CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Calla lily

Pregnant dan puasa

thn 2009 masa ngndung anak no2, bln puasa time tu dlm 18++ weeks, alhamdulillah dapat puasa penuh...mkn pun masa buka je..mcm nasi atau mee n kuih...sahur plak cuma amik kuih yg balance masa buka ngn minum air masak...pastu mkn suppliment yg dr kasi..tu je

thn ni, tgh pregnant 22++,hrp2 dpt puasa penuh jg...sbb mmg tgh kena control berat jg...sejak ngndung berat asyik naik je xde turun...mcm kawan yg nurse ckp kalau puasa masa 1st n 2nd ok lg utk baby tp kalau dah last trimister tu dia kata kesian kat baby sbb time ni perkembangan baby yg paling penting..x taulah btl ke x???

masa puasa tgh pregnant 33 wk x silap. tggl 2 hari sbb x sahur.klu sahur berjaya puasa.tp klu dh pkl 4ptg mmg flat x larat buat ape dah.balik keje smyg2 seme tros baring je smpi nk buka.klu x sahur mmg x larat.baby tendang kuat sgt smpi rasa nk tanggal perut.

time sahur makan
nasi sepinggan dgn lauk ape2 pun
buah tembikai setimbun
air tembikai blend segelas
kurma 5biji++

leps dah mkn nasi
mkn biskut jacob cicah air horlick susu
penting mkn manis utk tenaga
pastu minum air masak bergelas2

lepas tu burppppppppppppppppp

saya lom kawin lagi...tp nak bg tips based on apa yg saya blaja dulu...

1. bykkan mkn benda berserat tinggi (complex carbohydrate), sbb buatkan kita rasa kenyang lebih lama (cth: Oatmeal, whole-grain bread, kentang, pisang, brown rice)

2. bykkan mkn sayur2an & buah2an

3. bykkan minum air masak

semoga semuanya baik2 ajer...selamat berpuasa!

me  ade 2 anak....semua pnah lalui bln puase...yg sulung 2009,da sarat...mmg xlarat.
bpe ari je puase....sbb me ade gastrik.nurse ckp kalo xlarat bleh buke puase....
yg ke-2 thn lepas.....4 hari tnggal puase....2mmg btl2 xlarat.....
tmbah2 ade gngguan2 lain...sekian....

dulu masa prgnnt bulan puasa da 8bulan..masa baru2 puasa ade jugak tinggal sebab dah set mind takut efect ape2 baby.bila tanye kawan yang sama prgnnt dia ok je boleh puasa..rasa diri ni macam tercabar kenapa dia boleh aku tak boleh,bila puasa alhmdulilah lancar.ade jugak tak larat tak puasa la...makan sahur macam biasa,macam seblum prgnnt jugak..

selamat berpuasa ibu2 mengandung..

mcm mane pulak kalo pregnant 1st trimester, tapi pose kat oversea.. tahun ni area europe pose dlm 19 jam..huwaaaaaa.. pengsann

Follow Us
dulu masa mgandung bulan pose.mula2 xtahu.aku dok umah..rasa lapo sgt..xpenah lapo sbgitu..kalo dulu pose sahur takat air masak pun boleh tahan.ni sampai nampk biskut jacobs pun xtahan sgt2.sampai ntah lah aku xdpt gambarkan rasanya tu,hingga aku mkn biskut tu mcm gelojoh..mcm nikmat sgt2.pastu lupanya tahu2 aku peknen.lps tu je aku mkn nasi,minum air oat.mmg xda lapo pun.

Post Last Edit by mbhcsf at 23-7-2011 18:55

okay ni kena Consult your obstetric ni kalaua tak suruh your pakar sakit puan / obstetrician tuuu rujuk you kat dietitian

sebab  apa i kata macam tu

a) dietitian org yg professional dan bertauliah dan ada pengalaman klinikal
b) depa tau dan depa belajaq jenis makanan apa yg ada kandungn gkycaemik / gula / glukos tinggi dan cepat dirembeskan ke dalam sistem badan  dan juga makanan mana yg kadar perembesan glukos / gula / punca tenaga dalam badan tu = dilepaskan ke dalam salur darah secara steady dan perlahan lahan

so

tolong lah kalau nak dapat nasihat dan pada saya kalau nak bebetul profesional piulah pada yg berhak bagi dan bertauliah  depa boleh kira kalori you lagi #

so why not you seek professional help ? sebab depa mmg bertauliah

alaaa tak susahlah buat appointment pi tanya pakar you atau sesiapa kat hospital government boleh jer ....minta rujuk , call lah nurse OPT tu atau pejabat hospital tu sapa doktor you ...pakatr you cakap le whatever ikhtiar

so ...pada saya bergantung pada kadar metabolsime badan you dan jenis makana you makan

ada makanan  yg slow release carbohydrate maksudnya kadar pelepasan gula dalam darah bila makan makanan ni rendah dan perlahan lahan steady je so ini bagu you tenaga yg malar jer ....ada makan  yg ada indeks glycaemic / glucose/ glukos tinggi  so  depa ni set set cepat bagi tenaga tapi cepat lups dalam darah

so gunalah sumber  yg ada dengan betul.

u makan whole meal bread , gardenia roti ke, ota ke, cereals like food ini low glyaemic indeks

isk isk  u all kena tahu jugak lah basic class pemakanan

banyak kan kena tahu ... kan bila ingat balik kan ....

so seek knowledge ....

hidup ni macam tu laaaa....tak semudah nora elena  ahaks

mcm mane pulak kalo pregnant 1st trimester, tapi pose kat oversea.. tahun ni area europe pose dlm 19 ...
syasyafina Post at 23-7-2011 14:32

baru baca dalam pa&ma tadi, for first trimester tak digalakkan sgt utk berpuasa, esp kalau morning sickness, 19hours tuh nak tahan lapa, if me sure dah gastric and angin teruk..

sy dah masuk 6 bulan lbh time puasa kali ni..diharap puasa ini dapat membantu menstabilkan berat bdn dan masalah kandungan gula sume nih..huhu

sy dah masuk 6 bulan lbh time puasa kali ni..diharap puasa ini dapat membantu menstabilkan berat bdn ...
Mdelphine Post at 23-7-2011 22:23

sama lah kita saya now 25 minggu.. start puasa ni saya dah 6 bulan setengah, harap ada lah tenaga, tak sabar tunggu ramadhan datang ni..

bulan pose ni aku dah 36 weeks..aku mmg jenis cepat lapar.lambat makan je,masuk angin gile2 jawapnya..tapi aku harap aku boleh berpuasa penuh.kalau takleh nak wat cane kan??

jazz 23 minggu(anak first)..niat nak pose penuh..tp skrg ni jazz ada jugak alami morning sickness,tu yang m'rusingkan fikiran..ada ke cara m'hilangkan alahan ni...kdng2 tu alahan ni xboleh jangka..semalam ok,hari ini ko...

sharing sket, baca kat pa&ma Ogos

Reply 35# asas85

good you are a good mom...yup carilah majalah semi ilmiah macam ni yup ada banyak jer kat kino and baca seek knowledge...good job

Thanks for sharing some tips utk berpuasa
My check up on Tuesday, nnt i tny my gynae mintak tips dr dia pulak
Nnt i share sini utk kebaikan kita bersama insyaAllah

peach lak 14 weeks bila bulan puasa nanti
1st pregnancy
isk dahla jenis skit2 kena minum air 0

baru 8 weeks...tgh uweekk..uweekkk lagi.....

last week da kena gastrik teruk pasal perut koson ...
watymuchaz Post at 22-7-2011 15:07

usia kandungan kita hampir sama.....ni yg 1st

saya cuma uwek2.afternoon.
pagi2 kadang2 rasa sakit kepala....letih...

harini try puasa......pagi tadi sahur nasi dan segelas air....
mudah2an bertahan sampai berbuka....

mmg berdebar2 nk tunggu Ramadhan...

Reply  Hana

Hana dah brp minggu bulan puasa nnt?
Ku pon kene jaga berat badan gak pregnant ni
...
Calla lily Post at 23-7-2011 01:04

Aku dulu pregnant naik 9.5kg je.

Kureng makan nasi. Tapi bab lain belasah jek..