CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: abangbikerz

rumah panas.

kata ibu mertuaku tukar langsir warna yg menyejukkan ruang cth: biru,gold coklat dll

Pasang pemantul haba kat bumbung.... Tak pun boleh try guna cat yg memantulkan haba....

Tanam pokok je.  Atap genting memang menyerap haba bila terkena cahaya matahari.  Penyelesaiannya, biar redup.  Kalau rumah 1 tingkat, boleh "payung"kan dengan pokok besar.  Kalau 2 tingkat, cari pokok lagi besar.  Kalau seriau takut pokok tumbang, tanam pokok menjalar, biar dia naik atas atap.  Settle.

Yang paling senang dan selamat, option ke 3.  Saya dah buat.  Mmg terasa suhu tak macam dulu lagi.... cuma kena rajin trim la sekali sekala.

ghumah aku panas giler...dulu tak macam ni..ke melaka ni memang panas..KL x macam ni pon...siang malam panas...

cat nippon yg serap haba tu ada sapa2 penah cuba? berkesan kah? umah saya x pns sbb xkena chy mthri lgsung tp susah nk sidai bju plk..lmbt kering.....

ko pasang la ventilation fan..biar fan tuh reject udara dari dalam ke luar..so fresh air masuk dalam

Follow Us
Kami kontraktor pembaikan dan ubahsuai rumah/pejabat di sekitar lembah kelang. Kos boleh dirunding. Hubungi 019-3833189 untuk maklumat dan lawatantapak. Terima kasih

skrg mmg cuaca xmenentu..aku pakai aircond pun kdg2 terasa panas juga.ngatkan aircond tu xsejuk..padahal baru lagi..bila malam baru rasa kesejukkanya.kalo x..mmg panas gila..tgahari tu bahang mmg hingga sampai pening kepala.kalo kipas tu jgn ckp..xda rasa pun kesejukkanya.jd ape yg aku buat..aku minum air masak bnyk2..rasa sejuk sikit.

-bg aku kaedah pakai blind tu mmg betul.bilik k2 umah aku ni letak blind,jd agak gelap,mmg tgahari tido situ,sejuk je.
-pastu jgn pakai lgsir warna terang benderang.bila kena matahari buat pening kepala dan menambah bahang(psl dah kena)

rasanya cat dalam umah pun pengaruhi gak kot..pilih warna yang sejuk

kalau kt jepun, suhu pd musim panas sgt panas... apa yg depa bwat, depa siram kaki2 lima derang tu....

tuk green tech house, saya penah baca, buat satu lubang kecil pada arah angin masuk... lubang kecil is more effective than lubang besar... tuk rumah teres yg type baru, family hall tingkat atas adalah tinggi dan ada sisip udara... udara panas akan mengalir keluar kut sisip udara ni... berlaku peredaran udara... utk type lama, rasanya tk der sisip udara ni...

Family hall tinggi dah... tapi cam tak de kesan aje.  Panas jugak.

ada movie me tenguk, lupa tajuk apa,
sebab dia tinggal dalam trailer di gurun yang panas,
dia letak tayar kat atap, katanya tayar tu menolong
tuk dalam trailer tu tak panas..

tapi tak sesuai kot dipraktikkan

kalu guna atap zink..mmg panas giler terutama tghari dan petang..
nak sejukkan umah, buat solat byk2, ngaji byk2 dan zikir byk2 la, baru umah sejuk...
ni petua aku la sb masa study dulu, bilik sewa akau wah bkn main panas lagi..tapi aku slalu wat solat, ngaji dan zikir kat dlm bilik, lelama bilik jadi sejuk, nyaman dan berangin...

Nie petua, kalau nak rumah jadi sejuk, sampai adik saya datang rumah mengeluh, "rumah abg nie sejuk sangatlah" pernah satu kali anak saya sampai kejang otot kaki tak boleh jalan, sebab sejuk sangat dlm rumah, terpaksa saya mandikan dia dgn air panas suam, baru boleh jalan semula macam biasa, pas tu ejast supaya tak nak sejuk sangat. HEHE, petuanya senang jer:

1. Basahkan lantai dengan mop menggunakan air sabun(jangan terlalu pekat sangat).
2. Ratakan supaya semua lantai basah dengan air sabun(sabun fab pun boleh)
3. Biarkan selama 15-20 minit supaya air meresap kedalam kotoran(daki lantai)
4. Lepas tu mop, sehingga keluar semua daki-daki hitam yang melekat dilantai.
5. Seterusnya, ambil air bersih 4 baldi jirus semua lantai dan tolak air keluar rumah.
6. Selepas step 5, bilas sekali lagi, jirus lagi 2 baldi air bersih. dan tolak air keluar rumah.
7. Tolak semua air sehingga habis, dan tinggalkan lantai dalam keadaan lembap itu kering sendiri atau pasang kipas syiling, sambil tu cuba letakkan jari telunjuk pada lantai dan tarik, ada tak bunyi "kiutt", macam pinggan exion tu(kebersihan yang menciutkan). Kalau ada memang sah bersih.
8. Nikmati kesejukan dan kenyamanan dalam rumah anda.
9. Selang 1 atau 2 hari mop lantai guna air bersih selalu untuk mantain kesejukan lantai.
10. Bila lantai dah banyak daki, ulang step diatas dari no 1.
11. Tapi kalau hari2 mop, lantai akan selalu bersih, macamana boleh jadi sejuk saya pun tak tau. Tapi tulah cara yang saya buat.

pasal tutup tingkap waktu siang tu pernah terbc..aku rs betul gak tu..sebab kalau kt bukak tingkap yg menghadap matahari time siang2 haba panas leh masuk..so terperap laa lam rumah tu...lg 1 tips nyer..letak laa sebaldi air kat bwh kipas or mana2 laa kat umah tu..makan masa sikit tp menjadi laaa..dah try baru2 nih..kehkehkeh