CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: wanitajelita

Nak Beli Kereta [update: Dah Beli]

tak sangka kelisa pon teruk jugak nak jaga, biasa orang kata kelisa ni keta yg paling berbaloi.al-asil Post at 14-10-2011 08:24

kete ni ikut nasib gak kot...cam kelisa bini aku, dah dekat 6 tahun....kekadang ada gak drive jauh2....
masalah setakat 6 tahun ni,
1. awal tahun ni, enjin dia selalu mati....cam kena throttle body...bila wat gi kat kawan aku (pomen), dia cuci2 sikit je depan tu...tak sampai 5 minit pun...terus ok sampai sekarang...charge = segelas teh tarik kat warung sebelah bengkel...
2. tahun lepas...suis power window rosak...pas tukar, dah ok...
3. baru tadi...bateri remote dah abis...

lain, takde masalah....

aku rasa selain dari menjaga/membela kereta, nasib pun main peranan dalam pakai kete ni..kalau kena teruk, parah la...kena yg ok, ok jek....
cam wira aku dulu...teruk aku kena....kawan2 aku pun sama...tapi bila baca kawan2 dalam forem ni yg pakai wira, ramai je yg ok...

cam Grand Livina...aku punya baru lagik...tapi aku baca feedback ramai yg cakap ok...kelemahan dia bab interior yg ringkas dan ruang yg kecik untuk mpv...lain2 ok...
tapi ada je aku baca dalam forum ni yg kena tangki air pecah...walaupun aku doubt pomen tu jujur, tapi walau mungkin masalah kecil je pun, ia masih melibatkan kualiti...
dan ada member aku yg kena gearbox...kete setahun lebih....

toyota pun ada problem...aku lupa model apa yg lekat pedal minyak kat US tu....yg akibatkan semua 4 orang dalam kete meninggal tu...dia sempat call 911 sebelum xcident....

kesimpulannya...macam mana jaga kete dan nasib....
dan bab kualiti, mungkin kena tgk berapa % kereta model tu bermasalah...maksud aku, kalau kerap sangat jumpa model kete tu yg bermasalah, mungkin kena pikir 2-3 kali sebelum ambik...

kete ni ikut nasib gak kot
Brutal Post at 15-10-2011 01:33

correct....

sebenarnya kereta kelisa paling bagus dan unik.
mana ada kereta kecik macam tu enjin 1,000 cc????
pastu lom pernah lagi aku tengok kereta kelisa breakdown tengah jalan..... dengan besi body dia kuat. dah terbukti dah... aku rasa kalau aku guna kancil/viva, lama dah depan kereta hancur & maybe aku cedera parah masa eksiden hari tu...

dari segi nasib tu memang aku mengaku nasib aku tak berapa baik....
masa mula2 beli kereta, terus kena tukar timing belt, svc minyak hitam --> NASIB. bukan pasal kualiti kereta tapi memang kereta tu usia dia mcm tu... owner lama jual kereta masa ngam2 nak kena tukar barang2 tu....
cermin kena ketuk dgn orang mabuk ----> NASIB. suwey  
eksiden langgar kereta waja ----> kecuaian sendiri
eksiden dilanggar dari belakang ----> NASIB.
dilanggar lari sampai bengot bumper depan ----> NASIB

lain2 tu atas faktor kereta dah tua... takde kaitan dgn kualiti kereta pon. tapi memang, nak menten kereta >3 tahun ni leceh
baru2 ni aku baru buat full svc dan timing belt... kena 650. tayar depan baru tukar baru, original lagi.
rasa mcm rugi jugak la since ada intention nak jual kereta... untung ler sapa yg beli sb timing belt tu tahan lagi 3 tahun.

mahal sangat 200+ tu... aku bajet monthly
wanitajelita Post at 14-10-2011 18:24

kalau camtu amik yg sedap2 la.. Inspira je.. bosar gak.. 2.0 MIVEC, CVT tiptronic.. bole fefeeling Lancer GT gituw..

kalau camtu amik yg sedap2 la.. Inspira je.. bosar gak.. 2.0 MIVEC, CVT tiptronic.. bole f ...
dragger Post at 15-10-2011 12:50

tadi baru balik drpd test drive pijo ni... pastu ada used car yg sedia menanti. eh, bencinya aku mamat tu... dia bukak bonet aku sambil senyum2 sinis.. pastu sukati je cakap aku dah kena tipu, kereta pernah eksiden... menyirap aku. habis, dah memang pernah eksiden pon. apa benda tah dia cakap ada benda bocor. padahal baru semalam aku hantar full svc kat perodua, semalam diorang tak inform apa2 pon. biar benar, perodua tak perasan ke??  

pastu aku merungut kat salesgirl tu "used car ni nak carik salah je kerja.. sebab nak evaluate kurang"

last sekali mamat tu start enjin, dia cakap mountain bergegar. sambil senyum sinis. habis, kau ingat kereta baru ke aku nak jual ni??? kalau kereta takde masalah buat apa aku susah2 nak jual? cinabeng betul.. dah la badan mcm samseng, lagak pon action je. benci aku, mcm lah aku merayu nak sangat dia amik kereta aku :re:

tapi kan... nak beli kereta baru memang syok. tapi ada beberapa pra-masalah la yg aku nampak skrg.

1. semasa proses kereta dijual/trade in, boleh tak sekali jalan dgn apply loan kereta baru? sebabnya, bila kereta lama start masuk PUSPAKOM, maknanya aku takde kereta kan? sampai aku dapat kereta baru kan?? berapa hari nak tunggu ek?

susahlah.. nanti aku nak hantar amik anak, pergi kerja camane kalau lama2 takde kenderaan..  

2. nak jual sendiri ke guna used car?
kalau guna used car. maybe mudah sb diorang tolong urus semua. termasuk no.plat. keburukannya, diorang nak amik harga yg serendah mungkin. camane nak cover outstanding balance kereta lama? + ada balance utk d/p kereta baru + extra cash sikit (hopefully ada). masalahnya, outstanding aku tinggi tak boleh beat market value sebab kereta ni aku beli 2nd hand so interest tinggi
kalau jual sendiri, maybe boleh dapat harga tinggi sikit. tapi, keburukan dia, papehal pembeli akan carik aku pulak. tapi aku tak selindung aku pernah eksiden, sebab tak nak ada salah faham kemudian hari, caranya maybe aku boleh kasi harga murah dr market value pasal kereta aku ni ada sikit2 yg kena touch up (tapi aku malas nak buat, so kontra dgn pembeli).

pastu keburukan jual sendiri, mcmlah ada masa aku nak uruskan... camane cara nak panggil runner? aku nak guna balik no. plate lama aku ni

tapi apa yg pasti... if harga jualan tak mampu cover outstanding + downpayment kereta baru, maybe aku tukar kereta jenis lain yg lagi murah atau CANCEL terus. aku tak nak guna saving utk beli kereta sebab rugi.

go for toyota vios.klu setakat nak kekalkan nombor je,amek no baru daftar melainkan nak 3 perkataan tu kekal.tak sampai rm300.rm70+k utk auto.sparepart senang.nak jual balik pun harga still ok lagi.

(posted by mobile)

Follow Us
Post Last Edit by dragger at 15-10-2011 22:26
tadi baru balik drpd test drive pijo ni... pastu ada used car yg sedia menanti. eh, bencin ...
wanitajelita Post at 15-10-2011 20:46

try jual sndiri kat Mudah.my.. bole letak harga tnggi sket (ikut harga pasaran semasa)..

kalau jual kat used car mmg rendah sgt2 lah.. agak rugi skit la..

lu minat Pijot kah?? ... go for Japan or Local car lah.. takyah ngade2 nak amik conti car.. lagi sakit pale kang...

pasal kaum2 hawa ni tau2 start kereta pagi2 pastu belah pegi keje terus.. takde masa nak tgk keliling kereta, dgr bunyi pelik2, check enjin sume.. (tau sgt dahhhhhh..)...

Selain jenama korea Kia dan Hyundai, brand2 yg susah jumpa spt Suzuki pon badmark jugak sebab ri ...
wanitajelita Post at 15-10-2011 00:38

vios banyak variants.... kalo city ni ada 2 jek......

sila buat pilihan yg bijak

~saya berkenan sgt ngan swift.....huhu.....(nape ni suka keta tecik2 ni....huhu)

go for toyota vios.klu setakat nak kekalkan nombor je,amek no baru daftar melainkan nak 3 perkataan  ...
firdaruddin Post at 15-10-2011 22:12

thanks... mcm tahu2 je no plat kereta aku ada 3. cantik pulak tu no dia... unik kan? memang vios/city/207/latio dlm senarai skrg ni. thanks

lu minat Pijot kah?? ... go for Japan or Local car lah.. takyah ngade2 nak amik conti car.. lagi sakit pale kang...

pasal kaum2 hawa ni tau2 start kereta pagi2 pastu belah pegi keje terus.. t
dragger Post at 15-10-2011 22:25

tu la pasal...  

rilex la, aku cuma test drive je la... tambah2 lagi tengok muka mamat used car yg samseng tu, cepat2 je aku rasa nak blah dr situ.

tapi aku akui memang minat pijo dr dulu lagi... sebab kereta tu best, dulu pernah pakai 406 ex husband punya. dulu aku berangan nak 407.
yg semalam ni aku cuma mampu test drive 207 je.. tapi kan, worth for money tau...
harga full bodykit 76,888. lepas diskaun 4,000 d/p cuma 3,688. so aku perlukan cash banyak tu je.
DAN, free 5 years warranty unlimited mileage and free service for 5 years (parts and labour) exclusive tyre, viper, and disc brake.
keluasan dlm lebih kurang mcm kelisa.
bila drive ada bunyi bising sket
bila tutup pintu bunyi 'kelepek'
body tip top... bila ketuk dashboard ada bunyi padu.
dan yg aku tak berkenan cuma kat design bontot dia

itu pasal hati aku berbolak balik ni...
Vios dgn harga tu takde free menten.
Honda City mana ada offer free mentenan. pastu dapat kusyen je.  
Latio hatchback lom sempat survey. kena test drive dulu sebab banyak komen tak best dr thread sebelah.

try jual sndiri kat Mudah.my.. bole letak harga tnggi sket (ikut harga pasaran semasa)..

dragger Post at 15-10-2011 22:25

aku survey kat mudah.my utk kereta ni 23,000 hingga 24,000.

aku ingat nak buat baseline harga tu, tapi diskaun beberapa ribu sebab pernah eksiden (tapi dah repair kat bengkel bertauliah la sebab aku claim insurans), ada kerosakan2 kecil mcm kena ketuk sikit body. aku malas nak buat, sebab kena tinggal kereta kat bengkel. satu kat blakang pintu penumpang blakang, satu lagi besi penutup enjin, pastu bumper bawah enjin tu kena tukar sebab pecah siket sebab kena langgar lari. alamak banyaknya... agak2 berapa banyak nak minus drpd 24,000 tu?

jgn nanti sudahnya tak jugak tukar2 kereta aku ni

vios banyak variants.... kalo city ni ada 2 jek......

sila buat pilihan yg bijak

~saya b ...
iza_yuss Post at 16-10-2011 00:35

iza, my opismet cakap suzuki swift tak berbaloi sebab mahal.

ramai yg rekemen vios nampaknya ni. nanti aku gi showroom diorang slow2 ye..

takde sapa ke nak jawab soalan pertama.

Reply 73# wanitajelita
aku tolong jawap la...

1. semasa proses kereta dijual/trade in, boleh tak sekali jalan dgn apply loan kereta baru? sebabnya, bila kereta lama start masuk PUSPAKOM, maknanya aku takde kereta kan? sampai aku dapat kereta baru kan?? berapa hari nak tunggu ek?

susahlah.. nanti aku nak hantar amik anak, pergi kerja camane kalau lama2 takde kenderaan..  

ni kan soalan ko?
setahu aku, mmg ko akan takde kenderaan buat satu jangkamasa...tu yg leceh tu...sebab ko nak guna duit jual kelisa untuk wat d/p...
ko takde saving ke? dalam tabung aji ke, asb ke...kalau ada, aku cadangkan ko keluarkan saving tu untuk wat d/p...
kelisa jangan jual lagi....pas dah dapat kete baru, selesaikan urusan pertukaran no plat, baru jual kelisa...kemudian duit tu, e ganti balik saving ko tu...

cara kedua, trade in kelisa...pastu, sewa je la keta murah2 sementara nak tunggu kete baru sampai...

cara ketiga, ex ko ni boleh dibawak berbincang tak? kot2 dia boleh jaga atau gi antar/ambik anak (ko nak gi keje naik teksi), atau dia boleh pinjamkan 2nd car dia (untuk kegunaan anak dia) sementara ni....aku tanya sebab ada ex yg jenis tak kisah...ye la, untuk anak dia gak...

Reply  wanitajelita

kelisa jangan jual lagi....pas dah dapat kete baru, selesaikan urusan pertukaran no plat, baru jual kelisa...kemudian duit tu, e ganti balik saving ko tu...

cara kedua, trade in kelisa...pastu, sewa je la keta murah2

cara ketiga, ex ko ni boleh dibawak berbincang tak?
Brutal Post at 16-10-2011 07:57

thank u brutal....

ada gak terfikir ketiga2 cara tu. cara kedua, aku rasa masak la nak sewa kereta lama2. sebab jangka masa tu aku tak tahu berapa lama, silap2 makan sebulan.

cara ketiga... aku yakin ex aku tak nak tolong. sedangkan SMS bagitahu anak demam pon buat tak endah, apatah lagi nak tolong jemput hantar anak.

so... rasanya aku terima cadangan pertama kau tu (silakan bangga )
tapi aku nak tanya... apa prosedur jual sendiri kereta? dan boleh ke bawak kelisa tu if no plat dia aku nak bagi pada kereta baru, dan camane nak tukar no.plat tu? urusan dia berasingan dgn urusan jual kereta kan?

Reply 55# wanitajelita

Betul ke pijot ada pusat servis kat balakong

Setahu aku pijot ada showroom je kat situ

so... rasanya aku terima cadangan pertama kau tu (silakan bangga )
ni tgh bangga la ni....

tapi aku nak tanya... apa prosedur jual sendiri kereta? dan boleh ke bawak kelisa tu if no plat dia aku nak bagi pada kereta baru, dan camane nak tukar no.plat tu? urusan dia berasingan dgn urusan jual kereta kan?wanitajelita Post at 16-10-2011 08:30

aku jual kete dulu, orang yg beli tu uruskan...cuma yg aku tahu, kalau ada baki lagi ngan bank, ko kena settlekan dulu...bank akan bagi slip untuk menunjukkan kete tu dah abis bayar...
tapi aku pernah berurusan beli motor dulu...aku rasa sama je prosedur dia...gi ambik 1 borang kat jpj untuk tukar nama dan isi borang tu, bawak salinan i/c owner lama (dalam kes ni ko), dan jugak geran kenderaan bersama insuran kenderaan...pastu, gi serah kat kaunter jpj...tapi aku bayar cash la untuk motor tu...
dalam kes kete, kalau pembeli nak wat loan, biar dia settle dulu ar pasal loan tu...janji ko dapat duit tu...

kelisa ko boleh pakai lagi selagi kenderaan baru tu tak didaftarkan...

iza, my opismet cakap suzuki swift tak berbaloi sebab mahal.

ramai yg rekemen vios nam ...
wanitajelita Post at 16-10-2011 07:28

then go for vios without any doubt....vios pon bes apa duk dlm nya

takde sapa ke nak jawab soalan pertama.
wanitajelita Post at 16-10-2011 07:28

jumpa nanti, i cerita...

p/s bila nak lunch sama lg?hehe kuar gaji?

amik city pun ok..
vios yg J spec pun ok...