CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ajinomotonosuga

child centre dan bibik Indon

nak jawab topik nieeeeee...

reason saya sama ajek cam araaira tue...

dulu masa anak soang dijaga oleh sorang nanny yg saaaaaaangat sayangkan anak saya mcm anak sendiri. weekend kekadang siap pinjam utk bawak balik kampong or pegi jln2.....lepas tue jenis tak berkira hanta pepagi dan amek memalam pasal keje tak menentu ler waktu balik....

tp kitala segan sendirik...sbb masa tue keje tgh busy....kol 10-11mlm baru balik...haih segan biler bbsitter ckp tayah amek anak psl dah tido....amek esok ajek....esoknyer pon mcm tue ...ish, segan sgt walaupon bbsitter tak pernah berbunyik....bayaran ttp tak penah mintak lebeh.

biler preggy no.2, decide nak amek maid sbb hb selalu pegi oversea assignment + sdirik pon keje busy....jd kalau balik rumah, ada peneman.

pernah servey@ child centre, tapi masa sebei2 tue almost tidak memuaskan hati saya. masa saya melawat tue, saya nampak derang asengkan sorang baby nie merangkak sorang2 dlm bilek atas mcm anak gajah berjalan seko2. saya tanyer kenapa buat camue? dier cakap sbb budak nie kuat menangis. ohhhhh...anak no.2 saya nie mmg ahmad albab version perempuan....x sanggup saya nanti anak saya pon dierpelakukan mcm tue.

saya sebei tpt lain.....waktu tu tgh tido....ramai2...bebudak nie tido atas toto lusuh lepas tue ada lalat lalat hinggap dkt muka bebudak tue tido. saya rasa kesiannyerrrrr bebudak nie.....tp wat to do.....bebudak ramai dan penjaga nyer pon berapa kerat ajek. beggar cannt be chooser, remember? so, i tak sanggup..

i switch to high end centre mcm julia gabriel and lorna wiston....kat situ mmg best. rasanyer its best place to send children. ada pakgad jaga depan pintu bukan sesaper ajek boleh masuk sesuka hati unlike centre yg saya melawat earlier, main bukak ajek pagar dah boleh masuk. lepas tue programme yg dier set kan pon proper. they provide holistic approach. tp bayaran bulannyer sebulan RM3,500.....so, anak saya 2 orang....sila kira berapa saya kena bayar...hihii

maid yg ada nie pon, alhamdulillah bagus. dah 4 tahun dah dgnn kitorang. secrretly husband ada ckp, nak bawak dier pegi umrah sekali satu kuarga as a token of appreciation for being kind and generous to us. hari ahad mmg mandatory day off for her, tp ttp tak duduk diam. ai cakap, bibik sunday is ur off day, apersal buat kerja? dier cakap, kalau dier duduk diam badan dier sakit.....mcm mana kitorang tak sayang dier? heheh. lepas tue anak2 mmg serasi dgn dier. in summary, i bersyukur dpt reliable helper...

i think lebe condusive anak2 duduk dkt rumah sendiri where we can assure clean environment, provide healthy foods etc etc at home. but, sbb anak2 nie kena bergaul jugak dgn dunia luar, we send them to half  day kindy + mengaji in the afternoon + swimming class dan kosnyer ttp lebe 1k++ sebulan...kalau hantar full day care centre?? sila kira jgn tak kira....hihihi

housechore is secondry.......yg tue tadek major issue sgt

abt having outsider inside our house pon, xde issue because my helper mmg pandai bawak diri....dari dulu sampai skang....walaupon dah lama keje ngn kitorang.

all in all......rasanyer we puas hati on decisiion to have domestic helper than sending kids to day care centre.....i think mainly becoz my helper mmg reliable. if not, maybe i also need to fork out extra money to pay for the good centre like other maidless mother.....

ermm..btui lah telahan aku..kompemm masa depan bibik cerah di malaya

aku balik nak jadi PIMP bibik lah..sure kayo

Aji Taukeh Bibik.
Harga berpatutan
Sebis lumayan
Pergi pagi Pulang petang

masa depan bibik akan pudar dkt melaya nie kalau child centre ala ala julia gabriel or lorna whiston tapi bayar 10% ajek dari rate sekarang (or FREE ajek hehehe)...

pak aji tanak bukak child center??? ilmu tanpa amal ibrat pohon rendang tak berbuah.....tapi takperla, pohon rendang xde buah pom koman2 leh jadik tempat berteduh....tak gitu....hihihiihih

ermm..btui lah telahan aku..kompemm masa depan bibik cerah di malaya

aku balik nak jadi PIMP bibi ...
ajinomotonosuga Post at 24-10-2011 00:29

kalau pak aji buka training center for nanny akan ramai yg book. gerenti punye

quality child center kat msia ni kadang2 tak setimpal dgn harga yg dibayar... pastu pengasuh pun kadang2 ramai indon gak... lagi better amik maid yg boleh concentrate jaga anak kita je. kalau child care yg murah pulak biasa budak ramai compare too bilanagan pengasuh... tu yg selalu berlaku kemalangan sbb pengasuh tak terjaga bilangan budak yg ramai... Kementerian yg berkaitan kena usaha sikit bab improvement child center kat msia ni. barula kebergantungan kat maid/bibik ni berkurang...

Rate

1

kalo amik maid, mebi aku amik dari Mindanao.. stok2 ustazah siap leh ajar anak2 baca Quran lagi..

Follow Us
now ni major pekerja kat nursery adalah org indon..
depa main jaga jer..tak tgk bebetul..
sedara aku yg keja sat kat nusery siap pekerja tu ofer bagi ubat batuk sikit kat baby/todlers..

ubat tu beli sendiri..bagi sikit jer..(siap ngajaor lg tuu) tak terkejar kita buk..kata org indon tu..

masa depan bibik akan pudar dkt melaya nie kalau child centre ala ala julia gabriel or lorna whiston ...
tina^^ Post at 24-10-2011 01:07

aku suke budok2..memang idea nak bukak child centre..silap2 leh jadi taiko , tapi kalo gelojoh jadi cam boss ABC learning tuh..declare bangkrap

kat ozi tadak supply bibik cam mesia so bleh cakap la..but situasi lain di mesia..

yang aku heran pasai pa mahai gila babas cam ko cite tu mak muiz haaa?

ngalahkan sekolah prebet..kalo sekolah private sini memang fees taunan cecah puluh2 ribu..tapi terjamin ler masa depan anak tu

oang kaya memang cari pun..demand kompemmmmmmmm ada

yang aku maksudkan , kalo ada reasonable child centre..maybe dapat imbangkan pengantungan teruk pada bibik , selain ibu tu sendiri leh rasa jadi suri rumah sebenar walo dia bekeje

wisau gak sebab dah senang ada bibik..jadi mem beso lak kang haaa

tapi dari cite cik kak sini ..rasanya masa depan bibik tu cerah kut banding bukak child centre nanti..tu aku cakap kalo bukak sekolah sains rumahtangga cam producing kualiti trained and qualified bibik tu sekurang nya kendur skit masalah berbangkit, kan?

kalo amik maid, mebi aku amik dari Mindanao.. stok2 ustazah siap leh ajar anak2 baca Quran lagi..
ParinAmat Post at 24-10-2011 09:31

bukak sekolah sains rumahtangga,

bleh buh silibus mengaji quran untuk pelajar2 tu yang terdiri dari bibik merata dunia ketiga..tadak masalah pun

kuasa ibu di mesia tu kuat..mostly depa profesional haa..duit pun banyokkkkk, suara pun bising

anything yang dapat mudahkan hidup depa sure depa sokong bayekkkkk punye..aku pasti

punye lah banyok NGOs di mesia tuu..aku pun tak paham pasai pa depa tak usul mende cam ni..walhal kat half million bibik dah dalam mesia tuh

suka nau berpolitik..tunggu jadi hal cam kes itu ini baru ler nak bebel..ni ler masalah SIKAP ..btui dak?

kalau pak aji buka training center for nanny akan ramai yg book. gerenti punye
cepheid Post at 24-10-2011 08:33

sudah tentu yangggg hahahaha...korang bukak pun sudah tentu ramai booked punye laaaa

tapi rasanya banyak nau red tape kat mesia ek..pas tu kene ada kabel laa..kalo tak susah ye?

permintaan sangat tinggi..supply tu kureng MALAH tak berkualiti haaa.. so u ada dilema tang ni kan?

middle class mesia is burgeoning..berkembang..membesar..rata rata suami isteri bekeje haaa

ciannnnnnnnnn anak2 kecit tu haa..mamaa mamaaa ..papaa papaa..tak cian ke?

ce bayang..ada 10 toddlers tapi 1 jek pengasuh..berebutttttttt anak2 kecik tu mintak perhatian

depa tu dalam waktu di mana membina ego or self esteem..kewujudan diri dalam hidup ni..kalo depa 'rasa' oang dewasa tu tak pedulikan depa..apa jadi ? haaa..tu haa jadi rempittttttttttt seme tu ler

semua masalah di mesia tu..isu social ills seme tu , semuaaaaaaaaaa nya mula dari mende cengini..ASUHAN, btui dak?

kualiti asuhan tu penting, cik kak kene ingat baik2..bukan BELA ANAK tapi ASUH ANAK..ok? kalo bela tu cam bela ayam itik ler..kamu ada ayam itik lepaskan...campak je apa depa makan..pas tu nak pi semelih..tu ayam

ni anakkkkkkk..manusiaaaa..sebaik baik kejadian haa..dalam umah cik kak tu ada anugerah dari tuhan, sebaik baik kene jadi or makhluk, lebih mulia dari jin dan malaikat haaaaaaaa..tapi kene lah ASUH baik baik..mencontohi nabi muhammad s.a.w haa kan?

tamo bibik...tamo antar day care,,, nak benti kije jaga anak senirik... itu cita2 akuk...

sudah tentu yangggg hahahaha...korang bukak pun sudah tentu ramai booked punye laaaa

ta ...
ajinomotonosuga Post at 24-10-2011 11:55

betul tu pak aji, bukan saja red tapi, semua kaler ada

lagi satu modal besar benau kalau nak buka this type of training. tu belum masuk modal tak nampak lagik.

kat UM ada program di Fakulti Pendidikan namanya Pendidikan Khas Awal Kanak-Kanak. Program dah buat cantek tapi orang yg graduate semuanya kalau boleh nak kerja makan gaji dengan gomen atau jadi bos sendirik (bukak tadika).

satu lagi orang-orang local ni susah nak jadi nanny bertauliah sebab bagi diaorang kerja ni mcm low-class ditambah pulak majikan ni nanti suruh buat tu ni. kalau nak buat this type of bussiness kena buat loyer agreement kot (pekerja kena lindungi jugak kan) sebab depa ni graduate universiti mestilah kena tinggi sikit taraf bukan macam maid indon biasa ni.

benda mcm ni mmg bagus cuma nak laksanakan tu payah sikit sebab  faktor-faktor diatas

Reply 32# cepheid

kalo ada maid ala2 mak mah, mak jah, mak temah macam dalam drama usop selam ai nak. tp kalo bibik indon 10x pikir nak amik

Reply 33# IceCream_Soda

dulu-dulu masa kecik, kat rumah mmg ada maid local (masa awal 80-an). sangat best & baik kak & mak cik yg mai jadi maid kat rumah dulu.

dah jadi part of our family. yg taraf kakak berhentis sebab kawen, yg taraf mak cik berhenti sebab saya dah masuk sekolah so mak decide tak payah pembantu rumah dah. tapi mak cik ni kalau jumpa mmg peluk cium saya sebab dia jaga dari kecik & sayang sangat kat saya

mak saya cakap skrg susah nak cari pembantu rumah mcm ni skrg. yelah org local tambah dok penang better depa berniaga dan kerja kilang lagi banyak duit kan?

Reply 34# cepheid

actually kalo local maid, xder la wife2 yg amik maid ni berlemak sgt sbb xsampai hati nak suruh buat keja berat2 mcm amik maid indon .. slalu just suh jaga anak dan ngemas skit2 jah. ai tgk maid2 indon skrang ada yg tahap slave dah -> ni slalu jadik kat majikan non-muslim lahh

dieowg tu amik bibik sebb nk berporem la weh..{:4_192:}

ok siyes. kalu aku kawen nnti ader anak tak tau la nk suh saper jage, mak aku awai2 dh serender dh. die ckp naper aku nk kawen lambat, so die dh tue tak larat dh. wlu aku offer duit sebyk maner pun die stil kate no.. aku kalu buleh tak sker amik bibik la. choice yg terakhir aku benti keje.. aku kurang yakin org laen jage, child care centre lg la aku tak caye sgt..

aku tak prefer maid indon sebab byk kes yg tak elok..
-lari sama ada ngan sehelai sepinggan, atau dgn pinggan2 dan barang kemas diangkut sama..
-bawak bf masuk wat projek lam umah majikan
-lagi hantu, bawak konco2 masuk dan lesapkan barang2 majikan dan pura2 innocent..
-pukul dan gustiputeri kan anak2.. yg ni memang aku pantang
-takde prvacy.. aku suka menyeksi lam umah, kalo maid tergoda kang aku gak yg susah..

masalahnya aji, maid mindanao ni kena bayar mahal ranging from 900 to 1100 sbb dorang leh ajar anak2 baca Quran.. ni dari berita minggu lepas rasanya.. kalo aji nak buat pon boleh, tapi gaji silap2 ribulan lagi mahal dari hantar neseri sbb pembantu umah serba berktrampilan.. kang tak pasal2 terambik jadi org rumah laks hiihihih..

Reply  IceCream_Soda

dulu-dulu masa kecik, kat rumah mmg ada maid local (masa awal 80-an). sanga ...
cepheid Post at 24-10-2011 13:28

kalo de sekolah bibik or maid..bleh ler amik student cam mak mah ke..mak munah keee..kan? yang bosan2..dok umah tak wat apa..anak seme dah beso dok ceruk merata haa...sure lulus cemerlang cepat jek..pas tu leh jadi tenaga pengajar ala ala afundi

tu pasei kene upgrade depa sekurang2 gaji dan bonus or upah tu setanding apa di kilang, cam bingka kata tu kalo extra works kene lah extra pay..propesenel u knoooooooooo..haa kan?

maybe esp oang ada kuasa fikir mende ni leciaq kut..main amik je bibik sonang..amik dan pakai..bayaq je apa pun..takmo..buang je..abis cite..kan?

kita tak buat sesuatu tu betui2 teliti..main ikut kita nakkkk jek..lepas tu timbul isu berbangkit mula kalut..kita tak penah belajo dari kekurangan yang lepas..ni masalahnya i think

yang bagus nya child care ni pada saya ialah sebab RAMAI KANAK2 SEBAYA..bab PEERS..kanak2 lai cepat belajar dan berani explore bila ada rakan sebaya umuq depa..

lebih2 lagi pompuan masa kini takmo anak ramai2..so adik badik paling ramai soang dua..the worst is kalo anak tunggal..so amik bibik.. kesian budak2 tu langkau zaman keanakan terus terlalu cepat matang ..tak mustahil mende ni jadi

saya penah tenguk, 1 koge koge anak tunggal dan 1 koge adik badik 5..terlalu jauh berbeza daringness budak2 tu nak explore dan bersosial..yang koge tunggal tu..anak kecik tu tengukkkkkkkk jek..kebil2 mata dia..seolah macam nak join ke tak, nak ke tak..

yang koge anak ramai tu..lompat sana lompat sini lari kecohhhhhhhhh exploring the werldddddddd

so mende ni ibu2 kat sini kene amik perhatian gak..esp anak tunggal or anak baru 1 dan pakai bibik jaga

kalo day care tu salu tentu pengasuh yang profesional, depa tau karektor kanak2..dunia kanak2..apa kanak2 suke dan tak suke, macam mana nak handle budak2, dan paling utama macam mana nak galak perkembangan jasmani dan minda kanak2 tuh

of kos lah..harga or kos jadi masalah

cam omputeh bilang, u pay peanuttttttttttt u got MONKEY lah..kan?

aku tak prefer maid indon sebab byk kes yg tak elok..
-lari sama ada ngan sehelai sepinggan, atau d ...
ParinAmat Post at 24-10-2011 13:50

mindanao tu lawo2 ke parin? ala ala rojita wan cik ke?