CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: jazaa1

Kaya Tapi Kedekut......

Tapi hari tu aku dengar Dr Mhaya (a brilliant pakar motivasi & pakar mata) dlm satu slot kat tv. Di ...
pelicano Post at 28-7-2011 13:11

Setujuk dengan cano.....

saya pun memang amalkan mcm tu...tapi tak le kaya lagi.....
Tapi cuma niat membantu....
kalau ada orang datang offis jual kerepek ke...saya akan pastikan ada orang beli,
kalau kwn-kawan saya tak beli, saya akan beli, walaupun tanak sebenarnya....

Dan lagi kalau bulan ramadhan tu...kalau ada yang menjual tapi gerai dia tak dapat sambutan,
Saya akan beli jugak walaupun sikit....
kdg2 anak saya pun pelik & tanya- "mama tak suka berbuka nasi briyani, tapi kenapa mama beli"....
Saya pun katalah,- "tak apalah, hari ni kita berbuka nasi briyani sbb tengok nasi mcik tu byk lagi....nasi orang lain dah nak habis dah"....
Sekurang-kurangnya kita dapat membantu dia walaupun tak byk.....

Rate

1

aku tegur diorang..."korang ada sorok kuih-muih tak? "...
putput Post at 28-7-2011 14:39

kih...kih....mak cik yang selamber.....

Reply 91# CR4Ever

Selamat datang ke rumah orang tak kaya tapi tak kedekut CR4ever......
Pompuan ke kawn 4ever tu??.....
Tak pelah 4ever...dah perangai dia mcm tu...terima je lah....
Semuga dia bahagia dengan ke kedekutan yang akan cepat membawa kekedutan...

menarik gak topik ni, aku xde cerita, tapi pada pandangan aku, kalo org tu kaya n berkira, memang layak kita ckp dia kedekut..kalo org susah yg berkira, kita ckp la dia nak berjimat..so ikut kesesuaian la yea..

mcm aku ni, belanja cukup makan je..xde nak harapkan duit org lain sebab pendapatan sendiri pun ade..kadang2 beli la jugak makanan share ramai2 tapi x selalu..sebab? housemates sume debab2..haha..xnak beli jajan banyak2 sbb aku selalu membebel kat diorang kalo makan mengarut, baring lepas makan etc..

cuma dalam hati aku, banyak rasa musykil bila nak bagi sedekah..contoh macam yg org buta diheret org berpakaian cantik2 kutip duit kat kedai makan then bagi tisu tu, hati aku jadi berat nak bagi..sbb kalo diorang ni sindiket (usually they are), aku secara langsung telah menyokong sindiket diorang, n aku percaya diorg hanya bagi a small portion pada org buta tu..aku rasa x ikhlas, so aku xnk bagi..aku simpan nak bagi sedekah dkt pasar malam..

satu lagi, aku selalu jumpe org mintak duit mkn dekat traffic lite, aku x react in time..bila org tu berlalu, baru aku terdetik nak bagi..terus rasa menyesal n ralat sgt2..aku boleh naik kereta, ade ekon sume, tapi nak bagi duit makan pun berkira..huuu..sedih sangat..kurang sifat pemurah aku ni sebagai manusia..

boleh x sesape bagi pendapat pasal org heret org buta kutip duit ni..kadang2, duk sejam pun dah 4-5 org yg datang, ape tindakan uols?

Rate

1

kaya dan bekira macam cita haji bakhil. tapi ngan pompuan tak pulak. gatal

yg pangkat alang ni mmg kede
tak kira la bang lang,ayh lang tok lang..

Follow Us
aku nak hapdet lagi kisah yg aku tau~

kisah 4 ker kisah 5 (lupa )

nie kisah aku sendrik...tapi nak kata kaya tak la...tapi gaji aku besar lagi dari gaji laki aku..(sesuwai lah dgn bebanan aku yang aku terima nang hado ini)

oleh kerana aku dah bayarkan rumah dan keta (minyak keta pun aku isi), aku mogok taknak bayar bil2 utiliti kat rumah aku..dan barangan dapur..tapi tak leh sebab laki aku pun tak bayarkan (entah mana g duit dia~antar ke kpg kut~)

last2 aku potong segala perkhidmatan uang aku pikirkan tak penting. cth astro, streamyx...so tinggal bil air, bil api dgn belanja dapur jer...kalo aku bayarkan bil2 tu, aku pastikan aku claim dari laki~siap kluarkan resit lagi tu..ahahahah

tapi aku rasa mcm tak berbaloi, so aku tetapkan dia mesti bagi aku sekurang2nya rm1200 sebulan utk cover apa2 expenses...

berkira tak aku?

Rate

1

Reply 104# bonquiqui

boleh x sesape bagi pendapat pasal org heret org buta kutip duit ni..kadang2, duk sejam pun dah 4-5 org yg datang, ape tindakan uols?

Pada pendapat saya lah kan quiqui.....orang buta ni kalau diaorang mintak sedekah, kita bagi lah....tak banyak, kita bagi sikit pun cukup lah....memang kekadang hati terdetik seolah-olah tidak ikhlas sbb kebanyakannya ada sendikit kan....tapi kita jangan pikir mcm tu....memula dulu saya terpikir jugak mcm tak ikhlas tapi saya kata balik dalam hati, sekurang-kurangnya aku dapat tengok rupa alam  ni mcmana, merah tu mcmana, putih tu mcmana, pakwe tu hensem....pakwe tu jongang....pakcik tu perut dah boroi tapi masih beratur lagi kat KFC nak beli ayam.... pak cik tu dah tua dah, berserban tapi tengok punggong Indon, tak tentu arah le pulak....menjeling-menjeling....

Semua fenomena tu kita dapat tengok tapi dunia mereka tu?....GELAP & HITAM SAHAJA....
Tak rugi kita kongsi sedikit apa yang Allah beri kat kita dengan orang mcm ni.....
Kalau peminta sedekah lain kita tanak bagi, pada pendapat saya tak terkilan sgt...tapi kalau orang buta tu, saya tak sampai hati...
Lagipun diorang bukan mintak & paksa, cuma atas kerelaan kita, seikhlas kita....
Kalau bagi, diorang ambik....tak bagi, diorang berlalu pergi.....
mencuba nasib ke meja-meja lain pulak.....

mengenai sendikit tu pulak....kita tak perlu pikir lah....biarlah itu antara diorang dengan Allah...
mempergunakan orang sebegini untuk kepentingan diorang....
Yang perlu kita pikirkan, apa yang kita nampak di depan......InsyaAllah kita akan ikhlas.....

Rate

1

Reply 107# leylapple

berkira tak aku?

Jawabannya...."Tuuuutttt"...
TIDAK....

Sebenarnya kan apple....lelaki ni memang kena bagi tanggungjawab....isteri bekerja setakat MEMBANTU sahaja...
maksud membantu di sini, kalau tak cukup tu, isteri boleh tlg bantu cukupkan....
Tapi yang banyak terjadi skrg ni, semua nya terletak atas wallet & handbang isteri....dari belanja dapur, babysitter,maid ke, rumah,utilities,duit kereta, duit minyak semua isteri yang bayar sbb nya isteri kesian kat suami yang nak kena menanggung semua tu....

Memula kawin, buat perjanjian suami byr duit kereta....
isteri belanja dapur, duit rumah,api/api biar isteri yang byar...maklumlah duit kereta mahal...
Lepas dapat anak, isteri kena tambah perbelanjaan susu anak, nestum, diapers & baby sitter...si suami masih lagi termengah-mengah bayar duit kereta & minyak kereta....
Lepas 4-5  thn...anak dah nak masuk 3 orang dah....gaji suami makin bercambah, ansuran kereta pun dah nak habis, rasa sesuai sgt tukar kereta ambik yang lebih besor....lepas bayar ansuran kereta, blh enjoy lagi dengan kekawan, ngurat awek pun boleh...duit ada dalam tangan maaa........

jadi bila jadi mcm ni....isteri mula nak merungut...suami tak tunaikan tanggungjawab...semua letak atas bahu isteri....
Sbb tu skrg kita lihat lelaki tak tau tanggungjawab dia kat mana...
Puncanya kerana orang pompuan ni TAMAK KUASA....
Tamak kuasa maksudnya...tanggungjawab dia memang dia buat....tanggungjawab suami pun dia nak buat....

Rate

1

Reply  leylapple

Memula kawin, buat perjanjian suami byr duit kereta....
jazaa1 Post at 29-7-2011 14:07

hahaha...mcm pre nup agreement la plak~

ni plak kisah my MIL (mother in law)..... dia ok cuma kedekut & pengotor  yg xtahan..
cth: lauk hari ni yg xabis..dia xnk buang tp dia biarkan basi dlm mangkuk yg x brtutup... masak cincai jekkk...pada dia asalkan rasa garam ckup la...

everytime dia xde umah (pg holiday ngan anak menantu yg lain) sy ngan husband akan adakah 'ops dapur'...kami mengemas & membasuh dapur sbb time dia ada mmg xleh sentuh dapur dia tu... klau brg2 peti ais tu boleh dikatakan 1 beg plastik smpah itam sy akan buang trmasuk la bekas2 simpan tah bila2 nyer lauk la... smpai dah xleh cam lauk apa....

klau laki aku (a.k.a anak dia sendiri) suh aku masak sure 4-5 kali dia dtg dapur or pura2 cr something... berkerut2 muka dia tgk aku pkai cili bawang... aku wt xtau jekkk... lg dia hangin kalau aku msk sumer laki aku mkn dgn sungguh berselera sekali.. mual ala dia pertikaikan lauk yg aku msk tu...

kadang2 aku fed up gak... rasa mcm nk pindah tp bila mengenangkan tanggungjwb laki aku utk jg mak dia aku trpaksa redha jerrr... klau tension sgt aku angkat kaki, baju & anak2 aku cabut balik kg @ umah adik aku...

so far laki aku paham perasan aku so xde la dia marah.....

korang rasa mak mertua aku tu kedekut or aku yg terlebih emo?

Rate

1

Post Last Edit by jazaa1 at 29-7-2011 21:49

Reply 78# sepulnuar

yang pasti aku sendiri seorang yang kedekut, terutama pada diri sendiri. cth; stokin da koyak depan nampak jari, kasut plak dah pakai 2 tahun sampai tapak pon dah b'lobang. tapi kedekut betul nak beli baru. kedekut taik idung masin?

ha..ha...pernah rasa ke taik hidung sepul tu masin....
Simpan le duit byk-banyak pul.....
nanti dapat awek, awek yang tlg perhabiskan....

bapak saudara aku mcmtu nih lah prangai dia

1st time tertarik lam bod nih.

knp kedekut dikaitkan ngn mknn?
takmo share2 mkn. mkn meminta2?

ai rasa..kedekut ni meluas...bkn sdkr kedekut bab mkn aje.

yg bese ai jumpe...ade mcm2 pesen org..
1. ade yg kedekut bab mkn..mkn pn berkire2.bkn jgk meminta2.
aku tak paham laa jenis yg mintak2 ni...kalo aku kedekut pon..tp aku maaluuuuuuuuuu nak mintak2 weh.
2. ade yg kedekut bab baju, fesen, mekap segala
3. ade yg kedekut tanak kasik sedekah or hadiah kat org.
4. kedekut ilmu, ssh nak tolong org pon hade..

tp spnjng yg aku tgk..mmg org2 kaya kedekut..even bos2 pon kedekut.
bape byk aku tgk bos2 aku sini...bawak sekut n incomix coffee bekal kat opis.
ade bos plak...siap bawak gula n nescafe bancuh sendirik.
kalo time org mati2 nak hulur derma, kasik lam $10jek..(aku tau sbb nampak lam list nama)
duhhh..walhal gaji die tak abih.aku rasa puluh2 ribu gaji..
ni cite manager2 level lah. even staff sendiri kawen pon, wat tatau jek,
tadak nak hulur angpow ke hape.

Rate

1

ngeh3..janji dia tak kalo life aku lagi cukup la~

kisah 4

nie kisah kerani aku time  ...
leylapple Post at 25-7-2011 16:59

dulu keje gomen, skrg keje private ke?

tak nak tergolong dalam org yg bakhil dan kedekut.....

dulu keje gomen, skrg keje private ke?
emma.giggs Post at 1-8-2011 20:18

ha'ah

Reply 112# jazaa1

aku tak tau plak taik idung tu masin ke, manis ke, rase strawberi ke. tapi awek aku slalu sebut "kedekut taik idung masin". masin le agaknye kot?

Reply 117# leylapple

cemane no sgt gigih melepaskn keje gomen itu? aku mmg sgt tertarik sb aku sgt bosan keje gomen, terutama mentaliti org gomen, walaupn relak tp .....

Reply  leylapple

cemane no sgt gigih melepaskn keje gomen itu? aku mmg sgt tertarik sb aku ...
emma.giggs Post at 2-8-2011 19:28

owh, itu suda lari tajuk emma~nanti momod marah...sela PM yer....

apa2 pun kalo nak berenti keja gomen, memerlukan keyakinan yang tinggi dan usaha yang lebih~maklumla keja swasta nie based on performance individu dan syarikat~pastu keja tak ikut jam pejabat (wlopun letter offer kata 8.30am-5.30pm)