CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 31991|Reply: 32

Kebaikan & Keburukan bekerja dalam industri perbankan

Just nak kongsi personal opinion aku tentang baik buruk kerja dalam industri perbankan especially bidang sales:-

Kebaikan:-
1) Kenaikan gaji setiap tahun yg tinggi. ada union yg fight utk salary increament.
2) certain bank bg unlimited coverage utk medical benefits utk diri sendiri, pasangan dan anak2
3) caruman majikan utk epf agak tinggi kalu  tak silap 15-16% serta majikan byr utk socso pun tinggi gak
4) cuti tahunan 30hari
5) Bonus setiap tahun atau certain bank bg incentive pada sales staff
6) banyak benefit lain

Keburukan:-
1) tekanan kerja - mudah stress
2) Target sales tinggi setiap tahun
3) persaingan dengan bank lain

sapa2 yg nak bg komen, di alu-alukan. Terima kasih.

Aku dulu 6 bulan ngan CIMB buat sales base kat branch. Mmg apa yg ko cakap tu betul belaka. Tapi dengan syarat jawatan ko adalah tetap. Mmg ko blh enjoy semua benefit tu. Tapi banyak bank yg hired based on contrack basis. So mmg berangan lah nak dapat semua benefit2 yg ko sebutkan kat atas tu..

Masa aku kat CIMB dulu, benefitnya cam ni jer:
- Medical RM1000 setahun utk diri sendiri sahaja (dpt card PM Care mcm gah tapi limit RM100 jer.. Sedih!)
- Cuti 10 hari setahun
- Insentif berdasarkan jenis produk. Cth kalau berjaya jual Credit Card, dapat RM20.
- Xde OT, xde book off walaupun boss ko suruh keja sampai kul 12 malam
- Xde bonus tahunan.
- Gaji x naik selagi dlm status "kontak"
- EPF majikan still 12%. Mmg kalau permanent 15%-16%.

Just nak share. Kawan aku keja MBB. Bini dia masuk spital buat pembedahan dua kali. Total dua2 bil nearly RM200K. Semua MBB tanggung. Kebanyakan bank mmg unlimited dia punya inurance benefit.

Tak mcm company aku sekarang.. Setahun leh claim RM7500 jer.. Kalau buat pembedahan RM100K, mana lah nak kaut duit kan?

Reply 2# mhafis

memang standard le kalu starting keje bank memang based on contract basis (especially graduates utk post sales exec.) exceptional clerical biasa probation 6bln then confirm.

Sblm aku jd permanent staff pun aku contract selama 2 tahun. Achievement 80% dari sales target baru leh confirm. dari 10 org kawan aku yg sama2 masuk keje, 3 org je yg confirm yg lain terpaksa cabut cari keje lain.. bagi aku masa zaman aku agak tought utk jd permanent staff.. tp skrg aku dgr achievement 50% dah leh confirm.. ia ler staff baru hantar training last2 cabut sbb tak secured as contract staff.. sales staff makin berkurang, yg pencen satu hal, yg promotion satu hal, yg berhenti satu hal..jd bank aku dah kekurangan sales staff skrg ni.. target bank bg plak boleh tahan tinggi.. sebulan aku kena buat total loan RM2.5Mill.. kalu compared bank lain memang tinggi target bank aku keje.. Yg paling tak best sekali, sales incentive kena tarik..skrg dpt gaji basic je..tukar skim bonus.... kalu basic tinggi untung ler..

keburukan.......makan hasil riba (interest)..hati jadi kelam, gelap,kotor ..dan bagi duit hasil riba bagi bini, anak, mak , bapak makan...besar-besar anak-anak jadi bebal..

keburukan.......makan hasil riba (interest)..hati jadi kelam, gelap,kotor ..dan bagi duit hasil riba ...
cabuki Post at 6-12-2011 08:26

perghhh pedas.. kalau mcm tu, keja gov pun HARAM.. Makan hasil JUDI, ARAK, MAKSIAT and ROKOK..

perghhh pedas.. kalau mcm tu, keja gov pun HARAM.. Makan hasil JUDI, ARAK, MAKSIAT and ROKOK..
mhafis Post at 6-12-2011 08:40

aah..betul..cuma bezanya ..satu secara langsung(secara langsung makan riba)...satu lagi secara tak langsung(secara tak langsung makan hasil cukai arak)....

baik kerja sendiri......

Follow Us
aku tak pnh keja bank..tapi abg ipar n biras keja bank..dorang kata keja bank ni penat dan stress sbb banyak keja..kebaikan keja bank tak pnh pulak dorang citer..

bagi aku..macam best je dengar org keje bank

banking line ..apa je department you are in, conform ko stress gile hanjeng... balik lambat almost hari2..kalau environment kawan2 ok..tak pe la..ni kalau jenis yang kiasu je environment ko..confirm ko keje pun tak sedap

keburukan.......makan hasil riba (interest)..hati jadi kelam, gelap,kotor ..dan bagi duit hasil riba ...

Cabuki, nampak sgt awk tak mengikuti perkembangan industri perbankan.. kesian....

Mesti tak simpan duit dkt bank ni.. masih simpan bawah bantal ke???? Hati2 ya kalu rumah masuk pencuri abis duit kena kebas..

Kalu takut makan riba (interest) bukankah ada perbankan islam.. mengikut syariah dan berlandaskan lunas2 islam..

itulah.. permikiran tu jgn sempit sgt ya...

aku tak pnh keja bank..tapi abg ipar n biras keja bank..dorang kata keja bank ni penat dan stress sb ...
linasalina Post at 6-12-2011 10:27

linasalina,

mana2 keje tak boleh lari dari stress, tapi dr segi benefit tak semua bank akan bg benefits yg sama.

selagi tak bekerja dlm industri perbankan selagi itu kita tak x tau apa perasaannya.. kalu nak tau try le mohon keje bank nanti ya..

mhafis Post at 6-12-2011 08:40

Yg penting nawaitu kita..

aah..betul..cuma bezanya ..satu secara langsung(secara langsung makan riba)...satu lagi secara tak ...
cabuki Post at 6-12-2011 09:00

memang bagus kerja sendiri, sama ada jd peniaga, pekebun, peternak, peladang dsb..

Kalu cabuki kerja sendiri jgn lupa tunaikan kewajipan sbg org islam.. zakat dah bayar belum??????

banking line ..apa je department you are in, conform ko stress gile hanjeng... balik lambat almost h ...
sayang_mulut Post at 6-12-2011 13:35

setuju 100%.. Kena banyak bersabar lah ye. mental fizikal kena kuat.. Ujian selalu menduga ketahanan jiwa kita... banyak kita dapat, banyak juga yg akan hilang.. (kalu masa byk abis dkt office, keluarga sedikit sebanyak akan terabai)

Reply 10# dura81

abg ipar(suami isteri)keja bank..hlbb n rhb..dorang tak pnh citer la apa benefit keja bank..hehe..LS pun tak pnh tanya..that why dorang tak cerita kot..now adik ipar pulak tgh syudy banking..fil pulak retired as banker gak..family asben ni lebih menjurus keja bank..but not my husband
dulu pnh gak berangan nak keja bank..masa skolah dulu la..but now dah sehati sejiwa ngan kerjaya as cikgu..

agak2nya kalau degree kte x berkaitan dgn banking ada peluang ke utk diterima masuk ke dlm bidang perbankan?

agak2nya kalau degree kte x berkaitan dgn banking ada peluang ke utk diterima masuk ke dlm bidang perbankan?
nadhil Post at 7-12-2011 01:16

Kalau line2 sales mmg ko blh masuk sbb masa aku join ari tu, ramai yg bukan dr degree yg berkaitan ngan banking/business..

Ada yg ambek biotech (dr University of Michingan lagik), then interior design, engineering etc..

Tapi kalau bukan sales pun banyak gak.. Mcm member aku ambek web design leh masuk dept CIMB Clicks.

Kalau line2 sales mmg ko blh masuk sbb masa aku join ari tu, ramai yg bukan dr degree yg berkait ...
mhafis Post at 7-12-2011 08:41

kawan aku degree tesl, aku ingatkan dia jadi cikgu pas blaja,rupa2nya dia kerja bank. tapi x ingat la pe position nya kat company 2.

ada betul jugak kata ko tu, sebab aku tengok hampir 95% anak-anak org keje bank 'tak menjadi'....wallahualam.....

Berikut inilah adalah mafhum bebas dari fatwa Dr. Yusof al-Qardhawi di dalam kitabnya Fatawa Mu'ashirah:
[size=-1]Salah seorang hamba Allah bertanya kepada beliau mengenai hukum bekerja di bank yang mengamalkan sistem riba. Masalahnya, ketika beliau mencari pekerjaan tidak ada yang menerimanya kecuali bank berkenaan.

[size=-1]Dr Yusof al-Qardhawi menjawab bahawa sistem ekonomi Islam berdiri atas dasar anti riba. Ia dianggap sebagai satu dosa besar yang boleh menghabisi keberkatan individu dan masyarakat. Malahan mampu memanggil bencana di dunia dan akhirat.

[size=-1]Al-Quran dan al-Sunnah, juga umat ini telah bersepakat melaknat riba. Allah Taala berfirman:

[size=-1]"Allah memusnahkan riba dan menyuburkan sedekah. Dan Allah tidak menyukai setiap orang yang tetap dalam kekafiran, dan selalu berbuat dosa." (Al-Baqarah, 276)
[size=-1]FirmanNya:
[size=-1]"Wahai orang-orang yang beriman, bertakwalah kepada Allah dan tinggalkanlah sisa-sisa riba (yg belum dipungut) jika kamu orang-orang yang beriman. Maka kamu tidak mengerjakan (meninggalkan sisa riba) maka ketahuilah, bahawa Allah dan RasulNya memerangimu...." (al-Baqarah, 278-279)
[size=-1]Nabi s.a.w. bersabda:
[size=-1]"Apabila zina dan riba telah bermaharajalela di suatu negeri, bererti mereka telah menyediakan diri mereka untuk disiksa oleh Allah." (Riwayat Hakim)
[size=-1]Hadis, Jabir r.a. meriwayatkan:
[size=-1]"Rasulullah melaknat pemakan riba, yang memberi makan dengan hasil riba, dan dua orang yang menjadi saksinya. Dan beliau bersabda: mereka itu sama." (Riwayat Muslim)
[size=-1]Hadis riwayat Ibnu Mas'ud:
[size=-1]"Rasulullah melaknat pemakan riba, yang memberi makan dengan hasil riba, dan dua orang yang menjadi saksinya dan penulisnya."[size=-1] (Riwayat Ahmad, Abu Daud, Ibnu Majah dan al-Tarmizi)
[size=-1]Hadisnya lagi:
[size=-1]"Orang yang makan riba, orang yang memberi makan dengan riba, dan dua orang saksinya - jika mereka mengetahui perkara ini - maka mereka itu dilaknat melalui lidah Nabi Muhamad s.a.w. hingga hari kiamat." (Riwayat al-Nasa'i)
[size=-1]Sabda Nabi s.a.w seterusnya:
[size=-1]"Sungguh akan datang pada manusia suatu masa yang pada waktu itu tidak tersisa seorangpun melainkan akan makan riba, barangsiapa yang tidak memakannya, maka dia akan terkena debunya." (Riwayat Abu Daud & Ibnu Majah)
[size=-1]Hadis-hadis di atas begitu amat menyiksakan hati orang -orang Islam yang bekerja di bank-bank atau institusi yang terbabit dengan aktiviti riba. Begitu menyiat-nyiat hati dan perasaan mereka. Sesungguhnya ancaman dari Allah dan RasulNya begitu tegas, keras dan menggerunkan. Sehingga Allah mengisytiharkan perang terhadap pemakan riba!

Rate

1

Reply  dura81

abg ipar(suami isteri)keja bank..hlbb n rhb..dorang tak pnh citer la apa benefit k ...
linasalina Post at 6-12-2011 23:57

linasalina, dulu cita2 dura nak jd cikgu dah besar leh keje bank plak.. bukan x pernah apply kpli maybe bukan rezeki keje cikgu.. kalu diberi pilihan menjadi pendidik pilihan pertama.. skrg ni x dpt jd guru mungkin target akan dtg nak jd lecturer.. further study smpai phd then jd lecturer.. harap impian menjadi kenyataan..

agak2nya kalau degree kte x berkaitan dgn banking ada peluang ke utk diterima masuk ke dlm bidang pe ...
nadhil Post at 7-12-2011 01:16

Peluang tu ada, bergantung pada rezeki masing2.. degree dura pun x related dgn banking.. lgsg x fikir nak keje bank.. masa tu just submit je. alhamdullillah rezeki kuat dkt bank sampai skrg dah lebih 6thn dalam industri perbankan ni..

12Next
Return to list New