CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: I.d

Seksanya hidup tanggung hutang gara2 MLM

Reply 1# I.d

kesian,masuk Hai-O mmg banyak kena tipu,,,siap buat loan bank bagai...so nak cover tu joinlah Monavie....gua  dah masyuk lama dah...x pyh ko nak dumb duit sampai buat loan....buatlah MLM yg realistik..bkn ckp besar telan duit org.....

MLM mengarut ja...buang masa ja...

wek wek wek wek kt sapa2 yg join mlm

pada aku MLM ni org berduit je yg boleh kaya.. kalau kita yg x de modal ni x payah ler... mcm pakcik aku selalu ajak aku masuk MLM dia.. siap tunjuk cek dapat dari syarikat MLM tu...tp, dia mmg da gaji besar...pastu plak kalau dia x dpt achieve target bulanan...abis la dia x dapat bayaran.. so, dia kuar bajet sendiri beli then jual kat adik beradik dia murah semata nak maintain benda tu.. pada aku membazir laa..sebab sama jer...

kalau kat opis plak dulu... ade ayat dia... "jom la masuk bawah aku, aku da nmpak da benda ni" bila tanya camner.. pastu suh citer.. dia akan suh aku gi jumpa mamat mana ntah.. aku pon cakap ler.. aku nak dengar citer dari kwn... sebab nye, kalau da jumpe org yg jd jurucakap tu..da sah la dia main pukau.. tu yg senang je lepas tu turun sign kat borang loan...pastu nanggung utang yg ntah bila nak settle...
masuk benda tu modal rm40k, then bulan pertama dia bayar dah keuntungan rm5k... aku cakap kat kawan aku bengong... sebab nyer.. duit yg dia dpt tu duit dia sndiri...lastly.. masa bila ntah.. kepala program tu kena tangkap polis... sudahnyer langsung... Si A jd downline B.. si A mintak duit kat B, pastu lak si B jd downline C.. B pon mintak duit kat C... yg C ntah mana dia dapat..
ada masa aku perli gak bebudak ni... tanya berapa untung dpt bulan ni...ada tu masih ego siap cakap.. kata kenduri kawin dia sume pakai duit keuntungan... podaaahhh...

pada aku plak.. duit dtg tu biar lah dari usaha penat lelah kita....kalau nipu ni.. tak berkat.. Wallahuallam...

simpati dgn TT..

saya pernah gak kena pujuk rayu keparat2 hai-o ni.. sib baik saya terfikir yg utang saya kat bank pun byk lg.. utang kete, utang ptptn.. xkan nak tambah utang RM20k++ lg.. sib baik xjoin..

cian tgk kwn saya yg dok promote tu.. dulu keje cikgu sekolah.. pastu konon dia dah high level la, dah dapat kete bmw.. abg dia pun dapat kete bmw gak.. masa tu, tgh top meletup2 hai-o ni.. siap sanggup berenti keje lg..
skrg ni, xtau ilang kemana kwan saya tuh.. balik kg pun xde nampak muka dia pun..

plg kesian, jiran dpn rumah mak saya.. dah la cume keje kebun org, kais pagi makan pg.. terjebak gak ngan hai-o keparat ni..

kompeni2 tu dah rusakkan status mlm....

Post Last Edit by mata_bulat at 28-2-2012 15:54

Memang tak di nafikan kekadang depa nak naik cepat mcm2 helah depa guna......biasanya depa suruh pelanggan beli harga dalam 2 ribu ke atas atau 4 ribu.....kekadang sesetengah org ni terlalu percaya sangat dan teringin sangat cepat senang.......teman join dulu pun sebab ikut kawan jer sebenarnya teman tak berminat langsung nak join tapi mcm di paksa2 jer.........bila teman join teman tengok jer rentak diaorg berniaga......dah ler promote pada org susah yg nak ubah kehidupan katanya.......depa mula ler pinjam duit sana sinon......kalau jadi ahli bawah teman jangan harap teman nak promote mcm tu......secara sembunyi teman suruh depa beli sikit produk dulu dan cuba.......kalau gagal tak apa sebab tak model banyak.........teman memang tak galakkan biarpun org kata kita boleh cari untung dengan paksa org.....nasib baiklah teman buat mcm tu sebab apa teman tengok dowline kawan teman tu pinjam duit rm4 ribu tapi tak leh nak bergerak sangat........mula ler nagis sebab produk tak boleh bergerak upline yg kata nak tolong tu pun buat tak tahu jer......yg kawan teman ni pun mula ler cari alasan lepas tangan......tak tahulah apa nasib kakak tu.
sian kakak tu kena marah dengan laki lagi sebab buat pinjaman...tu belum yg lain2 lagi hemmm tak dapat nak kata apa.......teman pun dah tak join tapi dari pengalaman tu teman faham sebab apa org takut dan serik dengan MLM ni..

Follow Us
Reply 1# I.d

jangan salah kan MLM...saya dah lama dlm dunia ni...sebenarnye tak boleh main redah je...kena ada ilmu...dia ada teknik2 tersendiri klu mhu berjaya...klu kita main redah je...ibarat main bola tak de pintu gol...so fikir2 kan..jangan salah kan nyamuk kelambu dibakar..ilmu dan system tu yang penting

geng2 H*i-0 nie taknak menjawab ker...ramai dah org dok kutuk2 nie......memang benar pun mlm from H*i-0 meninggalkan org bawahan...sian depa nak tanggung 10 item tue...mcm kat opis saya nie, sampai member dier siap offer PB ngan Water filter RM 500.....best giler saper yg dpt offer mcm tue....dibandingkan ngan harga sebenarnya PB (RM 2000)...rugi saya, sbb saya beli ngan member yg join H*i-0 ngan rege RM 2000 tuelah....bayar ansuran RM 100.....Produk PB tue memanglah bagus...tapi MLM tue sendiri yang tak baguihnya...nampak sangat rege sbnr PB tue murah giler dari harga MLM.....

skg nie member saya(yg saya dok beli PB tue) tak buat dah H*i-0,sebab tak nak kena maki setiap hari oleh customer(downline)..dia kater'kalau hari-hari org kater kita nie menyusahkan mereka, susah jugak nanti hidup tak berkat"mungkin dia pun sedar sistem MLM nie tak menguntungkan org....tapi dia tak jual toyota camry tue...sayang.....iyelah tinggal kat M*AR laki bini cikgu, duk rumah mek mentua memang sayang sgt nak jual keta tue....aper-aper tepuk dada, tanya lah keupayaan diri masing-masing.....sanggupkah sacrifice maser utk family....setahu saya buat MLM nie kenalah berkorban byk masa.....especially maser ngan familiy memang limited.......even u dah ader kat paling atas pun...maser memang lah takde ngan family....

pengalamn saya join *uli*n, maser tue anak sulng baru jer 4 bln,dah join mlm nie....melaburlah 4k....tiap-tiap mlm ker kelas jauh tau (area DmSra).....dlm tempoh 3 bulan jer kelas -no cliet-kelas-no client......then both us just stop do that.....nothing special about it....especially biler ader upline ckp u cari org n suh melabur 4K.....mcm tak sanggup nak ckp n suh org mcm tue...sbb bagi org lain 4K tue BESAQ.........

rasernya berniaga sendiri lagi kita raser puas hati...coz tak memaksa org nak beli....kalau org nak, dier dtg kat kita...n yg penting maser bersama keluarga tue penting....kalau nak beli produk MLM tuee takper namun nak join...tiada dlm KAMUS saya.....nie is my opinion....so....no heartt feLLing yer....peace no war

mostly aku perasan masalah berpunca dari melabur beli barang lepas tu tak terjual....adakah lack of sales & marketing skills yg menjadi punca?

mostly aku perasan masalah berpunca dari melabur beli barang lepas tu tak terjual....adakah lack of  ...
mynameisdot Post at 1-3-2012 12:16

bagi brg sampah.. suruh jual harga tinggi..
itu yg keluar kononnya air ada hikmat dari langit gaban Z.. membohong utk jual brg..

sesapa xde bakat membohong dan sembang kencang pasal income ratus ribu bulan2..
mmg xlyk masuk bidang MLM menipu haram jadah ni..

Reply 170# tampinus

niat kene ikhlas nak tolong orang...baru leh berjaya MLM ni...

kenapa dalam 1 kelas tuh ada yang berjaya dan ada yang tak...mesti yang tak berjaya tuh tak usaha lebih...lagipun dengan MLM la bangsa melayu ni jadi semakin kaya..ramai Billionaire Melayu lahir dari MLM ni...

Reply  tampinus

niat kene ikhlas nak tolong orang...baru leh berjaya MLM ni...

kenapa dalam 1 ...
Kamen_rider Post at 1-3-2012 13:29

Kenapa diorang xambil balik brg2 yg xlaku tu ..kenapa ahli xleh buat refund?.. bukan brg boleh busuk pun..
Ni duk pi jaja angan2 bukan jaaj barang.. itu yg buat ramai tertipu..

Reply 172# tampinus

jaja angan-angan lah paling cepat kaya...sebab tuh 4D laku...

Reply  tampinus

jaja angan-angan lah paling cepat kaya...sebab tuh 4D laku...
Kamen_rider Post at 1-3-2012 13:40

4D tu haram.. sebab xde panel syariah mcm group MLM haram jadah ni..Haram jadah MLM ada panel syariah.. sebab tu diorang kata diorang tu halal meniaga menipu org dan jual angan2..

Reply  I.d

jangan salah kan MLM...saya dah lama dlm dunia ni...sebenarnye tak boleh main r ...
ozzy69 Post at 29-2-2012 15:09

produk yg di jual tu memang bagus.......tapi cara upline tu merumitkan keadaan buat cara yg boleh menyusahkan
orang lain tu pun gara2 nak depa cepat naik.......mcm2 undang2 di buat yg kita terpaksa ikut...kalau tidak depa
tak nak layan kita.....ada yg berhenti kerja semata2 nak mengejar benda yg tak pasti  akhirnya menyesal.

carilah lagi mangsa utk mereka cepat naik......kalau depa tolong betul2 boleh berjaya tapi depa pentingkan diri mereka sendiri
jer.

jaga-jaga kalau ada anak sedara kat uni.  Aku kesian cousin aku dulu cuba masuk line.. dalam banyak sepupu2 yg berumur & dah bekerja, dia cuba himpit aku.. ntahla agaknya muka aku ni nampak senang influence kot.. back to the story.. datang jauh2 kerumah aku.. yang bestnya tak kasi tau langsung pasal produk.. cerita investment tah hapa2 pusing2 aku pun tak paam.. aku rasa dia pun tak tau apa yang dia cakap.. nasib baik sepupu, baru 3rd yr uni , kalau tak memang dah sembur cukup2 & halau je pasal buang masa aku.  Aku suruh dia cut short & tanya berapa investment.. dia kata 20K.. aku tanya dia masuk & bayar ke? dia kata dah, pinjam duit mak.. tak sampai hati aku nak tarbiyah pasal duit dah keluar.. aku cakap try to do his best lah dalam venture dia tu.. aku cakap aku takde 20K.. ini dalam 5-6 taun lepas..

Post Last Edit by I.d at 10-3-2012 00:21

Reply 138# fawida

Mcm ni lacik fawida yer, saya mmg dah tak berminat dgn bisnes MLM, BUKAN psl sy patahsemangat ker, sy tak muhasabah diri ke, atau sbb sy tak paham konsep ker, TAPISEBAB SAYA TAK SANGGUP IKUT CARA MCM TU UTK JADIKAN IA SUMBER REZEKI DLM DARAHDAGING SY. Sekian terima kasih.

1st matlamat sy join dulu sbb sy nak ubah hidup sy utk jadisenang. Tak minta jd jutawan pn,cukuplah ada side income yg lain setiap bulan.Kalau org kata berniat buat MLM kerana allah, saya lgsg tak percaya.Sbb jauhdlm hati org yg join MLM ni sebenarnya krn pasti adanya sikap TAMAK.pandai putar belit. Kerana allah ke tu?

Dengar baik2 kisah sebenar saya ni :RUGI klu uols x baca

Suatu malam tu, dtg la 3org ke umah sewa sy, lebihkurang kul 10pm cmtu.Sy diperkenalkn oleh opismate sy dgn seorg upline dia. Pompn dan keje sbg polis.Tgk muka dia baik je, ramah, sentese senyum. Lama dia sembg2 gnsy sblm nk cucuk jarum,pstu dia tnya sy, u minat bisnes x?Sy ni sgt2 minat dgn bisnes. Sy suka berniaga. Thenterus la dia masuk topik psl bisnes.Ms upline tu mengayat sy, dia ckp sambil tepuk2 blkg kwn syberdua tu. Bagi semangat ker perli dorg ke xtau la..

-Saya nk kongsi 1peluang bisnes dgn u, mmg bagus. Dengar dulu sycerita ok

(starting perkenalkn psl syarikat haio la)

Ini dua org downline bawah saya :

-dorg ni bakal jutawan tau, income beribu2 ni,1st income masuk2500, lps tu masuk lg, masuk lg dan lagi.

-dorang ni muda2 lg dh kaya byk duit, takde mslh kewangan.

-seronok sgt kalau join ni bukan setakat dpt income ribu2, dapatmelancong FREE, dpt jam tangan berjenama.

-tak susah pn senang je, u tgk plan pemasaran ni..

(...pungpangpungpangla upline ni cerita,ni pn aku tulis yg point2 penting je! sebenarnye citer ygdia temberang ms tu mmg terbaik la, semuanye indah2 ajerrrrr…aku ni mcmterpukau mendengar...)

-kalau u nk lg faham, ikut kite pegi kelas. Confirm u mestiseronok, tak susah, nti kalau u dh join bole kte suma gi melancongsme2,income ribu2,dpt shoping mcm2,bole beli kasut, beli handbeg.u xteringin ke nk ikut mcm ktorg ni, rugi tau klu u lepaskn peluang ni.

- 2 org kwn aku ni pun hnya tau menyengih mcm kerangbusuk, dan angguk2 kpale mcm ayam patuk padi.

-then upline tu pn tunjuk la fail dia yg dipenuhi dgn slipincome dia, tp semuanye fotostat, adagambar2 dia pegi melancong. Dia lukis carta berapa byk downline bwh dia.mmgbyk....!

- lps tu trs dia keluarkn borang ahli suruh sy sign. borang ahlidan juga borang loan.

-Masa tu sy x sempat nk ckp apa2 dan x smpt nk pikir2, biladia ckp itu ini suruh sign terus la sy pn sign.mcm terpukau la katakn.

- masa tu msh rs blur2 lg, tp sbb dh 3org dok push sy, kite pnmcm bodoh je trs ikut.Dorang berjanji mcm2 dgn saya, nanti kena selalu ikutkwn2 yg dh join ni pegi kelas,kena amik ilmu, kena jumpa CDM, kena jadi mcmdia.Copy n paste je cara dia,konpom Berjaya. Nanti kitorg akan tolong awksampai Berjaya, kite buat sama-sama.cewah hebat btul janji manis yg meniti di bibirnya itu kannnnn,,,

Siri ke 2 :

Haishh kalau nk ikutkn janji manis dorg ni, mmg lembut gigi dari lidah la. Ayat dorg semanis kurma…kurma pn kalah tau! hahahah.
-lps dh abis dia bercerita tu sy pn sign semua dokumen, dorg nk balik, sblm blk tu, sy igt lg upline ni ckp pd saya : Saya pertama kali jumpa u,tp s
y dpt rasa u mmg berpotensi boleh buat bisnes ni,sy tgk u ni peramah dan berkeyakinan.sy gerenti dlm masa 2-3bln u punya income beribu-ribu, ishhh mmg seronok la, xtau la nk ckp mcmne, kte jumpa kt kelas nti, u mesti dtg ok. (begitu la serba sedikit ayat2 yg masih segar diingatan saya pada 3thn yg lepas, kalau ikutkn power lg ayat dorg ms tu)

-Besok malam nya, 2 kwn sy tu bwk sy gi kls. dan masa tu sorg pn blum ada kereta. bayangkn pegi kelas nk jmpe jutawan MLM tu dgn naik teksi je. Bukan la sy nk perlekehkn sbb pegi naik taxi, tp smlm sy dgr upline tu ckp dorg ni income beribu2,bakal jutawan. Takkan x beli kereta lg. Tp sy diam je dan xpnh tanya pn.
Tapi mgkn dorg ni perasan kot, dia pn ckp yg dia xde lesen keta, so blum beli kereta. Okla sy terima ape yg dia ckp.xkisah la psl hal tu kn.
- bila smpi kelas je, upline yg paling tinggi sekali tu dok salam2 dgn smua ahli yg dtg, pstu sy terdengar dia ckp kt kwn sy yg sorg tu, "ehhh dah lama awak tak datang kelas, mcmane skg, lps ni kena rajin2 dtg kls tau barulah income masyuk"
sy yg dgr ni pn rs mcm pelik. 'dh lme xdtg kls, smlm upline dia punye hebat citer kata bagus sgt.'tp entah la xtau nape ms tu sy mcm blur je. Dpn kls tu jgk la dorg kenalkn sy dgn CDM yg dh pakai bmw, mmgla kite tgk dia teruja sgt...kte pn nak mcm dia.
- dlm kls tu mmg berabuk la dorg berdegar2 cter psl bisnes.produk dorg semuanya hebat,org lain punye produk tak hebat mcm dorg. Cuba pegi lain2 tmpt MLM,semua ckp bnda yg sama. bio aura plg bgs, al jabbar tak bgs, masuk plk kls al-jabbar dia ckp org lain punye x bgs jgk. A kutuk B kutuk C kutuk A. Semua pn sama jer!
- dlm kls pn cter benda yg sama mcm upline kte citer, bezanya cara penyampaian jer. Dan mungkin ada tambahan testimoni, dan kebanyakkan testimoni tu pulak "org ckp"...... "org citer"...."ada org ni"...."adala kwn ni citer"...
paham x maksud nya testimoni tu bukan berlaku dpn mata dia, tp hanya dgr drpd mulut org....
kesahihannya pn xtau lg, tp cerita mcm benda tu betul jer!
Adala sorg pakcik ni sakit kaki lenguh2,dah tua,lps minum air bio aura, jd sihat...dh x sakit lg.
>pakcik tu siapa? dia kenal ke? citer mcm benda tu berlaku dpn mata dia. pdhl entah testimoni drpd mne, kabar angin.tp itulah benda yg dia dok yakinkn org. dan mudah juga org terpukau.

Yg sy paling sedih sgt sbb ms tu sy muda lg,baru sgt2 keje,dan sy takde sesapa utk bimbing sy.sy xpnh tau yg loan tu klu pinjam akan jd berganda dlm tempoh masa pinjaman.dan sy xterpikir utk batalkn loan tu ms org bank call utk pengesahan.sy igtkn bl dh sign dokumen,dh xbole tarik blk.dan sy xpnh tau psl interest bank,rupanye bank yg upline tu suh amik interest lebih dr 5.5%. Entahla mgkn sy yg bodoh.takpe sy redha dgn semua ni.Sy cuma berdoa mudah2an allah ringankn tanggungan sy,sy percaya rezeki tu sntese ada,walau sikit tp yg penting dr penat lelah sy dan berkat.

Sambung lg, panjang kisah aku nie

Lps sy dh labur duit,dpt 10set brg.tp upline sy lgsg xtlg jual.dia suruh cari customer sendiri,dh jmpe customer br dia dtg tlg mengayat.Dua org upline atas sy plk tetiba bermasalah,bl dorg dh xgi kls, sy pn givup.dan pnh jgk la ktorg gaduh.Masa tu br la sy tau,rupanye dorg xpnh lgsg dpt income spt yg upline atas tu ckp.Bonus 2500 tu hnya dpt 1st je,itupun klu ikutkn sbnrnye duit pelaburan kte sndri. bln ke2,3 dan seterusnya lgsg xpnh dpt.Sbbnye dia xpnh ada downline wpun dh setahun join.Kiranye sy ni 1st downline dia.yg ats lg tu dh ada 4 downline tp income xdpt jgk mcm yg dia explen tu sebabnye dia dpt downline cukup A,B,C,D tapi tak ikut target. jaraknye jauh2 so income xdpt tp point je bertambah. Ms tu mmg sy MARAH sgt2 sbb rs tertipu, kenapa ckp macam2 kt sy utk raih kepercayaan sy dan kepentingan dorg sndri,sedangkn hakikatnye semua tu TIPU...?

Ada sorg lg upline dlm group sy jgk,dia pnh skli dpt melancong.Kte tgk gmbr dia main salji tu mmg teruja la,maklum la keje kerani je tp bole p oversea.rupanye,sekali tu jela dia dpt pegi,tp sbnrnye xde income pn.
Sy pn bole pi main salji klu beli tiket airasia ms tgh promosi.hahaha.tp ms join tu sy ni kn bodo lg,ape pn xtau.
Kesian sy kn...xpela Yg penting hati sy jujur, x menipu org.
Sanggup ke awk2 yg MLM ni jumpa prospek, kawan kte sendiri, sdre mara sndri,adik bradik kte sndri.
citer itu ini, gah sna gah cni,pdhl ape yg dapat tu cuma sekelumit je tp citer nye setalam hebat. Sy tak sanggup!

Pnh bbrpe kali sy bwk upline dtg jmpe kwn2 sy nk cter psl biz tp sy x mampu berkata ape2, sy diam jer, senyum dan angguk. Sebab semua yg upline CDM sy explen pd prospek tu semua tak betul. Dia ckp sy dh jual habis 10set,income sy bulan2 masuk,sy ni bakal jutawan,xlme lg nk pki keta itu ini,nkgi oversea, sedangkn semua tu karut.dusta. 10set sy tu tersimpan lg kt umah.Kenapa perlu kelentong kwn sy?kwn kte sendiri...Sy xbole ikut cara biz mcm ni. Pakai korset bole jd itu ini, minum bio aura jd itu ini, melabur biz bole jd itu ini.

Mcik jual gorg pisang ada x pnh ckp, kalau beli pisang sy,mkn sebiji bole kenyang seumur hidup....tp itulah yg berlaku dlm MLM...bukan jual pisang goreng tp jual penipuan,jual kepercayaan. itu bukan diri sy.
Biar kalau org MLM nk kata sy bodoh, xpe.Mmg sy bodoh sbb xberjaya dlm MLM tapi sy tidak pikul kesalahan pd org lain. Kenapa ckp ini peluang bagus, kte nk kongsi ilmu,kte dtg nk membantu,tolong ringankn masalah,tapi benarkah org MLM benar2 membantu keperitan dia,atau hnya menambah bebanan dia utk ringankn beban sendiri sedangkn beban kamu pn belum selesai walaupun kamu dh dpt dia.

Ni kisah benar yg berlaku dgn org sekeliling sy :
-Sorg mcik ni dia join yg ckit dlm 7k kot,dpt 3 bio aura, upline amik brg tu kata nk tlg jual,tp dh setahun senyap.Brg dh amik,duit bulanan xbg. Lps tu mcik tu minta nk pakai korset, upline bgtau xbole tukar, kena beli baru.(iaitu beli korset stok upline tu sendiri)

-Sorg lg upline kwn sy,dh pki BMW pn.tapi 2thn lepas la....baru2 ni,kwn sy sndri terjumpa dia,siap org tu lari lg xnk jumpe. pstu cari2 cntc dia, rupanye dh jual bmw sbb xlrt byr. skg dh tnm anggur,dlu kje goment pi benti buatpe. Hah skg bergaduh laki bini sbb mslh menimpa2. Seronok kan dlu pki bmw 3series lg, tp stok bertimbun kt umah,dgn stok downline pn dia simpan xtlg jual pn. Dulu seronok,pegi melancong, keta mewah sna cni,tp 2 thn jela, dulu gembira tp downline sengsara, skg tgk allah balas kt dunia je. Sekejap je kn. Fikir2kan la....  

- Sorg lg kwn,downline ramai, knape skg niaga kecik2 plk,jual kuih la, baju la.apesal x terus je jual korset pi kls tu. x rasa bersalah ke kt downline yg menanggung hutang bank dan simpan stok kt umah tu. Dulu ms nk promote,sgup tetiap mlm dtg kenen org tu, kenapa bila sekali je downline kata sy mls nkgi,sy penat,sy boring g kls, Terus ditinggalkn downline tu, xdela plk nk pujuk berkali2 bg semangat mcm sblm ni terhegeh2 ajak org join. "Aku nk tolong dia,tp dia yg xnk tlg diri dia sendiri" <---- ayat MLM la nie.puiiiii.

- Opismate pnh kena : skulmate lama xjmpe tetiba nk dtg umah,beria la dia nk sambut kwn tu dtg,rupanye dtg dgn upline. pung pang dok cter dkt ruang tamu dpn tv, yg prospek ni mls2 nk lyn sbb dh tau psl MLM ni, dgn selamba je upline tu sound "ktorg dtg dr jauh ni nk kongsi biz,jgnla nk tgk tv, tgk sini hah ktorg nk syer peluang" (lebih krg gitu la ayat dia,tp agak ksr la) pstu dia trs kuarkn borang & minta ic prospek.nk tolong isikn borang. Gila x MLMers ni....? yg prospek ni sbb dh tau kelentong MLM dan nk jg hati kwn,dia isi jgk la borg tu tp saje tulis num.ic yg salah. Lps dorg dh blk tu, yg kwn lama dia ni call minta maaf sbb dtg umh dgn tujuan mcm tu dan dia rs bersalah sbb upline layan mcm tu. hahahhaha....kesian kn klu jd desperado nie.

Telus?
Jujur?
Benar?

itu persoalan sy. JANGAN JERAT ORG LAIN HANYA KERANA INGIN MELEPASKN JERAT SENDIRI.
upline sy xpnh dpt apa2 keuntungan walaupun ada downline tp dia pikul rasa bersalah sbb bwk sy masuk.dia xjujur  cerita hakikat sebenarnya.Dia rs bersalah,dlu mmg sy xmaafkn dia.ktorg gdh bsr sbb sy rs tertipu. Skg ni sy dh maafkn dia sbb sy rs xguna nk terus marah atau benci pd dia,kesian dia pn susah jgk. Dan sy percaya allah akn bantu sy,alhamdulillah wpn sy rugi skg, tanggung hutang byk.tp bl sy xde downline dan sy x pikul rs salah. Skg sy niaga kecik2 jual2 brg kt opis, kt kwn2, sy xpyh nk kuar smpi larut malam,nk ketuk2 pintu umh org,nk terhegeh2 ajak org kuar minum,tu semua tak perlu. sy cuma bgtau kwn2 jualan sy,dan mereka sendiri dtg cari sy utk membeli. Walaupun sikit keuntungannya,tp sy senang hati,usaha dgn jerih payah sy sendiri, sy xperlu ganggu org, sy xperlu buang airliur cite benda yg dusta. Sy berniaga kuih raya, setahun skali je,tp mmg berbaloi. Xpyh nk cite putar belit ke ape. Penat hnya allah je yg tau,tp itulah usaha titik peluh kita, x menyakiti hati dan tidak m'ganggu idup org lain pn. Ini baru betul bisnes. 9/10 rezeki dr Perniagaan.

Prinsip sy senang : Walau apepun yg kita buat, carilah keredhaan Allah. Kenapa allah x bantu sy dlm MLM ni sebab allah syg saya,dia nak sy berjaya dgn ajaranNYA.

p/s: Kalau tuan/puan MLM rs luahan sy ni mengarut terpulang la, setiap org ada pendapat msg2 dan hak msg2. Ini sekadar pengalaman sy. Cuma jgnla pejamkn mata tu krn keinginan duniawi sehingga sanggup abaikn nilai kemanusiaan   wassalam.