CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: baby_pingu

If U have to save 50% of your pay..how?

Reply 107# tuna_sandwic

aku byk beli processed food nih

sbb kalo beli sayur, kadang2 sampai kering camtuh ja dlm peti ais..malas nak masak
so now jarang aku beli sayur daun2 tuh..mostly sayur kekacang or kobis

tapi sosej aku slalu beli

aku suka dgr pompan yg dah kawen ada umah seniri..
umah seniri yg tak kongsi nama/baya dgn hubby..
...
koko2 Post at 17-11-2011 09:27

hehe thank u koko... selepas beli 1st house, plan i selepas ni ialah
1. beli saham
2. beli rumah semi-d.

i tak tahu lagi sempat tercapai ke tak dgn 2nd mission tu.. kot2 aku dapat jodoh awal, maybe beli share dgn suami..
janji, before re-marriage aku dah ada saving kukuh, rumah teres, kereta, saham, dan anak sorang

hehe thank u koko... selepas beli 1st house, plan i selepas ni ialah
1. beli saham
2. bel ...
wanitajelita Post at 18-11-2011 15:43

maziah's husband passed away last night. FYI

dah selamat beli grocery utk next month. beli awal guna cc bila dapat gaji terus bayar hujung bulan. bajet aku gi grocery di kafu/mydin ni selalunya less than 150 permonth termasuk susu anak dan personal care sikit2 (alternate with pampers).

beli susu anak utk sebulan - 80 ringgit
beli karpet utk kereta - 36
facial cleanser, facial scrub, cecair pencuci pakaian, ubat nyamuk elektrik, sabun mandi, biskut lemak -   30

susu anak aku amik Nespray....
karpet utk kereta aku amik yg 5 pieces... utk bonet maybe pergi kedai aksesori Brothers
facial cleanser aku amik yg termurah ada kat situ 3.60...
scrub pun amik Safi jugak... cecair pencuci amik 2L je utk 2 bulan (alternate)
sabun mandi amik yg termurah (Fruitale) dapat 3 buku dgn harga 2 ringgit... itupon belah dua, satu letak kat bilik mandi satu letak kat jamban
standby utk anak aku nak makan2 aku beli biskut lemak je....
itu pasal bajet grocery aku less than 150 tiap2 bulan.....

tapi sempena tiga bulan episod darurat, aku tukar point cc kpd shopping Voucher... aku bayar guna baucar 100 ringgit, so aku swipe 49.40 je tadi.... jimat (aku tengah save gaji utk duit lawyer SNP)
bahan2 basah mcm tepung, bawang putih, cili api, ikan bilis, ikan, sayur dll aku beli secara DAILY SPEND kat kedai runcit jah sebab bajet DAILY SPEND 150 tu utk meal.. kalau tak beli, aku masak. kalau tak masak, beli.
sebab utama aku tak beli bahan masak di hypermarket ialah aku takut terbeli yg tak perlu (sauces, drinkings, processed food, junk food and fast food)
bagi aku membazir beli benda2 tu.... dan tak bagus sebab menambah MSG dlm kepala otak...

Ok tak? aku rasa dah sehabis jimat/kedekut dah cara aku ni.... itupon aku cuma dapat save total up to 1,000 je sebulan.

Reply 124# wanitajelita

ok la tuh dah bleh save 1K per month, 1 year dah ada 12K

50%? aku rasa utk aku susahhh..komitmen bnyk sgt... pastu ngada nak berjln lagi. mana nak lekat duit...

Follow Us
50%? aku rasa utk aku susahhh..komitmen bnyk sgt... pastu ngada nak berjln lagi. mana nak lekat duit...

Reply 127# gdah

50% tuh the ultimate goal jah gdah. any saving effort is appreciated here

katalah if dah terdesak to save 50% of your pay, camna nak buat?

apa item dlm xpenses/comm ...
baby_pingu Post at 8-11-2011 15:53

sis -- klau gaji you 120K -- senang kot nak save 50% ----- kalau gaji you hanya 2k -- perit sikit nak save 50% --- gitulah ----

hmm--

1. kurangkan makan luar / diet -- badan langsing -- jimat duit
2. car pool / public transport
3. stop beli baju / kasut / hand bag baru

agree.... btul tu...
kalau gaji 120 blh la.. nk smpan 50%
mcm sy gaji 1200 cmne nk smpan 50%Reply 129# sayawifenikmie

dah selamat beli grocery utk next month. beli awal guna cc bila dapat gaji terus bayar hujung bulan. ...
wanitajelita Post at 18-11-2011 20:38

aku tgk cara ko plan hidup...bijak jugak...dalam keadaan mampu xmampu ko usaha jugak dapatkan rumah, bukan smua org nk hidup dalam keadaan xcukup utk dapatkan apa dia nak..cara ko sebijik mcm cara aku nk dapat umah dulu...

Kawan2 aku sibuk ngn jalan2 beli handbag mahal..poya2..aku dah amik komitmen beli rumah ngn partner aku...
nk kuar duit 28 K bukan senang dgn keadaan xcukup duit...nk tunggu duit berlebih2an mmg lama la nk tunggu.

Aku cuba je la cara berjimat cermat..xmati pon kalo hari2 makan fastfood/western ditukar ke makan sambal ikan bilis ngn telor..ikan...pastu masak kat umah hari2...sihat pon sihat.

bukan xmakan langsung   Berapa ramai nk diet kat luar sana sebab obese.
Alamak...aku rasa mcm nk start masak balik je...tp boring plak takat mkn sorg2.

Aku ingat nk berguru ngn ko la cara pakai kad kredit...npk cam berhemah je ko ni..

cara ko sebijik mcm cara aku nk dapat umah dulu...

aku rasa mcm nk start masak balik je...tp boring plak takat mkn sorg2.

Aku ingat nk berguru ngn ko la cara pakai kad kredit..
llisamaisarah Post at 22-11-2011 19:17

sama ke? hehe... aku terpaksa buat sumer ni lisa... kalau nak menyewa memang kena ada contact kawan2 atau sedara mara, kalau takde memang susah nak tembus dapat rumah sewa... aku rasa ko pon paham camane org berebut2 rumah sewa kat putrajaya ni... tu pasal tiba2 aku tukar plan, drpd menyewa aku terpaksa beli rumah tergesa2 sebab 3x aku kena kacau dgn drug addict diorang nak masuk rumah, aku takut sesangat... aku fobia dah duduk sini... takde sapa bagi perlindungan kat aku... malam2 aku tak dapat tido sebab nak berhati2 kot2 ada org pecah masuk aku tak sedar... dah 4 bulan aku hidup dlm ketakutan... sapa tak takut kalau diburu drug addict?

aku harap sangat dapat pindah januari ni... sebab utama aku beli rumah in terms of securitiness... jom jumpa nak lisa? wj selalu gak pergi dengkil, suka makan kat Malee Tom yam.. boleh kita sembang2 citer pasal credit card...

sama ke? hehe... aku terpaksa buat sumer ni lisa... kalau nak menyewa memang kena ada cont ...
wanitajelita Post at 22-11-2011 19:37

awal2 pape benda pon kna paksa buat..lagi2 benda susah..kalo harap sukarela mmg lambat la nk merasa rumah sendiri...tp cepat gak proses kalau bulan 1 dah bole pindah.

Pasal keselamatan tu..ko kna la hati2..bahaya tu WJ kalo dok sorang bila dah kna aim ngn sek2 mat pet ni...diorang pantang ada peluang. pastikan la smua pintu n pintu pagar berkunci...risau aku..lagi2 ko dok berdua je...

Uiks..malee tu mmg kawasan umah aku tu...beberapa saat je sampai..leh jalan kaki je..hehe..
jom jom..

susah sebab kita sering dikhayalkan dengan cara hidup berbelanja....beli kereta baru, langsir baru, perabot baru.......kalau kita miskin takkan 1-10 sen pun tak boleh simpan......kalau golongan pertengahan 1-10 ringgit tak boleh simpan?.......kalau golongan kaya jangan cerita la....

bukan berapa % dari pendapatan kita yg patut kita simpan tetapi budaya menabung dan menyimpan itu yg perlu diterapkan pada keluarga dan masyarakat.....masaalahnya sekarang hampir semua media dari paper, majalah, tv, radio, internet memaparkan budaya hidup berbelanja dan enjoy........kita berbelanja melebihi kemampuan......gaji cukup makan pun nak beli kereta baru, rumah baru je nak masuk dah beli perabot dan renovate berbagai......mende ni dah jadi budaya masyarakat........tak beli kereta baru nanti malu apa pula kata keluarga bila balik kg nanti betul tak?......apa kata kawann2 satu opis kutuk2 membandingkan gajinya yg rendah boleh beli kereta besar dengan kita yg kononnya kene ada lagi besar dan baru dari dia..........perkara berbelanja boros ni dah jadi satu wabak penyakit yg sukar untuk dipulihkan..........

saya sampai sekarang pakai moto buruk ex5 1994.........kereta iswara second hand juga tahun yg sama........walau gaji dah naik banyak kali.......budaya menyimpan ni saya warisi dari keluarga yg daif dulu hatta anak2 saya pastikan mereka menabung setiap balik dari sekolah waima 10 sen sehari........

kita perlu melakukan perubahan dalam cara hidup ....sesuai dengan fitrah rasullulah yg menganjurkan berbelanja dengan berjimat cermat.......sebelum keaadaan mengubah cara hidup kita ......

atau berbagai teknik hedging yg kita boleh buat dengan mengikat duit kita dengan aset.......banyak lagi lah boleh bincang mende ni.....he heh

aku takde nak ikat perut sangat. cuma kurangkan enjoy je. lalalalalalaa~~~~

gituhhh..perbincangan ilmiah..suker sgt...

dalam kemelesetan ekonomi yg akan tiba kelak kita bukan sahaja berhadapan dengan kenaikan harga barang.......tetapi kenaikan cukai dari setiap sudut.......bersedia lah.....

Reply 135# silau

agree

bukan senang nak senang...