CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 44189|Reply: 351

BERKONGSI belanja hantaran.

As Salam semua..Baru-baru ini Zad sempat bersembang dengan seorang rakan yang akan  melangsungkan perkawinannya pada hujung tahun ini..Insya Allah...Dalam berkongsi kegembiraan tu kawan Zad ada cerita yang dia terpaksa berkongsi belanja hantaran dengan bakal suaminya itu... berapa peratus Zad tak pasti... Bila terjadi hal yang begini Zad agak skeptikal skit.. Mungkin ada sesetengah orang berpendapat bahawa pendapat Zad nih agak terkebelakang tak up to date.. Tapi bagi  Zad masa  inilah nak menguji kesanggupan orang yang kita sayang... sejauh mana dia sanggup berkorban untuk kita..

Jadinya Zad nak mohon pendapat semua forumer mengenai hal ini..

Rate

1

bagi saya kalau kita dah suka dan sayang, dan memang kita akan hidup sama sampai bila-bila, kita kadang2 kena sacrifice jugak. depends, kalau lelaki yang kita nak kawin tu kaya raya, rasanya tak perlu la nak share. tapi kalau dia tu sederhana atau tidak berkemampuan, apasalahnya kita share. sebab lepas kawin pun, kita kena share segala-galanya. susah kita kena share senang pun kita kena share...jadi, tak de masalah rasanya nak share..

kalau hati dah suka, dah sayang, apa lah nak berkira sangat, permudahkan la untuk diri kita sendiri, betul tak?
kongsi yang patut2 la. kalau tahu lelaki tu tak mampu, jgn la mintak hantaran terlalu tinggi. ingat, kita ni kawin biar jgn sampai berhutang dengan sesapa, jgn sampai buat loan bank. takut nanti, kita dah mati, anak cucu cicit pulak terpaksa menanggung hutang kawin kita...tak patut, tak patut..

apa-apapun, buat lah ala kadar ikut landasan Islam..

NOTA : dlm hati kata, kalo  xyah share kan sep. hua hua hua kant! jd andartu lak. cenar tue???

Rate

1

aku cume nak bg pendapat. mungkin laen org laen cara mereka berfikir.

pada pendapat aku, aku kurang bersetuju dgn perkongsian wang hantaran ni. sbb tu penting nye meletak kan satu jumlah yg dipersetujui kedua2 belah pihak. apabila jumlah yg ditetapkan dah dipersetujui, makna nye pihak lelaki mampu menyediakan jumlah yg diminta (kes lain kalau setuju tepaksa - pihak pompan ltk amount tak munasabah). sbb pade pandangan aku, bende ni akan mengajar lelaki tu untuk jadik seorg yg bertanggungjawab sbb dia akan berusaha utk sedia kan wang hantaran n secara tak langsung akan mengajar dia, yg 1 hari nnt dia pasti akan buat bende yg same iaitu berusaha menyediakan yg terbaek utk isteri n anak2.

Rate

1

Reply 2# moyas
ada kebenaran bila masuk bab perkongsian...tapi macammana pulak kalau ada kes ungkit-mengungkit lepas ni?

pendapat aku simple..wang hantaran..aku ta setuju kongsi..tp tpulang pada indvidu.......

Reply 3# md_nana

Zad pun rasa macam nih..

Follow Us
Reply 5# rimau_belang

kenapa tak setuju rimau_belang?

hantaran tinggi sgt kot? bg aku ok je kalu nk share tp skit jela....janji pas kawen kena shera buat kleja umah sama2..ok? tp gaji aku xmo Share la.yg tu AKU PONYA.....

aku cume nak bg pendapat. mungkin laen org laen cara mereka berfikir.

pada pendapat aku, aku kura ...
md_nana Post at 30-10-2011 11:39

Betol..Aku pun tak setuju nak kongsi belanja hantaran
Pendapat ko sama ngan aku

Post Last Edit by MrsInsp at 30-10-2011 14:52

tak stuju nk kongsi hantaran..bnyk cara untuk kurangkan kos sbnrnya..takyahla ambik fotografi yg harga beribu2,pelamin dgn pakej baju2 yg beribu2..zmn akrg ni bertunang dan mcm majlis kawen..kos bertunang tu boleh simpan utk majlis kawen..sya tgok pengantin zmn skrg ni bnyk benda2 yg membazir..sya kawen thun 2007..smuanya seba simple tp meriah jugak..yg penting pasangan yg nk kawen kna pikir perbelanjaan lpas kawen nnti lg banyak...so dgn pengurusan keewangan yg bagus, perbincangan kedua2 pihak..insyAllah pengantin lelaki mampu utk tanggung wang hantaran...hantaran plak takyah la benda2 yg branded2..dah jdi budaya skrg hantaran ipad, iphone..maunya 1 hantaran harga ribu2..mcm mana la pengantin lelaki nk kmpul duit utk benda yg lebih penting kalu duit dah habis ke benda2 tu..sya bercerita berdasarkan pengalaman perbezaan antara majlis sya dgn majlis adik ipar..majlis sya simple..majlis dia gah..dgr2 diaorg berkongsi kos hantaran..tp kehidupan diaorg lps kawen agk agk perit sbb tak menyimpan..dah kaen 6 bulan pun stil tk jemput kluarga sya termasuk mak mentua ke rumah diaorg sbb stil tak mmpu nk cri rumah yg ok sket...so pilihan di tangan anda utk gah sebelum kawen atau nk hidup selesa selepas kawen...

Rate

1

setuju berkongsi ataupun tidak sebenarnya pada saya bergantung dengan sapa kita kawen...

kalau tak setuju kongsi :
a) pastikan bakal husband kaya duit banyak
atau
b) pastikan pihak kita tidak meletak hantaran yang tinggi
atau
c) buat kenduri biasa2 je..ala2 doa selamat

bukan semua perempuan ditemukan jodoh dengan mamat yang poket tebal.....habis tu kalau lelaki tu setakat keje despatch (sbg contoh) dan bukan dari golongan anak orang berada agak mustahil dia mampu menyediakan wang hantaran yang rata2nya sekarang ni paling murah saya pernah jumpa adalah 6000+++ ( tu belum campur lagi kos kenduri kawin, barang hantaran dsb). kalau boleh sedia pun ambik masa lama.  tu yang kadang2 dengar orang buat pinjaman bank sbb nak buat kenduri kawen ( tak tahan dengar mak perempuan bising).....

pokok pangkal semuanya bergangtung pada diri sendiri dan pasangan......berkongsi atau tidak hanya anda dan pasangan yang mampu tentukan

Rate

1

dh tekad nk hidop bersama,apa slhnya sama2 susah sama2 senang???kongsi la apa pon sbb dh kawin secara sah,bnyak bnda nk kongsi.ungkit mengungkit mmg x boleh ada,kalo ada gk,itu la tndanya mlut ja ckp nk sama2 susah n sng sama2 tp ati berkira sgt2

Rate

1

Reply 1# zadzamusa

dia terpulang pada individu jugak rasanya zad. macam bp tgk keadaan jugak.bp da plan ngan bf. dia nak bg $$$$$ tapi bp nak $$$$$ sebab nak nampakkan cantik angka tu.so bp da diskas ngan dia. bp tambah sikit.tapi duit hantaran tu kitaorang x kan pakai untuk buat belanja kawin atau apa2.tapi duit tu kitaorang akan masukkan trus dlm bank jadikan saving utk masa depan.mane tau tetibe bunting pelamin lak nanti kan.so x la menggagau finance nanti.

tapi kalau kongsi tu laki 50 pompuan 50 tu boleh laa lagi tapi kalau pompuan nye tolong topup lagi banyak dr laki.memang melampau laaa! kawin nak bayar x nak pulak

Rate

1

aku x setuju utk berkongsi wang hantaran ni... tp satu hari tu... aku lepak ngn mmbr2 lelaki... bersembang pasal bab kawin... dorg tny aku bile nk kawin then aku jwb xtau sbb bf x stabil, x cukup duit nk kumpul duit perbelanjaan kawin...

budak2 laki ni kate aku ego.. aku xnk tlg bf sendiri... aku tersentap ngn kate2 dorg ni... kire kene brainwash jugak la mase tu... dorg kate, dorg pon tgh kumpul duit, masing2 nk kawin... tp kewangan x begitu baik, dorg terus terang ngn pasangan dorg setakat mana kemampuan dorg... so mereka berkongsi la bab wang hantaran tu...

bile aku saje bgtau pasal ni (bantu membantu kewangan) kat bf aku... seolah2 laluan tuk aku kawin nampak.. mksd aku kalo dulu2 jgn disebut la pasal kawin... emm mmg lelaki ni mengharapkan bantuan pompuan kot?

Rate

1

kalau nk buat kenduri kecik2 pon dah rm35k (utk dua2 belah pihak..buat kat kg..)..bayangkan kalau laki kene tanggung sorang2...dengan standard gaji eksekutif yang baru kerja 2 tahun...ada kene bayar keta..kene tanggung mak ayah adik sekolah lagi...berapa sangat boleh kumpul bulan2?

lagipon iols time tuh takde tanggungan sangat..takde hutang belajar takde hutang kete...kene tanggung mak je bulan2..ada duit simpanan sket...iols rasa takde salah share2...lagipon lepas kawin nnt suami jugak yang tanggung sewa rumah..belanja makan...bil2 itu ini..kalau nk buat keras kepala ..haruslah suami berhutang keliling pinggang..pas kawin kita gak seksa nk sama2 menanggung hutang...

dengan fikiran sebeginilah weols share belanja utk kenduri (hantaran)...mas kawin tarak share... pas kawin pon iols simpan sorang2

Rate

1

Post Last Edit by Hana at 30-10-2011 18:38
aku x setuju utk berkongsi wang hantaran ni... tp satu hari tu... aku lepak ngn mmbr2 lelaki... bers ...
fcl29 Post at 30-10-2011 16:13

Lelaki zaman skrg makin lemak, malas dan lembik kott. Semua nak orang perempuan tolong. Hahaha

Kesian betul jadi orang perempuan zaman skrg. Ingatkan tanggungjawab start lps kawen tapi, rupanya, dah start sebelum kawen ek?
Dunia dah berubah kot. Orang perempuan kena keje gaji besar supaya dapat tolong bf kumpulkan wang hantaran utk masuk meminang dirinya.  
Ish ish ish. Blum kawen dah start tanggungjawab. Sesenang2 g pinang terus lah bf tu. Lelaki kan sokmo sengkek. Perempuan jugak yang sentiasa duit terlebih lebih kan?

Rate

1

bg aku ok je kalu nk share tp skit jela....janji pas kawen kena shera buat kleja umah sama2..ok? tp gaji aku xmo Share la.yg tu AKU PONYA.....
kurmasafia Post at 30-10-2011 14:21

jujur sungguh...hahhaaa...aku vote utk pendapat ko ni

jujur sungguh...hahhaaa...aku vote utk pendapat ko ni
ruffleen Post at 30-10-2011 18:30

Hahaha. Jgn caya sgt. Kalau boleh bagi duit sblum kawen, lps kawen lagi bykkkkkk duit boleh bagi lebih lebih lagi kalau laki pandai pujuk.  
Orang tegas, akan tegas dari awal lagi.

Reply 18# Hana

saya pernah terkena kak. sekali bagi, kali kedua mmg no la. haha

I totally disagreed kalo nak berkongsi wang hantaran. Kalo si lelaki betul2 ikhlas nak bernikah dengan si wanita, die akan sedaya upaya untuk mencari duit untuk wang hantaran itu. So, dari situ kite boleh tengok si lelaki itu betul2 bertanggungjawab atau tak.

Ye la, nak hidup di alam perkahwinan nie mesti la nak selama-lamanya kan? Kalo dah tengok si lelaki dah tak bertanggungjawab sebelum berkahwin lagi, aptah lagi selepas berkahwin. Asyik dok mintak Diskaun nafkah zahir tak abis2 je. Hehehe

Just my 23 cents.

Rate

1