CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 20214|Reply: 72

Guring Bapukung (Adat Banjar)

Saja ja nak bercerita malam raya neh pasal salah satu adat orang Banjar iaitu Guring Bapukung....apa tu???

Hehe..saya pon tak tahu tapi tanya mak pasai nie sbb mak orang Banjar dari suku Alai...abah saya je dari keturunan Bugis.

Masa kecik dulu abang2 saya sume banyak sakit masalah pernafasan...asma la...semput la..selesema la...so mak pon cam risau ngan saya sebab ramai dlm family yg sakit2 camni...kebetulan mak dari kalangan orang Banjar dan nenek 100% banjar maka dia mengamalkan cara orang Banjar mendodoikan bayi yang dikatakan berguna untuk membantu baby untuk bernafas dengan baik....iaitu Guring Bapukung dalam bahasa Melayunya Tidur Bapukung.

Caranya gini...Bayi akan didudukkan dalam buaian...cam duduk biasa je...then buaian tu akan diikat ngan lagi satu kain untuk bagi kepala baby tu tak terdongak atau tertunduk disamping memberi bayi tu rasa cam dipeluk oleh ibu...seterusnya buaian akan diayun sambil didodoikan dengan lagu2 Banjar atau selawat n zikir sambil menepuk lembut punggung bayi tu sampai tertidur...bayi tu mesti tidur nyenyak punya la..hehe..

Sapa2 urang Banjar yang x amalkan menda ni...korang kena try amalkan untuk jadi betul2 anak Banjar sejak baby lagi..jgn takat ngaku2 je. Kat kampung aku orang Banjar selalu dikaitkan ngan kepandaian mengaji...mungkin ada kaitan ngan amalan ni kowt

Bawah ni gambar aku amik dari blog yg bernama Liza Adzreil AB

[youtube]G2uiSkVt5mc&feature=player_embedded#![/youtube]

Rate

1

Reply 2# bluezink

Awak Banjar jugak ka bluezink?

Penuh satu konti dengan Banjar...x percaya la pulak yg depa tu Banjar..yang pasti Salleh yaakob tu mmg Banjar...tapi depa ni Banjar apa ek? Kaluak ka? Sebab tok nek aku x cakap style tu..

ai berketurunan banjar tapi generasi ke 4 sbb yg boleh bertutur bahasa banjar fluently ialah arwah opah ai... even mak ai pun tak berapa pandai cakap banjar,ai lagi ler... dari cite mak ai,moyang banjar mak ai berhijrah ke Perak lalu kawen dgn org Perak....

nenek ai kawen dgn org banjar so kira mak ai keturunan banjar kt kawasan muar, tpi mak ai kawen dgn bapak ai pure melayu melaka, so ai bukan banjar lgi kot...

Post Last Edit by annadellia at 10-11-2011 14:45

ai org banjar gak.. tp x reti pun ckp banjar. tp paham le ckit2..

Follow Us
first time tengok......mcm comei je cara dia duduk....

oh..aku ingat dulu2 adik aku tido style mcm ni...masa tu aku punya la risau takut adik aku mati dudk jer tepi buaian tu...huhuhu..

tapi seriously budak mmg lena tido style mcm ni....

saye nak try lah nanti... w/pun saya bukan banjar... cara nie berkesan utk baby...

Mak me akan buat pukung ni untuk setiap anak2 dan cucu2 dia...so, kami semua sampai ke anak, merasa berpukung ni...

Mak me akan buat pukung ni untuk setiap anak2 dan cucu2 dia...so, kami semua sampai ke anak, merasa  ...
villossa_blue Post at 10-11-2011 15:43

sama la.. sy pun sama gak..

arwah nenek pernah buat kat adik dulu.....

aku pernah tgk jiran aku yg keturunan banjar buai anak mcm dalam gambar tu,
cuma yg aku perasan orang banjar ni kalau sebut Z  akan jadi J, contoh kalau nama orang tu hamZah akan disebut hamJah.

bapukung ni mmg adat banjar. saya dulu 4 beradik semua tidor mcm ni masa baby. anak2 kakak2 dan abang saya pun sama.

tapi anak saya....saya tak buat sebab mmg tak ajar anak2 tido buai. masa dpt anak sulung mother in law dah warning dia tak mau cucu nya di pukung....hahaha....mother in law org melayu biasa so katanya....seriau tgk baby yg dipukung. but for us orang banjar....biasa la tu....

kalau nak ikutkan saya ni dah generasi ke 3 tp alhamdulillah still boleh cakap banjar dan paham bahasa banjar.....malah selalu makan wadai banjar

lagi satu org banjar ni suka bagi baby dalam pantang makan pisang ranum. hehehe...interesting kan....

interesting..very the interesting thread!!

Dah lama x makan Wadai Kiping...pernah makan masa time kenduri dulu tapi x kiping pon...kalau x kiping masih boleh dipanggil Wadai Kiping ka?

tapi anak saya....saya tak buat sebab mmg tak ajar anak2 tido buai. masa dpt anak sulung mother in law dah warning dia tak mau cucu nya di pukung....hahaha....mother in law org melayu biasa so katanya....seriau tgk baby yg dipukung. but for us orang banjar....biasa la tu....
norzyy Post at 11-11-2011 12:01

Kalau nak ikut warning urang Malayuk sampai bila2 kita tak maju..n nnt adat kita pun hilang camtu ja...biarkan ja apa orang Malayuk nak cakap...yang penting  Hidup Banjar! hehe

dulu penah serumah dgn org banjar..
depa suka goreng ikan wadik.. habis satu kuali minyak jadik hitam..
makan cicah asam pun campur air wadik.. jadik depa warning aku klu tak suka, jgn makan ler..
tp satu yg aku perhatikan, kulit org banjar ni selalu nya putih mulus.. cantik betul. rahsianya sbb makan wadik..
kawan aku, Salbiah.. mmg peberet dia ler mkn nasi putih + air suam + wadik goreng..
mak aii.. cantik betul kulit dia.

dulu penah serumah dgn org banjar..
depa suka goreng ikan wadik.. habis satu kuali minyak jadik hit ...
zehra2 Post at 10-12-2011 13:03

Busuk x umah zehra?

Tadi baru ja bincang ngan umak pasai nak wat wadik. Tiba2 rasa nak makan wadik lak

Reply 19# nobito
yg herannya masa goreng tu takde la bau busuk sgt.. sbb makanan kan.. belacan ke.. budu ke.. berbau juggek.. cuma air wadik tu ler.. yg tak bleh tahan..
klu lah air wadik tu wangi, mmg dah lama aku buat facial..

yg pasti, org banjar ni pandai jimat cermat.. & putih2 belaka..