CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: petitemumy

Menyewa rumah teres atau apartment??

Post Last Edit by AraAira at 11-9-2011 23:31

Pernah menyewa selama lebih 5 tahun, sekarang duduk rumah yang dibeli.

Masa menyewa :
Kriteria masa nak cari rumah ;
1. Gated, reason : security
2. 24 hours guarded, reason : security
3. Designated parking, reason : nak pengsan kalau kena parking luar, my rented apt tu
atas bukit
4. Amenities,
bas : turun bukit dah ada bas stop, lrt dekat, komuter dekat (penting public transport, just in case kita memerlukan)
shops : kat clubhouse ada conv. shop dan kat luar pun ada kedai-kedai
etc : swimming pool, playground for children, surau

Kerja kami berdua (suami isteri), terutama suami, memerlukan kami outstation sangat2 selalu. Jadi memang sewa tempat yang diyakini selamat. Nak tinggalkan 2 orang anak dengan pembantu (dengan bantuan adik saya) - ni priority, nak outstation, tak nak rasa tak selamat dan was-was.

cost of rental : rm1,300
cons - harga menyewa macam mahal sikit
pros - hati senang, tight security
        - orang2 luar tak boleh mudah-mudah masuk kawasan rumah
        - etc

Rumah beli :
Macam biasa lah, semua orang menyewa akan ada fikiran "sampai bila nak menyewa, baik carik rumah lain".

Survey rumah, dan jumpa rumah yang agak disukai (yang paling penting mampu, kalau tak financial jadi haywire), jadi beli la. Lepas beli, rumah ni kosong for almost  3 years, tak pindah (reason : suka dgn rumah sewa and malas lagi nak berpindah-randah), sampai tuan rumah sewa, cakap dia nak jual kat orang lain. Jadi nak tak nak memang kena keluar la.

Terus pindah ke rumah bukan apt kami, and call it our home. Kindy anak-anak, just a walking distance, but nak masuk darjah 1 next year, still kena ambik van. Neighbourhood, sangat active, mixed-race, so takde la masa raya, kosong this area.

Cons : not fully developed yet, masih banyak new phases tengah naik, shoplots dah ada tapi tak buka lagi, so kedai2 bagai, kena pegi jauh sikit

Ada few rumah kosong, estate agent (masa i tak pindah2 lagi), almost every week called, tanya nak jual or bagi sewa. Rental is about rm1,200 to rm1,400.

Kesimpulan :
- in my case, sewa apt or teres, harga lebih kurang jek. Duduk mana-mana boleh, asalkan hati senang

** panjang giloss karanganku!

Rate

1

Reply 38# eniliana

sanggup dok flet sbb nak pakai kete gempak adalah sgt tidak menguntungkan unless kereta tu digunakan utk perniagaan MLM,nak pancing downline.. kekekkeke
eniliana Post at 9-9-2011 17:57

hahahahaha. geli hati aku ayat nieh..
nape ek, orang2 MLM suka pancing orang tunjuk kete?
kete melambangkan status kot.

nape ek, orang2 MLM suka pancing orang tunjuk ke ...
Hana Post at 12-9-2011 09:55

haah kdg2 mmg masuk akal.. tu untuk org2 MLM lah.. termasuklah org cina..  kawan aku cina dulu pernah citer..dorg kdg2 sanggup duduk ramai2 dalam rumah mak... duduk share.. tapi keta sorg sebijik mesti besar... & beli cash sebab nak yakinkan org dgn bisness..sejauh mana kebenaran tak tahu..tp ramai gak lah yg citer mcm tu...

Reply 34# eniliana

teres 600 ..murah tu..ok lah tu...sy ada umah apart.low coast kt jinjang kepong...bg sewa 600 sebulan..dpt la untung sket...monthly dlm 350++

Reply  eniliana

teres 600 ..murah tu..ok lah tu...sy ada umah apart.low coast kt jinjang k ...
dealova04 Post at 12-9-2011 12:42

kan? sape beli rumah ni n sewakan mmg banyak jugak la top up installment. kesian

Follow Us
nape ek, orang2 MLM suka pancing orang tunjuk ke ...
Hana Post at 12-9-2011 09:55

tu le pasal.. dulu pernah la duduk sewa apartment kat ukay perdana. rumah tu value dlm 120k. ade yg satu blok ngan kitorang pakai brabus tuh..tengok dekat2 sticker MLM bersusun sampai 3,4 jenis..mahal kereta dari rumah

Reply 46# eniliana

tu la..tp xpe lah..kalau monthly rm1200..at least kena kuar rm600 jer lg...

bulat tgk budget dulu... pas tu tgk area...
x kire lah apartment ke teres ke, kalau budget ok, & area ok, bulat on je...

Reply 40# dualchicks

betul2.aku mule keje dulus sewa umah flat je 350 1 rumah ko.org lain berpusu2 sewa kondo 1 bilik je dh 5,6 ratus.duit lebey aku saving,wat downpayment beli umah yang best sket.skang alhamdulillah dh ade umah sdri

saya dok flat murah jer!

Salam.

Nak bagi pandangan drp persepsi auntie pula.

Kalau menyewa, auntie suka menyewa di tempat yg dekat dgn office auntie (semasa bekerja dulu, skrg dah SAHM). Sekarang pula, pilihan lokasi dekat dgn office en suami. Kadar sewa, ikut kemampuan kewangan en suami. En suami akan bagi range sewa yg mampu dibayar dan rasional mengikut pandangannya.

Auntie suka rumah yg spacious - citarasa peribadi tak suka rumah sarat dgn perabut2x - kira minimalist atau pun no-moneymalist pun boleh gak!

Auntie dan en suami tak suka mengurangkan perbelanjaan menyewa dan menyewa di tmpt yg kurang selesa asalkan sewa murah. Rational auntie - rumah ialah tempat berlindung yg merupakan keperluan asas selepas makan/minum. Lagipun ini tempat utk membesarkan anak2x di samping menjalani kehidupan berumahtangga. Anak2x perlukan persekitaran yg sesuai utk pembesaran mereka. Biarlah selesa utk kami sekeluarga mengikut kemampuan. Kalau suami balik rumah, asyik stress jer... what kind of life is that?

Prasarana asas spt sekolah, klinik/hospital berhampiran, kedai, bank dsbnya penting semasa mengambilkira lokasi dan jenis rumah yg hendak didiami juga. Sudut persekitaran dan masyarakat sekeliling juga diambil kira. Sebab nak duduk lama dan hendak tinggal tenang selepas  seharian bertungkus lumus di pejabat (utk suami ler.). Suami tak suka kawasan byk traffic sbb pernah duduk di tempat yg lokasi yg mempunyai "high-demand & strategic" tetapi congestion problem juga very high....

Rational seterusnya - ajal maut di tangan Allah. Jika ditakdirkan dijemput lebih awal, tak dpt nak menikmati fruits from our labour (hasil titik peluh kita). Sbb dok asyik berkira2x nak menyimpan sebanyak mungkin utk masa depan sampai lupa nak menikmati kehidupan masa kini. Insyallah - cuba seimbangkan.

Isu yg kedua - jgn anda emotional attachment pada asset. Mcm kondo yg TT beli tu, jika ia mendpt keuntungan yg tinggi bila di jual, hasil keuntungan boleh dijadikan modal utk membeli rumah ke range yang lebih tinggi, kiranya mcm upgrade dlm carta perumahan anda.

Contoh - peningkatan drp rumah teres intermediate ke rumah teres endlot/corner lot - kemudian upgrade ke semi-D - kemudian upgrade ke banglo -  last sekali banglo sensorang yg muat2x tubuh badan jer!! Gurau ok, asyik serious jer, boring pulak auntie nak menaip, lagi boring org membaca..

Kalau ada rezeki, bolehlah maintain kondo tu sbg long-term investment. Sambil2x tu cari2 lah rumah teres utk rumah kediaman yg seterusnya. Makna ada 2 fixed assets.

Kalau ada rumah sewa pun, bukannya sentiasa ada penyewa, bergantung kpg nasib, ada penyewa yg baik, ada yg culas bayar, cukai pintu ler, cukai tanah ler, maintenance fee ler dsbnya.

Bagi auntie keputusan TT menyewa di tmpt yg selesa tu adalah keputusan yg bagus. Jgn ler asset bertakuk-takuk tapi kepentingan diri sendiri diabaikan. Bila dijemput Illahi, bye-bye asset-asset semua...

Kita kumpul asset berpuluh2x tahun, dah tua baru habis bebanan kewangan (financial obligations). Dpt kat waris seterusnya, dia jual dlm sekelip mata dan menikmati keuntungannya... Hahaha.. putaran hidup...

Rate

1

aku suka apartment.kes malas nak sapu-sapu laman
kat rumah teres banyak jiran kepoh. rimas
duduk apartment balik kerja..kebammmm tutup pintu dan buat hal sendiri
mati berulat 2,3 hari baru jiran dapat hidu
sekarang sewa rumah teres.
lagipun en.hubby yang bayar sewa.i folooo je

Salam.

Kalau menyewa, auntie suka menyewa di temp ...
auntieagony Post at 27-9-2011 15:21

suka baca komn auntie ni..byk info.. paling betul part dijemput ilahi tu..simpan duit byk2...kalau pergi awal tak dpt merasa...kan... kena pandai balance

suka baca komn auntie ni..byk info.. paling betul part dijemput ilahi tu..simpan duit byk2 ...
mayyonnizz Post at 27-9-2011 16:20

Terima kasih kerana menghargai pandangan auntie.

Bila ajal dah menjemput, bukan saja asset2x buat lambaian maut, pengganti diri (isteri baru utk suami) yg melaram dgn asset2x tersebut.... Tak kuasa pulak nak jadi "antu kak limah".

Baiklah nikmati hidup sekarang mengikut kemampuan sambil menabung sikit2x. Secara sederhana jer...

aku dok nyewa k uma flat ni dh hampir 4 thn..pas kawin trus je sewa kt sini..area bandar kinrara, dekat n highway, pasaraya, spital, klinik dan macam2 lg la...sewa dlm 370, 3rd floor, x de lif... mula2 dulu ingat nk beli la uma ni...so tanye2 n owner, tp dia x mau jual...bukan ape...aku dh selesa n uma ni, jiran2 pn aku dh ramai kenal, lg pun ofis aku cume 5 minit je dr uma...so mmg kami dpt save byk dlm 4 thn ni...yg lebih save aku x perlu bayar utiliti kt maintenance, coz bil individu...so sejak gomen announce pasal api n air, aku mmg x penah bayar...jimat lg...
lately mmg aku n hubby focus ttg uma ni...sampai la ade offer uma lelong kt area flat aku ni...lain blok n blok aku skg, tingkat satu plak....so kami decide g bidding...alhamdulillah...rezki Allah utk kami....
last week g tgk uma...coz SNP blom siap, so x leh nak wat ape2...ntah cam ne mase tu ade sorang hamba Allah ni tanye boleh ke nak sewa rumah kami yg baru ni?... plan awal mmg kami nk tggl kt uma baru ni, tp klau sewakan lebih untung, mgkin kami akn tukar fikiran...
tp kami mmg idamkan rumah teres, sbb byk benda leh buat n deko....
beli rumah lelong ni mmg byk gune duit, klau la kami ade byk cash, dh lame kami bayar sumenye... tp klau utk investment, sape2 yg ade modal lebih boleh la beli uma lelong ni... pas tu sewakan...leh wat duit pencen mase tua nnti...hehe
now, kami sdg mencari rumah teres...klau boleh nk beli dlm thn ni juge...coz umur hubby dh makin meningkat, nnti bank susah nk approve loan...lg pn hubby nk gune benefit as banker..interest rendah dr yg ade kat market....tp rumah teres ni x nak la cari rumah lelong, nk beli dr tgn orang atau pn dr developer.... moga Allah permudahkan urusan kami...

Rate

1

Reply 56# suehanna821

Amin. Semoga Sue mendapat rumah yg sesuai dan menepati citarasa kedua2x suami isteri.

Mulakanlah pencarian Sue + suami sedikit demi sedikit.

Jika suami Sue is a banker, lagi senang nak cari rumah. Sbb developers selalu berhubung rapat dgn bank sbb nak pihak bank luluskan end financing dan pinjaman perumahan utk pembeli2x mereka. Kemudian bank pulak boleh release duit kpd developer.

So suami Sue boleh rekki dgn manager/pegawai/kerani ker di bahagian pinjaman perumahan yg rapat dgn developers. Diaorg boleh bagi contact point yg baik kat developers. Kadang2x developer ada unit2x rumah yg dah siap tapi belum terjual. Cuma harga tinggi sedikit drp harga asal dan mungkin kedudukan rumah tu kurang strategik ker atau yg lain2x.

Selalunya real estate agent pun berhubung rapat dgn pihak bank. So your husband can build good rapport with the reputable real estate agents that hv accounts with the Bank. Lagi bagus sbb drp conduct of acct of the real estate agents, kita boleh tahu samada biz dia ni ok ker tak.

Auntie dulu beli rumah yg dah siap tapi tidak diduduki lagi. Tapi bukan beli drp developer, cuma beli drp 1st buyer. Alhamdulillah ok.

All the best in your search.

mula2 baru kawen, sewa apartment, tinggal dua org... sambil2 tuh kumpul duit beli umah teres sendiri... bila anak lahir, syukur alhamdulillah, duduk umah teres sendiri... mahal tu mmg mahal bulan bulan (over RM1000) tapi selesa untuk kami sekeluarga, senang nak beraktiviti kalo duk teres compared to condo/apartment...

untuk situasi awk... takde apa2 isu pun duk umah teres... even baru 3 org (including u, hubby and anak)... rumah teres adalah selesa for your family and relatives nak dtg umah... summore yang penting persekitaran rumah sgt penting to raise/grow your children... kalo duk umah flat, takot persekitaran kurang sihat for your child... buatlah yang terbaik for your family, it may require some sacrifices, as long as it worth, that's ok...

Rate

1

Saya pula sejak dari kawin duk rumah sendiri. Apartment 800sf shj, tingkat 2. Tapi kami selesa walaupun agak jauh juga untuk suami berulang. Kos tambahan - tol & petrol..tapi suami tak kisah...dia tak nak menyewa, walaupun dekat dgn tpt kerja.
Kami suka disini sebab persekitaran tak menyesakkan.
Teringin nak rumah besar?..ada juga bila dah ada anak ni. Masa lama berdua dulu mmg tak terfikir pun. Lagipun saya penakut..hehe..
Tapi, sebab saya surirumah shj..taknak lah saya tambah bebanan suami utk byr installment tinggi setiap bulan semata2 nak rumah besar.
Bila suami buka mulut..saya ikut shj..jadi thn lepas kami  beli rumah low cost di T.Desa, KL..kami sewakan...
Alhamdulillah, thn ni kami beli tanah ..utk buat rumah dikemudian hari..

Saya rasa TT boleh juga cuba cari rumah teres di kaw kundang,kuang..harga masih rendah...

Rate

1

Salam.

Kalau menyewa, auntie suka menyewa di temp ...
auntieagony Post at 27-9-2011 01:21 AM

5 hari lepas kami ada house visit,
sekarang duk bincang nak pindah ke tidak..
dilemma betul...

rumah sekarang ni sewa, tapi lokasi tu paling best,
taman mainan awam belakang tingkap bilik aje, summer orang siap piknik
dan dek kerana dekat boleh dengarlah apa dorang berbual,
me suka dengar suara budak nyerit nyerit main air pancut belakang tu
dan bila panas me dan laki tak malu malu nak join sebab kekadang nak nak time
sekolah, lengang tempat tu.. pepagi bunyi burung burung berkicau..

winter piste ski kat situ aje, boleh tenguk dari tingkap kalau bebudak
main ice hockey, ramai mamat hansem tak berbaju jogging
atau skate... tu semua point

kalau pindah takkan merasa suasana ni lagi,
rumah pun besar, setakat 2 orang atau ber4 selesa lagi...

dilemma betul....