CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 8914|Reply: 63

child centre dan bibik Indon

saya nak tau cite cik kak sini pasal 2 mende tu..esp dari perspektif kat malaysia nun
saya dok baca indon nak unfreezeeeeeeee bibik depa doh hihihihi

jap freeze jap unfreeze dah macam kepala kure kure..masuk kuo masuk kuo yer dak?

saya dok terfikir, kalo banyakkan pusat asuhan kanak2 tu misalnya..bleh jadi kurang kan permintaan bibik indon?

pasai pa ramai mau bibik indon or mau maid? jangann marah cik kak..saya nak tau ikhlas yer hihihi

dr mashitah dulu penah sebut aaa kalo nabi ada hari ni dia tentuuuuu belikan bini dia aa mesin basuh

lamaaaaaaa saya dok fikir tapi lately baru terfikir aaa takkan cam tu kut? pasal ada kes anak nabi mintak soang khadam tapi nabi tak kasik ..dia kasik ayat quran je suh zikir untuk kuatkan semangat i.e hati

fikir saya, kalo tanpa susah kita takkan latih diri kita..tapii sebab kita de duit so senang nak senang tu yang mintak maid kut yer?

last2 nak senang jadi makin susah haaa..btui ke?

saya nampak macam isu ni bleh setel skit kalo baaaaaaaaaaaaaaaanyak pusat asuhan kanak2, terutama pasei ibu2 tu bekeje gak

gi keje anto anok kat child care pas tu balik amik anak..abisssss..tadak bibik2

ke nak bibik gak pasal selain jaga anak bleh basuh pinggan lap lantai bleh wat keje2 selain jaga anak..ini ker sebab utama nak bibik cik kak seme?

arap cik kak seme bleh enlightened daku yang jahil bab cengini..sebab saya ni ske blajo hihihi

Rate

1

Post Last Edit by AraAira at 22-10-2011 18:11

saya start ambik maid masa umur anak2 5 tahun. Dah start kindy.

Reason : babysitter yang sangat bagus jaga anak2 start berniaga goreng pisang. And bawak pulak anak2 pegi berniaga sama. Adoi la... sedih tengok anak2 duduk sama2 kat gerai tu. Selain dari tu, my babysitter memang tiptop jaga anak2.

Tinggalkan anak2 di daycare kat sekolah.. tapi tak sesuai.

Start cari maid and dapat. Very young though! Alhamdulillah, anak2 serasi dengan maid ni.

Sebelum dapat maid, macam other working wife and mother, semua buat sendiri dengan bantuan husband. Tak larat nak masak, kita makan luar. Tak larat nak cuci & lipat baju, kita hantar laundry. Tak larat nak kemas rumah, kita duduk je rumah sepah and hire weekend cleaner.

After sometime, sibuk kerja & outstation etc + husband yang kena based luar malaysia for almost 2 years, kami decide ambik maid. Tolong jaga anak2 + jadi peneman. Duduk flat, takde apa2 sangat yang memenatkan untuk dibuat kat rumah. More to mengadap anak2.

Pindah rumah baru, lagi la memerlukan khidmat maid. Journey to office from home roughly takes 1 hour. Thanks to traffic congestion. Kalau tak, 15mins to 20mins dah sampai. Keluar rumah lepas subuh, sampai rumah dah malam (traffic + agak banyak kerja). Maid diperlukan untuk jaga anak2, hantar pegi kindy, masak makan diorang etc. Kerja rumah, from flat to double storey terrace house. Rumah bertambah sikit besar. Tapi maid cuma buat house chores (sapu sampah, mop lantai, basuh + lipat baju). Sama je jobscope : more to anak2.

Kenapa tak hantar anak2 ke kindy + daycare?
Mahal nak pengsan!! To me, kayanya sapa2 yang boleh buat macam tu kat kawasan rumah ni. Kindy half day : rm430 each (i've twins, so kali 2).Nak sambung daycare, add rm300 (kalau cuti sekolah, add rm50). So kalau i opt for kindy + daycare, i've to fork out :
kindy        rm430 x 2 = 860
daycare    rm300 x 2 = 600
                               = 1460
sama je dengan bayar gaji maid. Tapi sekolah tu from 7.30am to 6.00am. Haku kerja from 6.45am to 7.30 to 8pm. PLUS maid buat kerja rumah jugak. Hhehhehehehe.

Ada orang asing kat rumah? Takde privacy?
Takde hal. Both of us dah biasa dengan kehadiran maid kat our parents houses.

Sekarang ada baby baru, lagi la kehadiran 'kakak' sangat diperlukan. Bukan nak jadi mem besar, nak dibantu serba sedikit....

Sekian.. menjawab soalan kenapa saya perlukan bibik..

Rate

1

Menjawab soalan aji..

Kalau lagi banyak child centre dibuka, mengurangkan kebergantungan pada bibik.. kalau yang flexible, mungkin boleh..

Ya juga, sebab nak bibik tu tolong kemas2 rumah, lap2 pinggan (rumah saya takde lap2 pinggan), mop2 lantai etc

Me?
Kalau my husband tak pegi oversea assignment and my babysitter tak start jual goreng pisang, mungkin kehidupan still macam dulu, maidless..

Rate

1

ooo..mahai ekk nursery tuh?  

very d comprehensive sungguh cite hang..baguih hang no..ni sure isteri mithali ek hihihihi

demand lawan dia supply..kalo mahai tu makna demand makin mencanak tapi supply cengitu je kut..

saya tak tau situasi meisa tapi leh bayang kan jek..dengan makin bertambah pompuan profesional haa..ipt tu seme ramai pompuan bijak2..satu hari kang depa nikah dan beranak pinak so soal demand tu memang kompemmmmmmmmmm ler mencanak naik

tang supply tu yang saya dok nak bincang nih, antara option pakai bibik kaa nursery je

cam cik kak cite tu laaa..meley dilema btui ekkkkk?

kawan saya dia tak suke 'stranger' dalam umah..anak dah 5 doh..bz sokmo ngan anak2, dia anto nursery or child care tu ler

saya nampak macam demand untuk bibik ni takkan berhenti kan?

tadak sapa minat ke bukak sekolah PENGURUS RUMAHTANGGA ..or domestic administrator kaaa manager kaaa,

mahai sikit tak pa laa..kalo kualiti sebis tu di jamin memuaskan hati yer dak?

patut mende cam ni 20 taun dulu dah ada..bukak sekolah untuk pasaran lokal bab ni

BUtler pun ada sekolah, memandu pun ada sekolah..apa salah bukak sekolah domestic science sempoi2 khususkan producing kualiti bibik

maybe ipts or ipta cam itm tu leh bukak kursus untuk bab ni kut..kan? ni plan jangka panjang..bayangkan 10  or 20 taun akan datang esp kaum ibu buleh kata seme celik segalanya haa..ari tu bibik indon mai keje punnnnnnn dapat honors degree in her course

saya lebih tenguk pada mengimbangkan bilangan child centre dan bibik tu.. so tak ler macam kalo indon freeze mula laa kalut or price child care tu mencanak naik

babysitter juei guren pisang tu memang lah tak patut..dah di beri upah untuk babysit..so babysit je lah kan?  kalo guru sekolah di dapat bisnes sambilan sambil ngajar pun kene sack haa..hihihihi

napa hang amik bibik masa anak umuq 5 taun dah? sebelum tu masa depa lepas lahir seme tu hang jaga sesoang ngan hubby dan mak abah ka?

ooo..mahai ekk nursery tuh?

kindy je rasa boleh lagi, tapi kalau nak campur dengan daycare, rasa macam agak mahal (sebab kena kali 2), belum campur overtime lagi (knowing my work schedule yang tak menentu + waktu balik kerja yang juga tak menentu = kalau tak jem, cepat le sampai rumah)

saya nampak macam demand untuk bibik ni takkan berhenti kan?

pendapat peribadi saya, dalam masa terdekat dan terjauh ni.... tak boleh kott.... ramai ibu-ibu yang bersituasi macam saya. Ada anak lebih dari 2, lagi murah nak upah pembantu daripada hantar anak2 ke daycare. PLUS ada orang tolong buat kerja2 rumah. Siapa yang tak nak kan?

tadak sapa minat ke bukak sekolah PENGURUS RUMAHTANGGA ..or domestic administrator kaaa manager kaaa,

mahai sikit tak pa laa..kalo kualiti sebis tu di jamin memuaskan hati yer dak?

boleh untung... provided charge to nanti tak lebih rm1000 = pinoy maid.

Kita banyak foreign student.. apsal diorang ni taknak jadi au pair? Lagi seronok, boleh ajar tuition anak2 sekali.. hehehhehe

napa hang amik bibik masa anak umuq 5 taun dah? sebelum tu masa depa lepas lahir seme tu hang jaga sesoang ngan hubby dan mak abah ka?ajinomotonosuga Post at 22-10-2011 19:06

tak jawab lagi satu soklan...

anak2 hantar kat babysitter, dari umur setahun, sampai le umur 5 tahun (start sekolah) and babysitter tu start berniaga goreng pisang. Agaknya dia jadi insecure kot, budak2 dah besar, takut nanti dah sekolah, tak hantar situ lagi. So kena la ada income lain.

Sebelum ber'maid', macam dah mention in previous post, saya macam other maidless mothers, menguruskan rumahtangga takat mana terdaya je lah... dengan bantuan suami. Mak ayah sesekali, kalau diorang visit rumah kami..

Sebenarnya, kalau takde maid, boleh je nak survive. Sedaya upaya make things happen. Tapi once dah ada maid, menebal2 le lemak2 ku..

Follow Us
aku lak??...mmg nak anto nursery tp..mak xbg...aku tinggal dgn mak....dan xdibenarkan utk keluar cr umah lain...atas sebab adek beradek yg lain da ade umah senirik...

now aku ade gak terpikir utk amek maid sorg tlg mak aku tgk kan anak aku dan tlg mak aku buat keje2 umah...tp kalo bleh nak amek maid yg xperlu tinggal sekali dgn aku...masuk pg balik petang....ade ke maid yg mahu??...

hmm...kalo aku tinggal kat umah sendiri..aku still xprefer maid atau pun nursery...sebabnyer...dua2 da pernah ade issue dulu....tp terjadi kat org lain laa bukan aku..so aku cam rs xselamat utk letak anak kat dua2 tempat tu kecuali kat mak aku senirik..

Rate

1

Mak2 ni perlu maid sbb somi dorg malas belaka nk bantu kt umah..... tp masalahnya bila dah de maid, mak2 ni rasa mcm bos besar sgt.... maid x blh tu, x blh ni, x blh mkn byk, x blh mcm2 sampai keje x de masa.... selagi blh perah tenaga maid tu, dorg perah habis2an..... biler maid bengang, tu yg dorg buat hal, lari semua...... pastu dok meroyan kt porum maid gitu gini....

Maid aku bertahun2 dh keje.... dr mem A, takde mem, ke mem B, ok jah dia keje.... sbb ada work hours yg dh diset dr dulu, ada allowance klu extra work time majlis luar biasa kt umah i.e. open house kena cuci pinggan, masak awal pagi sampai mlm etc.....

Aji, se lagik.... nursery kt msia tuh mahal kannnn.... ikut umo anak klu x silap... sorang 2-3 ratus, klu 4 anak?? Moralnya ajik, klu ko kawin takmo ada maid, ko jgn bg bini ko beranak ramai2 ok.... 2 org jek dh lah.....hihihihi

Rate

1

Bila ada maid indon, risk anak lg terror cakap indon dr bahsa ibunda.......

Kebaikan plak, klu maid rajin solat, anak2 blh dibiasakan solat 5 waktu subject maid ringan mulut ajak anak solat time dia nk solat..... dh mak pak keje pagi ke mlm, bila ms nk ajak anak solat?

aku da naik seriau dengan video maid  pijak pijak anak, dengan nursery ---- baby tersedak susu.. ya Allah bertawakkal kalau nak hanto anak pada orag yang kite tak kenal
nak berhenti keja--- gaji belum tarap jutawang lagik.....

Pernah amik maid, bukan live in ,masa baru bersalin dulu. Maklumlah, susah gak ler sorang2 nak jaga 2 skali..tak ckp bulan lak tu.
Tapi, bila kerja seminggu jer diaorg mintak berhenti..tukar..camtu gak. Saya takde lah cerewet, budak2 bnyk saya jer yg jaga..saya masak..
Dlm pada masalah tu, nasib baik suami di'cutikan' selama 6 bln, jadi kami berdua jer jaga anak2...amik org dtg cuci rumah jer tiap minggu. Skrg anak dah besar, dah lama tak panggil org cuci rumah..

Baru saya tahu, rupanya diaorg tak selesa majikan ada kat rumah. Bila saya kluar, beli brg basah, pernah terserempak beberapa kali  meeting sesama mereka, ada tu siap bwk baby dlm stroller..Pernah bertegur satu bibik, terkejut gak , sume org dlm kaw perumahan dia tahu cerita..bila dia ckp sianu2 ..saya tercengang jer sebab saya yg dah dkt 10thn duk sini pun x tahu apa2...

Nursery pulak, skrg mmg bnyk, byr mhl, tapi tak tahulah samada berlesen ke tak. Atau pun terlatih ke tak. Sebab bila dah jadi kemalangan baru nak gali pasal tmpt tu, masa baru buka, semua seolah2 tutup mata..

Rate

1

ilos dari x de ank smpai anak 3...iols yg jd bibik.....

Reply 1# ajinomotonosuga

Aji dh jwb pun. Amik bibik nak mintak tolong, as helper. Tolong mop & bersih2kan apa yg patut ler. Kalau dh kerja mana sempat nak sental hari2... Bab anak, kalau dibagi pilihan kat mak2, ramai nak jaga sendiri. Bibik jugaklah yg tolong tengokkan anak balik dr kindergarten. Dh masuk sekolah rendah, tolong tengokkan anak transit dari sekolah pagi ke sekolah agama... Jaga rumah, jaga laman. Berjasa bibik i dulu, sampai skrg ku doakan dia diberkati & Allah balas jasa baik dia
Skrg ni jd full SAHM, part lap2 lantai & cuci2 rmh, housekeeping yg buat. Sy uruskan laundry, masak, jaga laki & jaga anak   Btw, laki & anak teruna pandai aje, setakat nk basuh pinggan, kemas bilik, jemur baju, sapu lantai & sental toilet. Sbb housekeeping 2 kali ajer dlm seminggu. Hari2 lain kenala kemas sendiri, takkan la nk biar rmh sepah & pinggan penuh sinki...

Reply 9# BingkaUbi

Boleh ajer tepon anak remind solat. Remind bibik sekali. Bibik i dulu dr majikan bkn islam so bila dh dok rmh i, dia yg rs bersyukur dpt solat, mengaji. Ms dgn majikan dulu nk solat pun ckp bazir masa. Bibik pun dh dianggap mcm part of kuarga, so bab2 remind solat pun dia tolong la jgk sbb ku akan cross check dgn dia anak solat ke tak.  I rasa kt rmh i, bibik indon yg di melayukan... Dh kurang bahsa indonnya... Sbb ku mmg jenis x suka ckp ikut slang org, dgn china & india sekali pun. Klu dorang x faham, ku sanggup ulang & ckp satu2... Wpun ku agak kurang sabar nk ckp sebijik2 :p

Reply 14# yaszz

kawan saye orang ganu. amik maidindon--lepas 2 bulan, maid tu kecek ganu.....heehehehehehehe
ank dia, kecek ganu, bm, indon, english..

Reply 15# nuryakmal

Org ganu & klate mmg power bab2 influence org terjerumus dlm slang dorang... Ni hby yg citer, kwn dia org tganu kawin dgn jepung, minah jepung tu ckp ganu mung haha

Post Last Edit by IceCream_Soda at 23-10-2011 15:21

saya anak sorang. xamik maid, antar nursery. dulu masa kecik sampai 2thn antar umah MIL. antar pagi balik petang. antar nursery risiko anak slalu jer sakit asyik selsema, batuk, demam... dulu jarang2 anak sakit. hubby dengan saya gilir jaga anak kalo salah sorang kena OT or outstation...

keja rumah buat sendiri... penat wooohhh, hubby pulak jenis xreti langsung buat keja rumah... adalah sekali sekala tlg masak... tu pun ada la dlm 2-3kali setahun so far xpernah lg antar bj pi laundry... weekend jah kerjaku buat laundry non-stop weekends slalu masak so mmg saya xsuka keluar jalan2 on weekends. hubby slalu complaints. so bila dia komplen tu saya suh dia tlg lipat kain tak pun saya biar jer kain menmbun xberlipat pastu ikut dia.... next monday konpem dia nyesal sbb keja rumah xsiap laundry slalu byk sbb hubbyku cerewet, 2-3 minggu sekali cadar, towels, lap kaki, lapik meja etc kena bertukar sbb dia xsuka habuk2 ni

kalo ada maid xbleh imagine camna... sbb umah apt jah... xkan nak share ngan maid pulak   pastu maid ku mesti goyang kaki sbb rumahku kejap jer utk dikemas

Rate

1

in terms of QUALITY OF TIME

- reason utama kenapa aku perlu ada maid dulu, kini dan selamanya

ilos dari x de ank smpai anak 3...iols yg jd bibik.....
noremz Post at 23-10-2011 11:14

nko full time 'bibik' ek haa..mem beso kat umah laa tu ye cik kak?

Reply  ajinomotonosuga

Aji dh jwb pun. Amik bibik nak mintak tolong, as helper. Tolong mop & ber ...
yaszz Post at 23-10-2011 14:06

ooo nampak nya ke arah cengitu ler kut..child centre ni memang susah nak laku banding BIBIK ..kan?

kalo kire cost dan benefit..terang jelas cik kak sini sure ramai pilih bibik..yer dak?

rasa nya oang asian ni depa bonding ngan anak lagi kuat banding westerner kut

omputeh dapat baby je depa campak lam air suh benang, pas tu letak kan pram pi tolakkk jek..pas tu campak kat child centre

beso skit depa halau anak suh berdikari

kalo budaya cam tu maybe child centre tu always in demand

lepas tu undang2 buruh depa dasat..kalo tau enslaving manusia memana kat umah tu..siap ler kene dakwa teruk haa

kalo ada maid pun banyok kat nursing home..umah oang tua2 or jutawan2 nak mati tu haa..nak ada nurse 24 jam haa..ada ler maid

doktor ke lawyer kee ko buat ler sendiri atau upah domestic cleaners, weekend ke..sekali seminggu ke..yang lower class dari profesional cengitu seme..ko tonyoh sendiri ler..berebut cari child care..siap marah2 gomen child care tak cukup..depa nak kene keje gak..umah dah ler mahai..tadak half miliun jangan mimpi nak ada umah

kalo dah ke arah Bibik..patut gomen kene gubal undang2, kene bincang ler dengan pihak terbabit..kan?

nanti tak pasal2 kene tifu ke apa..haa susah

nkorang tau indon tu populasi depa more than 300 juta oang haa..saya baca ..yang dalam kategori fakir..ni yang lom tentu dapat makan ni..bukan miskin, fakir..kalo miskin kais pagi makan pagi..ni fakir..nak kaisssss pun takdok apa ada dalam 50 juta oang

itu dah 2 kali penduduk mesia doh, kalo campoq fakir dan miskin di indon tu maybe 1oo juta lebih, tu pasal depa nampak mesia ni sorga untuk depa, kene masuk jel pun tak per..at least dapat makan..depa di sana tak dok lam jel pun lom tau dapat makan

kalo de demand je tapi kita tak ensure process berjalan tu sihat dan selamat..last2 kita gak susah, tokleh tenguk pada kemahuan kita jek..kan?

yang saya tau kawan2 saya buleh kata hampir semua ada bibik..tak main anto child centre pun

i think memang kene bukak sekolah pengurusan rumahtangga, dengan cik kak sendiri bleh blajo

kalo de sekolah budak hamil..bukan ler sekolah bibik.. bleh amik mana2 majikan yang berrrrrrrrrpoloh taun dah ada pengalaman handle mende ni jadi tenaga pengajar..bleh amik bibik2 lama gak jadi pengajar..jadi macam logo Halal Jakim..takdok logo ni tak sah, so tadak logo sekolah maka tak sah !! buleh blah !!

kawan saya cite mak dia end up kene ajo bibik dia masak pasei mude sangat..abuk pun tak tau, baru kuo dari utan kalimantan kut hahahaha..ciannnn

at least dah baca cite2 cik kak ni..idak lah saya anti sapa pakai bibik sangat haaa..memek pun legaaa..pasei dia dah de bibik la ni..dulukk takdok hahahahaha