CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2190|Reply: 13

camne nak cegah denggi nih

u all ade idea tak nak atasi serangan nyamuk nih.. umah aku byk sgt nyamuk.. dok pakai ridsect tuh.. makin menjadik2 plak.. aku takut sgt ngan denggi nih..

kalau tengok kat farmasi ade jual minyak anti nyamuk.. cam mossi, kaps, tiger.. ade sape2 yg penah pakai tak minyak anti nyamuk.. atau ko org ade idea lain?

please share!

duk la dlm kelambu 24jam

duk la dlm kelambu 24jam
afja Post at 23-11-2011 13:37

OOOO.. ko maen2 ekkk... ko penah kena denggi tak? perit woo kena denggi nih.. aku penah kena...
ko bayang.. ko minum jer.. muntah.. makan jer muntah.. sakit seme sendi2.. badan mmg sgt2 lemah..
aku punye panas mase tuh 41 C.. fuhyooo.. panas tuh..

hanya kerna sekor nyamuk{:4_182:}

Reply 3# ajis_kg

alhamdulillah... x pernah kena denggi
dan minta dijauhkan. amin

petang2 pukul 6 tu... ko buat la sapu sampah n bakar2 bg kuar asap...
nyamuk kan x suka asap....

cuba tengok dalam umah ko tu, ade ke bekas2 takungan air jernih tak berusik? air kolah? air baldi? ape2 la yg bertakung. nyamuk aedes sukeeee sgt melepak sana.
pastu tengok sekitar luar rumah ko, banyak ke semak belukar, lalang2, bekas2 tayar yg tak ditanam, apa2 container/bekas yg memungkinkan takungan air hujan (especially musim hujan skarang). Kalau ade kena cepat2 kasi bersih dan buang/bakar benda alah tu.
kemudian rumah ko ade ke yg lubang2 siling (kalau rumah style dulu kan selalu ada ruang udara kt sudut atas dinding utk ventilasi udara) - so kalau ade kena la kasi sumbat dgn paper or letak dawai halang nyamuk tu.
dah tu, kena tengok jugak rumah ko jenis suke buka tingkap awal2 pagi dan baru nak tutup lewat petang ke sb awal pagi dan lewat petang waktu operasi nyamuk aedes ni.
pastu siap sediakan spray nyamuk la dan tau tempat mana nak spray eg: tpt redup/gelap/sejuk2 sket tu tpt nyamuk nyorok/berehat/spy mangsa hehe... contohnye belakang lemari ke, bawah katil ke, bwh meja makan, kalo wardrobe jenis terbuka, tepok2 skit kat gantungan baju2 yg kaler gelap. jgn lupe spray toilet anda juga.

Tapi penat2 buat gitu semua tengok2 nyamuk tu datang dari rumah sebelah hahahaah. So kesimpulannye moh le kite jaga kebersihan alam sekitar hahaahah..

Btw, kalau dah kene/suspek demam denggi, relaks lar..
ubat demam kena makan, minum 100plus banyak2. selagi tak masuk wad, just kena pegi angkat darah kat klinik kesihatan/hospital berdekatan sekali sehari sampai keputusan darah normal. MC konfem dapat utk denggi. toksah kalut. kui3

u all ade idea tak nak atasi serangan nyamuk nih.. umah aku byk sgt nyamuk.. dok pakai ridsect tuh.. ...
ajis_kg Post at 22-11-2011 13:17

Aku penah pakai mosquito repellant yang dibeli kat farmasi. Bila pakai badan rasa lekit skit tapi berkesan, nyamuk tak brani dekat, tapi ada gak sekor dua yang degil. Tapi aku pakai untuk aktiviti masuk hutan. Kalau pakai kat umah aku rasa kurang selesa le

Follow Us
cuba tengok dalam umah ko tu, ade ke bekas2 takungan air jernih tak berusik? air kolah? air baldi? a ...
ruslinda Post at 24-11-2011 00:14

itulah psl.. masalahnya jiran sebelah lah nih.. udah ler umah kosong die dok biar gitu jer.. ngan kayu berlonggok.. ini umah terbiar penuh ngan lalang.. ikut hati aku yg suci nih.. senang jer.. bakar jer umah tuh

Aku penah pakai mosquito repellant yang dibeli kat farmasi. Bila pakai badan rasa lekit skit tapi berkesan, nyamuk tak brani dekat, tapi ada gak sekor dua yang degil. Tapi aku pakai untuk aktiviti masuk hutan. Kalau pakai kat umah aku rasa kurang selesa le...
bronches Post at 24-11-2011 10:59

yg nih aku takut nih.. sekor aedes pon dah cukup wat aku tumbang hari tuh..
tapi minyak anti nyamuk nih.. seme aku dah try.. kaps, tiger, mossi.. agak2 yg mane paling berkesan?

yg nih aku takut nih.. sekor aedes pon dah cukup wat aku tumbang hari tuh..
tapi minyak ant ...
ajis_kg Post at 24-11-2011 11:26

Sekor dua tu datang daripada sekumpulan nyamuk yang sangat banyak bila aku berhenti melepak kat satu rumpun buluh. Member2 aku jenuh menepis tapi sekor dua tu lah yang brani dekat aku.

Brand aku tak ingat. Tapi aku ada baca minyak serai wangi pon berkesan bukan sahaja setakat as repellant, tapi aku kat penah spray lalat, nyamuk pakai campuran air + minyak serai wangi, lalat dan nyamuk tu lagi cepat kojol drp guna ridsect

umah ak pon bnyk gila nyamuk..suma jenis semburan,elektrik tak berkesan,,nyamuk kat umah ak hanya mengalah pada yg asap..

dok dlm kelambu pling elok..slmat rasyer..

dari yg pernah kena denggi stage 3..huhu

umah ak pon bnyk gila nyamuk..suma jenis semburan,elektrik tak berkesan,,nyamuk kat umah ak hanya me ...
miyoma Post at 25-11-2011 22:03

denggi stage 3 tuh camne plak?

pertanyaan dr bekas pesakit denggi berdarah

Reply 11# ajis_kg

denggi ni di pecah pada 4..yg 2 ke 4 kira berdarah la..

Reply 12# miyoma

oic tq.. mase kena tuh dok lam wad.. xde plak DR bagitau stage berape! cuma die kate "awak kena denggi berdarah nih"

tapi mase tuh idung jer yg kuar darah x henti2..

cuma simpton denggi berdarah nih lain skit.. die x sakit sendi cam demam denggi besa.. tapi mmg tggilah.. penah kena 41 punye panas.. tp dlm sejuk giler..

Reply 13# ajis_kg

doc tak kan ckp sbb ni clinical stage..tok2 doc je yg tahu..
memang tu nak beza berdarah ke tak,sendi,kuar darah..