CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: sauffie

Adakah jodoh kita tetap atau boleh berubah?

biggirlduncry posted on 7-1-2014 03:13 PM
kwn saya dirogol oleh abg kandung dia,
abg dia bekas drug addict
family dia tak tahu pasal ni - ...

Ujian Allah atas kesalahan kita sbg kifarah dosa yg kita lakukan tanpa kita sedari.

Allah Maha Melindungi. Jika Dia kehendaki, nescaya Dia lindungi sesiapa yg Dia kehendaki menurut undang2 dan ketetapanNya.

Abangcute posted on 8-1-2014 01:47 AM
Ujian Allah atas kesalahan kita sbg kifarah dosa yg kita lakukan tanpa kita sedari.

Allah Maha  ...

dia dirogol sewaktu umur 9 tahun.. belum dewasa..belum ada account dosa/pahala sendiri (betulkan kalau saya silap)
maaf bertanya, apakah kifarah dosa budak umur 9 tahun yg boleh dikira?

atau, kifarah dosa dibayar dulu???

ya, Allah maha mengetahui... cuma kadang2 saya tertanya2 tentang ni

biggirlduncry posted on 8-1-2014 09:54 AM
dia dirogol sewaktu umur 9 tahun.. belum dewasa..belum ada account dosa/pahala sendiri (betulkan k ...

Cuba renungkan kata2 ini. Mungkin ada gunanya utk sama2 kita fahami.

kita byk menjadi pengguna yg bijak akan tetapi amat sedikit yg menjadi berjaya menjadi pengguna dan pelabur yg bijak.

jika kita tahu, belum tentu kita fahami. jika kita melihat belum tentu kita merasai nikmatNya dalam erti kata yg sebenar2nya.

kita mampu bercerita kejayaan org lain di dunia akan tetapi berjayakah kita di dunia dan akhirat atas dasar taqwa?

kita mampu memperkatakan kejahatan yg terjadi diatas muka bumi akan tetapi mampukah kita membentuk masyarat yg bertaqwa dizaman ini?

taqwa itu kepahitan yg disusuli dgn kemanisan yg dijanjikan olehNya kpd sesiapa yg menagih janjiNya. dan taqwa itu bukan pada maksud memikirkan apa yg kita sangka2kan diluar kemampuan akal kita akan tetapi tindakan kita memelihara diri kita dan sekelian makhluk ciptaanNya dalam erti kata yg sebenar2 taqwa hanya kpdNya. Last edited by Abangcute on 8-1-2014 11:01 AM

dia dirogol sewaktu umur 9 tahun.. belum dewasa..belum ada account dosa/pahala sendiri (betulkan k ...

Yg cik tanyakan itu persoalan ilmu dan amal. Ada kisah yg mirip dimana seorg abg pernah menjadi penagih sedangkan ibu bapanya seorg yg soleh.

Jika kita buka surah Al-Kahfi, perihal Nabi Khidr menjelaskan sesuatu yg dwi-makna. Semuanya berkaitan kasih sayang manusia. Tidaklah patut kita menghukum si penagih sedangkan kita perlu jelas matlamat hidup kita di atas muka bumi ini. Siapalah kita sdgkan Dia mampu menghalang sesuatu dari tidak berlaku jika diri para Ibu Bapa benar2 tidak menyombongkan diri kpd perintahNya.

Saya boleh beri contoh flow jalan ceritanya, akan tetapi Allah swt menjelaskan segala2nya dgn lebih terperinci didlm Alquran. Kerana Alquran menerangkan VIEW yg pernah terjadi, sedang terjadi dan akan terjadi. Hal ini berkaitan "kami dengar akan tetapi kami tidak taat"

Allah Maha Besar
Last edited by Abangcute on 8-1-2014 11:15 AM

Abangcute posted on 8-1-2014 10:59 AM
Cuba renungkan kata2 ini. Mungkin ada gunanya utk sama2 kita fahami.

kita byk menjadi penggun ...

terima kasih.

mungkin sebab tu saya tak pernah nampak dia bersedih mahupun ditimpa masalah besar.
saya percaya tiap kejadian bersebab, ada hikmah.. cuma as manusia kdg2 saya gagal utk tidak mempertikai kan kejadian.

mudah-mudahan kita semua dilindungi dari malapetaka

Abangcute posted on 8-1-2014 11:13 AM
Yg cik tanyakan itu persoalan ilmu dan amal. Ada kisah yg mirip dimana seorg abg pernah menjadi  ...

ok, part abang dia. dia cuma dingin, bukan sampai tak bertegur sapa.
dia tetap bantu bila memerlukan.
dia layan anak abg dia ni sama mcm anak buah yg lain.
cuma dia extra careful bila abg dia ada di rumah dgn anak2 buah perempuan yg lain.
walau hanya dia yg dirogol, adik bradik perempuan lain pulak ada pengalaman dicabul/hampir dicabul
jadi masing2 berhati2 kalau abg dia ada. bukan hukum tapi beringat dari pengalaman.

Follow Us

kita percaya Allah Maha Adil....mungkin kesabaran dia diganti pahala....

atau Tuhan ada cara sendiri menilai,,,,yang pasti, tidak ada sesuatu pun yg akan Tuhan sia-siakan...

itu iman kita.....

memang betul, pakej kehidupan setiap manusia lain2, tak sama....

ada yg lahir di rumah org kaya, ada yg lahir di rumah org miskin...
apa makna semua tu? maknanya pakej yg diberi tidak penting, yang penting adalah bagaimana kita uruskan pakej itu....

penilaian nya tetap sama yakni, siapa yg menghadapinya dengan baik.......

wallahua'lam...

Last edited by ussopp on 8-1-2014 11:47 AM

biggirlduncry posted on 8-1-2014 11:16 AM
terima kasih.

mungkin sebab tu saya tak pernah nampak dia bersedih mahupun ditimpa masalah besa ...

Sebenarnya, utk mengelak ujian dariNya yg berbentuk malapetaka sememangnya BOLEH. Cuma kita mungkin tak mampu mengelak ujian yg dtg dariNya melalui kasih sayang kita sesama makhluk.
Inilah antara perkara yg dinyatakan Rasullullah mengenai wahan yg sdg berlaku zaman ini. celah lagi, org lelaki yg beriman kian pupus. jika ada pun yg beriman belum tentu mengikut petunjuk dlm erti kata yg sebenar2 kerana dunia kini sudah berwarna-warni. kerana itulah pentingnya taqwa utk membendung keadaan yg dipenuhi syirik.

Saya bagi contoh, dan saya harap jgn ada sesiapa menghukum sewenang2 jika ternampak kejadian ini terjadi.
1) tiga kali jumaat tak de le
2) si polan mati disebabkan eksiden
3) kena kerja baru boleh makan
4) dia org kaya boleh la kata apa pun
5) kamu mintak bos naikkan gaji
6) dia tu pencuri, mana nak boleh berubah.

Jika hari2 seseorg itu diberi mata hati, belum tentu boleh bertaqwa kerana yg mana bertaqwa terpaksa mengharungi kesusahan (bukan kesusahan yg kita fikirkan). Kesusahan utk mengajak kembali kpd fitrah islam ini yg problem. Last edited by Abangcute on 8-1-2014 02:04 PM

kasih syg berlebihan membunuh jiwa anak2 kita pun begitu juga, kebencian melampau menghancurkan perpaduan ummah. pilihlah bersederhana dlm apa jua perkara dan jgnlah berhukum jika sentiasa difitnah olehNya.

Semoga tip ini berguna kpd para ilmuwan yg saya kasihi. Last edited by Abangcute on 8-1-2014 11:47 AM

ussopp posted on 8-1-2014 11:30 AM
kita percaya Allah Maha Adil....mungkin kesabaran dia diganti pahala....

atau Tuhan ada cara s ...

saya tersentuh baca segala kat sini... kalau saya tunjuk kawan saya, pasti dia menangis..
saya percaya Allah adil, saya percaya segala ketentuan Allah, saya percaya tiap yg berlaku sekalipun berbentuk
bala...ia semua ada hikmah.

yup, semua mendoakan abg dia berubah.. takde yg menghina kedudukan dia pun sekalipun dia anak yg paling memeningkan mak ayah.
semua orang beri dia peluang..
moga dia di beri petunjuk.

kawan saya tak pernah mintak dia akan sujud mintak maaf dgn dia.
kawan saya pun taknak bincang perkara tu.
cuma nak dia berubah..dia insaf..
semua orang nak dia berubah...
insya Allah..

Allah maha mengetahui

Abangcute posted on 8-1-2014 11:44 AM
kasih syg berlebihan membunuh jiwa anak2 kita pun begitu juga, kebencian melampau menghancurkan perp ...

bukan kasih sayang saja..
makan kalau berlebihan juga mendatangkan penyakit.
sederhana yg terbaik

Bell posted on 7-1-2014 04:00 PM
Salam,

Soalan dari hamba yg naif.

dalam dunia ni, pakej manusia berbeza2.....kalau semua lahir sama rata, sama tempat sama kereta....pun nampak mcm pelik jugak....

kelainan watak adalah adalah untuk menjadi ujian di dunia ni....

salah satu sifat Tuhan ialah Maha Adil........

jadi Allah akan adili semua seadil-adilnya.....itu janji Dia....
setiap yg diuji pasti ada susah masing2 cuma berlainan....
dlm pakej yg ada, manusia buatlah yg terbaik....

insyaAllah dibalas baik...

wallahua'lam.....

biggirlduncry posted on 8-1-2014 11:53 AM
saya tersentuh baca segala kat sini... kalau saya tunjuk kawan saya, pasti dia menangis..
saya pe ...

huhu, boleh jadi marah dengar cerita mcm ni......

sebenarnya tidak boleh bercakap bg pihak Tuhan bahawa seseorang itu tidak akan diampunkan....sebab semua org boleh diampunkan....

jadi sy berharap abang dia diampunkan....walaupun rasa marah sgt....

dan sy harap kawan awk tu tergolong dlm org2 beriman, itulah kemenangan yg besar, tak kisahlah mangsa rogol atau tidak....sama saja kalau dia beriman, dia akan beruntung.....

moga2 Tuhan gantikan musibah dia dgn sesuatu yg lebih baik......kita doakan begitulah, insyaAllah.....
sunnah doakan org yg kena musibah agar dia digantikan yg lebih baik....

Last edited by ussopp on 8-1-2014 12:07 PM

ussopp posted on 8-1-2014 11:56 AM
dalam dunia ni, pakej manusia berbeza2.....kalau semua lahir sama rata, sama tempat sama kereta... ...

Bukan soal sama rata tp soal rezeki bagi mengkaji kekuatan hujah "setiap yang lahir ada rezeki masing-masing" kerana hari ini ramai yg mati kebulur di dunia.

Atau rezeki tu memang sudah ada utk semua umat tp tidak sampai kepada mereka akibat tangan-tangan mansia?

Bell posted on 8-1-2014 12:17 PM
Bukan soal sama rata tp soal rezeki bagi mengkaji kekuatan hujah "setiap yang lahir ada rezeki mas ...

ini pandangan saya, jika manusia mengikut agamaNya, tiada perkataan kebuluran

ussopp posted on 8-1-2014 12:03 PM
huhu, boleh jadi marah dengar cerita mcm ni......

sebenarnya tidak boleh bercakap bg pihak Tuha ...

kata2 tuan ada kebenarannya

Manusia yg diredhai Allah itu yg berkata benar. Meskipun pahit yg dinyatakan, tapi itulah hakikat yg sebenar2nya.

Jika manusia itu menyembunyikan aib keluarganya semata2 melindungi kebatilan, nescaya suatu hari nanti tiada tersisa kebenaran melainkan kebatilan.

Akan tetapi jika menutup keaiban utk menghindar kerosakkan demi mentaati perintahNya, maka Dia akan memberi pertolongan dan melipat gandakan ganjaran kebaikkan di dunia dan akhirat. Akan tetapi setiap yg dilakukan pasti memerlukan tahap iman yg tinggi.

Allah adalah pelindung org2 yg beriman dan bertaqwa kpdNya. Barang sesiapa yg mengambil taghut sebagai pegangan kehidupannya, maka ke neraka jualah tempat dirinya dikembalikan.

Manusia hanya mampu merancang, Allah jua yg menentukan. Tiadalah Dia mendatangkan musibah melainkan sebab utk kembali mendengar dan mentaati perintahNya.

Org yg sebenar2 iman itu adalah pemelihara bagi pihakNya. Pemelihara dari berlaku kerosakkan. Mereka itu bersaudara malah tiada yg boleh menghalang mereka2 yg beriman itu jika kaum fasik mengetahui kebenarannya.

Mereka berhati besi berbeza mrk yg berhati syaitan. Allah pasti menunjukkan kebenaran sesudah kebenaran mengatasi kebatilan dgn penuh hikmah pengajaran. Inilah org2 yg beriman kpd Tuhannya. Last edited by Abangcute on 8-1-2014 02:41 PM

Saya terbaca beberapa post yang ada menyebut takdir kita yang tentukan.  Atau jodoh kita yang tentukan.  

Mungkin maksud tentukan itu ialah usahakan.  Sebab yang tentukan takdir ialah Allah s.w.t.  Ini pandangan saya, dan mungkin salah juga bahasanya.

Pada saya juga, takdir bukan sekadar atau qadarnya bukan dari usaha kita juga.  Ia termasuk usaha orang lain.  Jugak Doa orang lain dan doa kita juga.

Mungkin ada penunggang motosikal yang sangat berhati hati tetapi mati kena langgar lori sebab kecuaian penjaga lembu membiarkan lembu berkeliaran di lebuhraya.

Banyak perkara yang tak berkaitan kita tapi menjadi penyebab.

Apa-apa pun, Allah juga yang menentukan.

Tiada manusia yg boleh 'tentukan taqdir'. Yg manusia boleh buat adalah 'merubah taqdir' dgn usaha do'a & tawakkal. Yg lain2 terserah kpd ALLAH ta'ala.

Sy petik contoh yg saudara ibnur berikan di atas, berkenaan dgn penunggang motor yg sgt berhati2 tp mati dilanggar akibat kecuaian penjaga lembu yg biar lembu2nya berkeliaran di lebuhraya. - ini kena lihat dari bbrapa sudut lain jgk iaitu adakah penunggang motor yg mati td ada KEBERGANTUNGAN pd ALLAH yakni berhati2 adalah usaha dari pihaknya, tp adakah beliau sudah BERDO'A setiap kali menunggang motor yakni mintak ALLAH jauhkan dirinya dari malapetaka (eksiden dll) akibat kecuaian tgn2 manusia?

Sbb itulah tidak memadai dgn hanya usaha...kena diiringi dgn DO'A serta TAWAKKAL. InsyaALLAH sy yakin dgn ALLAH, sekiranya seseorg penunggang motosikal itu berdo'a dgn yakin lalu serahkan kpd ALLAH ta'ala akan permintaannya, kemudian menunggang dgn berhati2, percayalah DIA pasti selamatkan hambanya sptmana yg didoakan sbb UD'UUNII ASTAJIBLAKUM.

Sptmana bab jodoh & rezeki...yg tertulis mungkin lain dgn apa yg kita pilih kerana ALLAH memberi kpd kita kuasa memilih maka atas sbb itu diberiNYA aqal kpd manusia....MAKA SBB ITULAH ADANYA IRAADAT KAUNIYAH & IRAADAT SYAR'IYYAH.

Dlm bab jodoh, sekiranya seseorang memilih pasangan dgn mengambil kira NIATnya (INNAMAL 'A'MAALU BINNIYYAAT - AL-UMUUR BI MAQAASIDIHA) serta saranan Nabi dlm mencari calon suami / isteri, kemudian mengambil kira keredhaan dari pihak ibubapa (RIDHOLLAAHU FII RIDHOL WAALIDAYN), & setelah usaha2 ini maka menyerahkan kpd ALLAH ta'ala termasuk dgn mintak petunjuk & istikharah dll, insyaALLAH natijah dari usaha & do'a serta tawakkal inilah yg memberikan jodoh yg ALLAH tentukan yakni dari IRAADAH SYAR'IYYAH.

Di satu sisi lain pula, seorang laki / perempuan yg mencari jodoh berakalkan nafsu (yakni nak yg hensem / cun semata2 apatah lg yg seksi dll), kemudian ditambah dgn perbuatan2 lain ketika perkenalan / percintaan termasuk zina etc, kemudian berbalah dgn ibubapak kerana ingin berkahwin dgn laki / pompuan pilihan yg ditentang keluarga, plus lari menikah di Siam dll, maka dlm byk keadaan ALLAH izinkan ini berlaku (sbb tu kini byk kes kawin lari) & akhirnya pasangan2 ni SAH BERNIKAH, MAKA PERNIKAHAN INI DIKHUATIRI termasuk dlm jodoh yg dari IRAADAH KAUNIYYAH.

- Yakni jodoh yg ALLAH izinkan tp ALLAH tidak suka / redha pd pilihan tu kerana faktor2 yg disebutkan td termasuk sampai menderhakai ibubapa membuang keluarga dll. Kadar perceraian tinggi zaman ini yg byk berpunca dari faktor2 sblm pernikahan td, maka di situ jgk ramai salahkan ALLAH dgn mengatakan "dah jodoh ALLAH bg setakat ni...."

Comments

macam citer kamilia najwa dan zainal arief tu yee  Post time 8-1-2014 09:37 PM
yang ni laaa yg I nak you paparkan....that's right...  Post time 8-1-2014 09:36 PM