CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: True-X

KEJE APE YG STARTING FRESH GRAD TERUS DAPAT 5K?

Post Last Edit by Brutal at 29-8-2011 23:25

Reply 80# wanitajelita
maybe sebab sini ramai engineer...
tak la hebat sangat, tapi setiap kerjaya ada peranan masing2...so, tak yah persoalkan sape hebat dan tidak...

cuma dari bab makan gaji, engineer antara kerjaya yg berpotensi besar dalam pendapatan...
aku cakap potensi besar sebab dalam umur 30 tahun ni, ada antara mereka yg setakat bergaji bawah 8k...
tapi bukan sedikit yg mencecah hingga 30-40k sebulan (USD500 sehari)...dengan kerja makan gaji pada umur tu, kira ok la...
dan tu yg kerja kat malaysia...yg kat luar lebih ar...

ada yg gaji dalam belas2 ribu je la...tapi bila reach KPI, diorang dapat bonus puluh2 ribu, sehingga ada yg cecah seratus ribu...
dan yg paling best, yg kerja company2 besar, sebagai exec diorang dapat diskaun untuk share company...contohla, katakan harga pasaran RM7 seunit, dia dapat beli ngan harga RM2 seunit...dalam 3 tahun, share naik sehingga RM30 seunit (kemudian dipecahkan)...

senang citer, YA anda boleh makan gaji and get rich...

mmg berniaga potensinya lebih...dan golongan engineer ni pun ramai yg buat bisnes teknikal sendiri...kekadang dua2 sebat, sambil2 berkerja makan gaji, sambil bukak company jual kepakaran diri...
berniaga ni luas bidangnya....tak semestinya kita bukak kedai dan jual produk...servis dan kepakaran juga antara bidang perniagaan yg menguntungkan...

Saya xtau nak komen.. sbb time 1st keje dulu.. prgrammer dpt dlm 1.8k je camtu.. blum tolak2 semua..itu pun dlm awal tahun 2007.. skrg 2011.. patut dah boleh lebey dlm 2.8-3k.. camtu..

Skrg dah alhamdullillah.. sbb mak saye byk doakam sy raseyer.. sbb selalu lawan cakap dia mase kecik2 dulu...
terima kasih.. ibu..

Reply  wanitajelita
berniaga ni luas bidangnya....tak semestinya kita bukak kedai dan jual produk...servis dan kepakaran juga antara bidang perniagaan yg menguntungkan...
Brutal Post at 29-8-2011 22:59

ko cakap pasal sapa ni bro?  
bisnes tu maksud aku lebih fokus kepada jadi kontraktor... masuk tender. tak kiralah jadi supplier ke, jual svc ke, barang ke, orang ke.. bukan sempitkan definisi bisnes setakat bukak kedai atau jual produk MLM je  

aku dgr cerita tnb fresh grad gaji kecik... around 2k kot

setuju dgn brutal. kalau gaji  ...
awan_kelabu Post at 16-8-2011 09:01

kwn sy starting 2.4k kt tnb. hehe

Reply 83# wanitajelita
ko tanya nape orang dok citer pasal engineer...tu yg aku jawap prospek pasal keje engineer ni...dan aku hurai sikit pasal tu sebab ko cakap macam pandang rendah je kat yg makan gaji...tu yg aku cakap makan gaji tak semestinya "makan gaji" je...maybe ko paham, tapi maybe ada orang tak paham...tu yg aku terangkan sikit...
dan bab aku cakap jangan sempitkan bidang bisnes ni, aku tak tuju kat ko...tu statement general...

btw, MLM?? hahaha...sekarang ni kebanyakkan MLM bukan bisnes dah...banyak dah jadi skim piramid + jual auta...so pada sapa2 nak main MLM, baik kaji dulu skim tu...

Reply  wanitajelita
ko tanya nape orang dok citer pasal engineer...tu yg aku jawap prospek pasal k ...
Brutal Post at 1-9-2011 23:43

bukan nak nafikan potensi dan khidmat org makan gaji... org makan gaji boleh jugak jadi kaya... tapi bila semakin senior la.  aku bukan pandang rendah. masalahnya, rakyat jelata ni kebanyakan nak jadi kaya, tapi buat bisnes tak nak, susah katanya. tapi duit nak ribu raban setanding mcm org bisnes. camane nak dapat? itu yg jadi mengepau sana-sini.

betollah tu. takot ada org yg tak faham.

Follow Us
Reply 86# wanitajelita
aku tau ko paham...cuma takut orang lain tak paham...baca statement ko mula2 tu, terus pandang rendah pada makan gaji dan terus nak berbisnes tanpa ada persiapan rapi...

takde hal la...

kaya tak penting bagi aku...asalkan boleh idup senang cukupla...aku lebih pentingkan pencapaian tertinggi dalam kerjaya...
jika diberi pilihan untuk kaya macam raja gula atau berjaya cam mereka yg lead projek dalam extreme engineering, aku pilih extreme engineering...hehehe

Reply  wanitajelita
aku tau ko paham...cuma takut orang lain tak paham...baca statement ko mula2 t ...
Brutal Post at 2-9-2011 00:31

aku saja je tulis mcm tu sb nak sergah budak2 graduate ni... lom papehal dah berangan padahal baru nak kenal dunia :re:

aku pon suka teknikal. habis.. ko dah start ke belum? aku dah... telecommunication dan network (i am serious).

Reply 88# wanitajelita
baru2 nak start keje mmg gitu....diorang akan pandang gaji je...lepas tu baru diorang akan start tgk mende2 lain...

aku pon suka teknikal. habis.. ko dah start ke belum? aku dah... telecommunication dan network (i am serious).

start apa? bisnes atau mendalami bidang teknikal?
kalau bisnes secara direct belum atas sebab2 tertentu yg aku malas nak citer, takut panjang perbahasan...bab duit, aku main kot lain la...

kalau bab mendalami teknikal...mmg dari dulu aku start...dan mende ni takkan abis...

Reply  wanitajelita
baru2 nak start keje mmg gitu....diorang akan pandang gaji je...lepas tu baru  ...
Brutal Post at 2-9-2011 00:59

maksud aku bukan mendalami.

tapi, buat bisnes dlm bidang teknikal la..

Reply 90# wanitajelita
aku dah jawap kat post atas...{:1_125:}

Reply  wanitajelita
aku dah jawap kat post atas...
Brutal Post at 2-9-2011 01:04

umur berapa? berapa tahun dah kerja? lom ada kekuatan ke nak start bisnes?

p/s
aku dah start bisnes.  dah 4 tahun aku MD di sebuah kompeni kecil... tapi, bukan aku yg run pon

Reply 92# wanitajelita
kalau nak kira dari segi teknikal dan modal, dah cukup...tapi ada sebab yg aku tak nak ceritakan...

jadi aku pilih untuk makan gaji dalam bidang teknikal dan main2 dalam benda lain...

mungkin takleh kaya ngan makan gaji ni, tapi bolehlah nak senang...

Reply  wanitajelita
kalau nak kira dari segi teknikal dan modal, dah cukup...tapi ada sebab yg aku ...
Brutal Post at 2-9-2011 01:11

thanks... tapi, soalan pertama dan kedua tidak dijawab. takpelah

Reply 94# wanitajelita
opppssss....sorry...umur dah 31...dah 9 tahun dah makan gaji...

nampaknyer mmg mostly bidang takkan dapat terus 5k for fresh grads...

tp ramai yg frust... time study kembang kempis dung jawab2 amik kos sekian sekian... tp bile grad.. keje gaji ala kadar.... yg grad obersee pon gaji x sampai 3k..... tak mcm kawan2 diorg yg bidang o&g..... hahahhaha... tuh yg aku dok bertekak ngan junior2 aku ni.....

kl awal2 pikir gaji.. g laa keje bidang lain.... ni nak glamer je lebey.... padan muke...

semua ni terpengaruh ngan citer dlm drama laa ni...

neeway thanks for all info

Reply 96# True-X

bebudak.....biasa arrr....duit....yg penting bukan banyak...tapi berkat.....

"Harta bukan milikmu...untukmu hanya rezeki..." (-Herman Tino punya lagu-)

Reply  True-X

bebudak.....biasa arrr....duit....yg penting bukan banyak...tapi berkat.....

...
Brutal Post at 2-9-2011 01:43

mende2 teknikel ni.. jgn araplah lepas grad boleh terus boleh kawtim.... aku ckp ngan diorg... selagi drawing pon tak pandai nak check... apetah lagi nak wat sendiri.... jgn mimpilah nak gaji 5 k for fresh grads

tp mebi kl lagi next 10 yrs boleh la kot 5k.. nengok value economi la kan...

lagipon bidang aku ni mostly private bukan public listed... mebi konsep bonus banyak mcm ko yg cakap tuh susah la nak dapat dlm skop keje aku ni....

lagipon bidang aku ni mostly private bukan public listed... mebi konsep bonus banyak mcm ko yg cakap tuh susah la nak dapat dlm skop keje aku ni...
True-X Post at 2-9-2011 01:49
apa yg aku citer tu sebahagian dari cara2nya je...

aku percaya kat bidang ko pun ada cara2nya...

sebab banyak cara nak make good money dengan hanya makan gaji ni....(tanpa mengambil kira bisnes luar)

apa yg aku citer tu sebahagian dari cara2nya je...

aku percaya kat bidang ko pun ada cara2nya...
...
Brutal Post at 2-9-2011 01:59

yes...mmg ade carenyer.....