CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: baby_pingu

If U have to save 50% of your pay..how?

nk check in gak...

kalu mcm aku mcm mana ek...

1. bayar keta 2 biji (keta aku n bapak aku) 1040
2. loan 960
3. cc 300
4. anak 400 (bg 2 dgn hubby...)
5. insurance 260
6. api air 100
7. mak ayah 300-400
8. dapur 300
9. ini x masuk g duit minyak yg dtanggung sepenuhnya oleh hubby...

ada cadangan nk kurangkan budget tang mana...??
lupa lak 1 g..duit babysitter 400..

Reply 75# wanitajelita

memang ni yg sebetul-betul2nya,kalo dapat laki mithali.kalo dapat laki haprak yang asik nak suh bini tanggung mcm cite2 kat FD tu,macamane tu?org pompuan jugak yg jadi mangsa

Post Last Edit by damiqula at 15-11-2011 09:08

skang saving aku 1/3 dr duit gaji(kiraan kasar).itu pun dah agak sesak tiap2 bulan,sbb duit umah pun dah 1/3 dr duit gaji(kiraan kasar).belanja,hutang,bil sume masuk dalam 1/3 yg balance tu.kalo nak up lagi saving jadi 1/2,aku rase xdak cara lain.ni je aku blh buat

1)sewakan 3 bilik kt umah aku pade orang.skang umah 4 bilik aku dok sorang je,sbb aku suke privacy.errr kalo terdesak bilik stor,dapur pun aku nak sewakan jugak la.boleh?

2)cut makan luar langsung.skang aku lunch kat opis hari2.mkn luar jln2 weekend seminggu sekali.kalo nk jimat,maybe sebulan jgn mkn luar langsung.even lunch pun kene bwk bekal

3)jgn shopping langsung dlm sebulan tu.kalo nak membeli jugak,pastikan beli brg keperluan je.mcm ubat gigi,pencuci muka,sabun basuh.itupun pastikan dh betul2 abis kering kontang baru pegi beli.skang ni aku jenis suke membeli utk buat stok.mcm kedai pun ade umah aku tu.ngn sabun je 3,4 jenis dlm lemari.baju bajan jgn beli langsung,pakai mane yg ade je,konpem jimat

yg ni je aku leh terpikir.sbb yg len aku memang dah cut cost gila2 dah utk saving 1/3 tu.kalo nak saving lebih-lebih dr 1/2,aku rase xsanggup kot lagi satu,aku tak mungkin kurangkan duit elaun mak ayah kot.biar aku ikat perut,selagi hidup aku nak berjasa pada mak ayah aku insyaAllah

Rate

1

Reply 81# NaZaini

byk nya bil air n bil api
satu umah berapa orang?

peach skang mmg boleh save lebih dari 50%

-anak still dalam perut
-kereta dah abis bayar
-rumah ...
peachlily^ Post at 15-11-2011 00:12

Tahniah peach..lama xtgk posting u sbb lately xlepak kat cari sangat.

Reply 84# baby_pingu

kuarters tmpt sy duduk api 50 rgt 2 le yg paling murah..air 50 rgt pas setahun duduk bru byr..duduk ber3 je..

huhuhu....

kat sbh ni semua mahal...

Follow Us
kalau gaji dah sedia kecik like below 1500, sakit gak sbb zaman skang sumernyer mahal. huhu tp az mmg ngah usaha utk save duit. apatah lg bila da ada keter ni, mmg serabut gak kadang2. nk servis la, bocor la, rodtex lg hmm~

Reply  wanitajelita

memang ni yg sebetul-betul2nya,kalo dapat laki mithali.kalo dapat laki hapra ...
damiqula Post at 15-11-2011 08:49

sapa suruh nikah lelaki haprak??? the choice in ur hands

Reply 86# NaZaini

huhu...takpa la.. maybe leh jimat2 kat tpt laen..jgn give up ok

awal2 keje dlu azam nk masuk ASB 400 sebulan...bila dah start dpt gaji, 100 sebulan pon susah nk masukkan...ni keje dah dekat setahun dlm ASB ada 500 jek! rasenye duit byk abis ke makan sbb sy ni hantu makan. next month punye gaji nak mulakan balik azam mcm mula2 keje ritu, nk cut down duit makan. sambil jimat duit sambil kecikkan badan...

sapa suruh nikah lelaki haprak??? the choice in ur hands
wanitajelita Post at 15-11-2011 13:06

marah bebeno nampak...
mcmane nak define lelaki itu hapak ke idak?.....

kekadang lelaki itu di takdirkan utk jatuh miskin bukan utk menguji si lelaki itu....
tapi org lain di belakang dia....

just curious... jgn mare ae....

marah bebeno nampak...
mcmane nak define lelaki itu hapak ke idak?.....

kekadang lelaki itu ...
system_failure Post at 15-11-2011 18:34

kan si dami cakap pasal lelaki haprak? bukan dia cakap pasal lelaki tu hilang pekerjaan ke apa

Tahniah peach..lama xtgk posting u sbb lately xlepak kat cari sangat.
llisamaisarah Post at 15-11-2011 10:07

thanks lisa..peach pun jarang sgt post dah skg

Reply 89# baby_pingu

huhuhu...dah try jimat dah baby..mgkn kene cari kerja part time kot..

....kan??

yeyeh dpt tacang.. tengkiu momod system_failure.. .{:4_181:}

wa beli keta murah supaya wa ada baki duit petrol lebih byk utk jalan2 berbanding keta mahal wa mungkin kurang berjalan2

tinggal <5km dari tempat kerja
jimat bil tel/air/api sebaliknya guna fb/chatting/skype/internet sebaik mungkin.

kurangkan beli barangan x perlu spt acessori dan makanan senang  habis 1 jam spt ice cream/yogurt/air/biskut/jajan/ayamas
kalu bz x perlu part time buat penat ja baik cari kerja gaji mahal

bila gaji mahal pun, perbalanjaan makin bertambah, dulu travel dekat2 bila gaji mahal pi jauh2 pula
ninja boy Post at 14-11-2011 03:04

wahhhh terbaekkk

aku suka cara ko sebab beh kurang sama mcm lifestyle aku.. aku pon tak beli gak nugget2 dan yogurt ni... aku cuma beli bahan2 mentah yg penting je mcm bawang, ikan bilis, belacan, cili kering, taucu, kicap, dll. utk kalsium aku beli susu tepung.

pastu aku dah lock permenant location aku dan sedapat mungkin cari kawasan perumahan yg paling hampir dan sesuai dgn situasi (rumah bertanah sebab aku tak boleh duduk apartment takut baby kena tempias masa hujan)

dari segi kerja, gaji aku agak tinggi dan aku pula dapat offer part time, alhamdulillah dapat kedua2nya sekali

aku pon tak berkira minyak kereta... sebab aku tak nak hadkan pergerakan utk majukan diri dan luaskan pengalaman. aku guna cc je, hujung bulan baru sakit kepala nak bayar... sakit kepala 1 hari je instead bayar cash takut sakit kepala hari2 nak carik cash in case tak cukup

cara aku buat awal tahun ni (aku mmg short of cash utk bayar sesuatu pada masa tu)
1. cut cost on barang dapur dan barang keperluan harian : tukar beras taj mahal ke beras nasional, beli ikan murah spt ikan patin berbanding salmon, dan apa saja yg berkaitan
2. terminate/surrender one of my insurance (aku ada 4 insurance yg aku rasa its not worth at all)... dapat la dalam 5-6 ribu utk digunakan namun masih tak cukup coz i need more to save up
3. terminate broadband.. aku maintain guna streamyx je... sebelum tu aku pakai keduanya... now dah terminate dua dua tu dan aku guna unifi
4. control usage of electricity esp aircond dan penggunaan pc di rumah .. i used to on my pc 24/7 coz aku buat SOHO.. air lak free so tak pernah bayar
5. stop 100% eating out - esp kfc, mcd, japanese food, italian food, dan memacam la... coz my habit suka eat out kat tempat2 special
6. temporarily reduce sumbangan kepada orang tua up to 50%.. which i really feels guilty tapi nak buat macamana, aku mmg kontang... tp aku tak nak diorang tau aku ada masalah, so aku tetap bagi cuma bagi kurang sket dari selalu.. bila dah survive balik aku double up atau bg extra (mana2 yg bersesuaian)
7. aku memberi walau tak banyak dalam keadaan aku ketiadaan... dan hakikatnya... miracle happens

aku tak boleh pindah rumah sbb rumah aku ni tempat aku buat keje dan senang nak ke mana2
aku tak boleh tukar keta sbb keta aku dah abih bayar
aku takde astro so mmg takde la nak cut cost kat sini

Alhamdulillah, the time is over dan aku bersyukur berjaya mengatasinya... i learn a lot from this

Rate

1

Reply 97# tuna_sandwic

memang kalau kite tengah sesak,memberi tu akan melapangkan rezeki kita.been there,done that.miracle do happens

Reply  tuna_sandwic

memang kalau kite tengah sesak,memberi tu akan melapangkan rezeki kita.been  ...
damiqula Post at 16-11-2011 09:10

setuju sangat2..banyak kali jadi kat diri sdiri walau yg disumbangkan tu amat la sedikit..

thanks mod system failure kasik kacang pagi2 ni