CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: sekutmery

Pukul Anak... dan rasa bersalah. Pernah tak korang rasa?

semlm mmg out of control giler...yg dia neh dok buat adiknyer...mcm wresting dah..dah ler dok ligan tengguk....banyak kali aku kata berenti,stop tak reti2...buat lgk....aku naik hangin la..pang aku tampar belakang dia sbb itu jek yg direct ms tuh...trus menangis la...pastu bukannya nak dgr ckp org..protes2 lgk...kuar toilet tak cucui kaki tangan plak...hangin lagik skali...haku bior je semlm sampai tertido..kang balik kang baghu nak review...anak aku ni mmg susah nak dgr kata....tp kalo angin tgh elok, let say aku plan nak kemas, msk...aku tanya mana yg dia monat nak tolong ada gak la dia buat...

Reply 41# honeybee1802

itulah... kita ibu ni kan, kadang2 susah nk kawal emosi bila budak2 ni nakal sangat.... bukan la berniat nk pukulpun, tp bila marah menguasai diri... otomatik tangan ni cepat naik...  aku mcm boleh bayangkan citer ko, sebab anak akupun lebih kurang mcm tu jugak peelnya...

naper xrotan kat tapak kaki nya???
kurmasafia Post at 16-11-2011 10:27

syng ank d rotan2kn...
hihihi..
yap ustazah pat aku keje pn ckp law nk rotan ank biaq kt tapak kaki n tapak tangan..
tmpat laen jgn d rotan...
itu 1 pngajaran wat ank kita,bab law x penah kena rotan mkin naek antu lak dier.
dari kecik shingga akhil balikh ley lg d bentok dan d rotan, p law da balikh xde mknanye...
sah2 degil x bley d ajor,trlambat...

kadang2.. kita ni terlepas pandang sebenarnya.. anak2 yg agresif ni kadang2 akibat drpd tekanan jiwa.. tp diaorg taktau camna nak luah.. so keluar la perangai nakal dia. kadang2 anak ni kalo kita tak berapa hirau sgt.. mmg tensen jadinya budak tu.. tp effectnya budak tu merengek.. dan kadang2 menangis utk dptkan perhatian kita..

tp sudahnya budak tu kena marah pulak oleh ibu bapa dia.. so anak tu lagi tertekan..

Pernah tak korang rasa bersalah selepas pukul anak? ermmm itu yang aku rasa harini... semalam terpuk ...
sekutmery Post at 15-11-2011 17:50

mertua saya kata kalau marah or kalau nak mengajar anak jangan sekali kali buat kat bahagian muka - kalau geram sangat ambil tapak tangan dia dah pukul sikit or cubit. Muka ni kalau salah tampar nanti boleh buat bengkak or hilang pendengaran etc.

pnah gak terlepas geram kat my son.. baru jer umor 2 thn.. tm maghrib. org kata byk syaitan kan tm tu.. kiter nk kejar waktu nk solat die dok jerit 2 nk ajak main luar..dh la blk lewat dh almost 8 pn.. my husb lak o/stat .. my reflect reaction teros terkuat suara ngn tros goncang bdn die.. then baru tersedar.. my son diam jer pas tu.. dah x nangis .. pas solat baru p jumper die .. plok2 die .. ckp baik2 x blh kuar cz dh malam la .. dh gelap.. byk dog la..mmg nyesal habih la.. takot la plk side efect kat otak.. alhmdulillah.. xdak apa2.. tp sejak tu la dh try blajar sabar!! dh la plan nk ada bby nxt yr. ..

Follow Us
takutnya sy bila baca bab2 marah anak ni..
masa anak sulung..sejak dari dia 4 tahun, sy dah mula rasa marah bila dia terlebih nakal..time tu dia dah nak dpt adik. Dia mmg manja n banyak ragam..dan terlalu sensitif. Sy tak pukul tp cubit (yg kuat bila geram sgt)...pastu cam biasa menyesal.
Kadang ada juga sy marah dgn suara kuat, dan mcm2 lg kaedah mengajar yg 'bodoh' sbb ikut kan rasa marah.

Bila anak sy dah 7 tahun skrg, sy mula nampak reflect dari cara sy mengajar tu menyebabkan dia jd pengasar, suka jerit bila marah, suka pukul adik dan suka menjawab. Kadang2 sarkastik dan mencabar. Saya tahu dia sebenarnya lembut, sensitif dan suka utk mengembirakan parents tp sbb didikan sy yg salah menyebabkan dia imitate apa yg sy buat. Sy rasa AMAT2 SGT menyesal, dan cuba mengubah dan tak begitu mengikut kata hati. Tp kadang2 terbabas juga, especially bila dia mencabar suruhan/ kata2 kita.

Ada cara x nak atasi? sy sgt risau sbb dia dah 7 tahun. Dia bagus kat sekolah, bijak dan disukai guru. Tp bila kat rumah, atau kat babysitter atau balik kampung dia selalunya akan meragam.

ni nk bg tips lg....

masa anak2 tgh tido2 ayam cmtu...bisik kat telinga dia...

ckp dia anak yg ...
kurmasafia Post at 17-11-2011 11:14

search for sichida method kalo tak silap kan?
teori minda di bawah sedar

search for sichida method kalo tak silap kan?
teori minda di bawah sedar
Lily_Savage Post at 4-12-2011 16:42

yup..teknik jepon dgr kata..tp teknik ni mmg menjadi...

Salam, sekadar pendapat aku. Petua turun temurun.

Kalo salah sorang marah anak lg sorang jgn defend depan budak tu walau budak tak bersalah. Nak marah laki ke bini korang pasal hal tu jgn depan budak. Kalau sorang dok defend budak time kene marah nescaya akan bertambah kenakalannya.

p/s: Depan atuk nenek dilarang sama sekali pukul. sebab atuk nenek ni gerenti defend cucu dia walau time kita budak dulu dia lg garang dan ganas dari kita.

Lepas marah jangan pujuk kalo pun korang salah. Nak tebus rasa bersalah tu buat cara lain. Dari segi psikologinya, dia akan anggap mak bapak dia tak serius.

Kalau marah anak jgn keluar perkataan bukan2. Ramai aku tgk sumpah seranah anak. Baik rotan dari sumpah seranah ni. Bukankah doa mak tu makbul?     

Sebelum nak rotan budak seeloknya kasi warning dulu. Sampai 3 kali baru pukul. Ini untuk kesalahan yg repetitious. Biasanya aku akan suruh akui dulu kesilapannya dan akan ku tunaikan janjiku padanya.

Sebenarnya bila mana budak tu dah umur 1 lebih dah boleh start ajar. Umur2 ni jgnlah pukul, tapi babab jer (pukul2 lembut).  

Aku tak pernah rasa bersalah pun pas pukul anak. Sebab dah niat dlm hati unutk mengajar sbb kita tak nak dia rosak. Tak pulak aku pukul ditempat2 sensitive (muka, kepala, badan). Sekadar kaki, punggung, tapak tangan. Tampar mulut ada kalau pandai mencarut.

Lagi satu jgn jadikan anak tempat lepaskan kemarahan.

jgn la pukul anak sebarangan
budak2  umur 5-10 tahun mmg akan ingat..simpan rasa siyes nih
daku dulu slalu kena balun dgn my mum..sampai skrg umur ai 32 tahun masih teringat..
mak pon selalu ckp kekesalan sbb dia selalu belasah kami adik beradik..sbb2 kecik je, x angkat kain..x basuh pinggan..mmg konperm kena balun. niat dia nak mendisiplin..tp dia pukul dgn emosi plus stress

sdhnya anak2 x berani nak berterus terang dgn dia..kami adik beradik sembang sesama kami jerk..dgn kata lain..cover mengcover..sampaikn adik bongsu nak mengadu apa2 pon dia cari kakak dan abangnya nya..not my mum

sampai skrg..kalo mak ckp minta maaf ttg tu..kami adik beradik cepat2 ingatkn pd mak..jgn diungkit dah..kami xmo ingat dah..xmo sentuh..terutamanya ai ler..sbb paling byk kena balun kan..plus tolong peluk my adik2 ms mak nak belasah mereka..siap melawan lagi..pehtu ai pulak kena balun (ee..ai nak nangis...). sumpah xmo ingat dah..

berbalik pd TT
pukul anak utk mengajar xpe..niat mendisiplinkan xpe
tp jgn keterlaluan cam org dulu2..hihi
jgn sampai x pukul lgsg..kang jadi Sazali cam kisah Anakku Sazali pulak..lg parah

KETERLALUAN tu mcmana Chaintea?
i x blh nak bayangkan..ntah2 i cubit anak dgn rasa marah tu dianggap keterlaluan?
takut gak dia teringat sampai dewasa..

law dpt marah ank mmng x sedor diri ase nye..
tetiba jek aku ase cam naek antu..
peh tu mmng kesian...
p bebudak nih idok le pulak serik kna rotan...
uwaaaaaaaa

anak aku yg sulung jenis suka dengki adiknyer smpai terjerit2 adiknyer.. time aku geram kena gak cubit ..kadang sampai lebam..bila tgok blk kesan lebam tu time dia tido rasa kesian lak...

dulu aku kerap pukul anak.tapi bila start nampak anak mcm dah mula melawan,pinggirkan diri aku rasa mungkin itu akibat selalu kena pukul

ITU NORMAL..SAYA SELALU MENGALAMINYA..HUHUHU..MMG SEDIH N MENYESAL..TP KLU TK DI AJAR MMG DIAORG BUAT LAGI..SO NOW ANAK ANNA YG 4 THN TU, KLU DGN ANNA MMG DIA TK BERANI BUAT HAL..DIA TAKUT..KLU DGN BAPAK DIA, MMG MENGADA2..ESPECIALLY WITH HIS ATUK N NENEK YG SLALU MENJAKAN DIAORG..GERAM KDG..TP APA2 PUN KLU TUJUAN N NIAT KITA NK MENGAJAR RASA TK SALAH CUMA JGN LA SMAPAI MENDERA ORG KATA KAN..PUJUK LAH DIA..

mlm tadi i pun tersasar ...tampar manja kat peha anak..nk tido tapi dilawan mata nya ...puas dh pujuk dodoi tak menjadi juga alih3 dh geram sgt ..i lepuk sikit peha dia xlah kuat..bb tergamam pandang muka i trs nangis..i letak atas katil bb tersedu2 mayb dia tau i marah dia kot...sedar tak sedar bb dh tertido gan air mata bergenang ..cian pulak i tgk..alih2 i yg menangis ..pg tadi bb bagun trs i peluk rs menyesal pulak dihati..

aku penah nangis sensorang kat opis...sebab nyesal tingat pukul anak mlm sebelumnya...

anak aku yg besar umo 5 tahun...yg kecil 3 tahun...dua2 hyperaktif...ada saja yg dorg buat...satu malam tu dorg bagi tumpah air nescafe satu tumbler atas tilam....aku marah...aku pukul kaki n tangan dgn hanger...dorg nangis2 trus ttido sambil sedu...

pukul 3 pagi aku bangun aku g jenguk dorg...bila dorang beralih mengiring...masih bunyi lagi sedu....start tu aku dan nangis esak2...aku sedih sebab aku pukul anak2...nyesal...sampai subuh aku baring dgn dorg....xleh tdo...

pas anta umah ngasuh...aku g opis...mmg aku x bole buat keja....aku asik sebak je....aku minta doa dgn tuhan...maafkan anak2 aku...maafkan aku juga....aku pukul untuk mengajar...bukan aku nak dorg sakit...aku just nak dorang ingat.

lunch time aku kol anak2...dorg tido pulak...so x dapat ckp...x dpt dgr suara...lagila sedih

balik keje aku beli sumting tuk anak2...benda makan..benda yg dorg suka...sampai umah...dorg tgh main beskal...

anak yg sulung dtg lari2 kt kete...tggu aku keluar...pastu yg kecik pon dtg...

yg kecik tu ckp...."mama....mama...adik minta maaf...adik janji adik x buat lagi...."

trus aku nangis esak2 sambil peluk anak2....sebak tul time tu....

tapi tempoh drama sedih tu hanya bertahan sejam je...pastu dorg dua beradik aktif balik memeningkan pala aku...gaduh sana gaduh sini...lari sana lari sini.....mcm mana la aku x jadi gozilla.

me pun pernah cubit anak me 3y kat peha..time anak me tido baru perasan me cubit sampai lebam.terus kena marah dengan hubby..katanye lepas ni kalau nak marah n ajar anak just pukul dekat kaki tp jgn kuat2..me rasa menyesal sangat2..

baru pg tadi sbl p keje,aku pukul anak aku kt bontot...bila aku suh bgn nk anta rmh bbsitter,dia plak membebel kt aku & nangis x tentu pasal.aku dah la lewat nih...cepat jek tangan aku singgah kat bontot dia.dah sampai rmh bbsitter,kena plak cubit kat paha skali lagi...adoyaiiii...pe aku dah buat nih!!!skrg nih,aku kt opis,rasa nyesal sgt2 pukul anak cam tu skali...hari ni,aku akan cuba berjanji dgn diri aku..."aku akan cuba bersabar & x kan pukul anak dgn etruk lagikkk.masih rasa pijar,pedih lagik tapak tgn aku nih...kesan dari aku pukul anak tadi....maaf kan ibu...niat aku hanya utk mengajar tp aku silap cos emosional menguasai diri...