CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Acong

Edisi Merdeka Berdarah - Mat Indera

kalau tanya orang muor and batu pahat, tak seorang pun yang anggap mat indera ni pengkhianat bangsa  ...
billionman78 Post at 5-9-2011 10:03

yup mat indera bukan pengkhianat bangsa dan bukan komunis ...dia ni guru agama tapi berjuang atas tiket komunis pasal takde pertubuhan lain.. angkatan pemuda insaf, kesatuan melayu muda pun kena ban, pengikut dia pun ikut atas dasar pentas komunis bukannya joint komunis (sama cam ibrahim ali bertanding atas tiket pas bila di rejek umno utk bertanding ) balai polis bkt kepong tu lak asalnya aku dengar diaorang cuma nak rampas senjata api dan peluru jer..tapi di tentang oleh polis malaya masa tu (biasala takkan senang2 orang nak ambil camtu jer)

salam,
ada pendapat ttg ni

menyatakan geng2 spt abu samah, fasiah fakir dll.

sebelum kemerdek ...
manuskrip_lama Post at 2-9-2011 17:37

lepas malaysia dapat kemerdekaan rasid maidin, samsiah fakeh dan lain2 memang dak keluar dari hutan tapi di hambat cam anjing lak depa pasal di anggap komunis tegar .so itu yg buat mereka lari... tak silap aku maklumat ni aku dapat tau dari satu majalah dan dari siaran majalah 3 berbelas tahun lalu..

Reply  s@s@

saya tak paham ape kamu cakap.

owh..lagipun, walaupun dorg ni komunis, tapi, ma ...
manuskrip_lama Post at 3-9-2011 10:04

tak silap aku komunis kat malaya masa tu adalah gabungan MPAJA dan Bintang 3..yg jahat ni bintang 3..MPAJA ni bintang dia satu je kat topi dia..dah lepas merdeka bintang 3 ni yg bermaharajalela..

aku tau lerr ko ni totok tegar Anwar juebory.   banyak2 cabang resistant.. mat indera pilih jadi ...
unekspekted_XII Post at 4-9-2011 14:49

aku pernah tengok majalah 3... tahun bile aku tak ingat.... mase tu majalah 3 ade ler interbiu bekas ahli API...
beliau menceritekan... british menangkap ahli API dan menghukum tanpa dibicara... tangkap terus penjara,,
dan yg lagi sadis... ade ahli API ditangkap.. dibawa ke ladang getah.. dan terus ditembak...

pakcik tersebut mengatakan ramai ahli API terpakse melarikan diri dan menyembunyikan diri.. dan ade yg melarikan diri ke dalam hutan dan terpakse join PKM untuk menentang british... ini yg berlaku kepada mat indera...

takkan ler ahli API yg menentang british sesaje nak antor ajal kat british...

persoalan yg aku selalu pikir... kenapa british tidak dicela/didakwa kerana membunuh melayu islam tanpa dibicarakan seperti yg dilakukan kepade ahli API?

walaupon mereka itu menentang british mengapekah british menggunakan kaedah kangaroo court?
persoalan ini timbul setelah aku menonton majalah 3 edisi merdeka tersebut...

Rate

1

kawan dah naik pelik.. dulu pihak pembangkang ingin takluk johor.. sampai menggunapakai gambar tuanku sultan johor.. ini satu lagi tokoh johor pula nak ditampilkan.. tak ada rancangan sulit ke? masih hendak mengharap agar rakyat johor menyokong pembangkang? kawan tak kisah sesiapa hendak mengundi pihak mana.. tetapi kawan hendak tahu apa perancangan jikalau pihak pembangkang dapat memerintah.. kawan tak suka kalau negeri jadi huru hara.. sebab kutuk mengutuk dan mengaibkan sudah menjadi halal pihak pembangkang.. kawan memang tak gemar.. bab sejarah kawan tak kisah.. tapi kalau nak jual fahaman politik baik keluar dari bahagian ini

persoalan yg aku selalu pikir... kenapa british tidak dicela/didakwa kerana membunuh melayu islam tanpa dibicarakan seperti yg dilakukan kepade ahli API?

walaupon mereka itu menentang british mengapekah british menggunakan kaedah kangaroo court?
persoalan ini timbul setelah aku menonton majalah 3 edisi merdeka tersebut...
muor76 Post at 5-9-2011 11:04

semua org tak berani nak persoalkan di mata umum,(termasuk aku aa gak)....   kalau aku jadi dirog pun,aku akan masuk ke hutan,nyawa beb.....   tengok masa bila mat kilau keluar mengaku dirinya? selepas bersembunyi sekian lama, sib baik dia tak dicop sebagai komunis...

sbb salahnya kat british..... bila merdeka,,,umno dipaksa ambil kesalahan ini, tapi diberi duit dan harta negara aa kan... ...  bila dah ada pulak polis2 warga tempatan yg mati,,kat bukit kepong tu.... lagi lah tak bersuara,,,, kita sebagai rakyat yg tersepit kat celah2 penjajah dan pejuang kemerdekaan haluan kiri.....    kesiannya permintaan mereka utk tubuh parti komunis takdibenarkan,,,, aku percaya, org melayu yg  terpaksa berlindung dgn komunis bukannya terima dasar tolak agama komunis tu,,, mereka kesitu hanya utk berlindung dari british yg kejam....

mat sabu pada aku highlight benda ni,(mmg mulut dia laser gak aa),,, ajak org berfikir,,,,tapi sbb peristiwa bukit kepong makan nyawa dan waris masih hidup...tak elok gak nak highlight melampau... tapi utk ajak kita berfikir tu,,,,pada aku mmg bagus.... dan kita kena jaga gak kerjasama/hubungan dgn polis....

Follow Us
kiyai salleh mengamalkan ayat 4..
manekale mat indera dikatekan mengamalkan ayat 5...

jangan tanye aku ape ayat 4 dan 5 tersebut...

kiyai salleh dan mat indera pernah menguji ilmu dengan cara yg sama...
kiyai salleh pernah kantul dlm menguji ilmu tersebut.. tp mat indera tak kantul...

kiyai salleh mengamalkan ayat 4..
manekale mat indera dikatekan mengamalkan ayat 5...

jangan tan ...
muor76 Post at 5-9-2011 11:37

mat indera ditangkap dgn bantuan kiyai shamsuddin moyang aku

Rate

1

kawan dah naik pelik.. dulu pihak pembangkang ingin takluk johor.. sampai menggunapakai gambar tuank ...
Ibnu_Sina01 Post at 5-9-2011 11:15

pihak pembangkang tak perlu gune mat indera untuk mendapat sokongan.... org org tua di muo dan bp ramai yg tau cite mat indera nih....

mat indera ditangkap dgn bantuan kiyai shamsuddin moyang aku
unekspekted_XII Post at 5-9-2011 11:41

ooo yer ker? camner carenye tu?

Reply 50# muor76

mcm magic

atuk aku duduk parit sulong...pernah jadi bintang tiga...mesti dia kenal ngn arwah mat indera ni...tapi sayangnya atuk aku pun dah arwah...kalau tak bole tanya2 ngn dia...

hebat gak orang muor ngan batu pahat zaman2 dulu yek..zaman skang ni ntahla ada lagi ke tidak pewaris ilmu2 ni..

Reply 52# thessailly

oh, atuk perempuan aku masih hidup lagi...nnt tanya ngn dia...
aku pun takde pendirian lagi pasal arwah mat indera ni...baik ke jahat? pengganas ke pejuang? no comment.

put up this way.. -

tuk janggut, mat kilau, dato' bahaman, dato' maharajalela = dgn mat indera.. --- same je.. melawan penjajah

BUT.. yg buat beza dorang dengan Mat Indera ialah = Mat Indera last skali bunuh Melayu, lelaki pempuan dan kanak2.. orang sebangsa dengan dia.. whilst yang lain2... tak

Itu beza hubungan loves and hates ... nak sanjung jugak???

no comment.

tgk dulu sambungan post iscol_klang.

Reply 48# unekspekted_XII

Hebat siot moyang ko...

Reply 57# s@s@

bukan moyang aku ler. moyang orang lain.

but, org tua ni lerr yg tangkap..

Reply  s@s@

bukan moyang aku ler. moyang orang lain.

but, org tua ni lerr yg tangkap..
unekspekted_XII Post at 5-9-2011 13:48

oooo duit reward tu dia sedekah kat org len eikk?

Reply 59# muor76

reward meward ni bkan keje dia. org yg berisi mcm mat indra ni.. mat komando or prebet badul pun takbleh tangkap dia dgn tangan kosong