CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: cinta_ungu

Sukarkah kehidupan anda?

Reply 79# mrs_dee

sayu hati aku baca kisah ko ni MD..huhuu..bgenang air mata aku...nk buat cmne kn, walaupun mak abah kita tk kaya mana, tp aku tetap bsyukur dilahirkan sebagai keluarga mak abah aku..amin amin...

tkpelah, skang ni, kita dh senang sikit, tolong mak abah tu, selagi mampu..kalo kita tk mampu nk bg duit @ harta benda, bantulah tulang 4 kerat kita ni, dgn kudrat yg ada..jgn geli2 nk basuh najis mak abah, kalo lps2 ni, mak abah dh tk mampu nk buat sendiri..sbb sok lusa, kita pun akan lalui fasa mcm tu jugak..

kdg2, kalo teringat kesusahan dulu, ada manisnye kn? ms tu, aku masih 3 beradik lg..yg kecik lum ada lg..bila time beli buah sdp2, mata kucing ke, anggur ke..mesti bg sama rata..amik bekas masing2,,mak akan ltk dlm besen beso..then akan kata..pilih 5 dulu...kalo ada lg, amik lg 5, amik lg 3, sampaila buah tu abis..then mkn masing2 punya..kdg2, sampai bsorok kt almari baju, takut adik jumpa n mkn..haha...manisnye anggur itu...hahahaha

tk semua org, rasa dan alami apa yg kita rs...kn? huahuahuahau

Rate

1

kalau berada dalam situasi sukar selalu ingatkan diri sendiri bahawa ada org lain yang lagi susah pada iols
kalau tgh tensen pastu tgk bersamamu selalu hensap
selalu igtkan diri bahawa tu sikit je dugaan Allah pada kita so bersyukur dengan apa yang ada

Rate

1

Reply 81# annorr_maira

yeke...tu adalah sejarah hdup MD..semua yg MD lalui amat bmkna skali...biar pun susah,tp demi anak2 mak ayah MD tetap akan lakukan apa saja..skrg MD plak yg akan buat bnda yg sama..insyaAllah,kalu dtkdirkan dorg sakit MD akan jaga dorg slagi hyat dkndung bdan...
sama la mcm MD,kalu beli buah kami adik beradik pakat amik pnggan pastu duduk tnggu mak agihkan..sama rata...rindu time tu...biarpun berebut2,tp semua ttap knyang...

susah nak cakap... kdg2 rasa susah betul... sampai takde solution tiapmasalah tu..
tapi bila fikir2... muhasabah diri... ingat Allah.. Dia maha mengetahui.. sebab musabab berlakunya musibah2/masalah tu... so takleh nak mengeluh banyak2...
lagi satu... bila ada problem, lips slalu compare ngan org yg lagi susah.. so takde la susah mana sebenarnya... insyallah...

Rate

1

aku kekdg rasa malas nk meluahkan perasaan kt sape2.

i don't know, i was raised to b strong. kalau ikutkan zaman kanak2 aku takdelah seronok sgt pun, parents aku banyak merantau sana sini smpikan aku leh terlahir kt tmpt yg takde kene mengene ngan kitorg pun. start aku dah nak masuk sekolah menengah baru aku merasa duduk kt rumah sendiri.

oh ye masa aku kecik aku selalu kene buli sbb aku masa tu dysleksia. sbb aku tak pandai membaca kenal huruf makanye aku dikategorikan murid lembam.  

my mak meninggal a year before aku masuk matriks, dan abah aku plak meninggal setahun lepas aku graduates. between that, i lost my nenek and pakcik bongsu, aku duduk ngan nenek aku kt felda until 4-5 years old gitu dan pakcik bongsu aku ni adalah pakcik yg plg caring kt aku.  abah n mak aku meninggal unexpectedly, tak sakit terlantar2 tau2 je meninggal. n my pakcik tu meninggal sbb tibi yg berpunca dgn AIDS. yes he was a drug addict, but he loved me the most.

I have a broken heart, yes i still have one until today.  aku bukan memilih but for once in my life i just want to be loved by someone who truly loves me, accept me as who i am, not because I'm fun to hang out with ataupun aku perhentian terakhir je.  

aku penah merasa menganggur for almost a year, doing odd jobs, kene retrenched 2 kali. in fact baru thn ni aku kene pecat, i was fired at the same day i received my termination letter.pampasan ape suma pun aku tak dpt tho aku dah keje situ almost 2 years. aku nak citer pjg lebar pun, ckpla aku ckp skrang ni x-company aku tu dah nyawa2 ikan. tu la makan lg hak anak yatim piatu mcm aku.  muahahaa gelak jahat.

aku penah accident, berhadapan ngan org2 yg menyusahkan hidup aku, yg suka kutuk2 aku, yg memeningkan hidup aku

baru2 ni, aku berhadapan plak ngan masalah kesihatan. gosh i really couldn't take another blow in my life...

doc takleh nk diagnosis lg ape masalah kesihatan aku sbnrnye sbb keengganan aku nak amek blood & urine test. yelah sejarah kesihatan family aku sgtla 'cemerlang' skali, i really don't want to know about it.  sbb right i only had my sister, she's the only family i ever had.  and until she's not happily married to someone, i can't let her get worried abt me. FYI adik aku pun ade masalah kesihatan tp takdela kronik sgt, but i've seen what stress could do to her.

mayb adik aku tak tau pasal benda ni, tp she's my pillar of strength now.  kalau ikutkan, i want to get away from here, run away from Malaysia and all the bad memories i had here. live somewhere and start anew.  in fact tahun 2009 ade kawan aku offer ikut die smbg blaja kt korea, tp aku decline, sbb aku fikir if i go, who's gonna take care of her? she'll be alone during hari raya, and i selfishly frolicking with new frens... i couldn't do that to her...

but hari demi hari i can see she's getting stronger now, and i'm glad.  jd selama ni aku rasa leh let go la skit2, enjoy my life a bit. tp sumpah aku ckp, selama aku menjalankan hidup ngan tujuan to be there for my sister when she needs me, aku rasa hidup aku takdela ssh sgt walau bermacam2 dugaan yg aku lalui...i think, to live your life for someone's else is a life worth while...

Rate

1

aku suka pkir positive ttg kehidupan...

mcm masa aku kecik2 dulu utk jimat duit mak aku suka kutip kangkung tepi parit, pucuk paku, tanam sayur sendiri, beli ikan pun takat ikan campur je, ayam daging mmg jarang sgt dpt makan.  kalau nampak org mkn kfc ke, burger ke pizza ke, or kalau teringin nk makan kt kedai mak aku mesti ckp , eleh mak masak lg sdp dr diorg masak. free je korg tak payah byr pun, tp mmg betul pun bab makan mak aku pantang sgt2 kalau org kutuk2 makanan tu, cth katala termasin ke, tawar ke ape ke, mesti mak aku marah kalau kami komen, die ckp tu namenye rezeki. kene bersyukur. alhamdulillah smpi skrang aku mmg tak cerewet bab makanan...tolak batu kayu je, kalau makanan basi barulah aku berani nk tegur. yelah gile nk makan makanan basi keracunan makanan plak..

bab baju2 mak aku shopping sethn skali aka raya je..baju sekolah mak aku jahit sendiri, baju2 lawa tu mmg takdela...beli sekali sekala or kalau org kasi kami amek. tp mak aku bijak, beliau pandai nk suai padan baju ni, so org mesti ingat kitorg ni pakai baju baru. alhamdulillah smpi skrang aku tak pandai nak membazir2 bab beli baju, beg, kasut....suma baju2 aku less than RM50, ade yg rege rm10 je pun..kirenye aku tak mcm pompuan lain tetiap bulan mesti nak beli baju, tudung, kasut baru.  biarla aku dikatakan buta fesyen yg pentng aku selesa ngan ape yg aku pakai.

sbb aku kecik2 mmg tak penah makan fast food, jadi smpi skrang aku takleh minum air bergas dan despises greasy food. kan ke elok utk kesihatan aku?

aku dah biasa hidup susah, keter pun takde masa aku kecik2, so aku bukan jenis pompuan ngada2 nk berpanas skit pun takleh, pendek kata aku bukan gedik2.

masa aku menganggur mmg aku rs stress giler2, iyelah kengkawan lain income dah lebat, tup2 waktu aku menganggur duk rumah tulah arwah abah aku meninggal.  sejak tu aku fikir, ALLAH dan rancangkan yg lebih baik utk aku. so redha jelah....

Rate

1

Follow Us
tenkiu CU...

susah sket bila dh btukar gadget ni.....maklumla baru pkai...

Reply 86# annehuda

best gak dengo pengalamn ko ni anne..umo bape ek? muda2 dh pandai bdikari..

walaupun aku anak sulung dr 4 beradik, tp aku tk rasa, tanggungjawab aku begitu berat...maybe sbb adik2 aku pompuan kot?, yg bongsu je lelaki..alhamd jugak, walaupun parents aku tk kaya mana, tp baju sekolah & baju raya, btukar jugak setiap thn..huhu...

tulah, muda2 ko dh diduga sebegini rupa..bkn semua org rasa, apa yg kita rs..kn? dn aku pun, bkn la pompuan yg terlalu memandang kebendaan dan memilih itu ini..kasut RM10 pun aku pakai, baju pasang harga RM25 pun aku pakai..tkde hal la..sbb aku fikir..sekaya mana pun kita, secantik mana pun kita..satu hari nnti, kita tetap akan jadi jenazah...dan pakaian kita saat itu, hanyalah kain kapan kaler putih...takde ape yg membezakan antara kita..

bg aku, cukupla apa yg ada, tukarkan kesukaran itu kepada kesyukuran..diduga Tuhan, diuji semua, anggap apa yg blaku sbg satu rahmat buat kita..kerana Tuhan dh jnji, apa yg berlaku, kalo kita sentiasa positif, fikir ke arah kebaikan, insya allah..pahala la hikmahnye..mudah2 an...

apa2 yg blaku, renungkan blik kat diri kita,,kalo kita susah, ada org lain yg lg susah..kalo kita sakit, ada org lain lg yg diuji sakit yg lbh kronik.. kalo kita miskin, ada org lain lg yg tk cukup pakai..so, bsyukurla jd diri kita sendiri..pedulikan hal org..itu bhgian dia..mungkin dia ada lg kesukaran lain yg dihadapi..ye tk?

Rate

1

x la sukar sgt.... cuma lonely coz berada dperantauan yang amik kos banyak kalu nk balik kg... jd setahun adala 2-3 kali je balik kg.... kat perantauan ni lak xde kawan sgt yg leh sama2 kuar atau wat apa-apa aktiviti... sebab dorg org tempatan ada kwn baik sdri dr zmn sek lagi... n kwn baik pun br je kawin.. lg la xde kwn nk ajak teman jln ke shoping ke makan2 ke... asik2 sendirian... lama2 jd bosannnnnnnn yg hamats nk kuar... dulu2 x kisah sgt jln sorg2.. tgk movie sorg2.. tp skrg dh jd bosan so nk kuar pun malas.... tp dok umah lg malas..... sgt mengahrap dpt balik semenanjung semula agar lbh sng nk ke mana2 jumpa kawan2 atau kuar dgn adik2..... nk mengharapkan jodoh tiba pun mcm tipis maklumla dh nk masuk 35 tahun depan.... so xde mengharap apa2 lg selain dapat balik semenanjung ajer... ;)

Rate

1

macehhhhhhhhh momod cinta_ungu

Aaaaaaaahhhhh!
Memang benar ramai orang mengatakan alangkah susahnya menjadi perempuan. Banyak benar kekangan, sedari kecil tidak boleh hidup bebas. Pergerakannya diperhatikan orang tua. Gerak gerinya menjadi bualan. Hinggalah ada juga yang memberontak jiwanya, ingin keluar dari kepompong sehinggalah dibuang sifat-sifat kewanitaannya untuk menyamai lelaki. Yang jauh dari itu mempersoalkan taqdir yang telah ditentukan oleh Yang Maha Esa. Lalu ia melanggar naluri dan fitrah seorang wanita.

Perempuan atau Wanita perlu pula menutup auratnya dengan sempurna. Maklumlah aurat yang rata-rata difahami hanya sekadar menutup rambut sudah memadai katanya sedangkan ia jauh dari itu. Tutur katanya juga perlulah dijaga agar tidak timbul perasaan jahat di hati lelaki. Hinggalah terbit dari hati "oh Tuhanku sukarnya, deritanya menjadi seorang wanita". Cemburu betul dengan lelaki yang dilahirkan sebagai Khalifah dan sentiasa mudah dalam penghidupan harian mereka.

Di antara rasa susah dan payahnya menjadi perempuan. Maka perlu bertanya juga di dalam hati, sudahkah kita mensyukuri nikmat yang ALlah telah beri selama menjadi perempuan? Wanita yang beriman perlu bergandingan bantu membantu di dalam perjuangan diri, keluarga dan masyarakat ke jalan ALlah. Mengajak ke arah kebaikan, menegur kemungkaran dan senantiasa menjaga kehormatan diri sendiri

Oleh yang demikian apa-apa kejadian yang diciptakan oleh Allah SWT semuanya bersebab, sebagai hambanya yang diberi akal fikiran yang waras, perlulah meredhoi apa sahaja yang diberi olehnya tanpa bersunggut dan menyesal. Jika tiada perempuan didunia juga akan susah, begitu juga lelaki. Kita semua memerlukan antara satu dengan yang lain.

Nota: Cuma menjadi seorang perempuan jangan sesekali memberi peluang pihak lelaki mengherdik dan memijak kepala kita. Kerana dalam dunia serba moden ini perempuan juga mampu menyaingi pihak lelaki dalam segala segi. Cuma satu sahaja yang perempuan tidak boleh lakukan " menjadi Iman dalam solat".

Rate

1

kehidupan me alhamdulillah, standard la ade mase susah, ade mase senang....

tapi satu je problem, tak tau la btl ketak, nk percaya pun xbleh xnak percaya pun terkena...
every month mesti me akan mengamuk sian cik somi jd mangsa. terbaru 2 3 hari lps fikiran me bercelaru, sbnrnye now me mengandung 4 1/2.  me mengamuk kat somi and kate me benci family die and so on....tp alhamdulillah dalam keadaan macam tu me terpikir nak g jumpa ustaz,

Ble jupe ustad, die kate ade jin dlm badan so berubat la.  takut juga terefek baby kan sbb ustaz kate bende ni boleh menyebabkan keguguran so me risau jugak and dlm masa sama buat sembahyang hajat every nite sbb me pernah keguguran 6 kali after 1st baby.

hopefully me, baby, keluarga dan rumahtangga hidup bahagia hingga ke akhir hayat....

Rate

1

saya sukakan pengalaman...pengalaman mendewasakan kita...pengalaman tak boleh dibeli dgn wang ringgit..pgnlaman ade yg manis ade yg pahit..ade yg sukar ade yg mudah....namun semuanya sangat berharga...

jadi kehidupan sy biasa2 saja sbb yg sush bg sy juga penglaman dan penglmn itu berharga...

kite bijak kalau belajar dari pengalaman sendiri dan mudah dan efisyen kalau belajar dr pengalaman org lain...

Rate

1

idola sy bapak sy...die buat kami hidup tak sush sgt..bersama izin Allah..die keje kuat..kami 10 beradik dapat hidup seng tp xmewah berkat usaha keras die..bapak keje kampung tp berusaha masa mude...sy suka org keje kuat mcm die...sy pon nak jd mcm die...tp sy tgk mak sy yg sush..ank ramai byk ragam huuuu...mak dah la lembut...mak paling baik kat dunia...mak kita adlah mak paling baik kat dunia kan...

walaupun mak tak tau byk menda sbb belajar tak tinggi tp doa mak wat ank2 dia bahagia...i never see her crying in front of us...sukarkah die dgn mcm tu?

kehidupan org gila pula sy tgk tak sukar...sbb die gile jd die tak rase ape kekurangn die tu adlh kesukaran...tp die bagus...gila tp dpt makan...tp sy pelik walaupun gile diorg tetp tgk kiri kanan kalau melintas jalan...dunia ni penuh dgn org pelik kn?

bg sy org yg betul2 sukar adalah wanita2 di negara sush seperti india dan afghanistan...sukar apabila dipaksa jd pelacur...they have no choice berbanding wanita di malaysia...wanita di malaysia bebas...

budak yg melalui kehidupan yg sukar pula bg sy adlah budak2 yg kenal dunia tapi didera emosi...didera emosi takde sape yg nampak berbanding didera fizikal..mereka menghadapi kehidupan yg sgt sukar tp takde sape yg tau buat diorg lagi sukar.

lelaki yg melalui kehidupan sukar pula...??? um agaknya lelaki yg sush nak pujuk isteri die utk die berpoligami kot...hax

Rate

1

nak kata susah pun tak nak kata tak susah pun tak.
ada masa susah ada masa senang skit kot.
waktu kecik idup senang je.bukak mata makan tdo makan tdo.org keliling sayang dan curahkan macam2 kebahagiaan kat bulan.

besa sikit da pandai jalan tekedek tu da pandai bercakap hidup masih bahagia sbb x tau erti kesusahan lagi

masuk tadika suka sebab jumpa kawan2 baru,belajar bende2 baru.beranjak ke sekolah rendah baru la nak kenal kehidupan skit2.keluar result upsr result agak membanggakan tapi , nak ke asrama takut.anak manje kot.x biasa berjauhan kan.so tolak lah offer yang dapat.

bersekolah menengah form 1 dekat rumah je.mate terbukak luas lagi.time tu pun da kenal sosial.budak2 zaman skang lagi laa awal dorang kenal kot.masuk form 1 baru laa kenal erti hp.erti komputer.sibuk la main irc la aim lah dan sebagainya.
masuk form 2 nakal skit.parent pos pegi balik kg. masuk skola perempuan kt kedah nun sane.bertahan berapa bulan je.parent amik balik ke kl.hihi.tetibe terasa nakal nye saye.
pmr around the corner , baru terhegeh2 nak bukak buku. aish. nasib result elok ada jugak lah A tu. dapat pegi teknik pulak.
dah dasar anak manje mmg x betah hidup sdiri tu terima lah hakikat kan. pergi teknik lepas 2 bulan menangis nak balik. (ingat senang ke dah masuk teknik nak transfer pegi skola biasa balik)
kalau dah degil tu , mmg x makan saman. parent bawak balik ke kl balik. x skola berbulan2 mntak tlg kawan ayah tlg arrangekan masuk balik skolah biasa.. fuhh. nasib baik dapat.
dr kelas sains pindah g klas acc.
masuk fomr 5 nak spm , baru tau takut dan nyesal.nasib la result add math n acc cukup2 makan.kalau x buruk sijil bulan.hihi.

dah habis kua result, bermulalah zaman kolej.masuk kolej kat damansara ,belajarlah kos ******* . dah habis belajar tu dapat offer kt ***** . bangga lah jugak sebab big company kan.keje dalam setahun 8 bulan cmtu dapat offer lagi better. bulan pon angkat kaki accept offer tu.lepas setahun keje.bulan benti. lepas da benti tu rest2 kt rumah goyang kaki,
pucuk dicita ulam mendatang , family ajak g buat umrah cuti skola aritu , sudahnye smpai skang belum cari keje lagi.

bile da keje tu baru tau susahnye nak cr duit.dapat gaji , sekelip mate pun boleh habis. hihihi.skang ni kadang2 buat part time tapi kalau datang malas tu tedo je keje nye.

so azamnye , this week kene serius cari keje pulak. semoga bulan rajin mencari keje. huhu

Rate

1

aku rasa masa tecik2 hidupku x sukar.....mungkin sebab abah ngan mak pandai manage...tapi dah besar2 ni plak aku rasa hidupku sukar......apakah aku ni x pandai manage kehidupanku sendiri.....

Reply 89# annorr_maira

mudakah daku???? hahaha iols tahun ni bln dec cukupla umur 27....

actually parents iols meninggal ms iols 17 dan 24 thn. jd nk kata iols ni anak yatim piatu melarat takle jugak masa arwah bapak iols meninggal, arwah tak tinggal harta ape pun, stakat motor die yg skrang iols buat bawak gi keje ngan rumah kt kg yg iols harap ade rezki sok nk renovate skit2, leh duduk situ after iols bersara nnt. kebun? ilek....barang kemas? adelah barang kemas zaman budak2 dulu...saham, epf ape suma tu takde.

tp iols rs pengalaman iols ni banyak mendewasakan iols...iols tau ramai je kawan2 iols umur mcm iols tp hutang keliling pinggang, duit gaji tak penah cukup dan duk ghairah sgt nk bergaya smpi jd papa kedana.

tp iols idakle mcm tu...iols lebih pentingkan simpan skit2 lama2 jd bukit. sbb iyolah iols dah takde makbapak, ekonomi pun tak menentu, katalah, nauzubillah tp ni andaian je sbb iols dah kena kan, katalah iols diduga lg, hilang pekerjaan ke, terlantar sakit ke rumah kene rompak ke, sape nk tanggung iols nnt? sape nk tlg byr hutang2 iols plak?   kekdg iols rs iols manusia plg beruntung kt malaysia ni sbb walaupun iols umur dah 27 thn iols cuma ade hutang ptptn jeee....jgn jeles ye kengkawan....nk maintain gaya hidup mcm ni kene byk bersabar dan takleh terburu2 nak bergaya itu ini

tp begitulah...kalau iols masih ade makbapak mayb iols pun agaknye akn terikut gaya hidup kengkawan yg lain, nk beli tv pun taknak yg cikai2, tak kisahla hutang ngan kos mamot ke. skrang ni duit iols hbs byk kt makan jek. bls dendam dulu kecik2 takleh makan sdp2 .

thank u momod...ur the best.....

Reply 79# mrs_dee

wow...sedih aku baca kisah kehidupan awak. aku pun skarang little by little mengenang kembali pengorbanan ayah ku. mungkin sbb kehidupan kami sekeluarga agak senang, aku ambil ringan benda ni. now, im starting to see and learn to appreciate what he had done for us. waaaa i love u dad!!

Rate

1