CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: darkness

Luka Jahitan Bersalin

Pengalaman saya pula... bersalin anak pertama memang ada mcm isi lebih pada tempat jahitan... 3 - 4 hari lepas bersalin mmg sakit sgt kat tempat jahit tu... check2 tgk ada mcam bengkak dan gelembung skit pada tempat jahit...patut la sakit...

Pegi klinik swasta, dia kata lebih balik refer pada hospital yg bersalin tu balik sbb takut ada apa2 implikasi... dr. ni tak berani nak usik,, dia hanya bagi ubat surut bengkak dan cream sapu...dia kata kalau pegi hospital mesti diorg akan turis balik jahitan lama dan jahit balik...dengar nk jahit balik mmg tak nak la...yg jahit skrg ni pun tak baik lg dok nak pi tadah bg sakit lg....oooo mintak maaf la...tak pi la...

lepas 2 minggu , bengkak tu surut sikit, tp still ada mcm lebihan isi tu...  selepas 20 hari lebih pun bekas jahitan still tak sembuh sepenuhnya.... jalan pun tak boleh laju2...

nak dipendekkan cerita, skrg dah anak tiga, anak pertama skrg ni pun dah 10 tahun... tapi lebihan isi still ada...tp tak de la menggangu...cuma tak elok jer kat tempat tut...

tp ambil masa setahun juga nak betul2 baik...sbb dlm tempoh setahun tu mmg sakit yg amat bila nk bersama suami... meleleh air mata...

sbb tu la utk anak kedua dan ketiga saya bersalin di swasta...dah tak mo lg bersalin di hospital kerajaan.... sbb terjadi mungkin nurse tak pandai jahit...

Reply 57# amoilawa

mungkin besar sikit kot lebihan daging tu..sb tu tak selesa. Sy dah sembuh dr lebihan daging tu ..selesa pun ya jugak..hehe
senang hati jer

Reply 60# ida78

uihh punyer la panjang..sy panjang potongan tu dalam 2cm jer kot..hehhe

Post Last Edit by darkness at 15-11-2011 11:38

Reply 61# nurnilam

kita sama kes. Mcm awk juga, 3-4 hari lepas kena jahit tu..sakit ya amat. Sampai saya tak boleh nak duduk..baring pun kena berhati hati..
Sedih sangat masa tu..dah le anak jaundice, kena lak ulang alik pegi klinik cek kuning. Pastu hari ke 5 admit pulak dekat hospital pakar likas.
Masa tu hanya Allah jer yg tau mcmna sakitnya luka jahitan tu ..huhuhu sampai dalam 1 hari 3 kali telan panadol..huhu

LAst2 cek punya cek dekat bawah tu, ada lak benjolan mcm daging..merah sgt..huhuh
Yela, better awak g hospital yang rasa2nya memudahkan awk kan ..
Kadang2 kes tak pandai jahit tu la yang jadi benjolan tu..jahitan tak kemas..ketat sangat..longgar sgt..huhuh
kadang jugak jahitan terputus..tapi aritu jahitan sy tak putus pun huhu

saya lak anak 1st czer..kira ok la kan x yah nak jaga kat tut..
masa anak 2nd normal...tapi bila nurse mai cek kat umh dalam 2 minggu dia kata dah ok..
daun pun balik la umh sendiri sblm tu dok umh MIL..
bila cek kat cermin tgk mcm ada merah 2..pastu mcm jahitan terbuka balik sket..sket ja la..dalam hati ni cuak sgt,..
trs p jumpa gynea..doc kata kena jahit balik...
jahit pun jahit la..doc kata x byk dalam 2 jarum ja..lps jahit tu baru ok..
x mau oo kalau x jahit..lebih rrela ja jagit balik..heehee..
tempat nak pakai lama

Reply  nurnilam

kita sama kes. Mcm awk juga, 3-4 hari lepas kena jahit tu..sakit ya amat.  ...
darkness Post at 15-11-2011 11:36

dark guna ape nak bagi sembuh benjolan tu? sy jangka akan bersalin bulan ni, ingat nak beli ape yang patut sebalum bersalin nanti kalau ade masalah sama senang sikit...

Follow Us
Reply 62# darkness

Takdelah besar mane..
cukup benda tu tak memudaratkan, still boleh tahan la...
even masa ML pun takde rasa ape2..
cuma rasa tak selesa bila lepas buang air besar..huhuhuhu

Reply 67# amoilawa

qiqi pn ade benjolan tu,mula2 igt jahitan tertanggal tp bile tgk xde luka ape pn,cume daging tu mcm tergantung la,risau jugak tp nk ke gynea xberani sebab takut kena jahit lg..aritu nye sakit pn punye la lame nk sembuh...

tp yg xbest benjolan tu dekat dgn dubur,bila nk membuang mg seriau sgt la..huhu

Reply 68# qiqi_cat

Nah...kan????
aku ingatkan aku sorang je mengalami benda ni..sbb masa pg cek tgh dlm pantang dulu,misi yg cek kata tu buasir..
aku punyalah takut..then aku belilah ubt kat farmasi n jahitan tu cepat kering so takde rasa ape2 lagilah..daging tu pun mengecil tp entah tak tahu mana silapnya, makin lama aku rasa daging tu still tergantung kat situ..bila berak je, nak meneran terasa je benda tu ada kat situ...huhuhuhu

Reply 65# dedaun85

A'ah..doc kata, mmg jahit lagi ok dr dibiar daging tu

Post Last Edit by darkness at 16-11-2011 10:36

Reply 66# jaa139

jaa, sy guna solcoseryl jelly 20g, 10%..khas utk luka lambat baik dgn melecur. Alhamdulillah, sy pny kes seminggu dah ok. 2 minggu lps pakai tu dah boleh on
takde rasa sakit pape pun bila bersama kekeke..benjolan tu pun kecut..hilang mcmtu jer

ni gambar dia..klik sini ekk..sb ada mcm2 jenis solcoseryl ni

http://item.taobao.com/item.htm?id=2010016294

p/s: sory yer mod..tak dapat nak tepek pic pasal takdapat url dia yang ok sket..terpakse bagi url yang panjang mcm ular ..

Reply 69# amoilawa

buasir ekk? tapi skg dah tak der kan daging tu?

Reply 72# darkness

Tak..bukan buasir..sbb takde rasa sakit pun..aku adelah search pasal buasir nih dan syukur lebihan daging tu bukan buasir..tak memudaratkan jugak kat saya lah..

Reply 65# dedaun85

sakit x dia jahit balik tu? dia bius dulu ke kat tut? kat klinik mana jahit balik tu?

Reply 1# darkness

salam...luka bersalin tu sepatutnya sembuh within 14 days if u properly jaga, ie selalu apply lotion luka yg doc kasi yg warna kuning tu, make sure tmpt tu kering, berpantang properly and jgn banyak berjalan....tak kira la u bersalin vacum ke apa, sama jer...

Reply 31# she

sorry, i nak interrupt...air garam tu helps to heal the wound...luka cepat kering...tahan la utk kesihatan and kecantikan...

Reply 74# Azmanja

dia bius kat tempat tut..x sakit mana lah..sakit sket ja..
rasa sapa yg koyak balik baik pegi jahit balik masa dalam pantang tu..jgn takut...
nanti dah lama lagi susah..ni member yg cakap..
dia takut nak p jahit balik sekali lubang tu luas la sket..

Reply 77# dedaun85

berapa lama nak baik?

Reply  qiqi_cat

Nah...kan????
aku ingatkan aku sorang je mengalami benda ni..sbb masa pg  ...
amoilawa Post at 16-11-2011 09:04 AM

uikks yeke misi ckp buasir??alamak lg seriau kalo cmni..dhla ari isnin depan kene g KK check sebulan,ms tu misi ade check kite lg ke eh??skg qiqi duk rendam dgn air garam,rs cm surut sikit..

uikks yeke misi ckp buasir??alamak lg seriau kalo cmni..dhla ari isnin depan kene g KK check seb ...
qiqi_cat Post at 18-11-2011 22:53

Mcm situasi sayalah,cek lepas 3 ari kuar hospital..misi cek jahitan n dia kata buasir...masa dengar misi cakap mcm tu saya rasa down sangat2..saya beli lah ubat utk keringkan jahitan n syukur ada surut sikit skrg..wpun benda tu masih ada tp tak memudaratkan bagi saya...kalau yg cek sebulan tu takdalah dorang cek jahitan lagi..dorang cuma cek baby jer...no worries...