CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 12619|Reply: 66

Apekah amalan Paling BKESAN..bile hadapi gangguan TIDUR??

Post Last Edit by watever_0607 at 11-8-2011 12:26

Salam semua...

Saye harap thread tajuk ni blum dibuke lagi..eheheh...tp kalau pernah buke..sori yea...
Pe2 pun..tujuan saye bukak thread ni ialah nk bkongsi masalah..& harap korang yg bpengalaman
bleh tlg saye..& mungkin juga tlg org len yg mhadapi masalah yg serupe dgn saye...

Ok..actually..bbrape tahun lepas..saye ade tanda2 gangguan  and mmg confirm ade..
mungkin ade mmber2 forum yg pernah bc tentang masalah saye tu...Thanx a lot guys..4 ur support..& advice..

Tp dlm thread tu..saye lupe nak story psl gangguan yg saye alami masa nak tdo..
Yg paling..stressfull utk saye ialah bile semalaman saye x bleh tdo..5 minit pun saye x dpt nk tdo...
Lg2..dlm bulan puase ni kan..mmg..la x bleh nak function dgn btul....

Antara amalan harian yg saye buat...ialah..
1-bc surah yasin
2-bc manzil
3-bc quran..(1ms je)
4-zikir...
5-bc bbrape himpunan surah & ayat2..utk mmbatalkn sihir..
6-minum & bilas air yasin masjid
7-makan madu & minyak zaiton..

Ok..slalunye..saye dganggu mcm ni...sblum nak tdo tu mcm biase slalunye..mmg ngantuk la..
tp alih2...bile nak tdo tu..mcm2 benda nk pk kan ttiber..pd hal..saye bukannye ade pe2..benda penting pun
hari esoknye...kkdg benda2 ngarut pun terpk jgk..pastu..mcm bsambung2..pk jek..mcm2..ntah ape2 ntah..
pastu bile dh mcm tu mmg la x bleh nk tdo..

pastu yg ke-2..pulak..xde pulak pk ape2..pikiran mmg relax tp masih xleh tdo jgk..nak kata..saye ni ade hutang dgn
along ke..xde...hutang dgn ptptn jek.....pastu..mmg la selain sakit saye kena santau..so far saye xde masalah len yg mmbebankan minda saye ni...

So bile mcm tu..saye :..

1-bc la ape2 jek surah ke zikir ke selawat ke..
masa fikiran serabut smpai x leh tdo..ok..ade la rs tenang...tp kkdg xde ape2 kesan pun...otak ni tetap serabut x tentu psl..

2-saye ubah posisi badan/katil
kalau kepala kat utaran..kaki kat selatan..saye ubah..kaki kat utara bdn kat selatan..lepas dh ubah tu rs tenang..ilang semua..serabut...tp..kejap jek pastu serabut..balik..pastu saye ubah posisi katil...kkdg efektif..kkdg x..

3-saye xtdo kat katil sndiri..tdo sebelah mak terus..
bile saye baring jek sblah katil mak..mmg ilang serabut kat kepala..rs relax..mcm nak tdo..nye relax..tp..kkdg x jgk bkesan..
saye mmg tdo sbilik dgn mak..sejak..saye confirm de gangguan ni....

4-atas nasihat perawat..saye hembus bacaan yasin & manzil..pd sarung bantal & kain batik..
kain batik tu...mmg kkdg buat selimut ke alas..bantal..

Ok...guyz..mcm tu lebih kurang..gangguan tdo yg saye alami...tp akhir2 ni..saye bc ape2 pun..saye buat ape2 pun..xde kesan langsung...mmg terganggu la tdo saye..tdo ape..mmg xtdo langsung..saye x tau la brape lame bleh tahan..time2 bulan pose ni..
saye amat harap korang bleh tlg..

"slamat bpuase 2 u allz"

ape gangguannyer TT??  kne tindih ke?? mcm milodino...

ni berlaku msa bulan pose... milo saje la gi tido kt bilik abg2 milo kt tgkat bawah... tgh mamai2 bru nk tido tu..telinga rasa berdengung pastu trus kne tindih...milo cube bukak mata xbleh...tpi cuba nak buka gak...taw x milo nmpk pe..huhuhuhu milo nmpak cm lmbaga bntuk alien..kpala botak mata itam mcm alien workshop tu la..huhu...milo bace la ape2 yg patut...last2 dpt gak lepas kn diri...pastu tobat da xmau tido kt bilik abg milo...

ape gangguannyer TT??  kne tindih ke?? mcm milodino...

ni berlaku msa bulan pose... milo saje la ...
milodino1 Post at 11-8-2011 12:29

owh yea ke milo?..xpe2....lepas ni xyah dah..tdo kat sana

saye nye gangguan mcm tu..la..ganggu fikiran..saye..
sampai saye rs x bleh nk control fikiran sendiri..
bygkan la..smpai 1mlm x tdo..pastu saye ni pulak bukan jenis bleh tdo siang..

bukan nk kata ape..tp saye tau la diri sndiri kan..
sblum kena sihir/santau ni..saye x pernah ada problem..time2 tdo ni..
so bile jd mcm ni..mmg la saye..stress...mmg menggangu ksihatan saye..
..rs x cergas.,lesu,xleh nk fokus...pd hal saye ni jenis ambik berat..
jaga...tdo saye..make sure..tiap2 hari cukup tdo..& x terlebih tdo..

pernah terbaca utk tido yg x terganggu selain baca 3 Qul, ayat kursi & al-fatihah, kita digalakkan mengucap dua kalimah syahadah....x silap kt benang GBS (geng bas sekolah halimi78)

*kredit utk benang GBS

Reply 3# watever_0607

ye ker TT...TT da gi berubat blm ni?? jgn biar melarat..sbb kita pon ada kerjaya n byk lagi bnda nk di buat n fokus..so TT perlu sihat..sian TT...milo simpati taw...kalau bleh cegah..cegah la...yg penting solat jgn tinggal taw..dan byk2 berdoa pd Yg Esa..

x pun baca al-fatihah & selawat sebanyak mungkin sehingga tertido...

*lupa baca kt benang mana.....

Follow Us
dulu selalu gak sangattt lah susah nak tidur, tapi ada search doa kalau susah nak tidur. mula2 lepas baca tu dalam otak fikir, aikk tak dapat tidur jugak, ni mesti tipu ni doa ni. sekali dah tak ingat pape, terus bangun esok pagi je. hihihi

baby pun kerap jd mcm TT...mata da ngantuk tp fikiran ni asyik duk brcakap n brfikir mcm2 jer..pusing sana pusing sini sampai naik lenguh bdn d buatnyer..pun x mau gak lena..masuk tido kul 11 tp dpt tido dlm kul 2-3 pagi..kul 6 da bangun

ayat kursi da brpuluh2 kali baca n mcm2 ayat da baca gak pun x leh gak nk lelap..n pd pengakhirannyer baby baca surah al fatihah barulah dpt tido..kdg2 tu x sempat baca smpai abis da hanyut trus
surah al fatihah ni sesuai di baca bila kita rasa runsing or susah hati n kepala rasa berserabut or rasa nk marah2 sbb surah ini adalah utk penenang hati..

Baca 7x tiap lepas solat

baca 3x semasa hendak tidur dan baca Al Falaq dan An Nas... tiup pada tapak tgn dan sapu ke muka dan badan...

Baca masalah tido TT ni rasanya ini bukan pasal gangguan apa pun. TT kena jumpa pakar psikologi lah.... sbb asik memikir yg bukan2. itu juga tanda2 nak dapat sakit insomnia... banyak sgt pikir... rasa mengantuk..tapi bila di bawak tidur tak boleh tidur.

kadang2 menda2 gini....ada ubat dan cara yg lebih moden boleh mengatasi masalah ni. Jumpa la doktor pakar...tanya pendapat. Jangan le terus2 aje pikir ni seme gangguan makhluk halus.

Namun pun begitu...membaca ayat2 suci al-quran tu bagus untuk mententeramkan pikiran dan jiwa. teruskan mengamal membaca ayat2 yg baik untuk memulihkan kesihatan tapi dlm masa yg sama gi la jumpa doktor psikologi.

aku pun jenis susah nak tido.... time nak tido, time tu laa otak laju berfikir macam ketua menteri punya fikir...... dulu siap aku ada mintak pendapat kat bod doktor perawatan dan farmasi. sampai sekarang masalah ni masih melanda.... cuma dah boleh handle laa...... tapi kadang2 mmg tak boleh tido, sampai ke pagi mata terbuntang ajerr..... tapi badan letih gile...

aku pun terkena jgk...
klu tdo kt bilik sndri....lain mcm sket
1-punya la mengantuk menguap sakan, tdo dan dlm sjam dua akan terjaga semula...
   xbley la nk tdo balik smpi slpas subuh
2-mengantuk time maghrib dan tertdo, elok2 kul 12-1 pagi confirm akan automatik     
    terjaga...lpas tu, mcm diatas

klu balik kampung, no hal lah....sblum masa tdo pun dh trtdo smpi pagi, klu tbangun nak tdo balik pun masalah.

ini masalah biasa yg ramai org hadapi ler.
banyak sebb. cara pemakanan. kesihatan. cara hidup sehari2...
salah satu cara terbaik menangani masalah tidur ialah bersenam .
bersukan la senang cakap. biar berpeluh. bergerak seme otot2.
cuba restkn kepala hotak dengan aktiviti2 yg melapangkan fikiran...
insya'allah, bila badan dah penat bersukan...minda dah tenang..sure tido lena..
satu lagi... yg jenis ada masalah tido. kena setkan time tu tu kul bape. tetiap hari tidur time yg sama. jgn suka tido lewat. jangan makan mknn berat2 beberapa jam sblm time tidur. minum susu sebelum tido. dan bacalah ayat2 alquran sblm tido.

tu belum kira pasai tempat tido. bilik tido kenalah bersih...cadarnya + sarung bantal pastikan bersih dan di tukar 2 mnggu sekali sekurang kurannya. kalau aku...seminggu sekali tukar. bilik kena lah mempunyai pengaliran udara yg baik. jangn kat bilik la nak ada lemari baju la...lemari mekap la.... sesak semak. ni seme menyumbang stress pd kita. akhirnya xleh tido. jangan lupa...bau bilik tu penting. bantal biarlah sesuai ngan diri kita. jangan main tibai aje..asal ada bantal.

dulu aku pun cam korang lah... nak tido payah...pernah tergolek golek dekat 3 jam masih x tido2... macam2 di pikir... apa di pikir pun x tau lah...padahal xde plak masalah besar di beban.

last2 aku ikut tips utk betulkan balik body clock kita. alhamdulillah...skang...letak aje kepala... baca apa patut...golek skit2...lebuh tido sampai subuh.... siap terlajak kadang2... skang aku rasa sgt bebas... bila tido kita berkualiti...hidup kita pun berkualiti.

kalau tak....rasa lesuuuuuu je sepanjang hari. penat. tak ceria. cubalah kawan2...ubah persepsi tentang tido ni. Jangan le di pikir kan sgt pasai menda2 mistik ni. yg asas tu ug kita kena betulkan dulu....insya'allah...

baby pun kerap jd mcm TT...mata da ngantuk tp fikiran ni asyik duk brcakap n brfikir mcm2 jer..pusin ...
babyhungger Post at 11-8-2011 13:43

Thanx a lot...korang semua...

Yea la..nape la..saye x terpk utk baca al-fatihah....nnt saye akan cube..& amal kan..insyaallah..
Ramai jgk yea..mmber2..len yg hadapi..masalah..tdo ni...mst korang pun phm situasi saye..
Ehehhe...ingat saye sorg jek...yg alami....

Kalu ade lg mmber2 len yg alami..prob mcm saye..bleh la kongsi..
& kite cube atasi sesame...ehehe....

Reply 14# watever_0607

ramai je yg senasib ngn TT ni...ape2 pn..TT sabo n cube utk merawatnye..milo doakan TT dpt tido yg berkualiti...mmg leteh kalau xcukup tido ni...apa2 jgn lupa utk minta pada Yg Esa..sbb dia lebih mngetahui segalanya yg berlaku pd kita..sbr byk2 taw TT..

TT jgn lupa jugak bace ayat kursi..ayt tu melindungi diri kita drpd syaitan yg kena rejam..baca sebelum nak pejam mata..insyaallah.

adakah apa yg sy alami nih termasuk dalam kategori gangguan ketika tidur??

segalanya bermula dari mimpi....berlaku hampir 10 thn yg lalu di sebuah rumah bujang

sy bermimpi buruk....bukan hantu..tapi satu entiti lain yang berbeza dr manusia..makhluk asing mungkin..sy diganggu makhluk asing yg ingin merampas sesuatu yg berharga milik saya.

saya jadi takut...bimbang kalau-kalau makhluk itu berjaya mencuri barang tersebut...natijahnya, saya tidak tidur semalaman (dalam mimpi itu ya)

saya kesiangan (masih dalam mimpi) dan makhluk tersebut masih mengintai-intai mencari peluang...andai kata saya terleka..sudah pasti dia berjaya merampas hak milik saya tersebut..

mungkin kerana marah akibat lama menunggu peluang..dia datang menghampiri saya...saya menjerit ketakutan...saya cuba sedaya upaya mengusir makhluk berkenaan jauh dari saya...di bibir saya ingin melafaskan "Allahuakhbar" namun tidak berjaya..bibir saya bagai di gam..

saya tetap meronta..melafaskan kalimah berkenaan tanpa membuka mulut...berulang-ulang kali...akhirnya sy terjaga dan kembali ke alam nyata...

saya menoleh mencari kelibat rakan serumah..tetapi tiada...rupanya rakan saya sedang mandi sementelah waktu subuh hampir ke penghujungnya...saya terduduk terkebil-kebil di birai katil...

usai mandi...rakan saya menegur..."ko cakap ngan siapa tadi?"
rupa-rupanya rontaan saya telah terbawa-bawa ke alam nyata...sy menggeleng lantas menjawab.."hanya mimpi"

beberapa kali juga mimpi sedemikian menjengan sy ketika tidur, dan sehingga kini sy sendiri tidak pasti apa yg cuba dirampas oleh makhluk berkenaan dr saya..

yg pasti..makhluk tersebut tidak datang dalam keadaan yg hodoh..sebaliknya lebih kepada figura tanpa wajah dan tanpa jasad

Cik sally bacalah

Membaca zikir berikut setelah shalat shubuh:
لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيْكَ لَهُ لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيْرٌ

...Tidak ada tuhan yang berhak disembah, kecuali Allah Yang Maha Esa, Tidak ada serikat bagi-Nya, seluruh kerajaan dan pujian milik-Nya, dan Dia Maha Berkuasa atas segala sesuatu

100x pagi dan 100x petang

Pendinding diri saya amalkan selalu ^^ Selain bacaan2 lain. Spt istighfar 3x al fatihah 1x selawat nabi 11x dll.

Saya selalu kene ganggu terutama bila kita cuba beramal ibadah. Ada sekali tu bila nak start mimpi je terdengar cakaran atas siling bila buka mata dia senyap dan perkara ni berlarutan sebanyak 3x sampailah saya baca ayatul kursi 3x hembus barulah tenteram. Baru-baru ni mimpi syaitan menyerupai gadis berkulit hitam datang dekat saya minta tolong katanya saya dah tolong akak dia. Nauzubillah takot gak la masa tu dia kata saya dah tlg sedara dia. pastu terbangun. (masa kejadian ni saya lupa nak baca amalan sebelom tedo ^^)

Kalau susah tidur disebabkan gangguan jin jin, bukan masaalah masaalah hutang puitang, pakwe dll, sila hapuskan dulu jin jin yg mengganggu tersebut... oh ye lupa tt dan yg bermasaalah rasa rasanya dah berubatkan? so mintalah perawat tu habiskan jek jin jin sihir yg mengganggu tersebut, dan kalian teruskan berzikir terutama SUBHANAULOH seberapa banyak yg mampu semata mata untuk memuji Allah yg maha suci

Reply  watever_0607

ramai je yg senasib ngn TT ni...ape2 pn..TT sabo n cube utk merawatnye. ...
milodino1 Post at 11-8-2011 20:28

salam korang semua..

thanx yea sbb sudi bkongsi pengalaman & advice.........korang semua..

yup hantukiller..mmg dh b'ubat....kena mintak tlg perawat juge yea??..
kalu kite nk kluar kan sndiri bleh ke?....
tu la..saye pun bingung sbenarnye..sbb kite tau diri sndiri & mcm mana kite slalu fikir kan..
so bile ttiber cm...otak ni len mcm jek rs..pikir yg ngarut2..ntah pe2..rs x best..jek..

saye mmg ade buat amalan..zikir..tu..pe2..pun saye akan cube..amal kan tip2..yg korang bg....insyaallah..