CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: md_nana

Pasangan kedekut atau pemurah???

Wuwuwu, sekali sekala nak belanja tu ok gak ar... Dah kalau tiap2 minggu, mati kering ar aku n ...
budakgraphic Post at 16-12-2011 16:14

ko mesti boros kat bende2 yg mmg ko gile kan?

Reply 1# md_nana

pandangan saya,ade betul jugak ape awak cakap kan itu.
   ni bagi saya ye contoh pertama:suami saya kalau bab makan dia tk suke berkira,jnji ade duit boleh je.lagi satu kalau kalau kite da makan bile cakap mahal dia tak suke,sebb bagi suami saya kita nak makan so buat ape merungut kan

contoh kedua:adik saya memang jimat,kadang saya pggil dia kedekut.sebb ape tau duit boleh tahan banyak jugak tapi kalau lapar just beli maggie je.dia ni suke menyimpan duit.tapi kadang2 saya marah dia jugak sendiri nak makan tapi kedekut.

bagi saya kalau kedekut dengan orang yg asik kite je nak belanje memang patutla..

bagi saya kedekut bertempat tu okla..sekian,sorry tt just baca page 1 aje..

ko mesti boros kat bende2 yg mmg ko gile kan?
md_nana Post at 16-12-2011 16:20

Huhuhu, nak kata boros sgt tu, idok le... Tapi agak jugak ar... Huhuhu, tapi tgk item gak ar... Kalau yg rasa senang dpt tu, beli lambat pun takpe (leh ar kumpul duit dulu)...

aku ni lelaki..so aku kuaq ngn sapa pon aku x kisah pon kalo aku yg blnja..tp kalo aku slalu yg blnj ...
john_pablo Post at 13-12-2011 15:27

john..lama dah hang tak belanja aku nie....
jom jom..

Reply 79# syasyafina

ahaa.....appreciate sgt ur story-mory

berbeza dgn i, walaupun dibesarkan dlm pamili serba sederhana....my parents memang sgt berkira aka kededut
memang ada harta here and there....i pun dpt habuannya, kui kui kui...

tapi i macam bole relate dgn attitude depa, yelah...org2 dulu susah dpt duit...setiap sen ada nilai
tapi i macam takleh relate org sekarang, yg gaji.....rata2 dah lebih 10k...15k tapi masih kedekut taik idung masin
siyesssly.....sampai manalah sgt nak kedekut esp bab2 makan...

from ur story i bole agak, u berjimat hampir pd semua benda...which is understandable
but some people, beli kete mahal, umah mahal tapi bila masuk bab2 makan...dlm keluarga esp
adik beradik, even kawan2....kedekutnya, masya-Allah....
sorry, benci sangat tgk orang2 macam nie.....
standard taknak jatuh , cakap tak boleh rendah tapi....nak bagi rm5 hinggit utk potluck pun takmo
itu blom lagi kalo dia pegi jamuan, ....makan macam nak pecah perut, tapaw lagik sebelum tetamu hadir
my god.....dlm kedekut2 my parents, attitude tu memang dilarang keras dlm my family
ayat2 my mom..."jangan menunjukkan sangat macam tak pernah jumpa makanan"..huhuhuhu

i tak reti kedekut esp dgn family, anak2 buah...dgn kekawan, i tgk rentak...
kalo org tak berkira, i memang go wt the flow....tapi dgn taik idung masin, i limitkan berjumpa
dan maaf cakap, i takde barang2 mahal cam sgt sesetengah org...kasut harga rm1k++..hbegrm7k++
maybe sebab tu jugak kot...

Reply 85# my-alja

husband sya selaluuu pesan, kalo makan, especially ng family, jangan berkira, lagi satu kalo adik bradik mintak tolong pun jgn berkira.. rezeki tu kat mana2 pun ada kan... kalo kawan2 pulak, sya tgk jugak, kalo org tu tolong kite, kite balas balik la pertolongan depa.. time tu pun tak berkira duit sgt.. jd part tu sya jaga jugak laa..

part yg utk diri sendiri je sya terpelik sket, tp sya tak sekat husband kalo dier nk beli ape2 utk diri dier,. that way, kalo sya nk ape2 yg perlu, dier akan beli je terus takde banyak songeh, sebab sya mmg jarang nk beli benda2 mengarut.. huhu.. smpai dier pelik sya ni kalo masuk shopping complex, mmg takkan la masuk kedai baju or kasut, tak mcm pmpuan lain yg kalo shopping, gerenti ada sehelai baju at least yg dirembat lah..

Follow Us
i dah kenal byk org yg kedekut2 nie....ha3..

Reply  md_nana

pandangan saya,ade betul jugak ape awak cakap kan itu.
   ni bagi saya ye c ...
PitPot Post at 16-12-2011 16:33

terok sgt kalau nak berjimat, tp last2 cume makan maggi. lame2 mudarat kan diri sendiri.

ade sorg kawan i, dia kate, kalau nak makan ape pon, makan lah. dia boleh belanje. seribu 2 ribu pon dia sanggup bayar.
kelemahan dia lak tak pandai nak bg barang kat org. mule2 igt dia ni kedekut jugak. tp bl dia ckp, klu u nak pape, i mampu, u mintak jek. i byr.

so terbukti tidak kedekut

kawan aku tu nak kata kedekut sangat tak jugak.. nak kata pemurah sangat tak ler jugak.
tp lebey banyak dukuts dari pemurah kot huhu..
masa zaman muda belia.. rajin beno membeli aku mcm2.. 2 /3 menjak ni berjanggut laaa uwaaaa....  kalau bagi markah out of 10.. aku rasa tahap pemurah dia hanya 4 kot ..

contohnya skrg ni laa.. setiap kali Blackberry launch model hp/playbook baru, RIM akan hantaq kat dia model2 baru tu..  giler banyak ketol dh dia dapat.. semo free je
Tp sebijik pon xkasik aku
pastu baru2 ni ada ler sebut (kias-kias) mcm nak bagi seketol BB dia yg dah berketol ketol ketol ketol tuh..  tapi sampai skrg tak nampak lagiii

Aku menanti dalam sabar~ .. hihihihi...

john..lama dah hang tak belanja aku nie....
jom jom..
Syik_Gojet Post at 16-12-2011 16:53

hahahaha jom2...xdak hal..blnja mnum ja boleh?hahahaha

Salam.

Persoalan:

Pasangan anda pemurah atau kedekut?

Jawapan:

Pasangan auntie =  en suami. Dia sgt pemurah, mengikut kemampuan dan keupayaan financialnya sendiri.

Dia tak suka mengikat perbelanjaan bila berkaitan dgn makanan. Sbb katanya itu keperluan asas.

En suami mmg SGT2x memanjakan anak2x dgn kasih sayang dan keperluan material. His children wishes are his command. Anak2x akan meminta kpd en suami apa2x keperluan/kehendak mereka.

Kalau dgn mamanya (auntie ler tu!), anak2x terpaksa menjawab 5Ws and 1H soalan. Tetapi dgn en suami, bagi alasan so-so jer, buat muka sedih tapi cute dan suara mendayu2x - gerenti en suami ikut kehendak anak2xnya. My children, u don't know how lucky u are, my dearest....

Bagi pihak diri sendiri (auntie), en suami jarang menghampakan pemintaan material auntie tetapi mengikut kemampuan kewangannya ler.... Kalau dia menolak - rational yg diberi en suami ialah tak bertepatan dgn gaya hidup atau design too "loud" or gaudy atau fesyen tak sesuai dgn auntie or etc.

Tetapi selalunya en suami akan beli brg yg range harganya lebih tinggi drp range harga yg pilihan auntie. Pernah SA beritau auntie, "You are very lucky Pn.... Balik nanti you must really thank your husband...."

So en suami pemurah sementara auntie pula adalah pembelanja yg berhemah (bahasa kasarnya - kurang pemurah.... heheh...). Kalau nak dua2x pemurah, tunggu en suami boleh petik duit drp pokok! Hehehe....

Salam.

Persoalan:

Pasangan anda pemurah atau kedekut?

Jawapan:

Pasangan auntie =  en su ...
auntieagony Post at 17-12-2011 10:08

bace cite auntie teros teringat kat arwah abah ngan mak nana yg mane nana tak langsung mewarisi sifat2 derang dlm menguruskan kewangan

macam anak2 auntie, nana pon suke mintak duit or bg hint nak something kat abah. sbb abah jarang mengecewakan permintaan nana. kalau mintak duit, dia just tnye "nak wat ape" sambil tgn selok kocek amek duit. kitorg pon bkn org senang. tp arwah abah walau pon terima hasil sawet yg sikit, perkara kedua selepas settle sume bil, ialah beli kan makanan yg nana ngan mak suke. itu wajib. sbb dia paleng tak suke org2 yg dia syg teringin nak makan itu ini tp tak dpt.

mak mmg tak keje. dl mase arwah abah maseh ade, dia cume mintak duit utk maen undi jek. so sekarang bl abah da meninggal, mak yg terima hasil sawet n emak agak bijak mengurus kan kewangan. dpt duit jek, mak teros ketepi kan 1 amount utk simpan kat bank. same mcm abah, mak paleng mementingkan pemakanan. emak nana tak suke bl nana nak mkn itu ini, tp sbb mahal nana tak mintak. dia rase sedih nnt.

tp ape yg same antara arwah abah ngan mak, kedua2 nye jarang berhutang. nak beli ape2 even mahal pon, kumpul duit then byr cash. klu tak byr 1 kali, dia akan byr mungkin 2 3 kali.

so arwah abah ngan mak, tidak masok dlm kategori kedekut

tp syg nye, saye agak kedekut even soal mkn lg2 kalau kuar duit sendiri emak sgt marah kalau tau.
at d same time, saye mmg boros lg2 kalau shoping

Reply 92# md_nana

Salam md_nana,

You pulak mengingatkan auntie pd my doter.... si intan payung pucuk kelempong ayahandanya tu.

I guess she will be like you as well bila dia kerja..... Not so bad what!

My doter sanggup save duit & kurangkan perbelanjaan makan sbb nak beli kasut sbg contoh.... Auntie selalu joke kat dia, kalau  tak cukup duit utk makan, gi makan kulit kasut tu.... Hihihi....

She said she will never get enough of shoes and handbags! Tak sabar auntie nak tunggu dia kerja, nak tengok apa label yg dia beli nanti... Hehehehe.... Entah2x ayahandanya yg support gak! Ngeri!

Reply 93# auntieagony

o.m.g auntie. ape yg auntie ckp same cam my mum ckp. "sok klu nak further study, kikis tau maxi skirt tu buat byr yuran"...

saye rase sok klu anak auntie dah keje, dia mesti still mintak2 kat parents. sbb sayang duit sendiri.
saye cam tuh lah...

kalau teman mak p beli brg dapur, mcm2 mknn saye letak kat troly. tp bile mak mintak saye beli kan susu gune duit sendiri, saye akan p kedai then beli susu jek. yg laen2 pejam mate. kedekut kan?

Reply 94# md_nana

Hahaha.... I think your mum and auntie are soul sisters. Hahaha.....

I feel it in my bones that when my darling doter joins the work force, we'll still be subsidising her life style. Not that I'm happy or unhappy.

This is call the boomerang generation. Parents hv to support their children lifestyles for at least 3 years after they gain employment.

Bukan hanya terjadi pd parents md_nana jer and auntie in future. Ini adalah kenyataan..... Since auntie is aware of this trend, it doesn't worry me too much. Just go with the flow.....

Senang je jawapan I untuk pasangan I.

KEDEKUT!

Sekian.

Reply 96# gadis_tulip

wah! cam marah bunyi nye

Reply 95# auntieagony
i have heard of generation x but never before of boomerang generation.. interesting

Reply  auntieagony
i have heard of generation x but never before of boomerang generation.. interes ...
winsonyu Post at 19-12-2011 08:30

Hahaha.... bukan saja setakat generation x, dah lama ada generations y and z..... Sebab tak ader alphabet selepas z, so they created boomerang generation term pulak....

Reply 96# gadis_tulip

Salam gadis_tulip.

Mungkin bf u tgh kumpul duit bagi buat persediaan utk step yg seterusnya....

Bagus juga bf u berjimat-cermat, maknanya dia menjaga belanja kewangannya dgn teliti. Janji dia tak minta duit drp gadis_tulip and bukan tulip jer yg belanja dia masa gi patou!

Just observe whether he spends you when he gets bonus ker or any additional monetary rewards? Kalau tak, tak payah rasa taik hidung dia pun, dah boleh agak mmg masin pun... Hahaha....