CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ajinomotonosuga

Kenapa suami tak hargai apa yang dia ada?

oh dear.. i bukan nak u faham pasal tanggungjawab.. ai cuma nak you faham apa makna akauntabilit ...
NURMIMIE Post at 19-1-2012 12:06

Hehehe, keras kepala gak ek? hahaha, i loike... okies, now i get ur point again... Err, sebelum tu, plz dun call me dear... I segan lorr...

Okies, back to the point... Yup, suami tetap ketua keluarga... But still, u can't put all the blame to the husband. if u wanna talk about islam, i will too... Kita semua tahu yg islam adalah agama yg sangat rasional dan sesuai hingga ke akhir zaman nnt. Ada toleransi. Contohnya mcm bab makanan... babi tetap haram, tapi kalau dah darurat, kita diharuskan mkn sedikit daging babi tu demi meneruskan hidup... Sama gak dlm hal umahtangga, suami diharuskan memukul (tapi bukan sampai tahap mencederakan) isterinya untuk tujuan mendidik si isteri... Tapi itu ok ar time zaman nabi dulu, sebab semua masih berpegang teguh pada al-quran... Tapi cuba tgk zaman skang ni?

Bila suami tegas sket, mula ar isteri buat perangai... Makan luar, n even sesetengah kes, minta cerai kononnya suami lakukanmkeganasan umahtangga... Padahal stakat lempang sekali je sebab bini mulut puaka... So, bila dah terjadi perceraian atas faktor begini, suami jugakah yg salah?

Okies, mayb i terlalu 'buta' utk belajar sebab i dah kertu... So, leh u terangkan mcm mana nak ajar si isteri tanpa melibatkan perceraian? Sebab kalau bercerai je, u will automaticly assume si suami yg gagal sebagai ketua keluarga... So, mind to share on how husband should 'teach' their wife? in order for husbands to be entitled the good leader?

Pada aku, tak adil kalau kita nak tuding jari hanya pada satu pihak... Memang sukar utk kita terima kadang2... Tapi itulah realiti kehidupan... Aku tetap pertahankan hujah aku tadi... Bukan semua lelaki mcm tu... budakgraphic Post at 19-1-2012 08:53

memang pun.. realiti di luar ramai anak dara jadik memilih dan tak kawin kawin kerna kriteria lelaki tak layak menjadik suami
lagipun dah tengok rumahtangga sedia ada, semuanya  tak berkualiti tak dapat menunjukkan contoh berumahtangga tuh bagus
akhirnya bermaksiat, matlamat tak menghalalkan cara

zaman skrang tunggu kr1m..br1m...whatever 1m lagi ler....... i understand what u mean...{ ...
MrsJohn Post at 19-1-2012 12:18

huhuhu, thanks for understanding....

Selamat lunch... hehehehe...

zaman skrang tunggu kr1m..br1m...whatever 1m lagi ler....... i understand what u mean...{ ...
MrsJohn Post at 19-1-2012 12:18

oklaa tuh ada jugak BR1M tuh, ada jer perkawinan ramai ramai
ditaja lagi, cuma tak best laa kan beramai ramai sanding tapi tajaan punya pasai tak salahkan HALAL
ada jugak artis ditaja oleg RAflessia laa apa laa sampai berjuta juta punya wedding
wedding of the year konon harap kekal selamanya sekekal duit tajaan itu

Reply 178# NURMIMIE

mmg pun..zmn aku kecik dulu pun,sedu sedan mak aku bacakn surah yassin utk aku minum gi wat peksa penilaian...bukan upsr o.k..
Nmpak sgt batch tua..
Tp la nih..aku jenis mama leka..asik dok rely pd scott emulsion,.dan pekebende lelain..
Susah nk wat effort lebih utk anak2..

memang pun.. realiti di luar ramai anak dara jadik memilih dan tak kawin kawin kerna krite ...
aiva Post at 19-1-2012 12:38

huhuhu, been there, done that... Tapi nak maksiat sampai bila, kan? Huhuhu, i ni pun tgh dlm proses nak memperbaiki diri...

Follow Us
Hehehe, keras kepala gak ek? hahaha, i loike... okies, now i get ur point again... Err, sebelum tu, plz dun call me dear... I segan lorr...
budakgraphic Post at 19-1-2012 12:26

alamak.. bukan keras kepala.. kita berkongsi idea saja lah kan.. dalam pendapat, tidak ada yang betul or salah.. sekadar berat ke sana sikit, berat ke sini sikit tuh normal.. juga bergantung kepada empunya pendapat sendiri, bagai mana dia dibesarkan, peggangan dia etc.. ai tak kata salah.. and tak perlu segan2.. ai pun makcik kertu juga.. dah you adress ai dear, tak kan nak pengei you hoi hoi??

Bila suami tegas sket, mula ar isteri buat perangai... Makan luar, n even sesetengah kes, minta cerai kononnya suami lakukanmkeganasan umahtangga... Padahal stakat lempang sekali je sebab bini mulut puaka... So, bila dah terjadi perceraian atas faktor begini, suami jugakah yg salah?

Okies, mayb i terlalu 'buta' utk belajar sebab i dah kertu... So, leh u terangkan mcm mana nak ajar si isteri tanpa melibatkan perceraian? Sebab kalau bercerai je, u will automaticly assume si suami yg gagal sebagai ketua keluarga... So, mind to share on how husband should 'teach' their wife? in order for husbands to be entitled the good leader?

honestly.. yang keras kepala dan buat pernagai bukan2 kalau suami2 BERTEGAS SIKIT tuh pada ai kes2 terpencil saja.. ini bukan fitrah nya seorang isteri / perempuan.. mesti ada back dated ketidak puasan hati isteri sampai bertindak kurang ajar cengitu.. yet kena ikut saranan nabi juga.. tanya dia kenapa begitu.. you kena lah konfront dengan dia kenapa bertindak begitu??.. itu isteri you.. mesti you kenal dia luar dalam.. kalau sebelum neh TIDAK begitu, tetiba jah jadi begitu, mesti ada sebab kan??.. disini lah hikmahnya SABAR.. disinlah bermulanya you berperanan sebagai PEMIMPIN / KHALIFAH / KETUA.. tapi kalau dah mmg azali nya bengitu, padan muka lah siapa suruh kawen dengan perempuan gitu??.. bila Quran kata lelaki baik untuk perempuan yang baik dan sebaliknya, itu dah memang KETATAPAN NYA!.. kalau ada mana2 yang sebaliknya terjadi, MESTI ADA kesilapan dimana2.. cuba check kat mana2.. dah atau belum cuba cara nabi tuh buat??, tegur, pulau, pukul, tinggalkan untuk satu masa2 tertentu, kalau tak boleh juga sebab itu KUASA TALAK itu kat tangan you ols..

ai tak kata kalau bercerai tuh mean you gagal ok.. ai kata, kalau you GAGAL membentuk isteri you mcm yang you nak (masih degil/ keras kepala / mulut puaka) tuh yang ai kata you gagal.. may be for this part.. tapi kalau you redha, that all on you lah kan? kan?.. kalau you masih bahagia dengan isteri yang degil, yang keras kepala yang mulut puaka, siapa orang lain nak judge rumahtangga you gagal?? tak bahagia?? sedangkan you masih menerima NIKMAT dari rumahtangga you bersama isteri terchenta tuh??.. kan??

Reply  NURMIMIE

mmg pun..zmn aku kecik dulu pun,sedu sedan mak aku bacakn surah yassin utk aku minum gi wat peksa penilaian...bukan upsr o.k..
Nmpak sgt batch tua..
Tp la nih..aku jenis mama leka..asik dok rely pd scott emulsion,.dan pekebende lelain..
Susah nk wat effort lebih utk anak2.....
hereana Post at 19-1-2012 12:48

sama zaman lah kita.. ai pun penilaian ok.. darjah 5 lagi tuh.. khi khi khi..

my mom n ayah tak pernah nak tau kami exam atau periksa bagai neh.. kami neh duk ulu banat ntah mana ada elektrik time tuh, mana ada air paip.. dok mandi sungai bugil jah mana tau jaga aurat bagai.. haha.. belajar sekadar buat kerja rumah saja.. cikgu pun asyik suruh buat pantun jah untuk cantikkan tulisan.. dah esok pagi idung semua itam2 sebab kena asap lampu pelita.. kah kah kah..

Allhamdullilah jadi orang juga khen..

my doter masa nak upsr mmg ai yang jadik cikgu tusen.. now my son nak upsr, mmg ai dok pening kepala dok hambat dia buat homework saja pun kadang2 terlepas soru.. punnnnnn bernafsu nak anak ramai!!

oo baca Yassin tapi lebih afdhal baca Yassin Tunggal
aku nak cubala tips bapak kak mimie

Reply 173# budakgraphic

i macam dulu lagi .. x matang lansung .. lastly very bad ending .. nightmare for me everyday after that incident ...

oo baca Yassin tapi lebih afdhal baca Yassin Tunggal
aku nak cubala tips bapak kak mimie
aiva Post at 19-1-2012 13:03

cuba saja lah yea aiva.. tak rugi mana2 pun.. tho kita pun kena minum air kosong juga kan?..

satu lagi yang arwah ayah ajar kami adik beradik kalau nak tempuh exam.. masa buka kertas exam, selepas baca bismillah baca lah bersama (dalam melayu saja pun)
"Nabi Muhammad belajar, Jibrail mengajar, Allah S.W.T yang suruh belajar"

Insyallah its work.. dan its really work with me..

kami yang sekolah ulu banat neh dah kekuarangan cikgu.. time exam besar kami ke sekolah pekan.. bersaingan dengan budak pekan / bandar bukan halangan.. terus terang, ai tak pernah belajar setiap kali exam.. ai cuma fokus time kelas saja. result tidak lah flying star kan.. tapi agak bagus juga lah untuk standard skolah kami.. kami adik beradik bolehkatakan favorite student untuk sekoalh masing2..

masa ai kat ITM dulu2.. time nak exam ai eksiden.. memang tak belajar langsung.. i cuma ada sekejapan saja untuk lihat ols the short nota yang my fren buat.. masa jawap paper tuh, rasa nak menangis sebab tak tau apa.. bila dia suruh jawap 5, ai cuba jawap 1, time jawap 1, keluar ilham untuk soalan3, nanti nak jawap soalan3, kuar ilham nak jawap soalan5 etc.. Allah Huakbar!!

alamak.. bukan keras kepala.. kita berkongsi idea saja lah kan.. dalam pendapat, tidak ada yang  ...
NURMIMIE Post at 19-1-2012 12:55

Hahaha, good response... Lawan punya lawan baru perasan u ni momod... hehehe, sila jgn potong crdt iolls... I paham apa yg cuba u sampaikan tu... tapi skang ni tajuk ni lebih menjurus ke arah persoalan lain... perasan tak? kenapa suami tak hargai apa yg dia ada? Tajuk ni seolah-olah mengatakan yg suami je yg tak pernah nak hargai n bersyukur pada isteri, sehinggalah terjadinya keruntuhan rumah tangga, kan?
Okies, nak gi lunch jap... Nnt sat lagi iolls sambung komen2... Dah lama tak berdebat mcm ni... Thanks sebab sudi berdebat n buatkan i terpaksa berfikir utk mencari hujah2 balas... Hehehhee...

Reply  budakgraphic

i macam dulu lagi .. x matang lansung .. lastly very bad ending .. nig ...
tuakang Post at 19-1-2012 13:06

skang ni apa status u bro? married, divorce?

Hahaha, good response... Lawan punya lawan baru perasan u ni momod... hehehe, sila jgn potong crdt iolls... I paham apa yg cuba u sampaikan tu... tapi skang ni tajuk ni lebih menjurus ke arah persoalan lain... perasan tak? kenapa suami tak hargai apa yg dia ada? Tajuk ni seolah-olah mengatakan yg suami je yg tak pernah nak hargai n bersyukur pada isteri, sehinggalah terjadinya keruntuhan rumah tangga, kan?
Okies, nak gi lunch jap... Nnt sat lagi iolls sambung komen2... Dah lama tak berdebat mcm ni... Thanks sebab sudi berdebat n buatkan i terpaksa berfikir utk mencari hujah2 balas... Hehehhee...  ...
budakgraphic Post at 19-1-2012 13:12

eh.. i momod kat bod lain.. tak ada kena mengena ngan bod neh.. lagi pun, sepanjang ai jadik momod, belum lagi dok tolak kredit orang.. dan jangan lah kata kita berdebat.. kita bukan berdebat.. kita kongsi dan tukar2 pendapat saja..

pasal tajuk neh, kan tt dah kata, dia nak lebih spesifik.. tak mo caca marba.. ai dah kemukakan fakta kes, bila tt kata dia nak spesifik, kita kena follow lah.. dah dia tuan rumah.. huhu..

eh.. i momod kat bod lain.. tak ada kena mengena ngan bod neh.. lagi pun, sepanjang ai jadik mom ...
NURMIMIE Post at 19-1-2012 13:41

Huhuhu, baiklah... So, kat mana isu perbincangan kita tergantung tadi... By the way, uolls dah berkahwin?

amboi memek....maju ko skang ekkkkk...dah jadik momod...baguih bak kata alja...kita musti upgrade diri......nih kalo posting manjang kena tolak kredit...ape ker heiiinyerr kan...... aku jugek yang kureng maju....sampai luperrr password ni ha.....nak masuk cari.....lagha ngan hal duniawi....{:4_243:}

baguih gak topik nehh...betui kata abe haji...for somehow aku rasa we all grow up dalam forum nehhh...yer ahhhh ....dah lebih 10 tahun kita port kat sini.....macam2 benda dah berlaku....ishhh..tersentimentel plak aiiii memek even ai tak preggy...hehehehhe

tajuk topik menarik...dan hujah2 sorang2 menarik..pak kai tak de button "like"..kalo tak aku like statement sekor2......."kenapa suami tak hargai apa yang dia ada"...

laki pon manusia biasa.....tayah suami lah....sexist nampaknyer statement ittew....nak appreciate laki bini?? alahai....yang appreciate "mak" pon boleh kira dengan jari....itu mak yang lahirkan dan besarkan kita...ini kan plak partner...hmm..lagikla mencabar proses itu...

aku tak salahkan laki ke pompuan dlm hal ni...aku rasa pompuan pon sama....banyakkes aku tgk pompuan pon selalu tak appreciate suami masing2...maksud aku tak terima somi seadanya.... ada jantan mmg gemo sekodeng pompuan tapi makan pakai umah cukup.....ada jantan tak gemo jeling pompuan pon sbb bini dia klasssss mak bodi cun badan lawo..tapinya diri sendiri tak kojo...macam ana nak jeling pompuan...duit minyak moto pon bini yang kasik!!!!  so pada aku selagi tak berada tahap yang menerima sedanya laki kita tuh...sampai bila2 pon tak nah aman.....

tapinya dalam konsep PASRAH and REDHO nih ( yang dipopularkan oleh bingka)..... kebanyakannya menaglah kaum2 ibu.... depa2 neh tendency utk menerima seadanya tuh lebih baik dari lelaki....lelaki secara naturenya competitive, senang rasa tercabar..and thats why depa nih sengal sikit...tapi derang nih sensitivitinya ( secara average) ..dua perkara...KETE ngan BINI...hehehhe.... bila time dengo org pakei kete itu ini senang norrrrrrrrrrr nak impress!!! satu lagi bila ada org puji bini sekian2...tetiba rasa bini kat umah YANG HADOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO lah kan....walhal ko pon sama perut boroi muka tak siap!!!!

so laki yang matang yang dah melepas tahap DAH TAK IMPRESS ngan kete ker ngan bini ko..sbb dia akan pk...bini kawan tuh lawoooo mekapp jekk...bini aku gripppppp baguihhh punyer kan?????? or else..yer lah kete sukan..tapi takat gaji ko setengah dok bayo utang yang hadoooooooo jek lah kan..... tapi payah lagikla nak jumpa laki species nih...kalo jumpa kira mostly umah tangga selamat skettt la depada anasir2 jalanan....

so konsep upgradekan diri by alja..buleh diguna pakai sbb bila bini upgraded version...dia nak self consolation selepas tercabar akan dihandle lebih baik..contohnya bini upgrade saiz 12 ke saiz lapan..bila ada org puji bini org lain saiz 9...dia senyum soghe2 ler pkkan bini ai pon cam tu kan.....( even bini ada jerawat batu setenagh muka....ala2 kawah bulan)...tak kesahler.....or bini dia tuh dah naik pangkat sbb keje dah lama dia ada spm jek..ada laki tersenyum soghe2...bini ai ada degree 2 tahun jek dah naik pangkat....evenlah bini tuh depada assistant ke supervisor kilang jek kan.....

kalo berkenaan xmenghargai ape yg ada..bg aku bukan suami shj..tp pada semua.

apa yg aku tgk..kita xkan belajar menghargai ape yg ada,selagi kita xkehilangan atau tau tgk dan nilai kebaikan depan mata.contohnya..dulu2 kawan aku selalu cakap,wah..betuah aku dapat suami yg baik,bagusnya..alangkah bagusnya dapat suami mcmtu. bg aku manusia sentiasa xpernah puas,psl dia xsedar sebenarnya apa yg ada depan mata dia.tp dia nampk yg ada pada org lain.

kalo yg kurang faham,mksud aku mcmni..cthnya si A ckp kat B untungnya B dapat suami yg kaya,tp A ni suaminya sederhana,tp seorang yg rajin dan baik.A rasa susah hidup dgn si sederhana.algkah bgusnya nasib mcm B.tp B pulak rasa alangkah baik dapat suami mcm A,walau xkaya tp baik.

mksud aku mcmni lah.tp kdg2 cthnya bila si B ditakdirkan bercerai kawin dgn org mcm A,akan tetap rasa xpuas hati.maksud aku perasaan xmenghargai apa yg ada akan wujud kalo kita xmotivasikan diri dan lihat nilai pasangan kita.aku pun dulu buta,bukan jenis pandai menghargai juga.aku suka laki2 yang romantik,yg ala2 jiwang.tp suami aku kurang gitu.tp suami aku Alhamdulillah terbaik dlm sume benda.aku dulu pernah bergaduh sbb nak suami yg romantik,aku pernah bandingkan dgn org yg romantik.tp bila aku sedra..kalo aku dapat yg romantik,boleh ke aku dapat laki2 yg mempunyai nilai2 yg sama dlm suami aku.tu yg mengajar aku,fikirkan tentang kebaikan psgn sentiasa,insyaallah kita akan sentiasa menghargai.

subjek ni lueh ler bingka..aku khususkan istilah 'suami', sebab nak sempitkan skop..kalo a ...
ajinomotonosuga Post at 18-1-2012 17:29

syabas abe aji, kalau sume org b'fikiran mcm abe aji ni aman la dunia...

isteri2 outspoken, somi yg x ego dia leh terima...
tp kalau somi yg ego camno lak tu abe aji? sbb sesetgh org yg ego ni prasan bagus, wpun kdg2 dia x bagus...
baru isteri cakap dh kena lempang...bila jadi bos lak, bila org bwh buat salah sikit je dah tengking...
org yg ego ni xleh terima p'dpt org lain n xnak ubah sikap sendiri, sbb dia rase dia paling bagus...camno lak tu org cenggini...

Reply 197# fire_place

kalau ko rasa laki ko tak romantik...ko jangan risau...anugerah lelaki melayu paling tak romantik mmg lama dah dipegang oleh LAKI aku lah kan.....laki ko abeh2 pon jatuh la no 2...runner up kekdahnya....!!!!

tapi tak perlah aku kata ngan laki aku "masih ada yang sayang".....hahahahhaa....

aku kata "bang.....tak per lah kalo tak nak surperise2....anak2 ikan ai banyak nak manja2 ngan ai".....laki aku nyer pe'el "ada aku kesah???"(even dia tak mention lah kan).....wakakakakakka{:4_500:} {:4_500:} {:4_500:} ..tak heran langsung ngan ugutan2 manja aku....
haishhhh!!!

Huhuhu, baiklah... So, kat mana isu perbincangan kita tergantung tadi... By the way, uolls dah berkahwin?...
budakgraphic Post at 19-1-2012 15:33

tatau lah mana yang tergantung..

iya lah.. iols dah kawen.. kan dah cakap ai dah kertu..