 95

Suami Suka Tolong Abg Kandung.. Surirumah Kesempitan

Post Last Edit by ParinAmat at 29-6-2011 12:27

Salam semua..sekadar ingin berkongsi masalah saya dgn anda semua..kalau sesiapa ada cadangan atau nasihat membina nak diberikan kpd saya dipersilakan..

Ceritanya begini..hubby saya dan abang sulungnya (merangkap abang ipar saya) memang close dr kecil..apa2 masalah hubby saya selalu tolong abang ipar trmasuk kalau ada masalah kewangan..abang ipar saya ni dah berkeluarga dan bekerja sendiri tapi selalu ada masalah kewangan..isterinya juga berkerja di sektor awam..tp bila abg ipar ni takde duit selalu minta ngan hubby sehinggakan nafkah (elaun bulanan untuk sy terpaksa diketepikan) untuk diberikan kpd abgnya..

utk pengetahuan semua.. saya hanya surirumah sepenuh masa..duit elaun yg suami berikn itulah yg boleh saya simpan utk masa dpn atau digunakan waktu2 kecemasan.masa mula2 kawin dulu saya tak byk soal pada suami karna fikir sekali-sekala tolong abg sendiri apa salahnya..

tapi sejak kebelakangan ini saya rasa masalah makin teruk bila abg ipar selalu sgt minta duit ngan suami bila takder duit..minta pinjam tu kalau reti byr balik takpe jugak..ini jgn harap la dia nk bayar balik ..kalau mintapun mcm2 alasan yg dia beri..dgn kata lain memang tak byr balik..yg makin saya sakit hati bila minta duit abg ipar selalu bg alasan tk cukup duit nk byr pekerja dan suami saya  tolongla setakat termampu..tapi yg hairannya abg ipar saya ni boleh pulak beli tv atau perabot rumah dlm takde duit tu..siap renovate rumah lagi.

Saya dah cuba brbincang dgn hubby masalah ni..sy nasihatkan dia kalau nk tolong pun berpada-pada la..kita pun nk pakai duit jugak..nak bayar itu dan ini..nak menyimpan lg utk masa depan lg..anak nk sekolah lg..saya bukannya kedekut tk bg pinjam tp masalahnya abg ipar tu jenis yg suka pinjam tp tk mau bayar balik..sampaikan saya skrg sikit demi sikit berkecil hati ngan suami krn melebihkan abangnya dr nafkah untuk saya ..

adik bradiknya yg lain semua susah nk tolong sbb dh tau perangai abg ipar ni..yg jadi mangsa suami saya ..

saya tak nafikn suami saya juga salah sbb selalu beri muka pd abangnya..walaupun tahu abngnya jenis yg susah nk byr balik tp bila abgnya minta pinjam lg dia cpt kesian sbb abgnya ni jenis yg pendiam tak byk ckp ..so kalau nk pinjam duit kt org lain tu masalah la sikit..lagipun kata hubby saya sebab dari kecil dorang ni memang close brbanding ngan adik beradik lain...tu yg cpt sgt tolong tu..kalau dia takder duit dia rela tolong pinjamkan dulu dari kwn2nya..nanti dpt gaji dia byr balik kt kwn dia tu tapi abg ipar saya tk penahpun nk byr balik pd suami saya ..

adakah saya berdosa ngan suami jika saya menyimpan perasaan kecil hati ini gara2 tindakannya selalu menolong abg ipar saya trutamanya dlm hal kewangan sehinggakn nafkah saya (elaun bulanan utk isteri) terabai..

apa cara terbaik perlu saya atau suami lakukan untuk hadapi masalah ini..

TQ

Reply 1# liplap

salam TT...

TT tau ker berapa jumlah yang dia pinjamkan, and berapa nafkah TT bulan2?

selalunya bagi cash by hand or buat SI dari akaun to your account?

Reply  liplap

salam TT...

TT tau ker berapa jumlah yang dia pinjamkan, and berapa nafk ...
cn7 Post at 28-6-2011 17:54

jika nk dihitung kira dr awal saya kawin dulu smpai skrg ni rasanya dh 5k kot..itu yg sy tau bila suami tk dpt bg elaun sy yg sepatutnya dia bg..tk tau la jika suami ada beri pinjam tanpa pengetahuan sy.kalau mungkin ada sy rasa dh lebih 10k kot..(ada ketikanya suami dpt gaji lebih brgantung pada byk mana elaun dia) elaun sy dr dulu suami akan bg RM500 sebulan..tp bila keadaan terdesak bila kena bg pinjam abgnya ..so elaun dh berkurang jd rm200-300..kadang2 rm 100 pun ada kadang2 tk de langsung..

oh.. siyes kalau ai pun naik hangin kalau laki camtu...

sekali dua pinjam.. boleh lah toleransi.. dh selalu.. mmg hangin hoccay!

lagi bila adik beradik pinjam ni, ramai yg assume kira halal... sgt tak bagus..

harap suami TT jenis boleh dibawa berbincang hal ni...

kalau setakat nk bagi kat org, rumah tangga sendiri terabai, sedihnya aaa..

'amal jariah bermula dari rumah, utamakan anak2 dan isteri.. barulah adik beradik atau org lain..' sekian..

susah kalau cakap ngan hubby pasal keluarga dia....
baik diam je, jgn ungkit2...tak kan sedar selagi malang tak timpa

sebagai contoh:
penah cakap ngan hubby..yg tak penah bg duit nafkah before....
sebab gaji aku lebih dari cukup utk diri sendiri...
but aku minta juga....
"bang...bg la sikit duit nafkah utk isteri abang ni...
tak kisah berapa pun bang nak bg...50 pun tak kesah..
just sekadar syarat je...mana tahu dgn berkat abg bg nafkah kat isteri abg ni...Allah pemurahkan rezeki abang, naik pangkat lg cepat ke"

so dia pun bg....bulan ganti bulan ...tahun ganti tahun...nafkah $ utk aku semakin tinggi...hu..hu...

Rate

1

Reply 3# liplap

berapa lama dah kawen tak naik2 nafkah nih?

pasal your nafkah, tolong suruh suami buat standing instruction masuk RM500 bulan2 dalam akaun you. pastuh apa dia nak buat dgn duit dia, dia punyer hal, janji nafkah you dapat, bills berbayar, dapur berasap sampai cukup bulan .

Follow Us
Reply 5# kieu

aku pun baru dapat kenaikan nafkah nih... lepas tak naik2 dah 2-3 tahun nih. sampai kenaikan 60% aku mintak

oh.. siyes kalau ai pun naik hangin kalau laki camtu...

sekali dua pinjam.. boleh lah toleransi.. ...
lilo_kill Post at 28-6-2011 18:18

sy dh berbincng ngan hubby ...suh dia minta balik duit yg abg dia pinjam tu..byr sikit2 pun tk pe..suh hubby bg la alasan lebih2 sikit cam kereta rosak ke, nk beli insurans utk sy ke..apa2 la..janji dia byr..tp abg ini ni bila hubyy ckp keta rosak dia bole pulak kata itu la nape beli keta murah..hagnin akutk sedar2 diri..org bg pinjam dia hentam kita balik

Reply  liplap

berapa lama dah kawen tak naik2 nafkah nih?  

pasal your nafkah,  ...
kikilalat Post at 28-6-2011 18:25

kadang2 SI ..tp kadang2 hubby bg cash jer..bagus jugak cadangan U ni..

sy dh berbincng ngan hubby ...suh dia minta balik duit yg abg dia pinjam tu..byr sikit2 pu ...
liplap Post at 28-6-2011 18:31

maaf TT.. nak melahar sikit.. abang ipar ko tu berlagak!!! :@

maaf TT.. nak melahar sikit.. abang ipar ko tu berlagak!!!
lilo_kill Post at 28-6-2011 18:40

aku tk marah ko sbb memang aku nk melahar dia pun tp tk tau cam mana..memang dia ni tk sedar diri dan berlagak lebih

liplap Post at 28-6-2011 18:36

tak faham.. kadang2 SI (standing instruction atau autodebit atau direct debit - term used depending on the bank) , kadang2 bagi cash? maksudnya bila ada bulan yang dia bagi cash tu, liplap dapat double duit nafkah ke since SI memang automatik akan transfer duit dari akaun hubby ke akaun liplap ikut tarikh yg sama tiap bulan.

kalau ada time dapat double tu kira ok la tu, dah cover balik yang terkurang

Reply 9# liplap

errr...confuse sikit. macam mana boleh kadang2 SI kadang2 cash? SI means cukup specific date, they will transfer the money to your account. And to stop buat SI, kena isi form, Nak start/restart pun kena isi form jugak.... bukan verbal orders jer...maknanya hubby you rajin pergi bank untuk on/off the SI ker?

hubby aku pun gitu jugak, lebih kurang la. kalau xde duit, mintak pinjam kt abg dia. bila abg dia xde duit, mintak pinjam kt dia. tapi aku tgk xde la masalah x berbayar. tiap kali pinjam mesti bayar. alhamdulillah. tapi ada sekali dlu, abg dia mintak pinjam rm1k, tapi byk giler tu, jadi kami tny dia nk buat apa, dia diam x bgtau langsung. rupanya dgn SIL pun abg ipar aku tu mintak pinjam jugak. masa tu pulak, bini dia nk bersalin. jadi kami beranggapan bahawa dia ada lagi barang baby yg x beli lagi, walaupun yg nak lahir tu anak ketiga. hubby aku bg rm200 je kot masa tu. tapi x pasti yg tu dh bayar balik ke blum.

kembang kepala baca masalah TT ni. saya nampak hubby tt patut dipersalahkan dlm hal ini. abg dia cuma minta, tp samada nak bg atau tidak adalah di tgn hubby tt. kalau hubby awak kata takde duit/duit tak cukup/duit nak pakai utk keperluan lain, adakah abg dia akan bunuh dia? atau abg dia nak bakar rumah awak? atau abg dia nak mengamuk? tak salah hubby awak nak tolong, tp jgn abg dia minta RM500, dia bg RM500 juga sampaikan keperluan keluarga diketepikan. isteri abg tupun kerja kan. susah juga dpt suami yg trlalu pemurah ni. kalau kaya tp pemurah ok jugak. abg dia bukan org susahpun, suami isteri kerja, tp kalau jenis yg suka meminjam, suka ambil kesempatan... tak tau nak katalah.. saya pulak yg naik geram...:@

Reply  liplap

errr...confuse sikit. macam mana boleh kadang2 SI kadang2 cash? SI means ...
cn7 Post at 29-6-2011 08:20

sori cn7 dn mclaren..sy tersasul..hehe..jgn marah yer..bkn SI tp hubby akan transfer ke akaun sy..sbg buktinya dia akan tunjukkan resit tu pd sy..blm buat SI lg..

kembang kepala baca masalah TT ni. saya nampak hubby tt patut dipersalahkan dlm hal ini. abg dia cum ...
wawin Post at 29-6-2011 08:39

sy sendiri pun geram ngan hubby ni..terlalu pemurah ngan abg dia..kalau jenis yg reti pinjam reti byr tk pe la jugak..dh berbuih mulut nasihatkan dia..tp itu la..balik2 dia ckp kesian. tk samapi hati...aisshhh..makn hati berulam jantung la sy ni

Reply 3# liplap

dari segi tanggungjawabnya... memang nafkah bulanan tu your husband wajib bagi kat you, sama ada you bekerja atau tak, nafkah is nafkah. But suami pun, dah tau isteri tak der income, takkan tak paham2 nak hulur mana yang patut.

men, cant live with them, cant live without them huh.

but, one thing about men .... when it comes to 'brotherhood', diorang ni ada special case in their heart. Either their friends or own brothers, diorang ada special bond. Hubby you has known his brother for the rest of his life, even before he married you, and if the saying blood is thicker than water is true, then maybe he feels the 'obligation' to lend his brother tu tinggi. Sapa lagi nak tolong adik beradik sendiri ...as they always.

HOw many siblings suami you ada? and he lends to this particular abang atau memang dia 'bank negara' family (terminalogy ni i selalu guna untuk my hubby. Tapi paham la, he's the eldest in the family)

What kind of life diorang ada masa kecik? Usually the bonding will be stronger if they both had gone through something in the family (eg perceraian, abuse etc) ala-ala konsep, "abang i dulu masa kecik selalu tolong i/jaga i/protect i/cover my back" etc.

so, this part of family bonding ni you kena paham. Tak paham pun buat2 paham.

now, about your nafkah. You kata you dah slow talk dengan husband you but to no avail. Hows your relationship like dengan biras (isteri abang), and your in laws?

selalunya abang ipar u tu pinjam duit untuk apa? beli susu anak ker/barang dapur ker, or untuk berjoli sakan

Rate

1

Reply 7# kikilalat

kenaikan nafkah nih... lepas tak naik2 dah 2-3 tahun nih. sampai kenaikan 60% aku mintak

makkk aiii...banyaknya naik. harus belajar dengan you how you did that... how you project your proposal tu...
increament pun naik tak sebanyak ni tau

klu duit poket jek tak dibagi tp makan, pakai, tpt tinggal, perlindungan, yuran sekolah, bas, tuisyen semua somi tanggung, dh kira somi laksanakan tanggungjawab lerr.... apa2 dia bg kt abg dia bkn hak ko nk persoalkan... cuma ko pesan2, tanya2 kt somi tu ada tak dia buat simpanan tuk waktu susah...

Rate

1