CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: genot

Hindu Jowo

Reply 57# genot

ada pula benang suci yatakkan takde benang suci tu
aku tak leh BACA VEDA

setahu aku
TUHAN MEMERINTAHKAN MEMBERSIHKAN HATI
MENSUCIKAN DIRI dari YANG KOTOR
dan BERBUAT BAIK
ada tambahan ka???

Setakat aku melihat, orang Hindu-Bali sahaja bersungguh2 dalam Dharmm. Jowo-Kejawen di Malaysia tida ...
genot Post at 7-12-2011 14:56

Oi Indon ... Cuba kamu cakap dari mana kamu dapat fakta yang orang Hindu di Malaysia tidak ada kesungguhan dlm menunaikan apa yg diajar dlm agama Hinduism. Cakap itu tolong baik sikit. :@

Reply  genot

ada pula benang suci yatakkan takde benang suci tu
aku tak leh BACA VEDA

seta ...
orangbesi Post at 8-12-2011 12:09

Apa kena mengena benang suci ( "poo nule" ) dgn menbersihkan diri dan sebagainya? Kamu tahu tak siapa kah yg layan memakainya? Apa kah signikasi benang suci tersebut? Kalau tak tahu, sila tanya. Aku sedia menjawab.

Post Last Edit by genot at 8-12-2011 14:11

Bhrata, ada aku sebut orang Hindu Malaysia secara umum tiada kesungguhan dharmm kah?! Aku merujuk kepada Hindu-Kejawen (Javanese) yang banyak di Malaysia dan menjadi Melayu lalu meninggalkan Hindu-Javanism. Aku bukan merujuk kepada orang Hindu lain! Itu sebab aku menasihat Javanese untuk pergi ke kuil dan pertubuhan Siddha Tamil bagi mendapat penerangan supaya lebih jelas kerana ada lebih banyak sumber maklumat boleh didapati berkaitan pengajaran Dharmm selain meminta kerjasama pertubuhan Dharmm dari Malaysia untuk mengajar Dharmm kepada Indonesians and Javanese di Malaysia.

Aku ulang tayang statement aku!

Jowo-Kejawen di Malaysia tida....

Lainkali beri Namo dahulu, membaca biar teliti sedikit! :@

Tak payah hendak mempersoal nama Maheswar atau Shriman Naraiyan atau Brahma. Jika dhai mempunyai kesungguhan hendak menjadi seorang Hindu mesti lah bersungguh2 tak perlu nak bersifat bagai...

Sorry sikit aku memakai bahasa Indon. Aku menggunakan bahasa Malaysia. Only few terms that I use came from Classical Hindu-Javanese vocabulary because this thread is a thread talking about Hindu Jawa and their majestic Shaivaite kingdom-Majapahit.

Follow Us
by genot

Aku merujuk kepada Hindu-Kejawen (Javanese) yang banyak di Malaysia dan menjadi Melayu lalu meninggalkan Hindu-Javanism.   

Itu pilihan mereka, apasal kamu menyibuk. Aku tak tahu keadaan di Indonesia, tetapi di Malaysia, tak ada paksaan apa2 terhadap agama mana yg kamu nak tukar. Hanya orang Islam shj yg suka sangat memaksa orang dan kaum lain tidak perlu mengikuti perangai mereka.

Kenyataan kau mengenai Hulu Selangor itu seolah2 kerajaan Malaysia itu bersifat anti-Hindu dan menangkap orang2 yg mahu mengikuti agama Hindu. Setakat ini, tak ada kes sedemikian, malahan ada juga orang Islam yg murtad masuk agama lain.

PS : Kamu tak memakai bahasa Indon sikit, kamu memakai bahasa Indon banyak. Sampai susah nak faham apa maksud kamu itu. Saya cadangkan kamu mengunakan bahasa Inggeris utk memudahkan orang lain memahami apa yg kamu maksudkan.

Reply 63# Sephiroth

ok
yang ni aku terima
so
boleh terangkan benang suci
dan kenapa dan mengapa???
tq

KEBAIKAN KERANA TUHAN
jangan marah2 ya

Reply 65# genot

tak boleh la camtu
nak belajar dan MENGETAHUI
kenala ambil yang terawal dan asasnya
kalau asasnya tak kukuh
habis berterabur yang seterusnya

takkan
TUHAN BIKIN SESUATU
tanpa ada HIKMAH MANFAATNYA kannnnnn

Aku bukan menyebuk hal orang lain hendak mengikut agama kerana aku tahu ada penganut Hindu-Kejawen (Javanese) yang memang hendak pulang ke kehinduan tapi mereka takut2 sedangkan Malaysia adalah negara berdemokrasi. Aku cuma menasihat Javanese lebih berani sedikit dengan identiti kehinduan mereka serta pergi meminta bantuan pertubuhan seperti Siva Siddhanta supaya mendapat penerangan dharmm yang betul dan tak perlu nak campur aduk ajaran Hinduism dengan Islam.

Kamu lihat jika ajaran Brahman dicampuri dengan Islam nanti orang akan dikelirukan jadi orang ramai akan tersesat menjadi Melayu dan meninggalkan Hinduism.

Siapa cakap tak ada kes orang Hindu yang ditangkap ke kem Hulu Selangor? Seorang wanita Tamil dari family Muslim pernah ditangkap kerana berkahwin dengan lelaki Hindu tidak berapa lama dahulu sedangkan negara Tamil dan penduduk negara Tamil secara tradisi agamanya adalah Hindu, bukan Islam. Hal yang sama dengan Javanese. Jika hendak kembali ke kehinduan sepatutnya tidak menjadi masalah kenapa harus menahan orang pula?

Post Last Edit by Sephiroth at 10-12-2011 13:09

by Genot

... kerana aku tahu ada penganut Hindu-Kejawen (Javanese) yang memang hendak pulang ke kehinduan tapi mereka takut2 sedangkan Malaysia adalah negara berdemokrasi.   

Ini lah perbezaan antara Hindu-Jawa dgn Hindu sebenarnya (berasal dr generasi turun temurun yg menganuti dan menghayati agama Hindu). Hindu-Jawa boleh rasa "takut" nak kembali kepada Hinduism ke ... Kalau begitu, BAIK KAMU JANGAN.

Kerana kamu hanya akan menbazirkan masa orang lain cuba mengajar kamu mengenai Hinduism. Pada masa yg sama, kamu menjadi anasir yg merbahaya kerana kalau kamu ada rasa takut sekarang, esok lusa bila Muslims (ataupun Christians) datang mengacau, kamu akan baling-tadah terhadap kami juga.

Di Dunia ini, KALAU NAK TAKUT, TAKUTKAN TUHAN SAHAJA. Buat Dosa pun mesti BERANI TANGGUNG AKIBAT. Mereka2 yg takut tak akan berguna kpd sesiapa pun.

Kamu lihat jika ajaran Brahman dicampuri dengan Islam nanti orang akan dikelirukan jadi orang ramai akan tersesat menjadi Melayu dan meninggalkan Hinduism.   

Oh ... Dlm andaian kamu itu, orang Melayu didefinasikan sbg orang Indon yg dulunya mengikuti agama Hindu, kemudian tersesat jadi orang Islam, sedemikian ke?

Siapa cakap tak ada kes orang Hindu yang ditangkap ke kem Hulu Selangor?  

Kawan ... Tak ada orang yg ditangkap kerana keluar dr Islam di Malaysia lah. Kalau tak percaya, pergi google Lina Teoh.

yang ni betul
memang melayu kat malaya
dulu beragama hindu
ataupun buddhist (ada percanggahan sikit)
dan bila islam sampai ke malaya
maka melayu masuk islam

yg ni aku tak sokong
sebab bukan disesatkan jadi islam
kau tak tanya ke
kenapa melayu masuk islam
dan tnggalkan ajaran hindu/buddha tu?????
ada sebab kotttttt

Hindu Jawa Lengket Jaipong

http://www.youtube.com/watch?v=ZQguNEBxiBA&feature=related

A cultural trait from Western Java Island called Jaipong. Western Java or Sundanese were influenced a little bit by Mahayana Buddhism for its closer proximity to Sumatera Island as compared to Eastern Java or Javanese who are Saivaite Hindus.

Genot,

It probably not my business but the more I look at those links you have provided, the more I think that the true reasons why Java-Hindus are having problem returning back to their roots (Hinduism) is because they have too much "cultural baggage".

It means that they have too much non-Hinduism influence in their life style. A little bit of Mahayana Buddhism here, Hinduism there, Pantheism there, and Islam/Christianity here and all over the place. In Malay term - Kepercayaan kamu macam rojak lah.

yang ni betul
memang melayu kat malaya
dulu beragama hindu
ataupun buddhist (ada percanggahan si ...
orangbesi Post at 10-12-2011 12:00

Eh tak tau ker... org melayu dulu tukar ugama dr Hindu ke Islam sebab kena paksa??? Orang Arab yang paksa. Orang Arab yang menakluk Malaya.

Reply 75# imcacim

ye ke???boleh bagi info sikit tak???
setahu saya tok arab tu datang ke cambodia dulu
dan turun ke kuala brang terengganu n jawa
takde takluk pun
hanya duduk bermastautin jeeeee

sory tu je yg saya dapat
tq

Reply  imcacim

ye ke???boleh bagi info sikit tak???
setahu saya tok arab tu datang ke camb ...
orangbesi Post at 15-12-2011 12:23

Itu la....
Ada orang yang dok jaja sana sini dalam banyak penulisannya, kononnya islam ini agama yg ganas. Terrorist. Islam berkembang atas dasar paksaan. Takluk sana takluk sini paksa orang masuk islam. Seolah agama lain berkembang tak der takluk-takluknyer.
Sbb tu  aku timbulkan persoalan. Ada ker Tanah Melayu ni kena takluk ngan Arab? Org melayu dulu masuk Islam kena paksa ker? Agama Hindu berbangga kehulu hilir kerana agama tertua. So What ? Masa dulu-dulu tu pemikiran manusia takat tahap mana? Adakah pemikiran manusia sekarang masih sama tahap dengan nenek moyang kita ribuan tahun dulu? Kita nak ikut ker? Setahu aku manusia makin hari makin cerdik. Sebab tu mana-mana yang tak berapa nak betul tu ditinggalkan.

Islam takluk Indonesia ker yg sampai kerajaannya yg asal beragama hindu beralih kepada Islam? Ada ker lipatan sejarah yg tertulis bala tentera Pak Arab paksa org Indonesia masuk Islam?
Kalaulah Pak Arab kita tu takluk Filipina, Negara-negara Amerika Selatan....... agama apakah mereka itu sekarang agaknyer.

Renung-renungkanlah. Agama apa yg sebenarnyer tersebar melalui penaklukan.

Post Last Edit by Sephiroth at 16-12-2011 10:14

by imcacim

Adakah pemikiran manusia sekarang masih sama tahap dengan nenek moyang kita ribuan tahun dulu?  

Kalau aku kata pemikiran kamu (orang melayu) kini lebih teruk dr dulu, kamu percaya tak? Orang dulu2 mana ada buang anak merata tempat, premarital seks, pesta seks, buang masa di stadium tengok konsert ataupun permainan bola ataupun benda2 lain sedemikian. Dlm erti kata lain, orang Melayu sekarang LEBIH TERUK dr orang Melayu dulu kala yg ada budi bahasa, peradaban dan tata susila mereka tersendiri.

Islam takluk Indonesia ker yg sampai kerajaannya yg asal beragama hindu beralih kepada Islam?

Islam juga tersebar melalui perkahwinan dgn orang Islam dgn mereka2 (berketurunan diraja) di kerajaan tempatan. Dlm erti kata lain, cara penyebaran sedemikian juga boleh dikatakan "penaklukan" secara halus juga.

Kan dah mengena umpan aku.

Si Sephiroth ni la yg aku maksudkan menjaja keburukan Islam dan orang melayu sana sini dalam penulisannya. Sebenarnya aku dah lama dok baca penulisan dia ni. Bukan apa kenkadang senyum sendiri tengok dia cakap sorang-sorang berjela-jela. Syok sendiri. Gigih sungguh. Tok sah dok bangkang la cakap dia. Kona sana, kona sini... berbelit macam u..
OK... kau menang. Tahniah.

Kan dah mengena umpan aku.

Si Sephiroth ni la yg aku maksudkan menjaja keburukan Islam dan orang  ...
imcacim Post at 16-12-2011 11:47

Kamu ni ada masalah mental ke?

Kamu menanyakan soalan (secara umum) dan memandangkan Genot tak ada online utk menjawab, saya tolong menberikan ulasan berdasarkan apa yg aku tahu (harap Genot tak kisah). Ini bukannya menburukan Islam ataupun orang Islam secara sengaja. INI ADALAH HAKIKAT. Hakikat tidak boleh diubah semata2 kerana kamu tidak suka akan fakta. FAHAM TAK, Encik Imacin?