CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 36714|Reply: 104

Menyewa rumah teres atau apartment??

Salam..

Saya just nak tahu...mostly untuk golongan yang baru berkahwin mempunyai anak 1 atau 2...  berpendapatan alhamdulillah....
kalau korang menyewa ..korang menyewa rumah ikut kriteria apa yer...??

Murah ke, selesa ke... terpaksa ke... apa yang korang utamakan??

macam saya...suami isteri kami takdelah berpendapatan tinggi sangat.. oklah... anak sorang, pernah beli sebuah kondo...tapi kami dah sewakan sebab area tu permintaan tinggi...boleh save cost.

Lalu kami pula menyewa di sebuah tempat lain, sewa rumah teres dengan harga yang lebih murah... murah dari kondo kami yang telah disewakan...kondo rm1300 - teres rm850 (save budget sikitkan..walau tak byk sangat)

tapi masalahnya adalah sedara mara yang cakap kami membazir duit menyewa teres mahal-mahal... padahal anak baru seorang... diorang suruh kami sewa rumah flat biasa je...lagi untung...katanya...dari membayar rumah orang bulan-bulan mahal...buat saya rasa bersalah pulak...

Tapi pada saya, saya dah buat pertukaran terbaik...dengan menyewakan kondo saya... kerana saya nak anak saya selesa..mak ayah saya selesa...dan saudara mara selesa bila mereka datang ke rumah saya..dan setakat ini alhamdulillah kami takde masalah kewangan..malah ada penjimatan lagi...
Adakah saya ni membazir??

Sebelum ini saya pernah, tinggal di berbagai jenis2 rumah, setinggan, flat, kondo... cuma kali ini saya ingin sekali berubah angin...
tension dikontrol begini...

Jadi saya nak tahu adakah saya tak sedar diri ke apa?? bayar mahal2 tapi hakikatnya membayar rumah orang...boleh kawan beritahu... apa kriteria rumah yang kalian sewa?? pls.
Single Polls, Total 106 Users voted
Your User group have no permission to vote

bagi saya ...awak mampu utk menyewa rumah yg selesa ..apa lah salah nye ? lagi pon duit awak ,awak yg membayar nyer...

tambahan pula awak dah ada kondo sendiri (w/p di sewakan) ....lainlah awak blom ada rumah sendiri..pastu menyewa mahal2 plak....mmg la nampak rugi bulan2 duit bagi kat orang....

ke sedara awak tu tak tahu awak dah ada kondo sebijik ? kalau saya...saya abaikan cakap org macam ni....duit saya...saya punya suka la....nanti kalau awak dok flat..dia datang rumah awak..di komplen jugak cakap rumah awak kecik la...malah dia mungkin kata awak kedekut sebb nak sanggup sew ruma kecik w/p mampu.

bagi saya ...awak mampu utk menyewa rumah yg selesa ..apa lah salah nye ? lagi pon duit awak ,awak y ...
hairanaz Post at 9-9-2011 12:02

salam akak..betul akak.. kalau rumah kecil dikutuknya pulak.. susah nak puaskan hati semua orang...  pastu compare2 dengan anak sipolan2 dh beli rumah besar lah hapalah...tak fahamnya... saya tak pulang pinjam duit depa kan...

p/s- akak tak vote ke?? or akak duduk rumah sendiri yer...

rugi gak kalo dok menyewa nie...pekata beli je la..rumah teres, dari dok bayar 850 sebulan tu..dapat gak nanti jadi harta kita...since dah ade income masuk 1300 so tak per la nak beli rumah baru...menyewa nie kat mana pon tarafnyer tetap menyewa..at last rumah hak orang kita dok tolong bayar duit bulan kat tuan rumah

rugi gak kalo dok menyewa nie...pekata beli je la..rumah teres, dari dok bayar 850 sebulan tu..dapat ...
lizaliza Post at 9-9-2011 12:17

yer kak memang betul..sebab tu jugak lah saya asik rasa bersalah... memang perancangan nak beli teres..tapi belum jumpa rumah yang sesuai... lagipun rumah baru2 sekarang dah mahal kan.. kalau kat selangor area kami sewa ni rumah teres dh cecah 400-500k.. takut tak terbayar nanti...

we all plan sewa dulu... sesambil tengok-tengok rumah yang sesuai dibeli....

menyewa nie kat mana pon tarafnyer tetap menyewa.
lizaliza Post at 9-9-2011 12:17

suka statement ni kak.. mmg betui..duklah rumah mana pun tak sama macm duduk rumah sendiri..rindu rumah sendiri juga..
lagi satu owner poyo..setiap kali hantar msg mesti nak tulis...-dari tuan rumah.

alahai macam dia sorg ada rumah...

Follow Us
personally akmal
1) tengok budget
2) tengok persekitaran- facilities, sedara dekat tak?
3) sedara mara ramai tak datang rumah
kalau 850 tu akak tambah sikit boleh beli rumah teres for your own good.. aset jugak.. macam akmal sebelum kawin akmal beli rumah apartment, lepas kawin sewakan, pastu now da jual tambah duit dan beli rumah.. teres 2 tingkat..walau perit sedikit sebab baru tak baru la kawin, (baru kawin, duit habis time kenduri) tapi rasa lega sebab
1) tu rumah kita, nak renovate ke hape ke suka hati tak yah takot takot
2) kalau sedara mara datang boleh paking depan rumah, sebab masa dok apartment dulu payah bebenor paking sampai kena paking luar kawasan sebab takde sticker
3)  kalau beli barang tak payah nak angkut dua tiga empat kali turun lift
4) duk apartment --lift rosak--- sakit woooooooooo

so basically beli rumah, kalau ade duit rumah teres....

Rate

1

alang alang bayar sewa RM850, baik beli dan bayar RM850 tu untuk rumah sendiri..!! seriously, lebih berbaloi..

personally akmal
1) tengok budget
2) tengok persekitaran- facilities, sedara dekat tak?
3) sedara ...
nuryakmal Post at 9-9-2011 12:28

slm akak, tak sayang ke jual apartment tu..first house kan?? hubby ada gak ura2 nak jual kondo tu..tapi saya sayang.. banyak kenangan rumah pertamalah katakan.. lagipun kat situ rate sewa tinggi.. takut nyesal satu hari nanti..  

tapi 2-3 kali pikir mmglah dapat pulangan best kalu jual kondo tuh..leh settle d/p rumah teres.. tapi entahlah... mcm sayang sgt..

bab lift, parking tuh mmg azab..tuh yg serik nak duk umah tinggi2 lagi...  kalu pergi tesco/giant balik memang masaklah nak berangkut...

alang alang bayar sewa RM850, baik beli dan bayar RM850 tu untuk rumah sendiri..!! seriously, lebih  ...
oneders Post at 9-9-2011 12:34

yerlah kalau pikir byk kali mmg mcm tak baloi..tapi manalah dapat rumah teres murah sekarang... semua dh cecah rm400k lebih sekarang...  sebulan dekat rm2000 manalah mampu... kalo ada yang murah teringin gak...kalau ada yang murah2 pun mesti jauh kedalam....dengan jem lagi...

ikut keselesaan sendiri benda nih... abaikan apa org ckp. sendiri punya duit pun

kalo ai, duduk umah sendiri bukan umah sewa. sbb ai and hubby suka decorate rumah. so umah sendiri nak drill ka, nak cat ka, psg wallpaper ka, nak renovate ka... itu ikut suka ai tp compared condo ngan umah teres, ai suka teres lg.. senang nak park keta, ada halaman sendirik. cuma kalo hubby suka travel, elok lg duk condo sbb jiran tetangga tepi rumah dekat.

konklusi.... ikut keperluan dan keselesaan diri

Reply 9# petitemumy

tak sangat. sebab rumah tu beli before kawin, kenangan takde la sangat just kenangan gaji pertama la tu jek..
rumah awak tu kalau memang terletak kat golden triagle tak yah la jual, sewa ok... sebab ada demand..
tapi seyes 850 and  sewa rumah--- better beli a good nice house.. banyak rumah bagus, boleh faraid kat anak anak esok... tapi make sure bayo tetiap bulan jangan miss.... karang ade pulak kena lelong rumah.. iols masa jadik lawyer dulu kesian tengok rumah kena sita...

Reply 10# petitemumy

rumah sewa teres banyak yang murah tapi macam ko bagitau, jem. tapi jem tu takde teruk sangat. ia ikut jalan yang ko guna untuk ke tempat kerja. tapi ikut kemampuan sebenarnya, ku pun dulu lepas kawin sampai anak umur 3, sewa rumah flat je, bayar rm400 sebelum lebihan wang simpanan kami buat beli rumah sendiri..

Reply  petitemumy

rumah sewa teres banyak yang murah tapi macam ko bagitau, jem. tapi jem t ...
oneders Post at 9-9-2011 13:06

yerlah i survey ..mmg jauh.. i keje area taman tun, hubby sungai buloh.. takkan nak beli rumah kat bangi, serdang putra makhotakan.. or saujana utama..kedalam sangat masuknya..

so far yang ok kat area subang bestari, itupun sekang ni paling cikai leh dpt 400k..  we all taknak terburu-buru..beli rumah jauh-jauh pastu tension... jauh..jem lagi..  nanti kalau jauh sgt tetiba ada masalah ke nak sewakan pun murah... menyesal...kdg2 i tengok market rumah sewa teres..kat area dalam sana..sewa rm600 je alahai.. bayar bank mahal...

slow-slow kot.. lagipun saya pun dh ada sebuah rumah...tapi disewakan pun dh sama dgn rege rumah teres...

Reply  petitemumy

tak sangat. sebab rumah tu beli before kawin, kenangan takde la sangat just ke ...
nuryakmal Post at 9-9-2011 12:52

akak selalu rumah yang kenalelong ni rumah area mana ek.. rumah kawasan pendalaman mcm puncak alam/bukit berundung tu ke.. yang tak membangun sangat

dulu masa i nak beli kondo tu...pihak bank tanya i..nak beli rumah kat mana??? kalau nak beli kat puncak alam..awal2 dorg taknak terima application loan..kenapa yer?

Reply 15# petitemumy

memang le bank takmo... puncak alam bukan ade benda pun, bebunak student jek ramai.. belum develope lagik.. lelong ni kat mana mana ada, kalau tak de kawan kat bank atau pej lawyer, uols tengok kat dalam paper.. selalunya pihak bank atau pej lawyer akan iklankan rumah sekian sekian akan dilelong awam kat PTG....

Reply  petitemumy

memang le bank takmo... puncak alam bukan ade benda pun, bebunak student ...
nuryakmal Post at 9-9-2011 13:40

alah kesian lah macam tu..kalau ada orang yang kerja dekat puncak alam.. & dia nak beli rumah kat puncak alam.. bank tak bagi pulak.. kesian-kesian..

Reply 17# petitemumy

bukan tak boleh beli, tapi kat sana at this time belum booming lagik.. so hartanah kat sana rendah lagik.. tapi pihak uitm katanya nak pindahkan banyak course kat sana, so just a matter of time la nak naik.... nak beli kat sana tak kisah.....

Reply  petitemumy

bukan tak boleh beli, tapi kat sana at this time belum booming lagik.. s ...
nuryakmal Post at 9-9-2011 14:00

tu lah apa yg i dgr ..tak lama lagi kebabom lagi tempat tu.. dulu kat situ rumah sewa rm 200 pun tak laku..sekang satu rumah dh cecah rm1k untuk student sewa.... berkat kesabaran pembeli2 kat situ hahaha

Tapi pada saya, saya dah buat pertukaran terbaik...dengan menyewakan kondo saya... kerana saya nak anak saya selesa..mak ayah saya selesa...dan saudara mara selesa bila mereka datang ke rumah saya..dan setakat ini alhamdulillah kami takde masalah kewangan..malah ada penjimatan lagi...
Adakah saya ni membazir??
petitemumy Post at 9-9-2011 11:52

kondo tu pelaburan, biar je kat situ.. selagi ada demand jgn jual..
sewa ni mcamana skalipon mmg rugi, tak kira byk mana amaunnya sbb bukan reta kita pon..

agak2 ada uang lagi, beli je landed property.. so utk pelaburan ada, utk tinggal selesa pon ada..