CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kaknor

ibu graduate hantar anak ke asrama?

Reply 19# hasmania

for me kan.....anak2 nie ada masa2 dia, dia memang perlukan kita
dan ada masanya...w/pun dia ngada-ngada perlukan kita...kita kena lepaskan dia

tak ingat tagline Nanny Mc Phee...sesapa bole rehearse?

anak diulit sangat2 pun tak elok gak...bukan sedikit anak2 my fren duk bawah ketiak mak
sampai SPM pastu dpt offer pi mesir, nak balik setiap bulan sebab homesick...
mak kena gak layan sbb salah sendiri, tak pernah biasakan anak2 sendirian..
esok2 dah kahwin, malam pengantin pun nak balik tido umah mak...rindu!

i rasa takde cara terbaik, cuma bagi anak2 rasa semua keadaan...
supaya dia lebih bersedia, nak kata...mana yg btul, mana yg salah...susahlahh...
my hubby tak rapat dgn parents sbb lama sgt duk asrama...
tapi abang dia, rapat plak...w/pun sama jek depa duk asrama...pi obersee bertahun-tahun
so takde acuan mana utk dpt anak cemana....buatlah apa yg kita pikir terbaik PLUS tanya kemahuan dia
and berdoa sajalah....

kekadang kita rasa kita ulik anak2 cam bola, esok2 dia keluar umah...cam beruk dpt bunga plak
culture shock...macam2 bole jadi....khennn

i think isu sebenar mak/ayah hantar anak2 pi asrama bukan sebab apa...selain drp peluang dan harap2  ...
my-alja Post at 20-2-2012 16:59

wah ini benda baru saya belajar! TQ sangat-sangat....saya tak tahu selama ni ada beza.
Maksud awak, kalau 2 pelajar tu result sama, seorang yang duduk asrama lagi banyak peluang biasiswa?

sungguh saya tak tahu...walaupun saya part-time tutor di IPTA dan 2 IPTS
(not at the time, tengok jadual mereka).

boleh ke sesiapa anak yang dah lepas SPM boleh verify this? kalau betul, adakah mana2 sekolah
asrama yang lebih senang dapat biasiswa berbanding dengan sekolah asrama lain? Contohnya;
kalau result 2 orang tu 100% sama, adakah student Kolej Tunku Kurshiah akan dapat better chance
banding dengan MRSM (contoh aje). Please help!

Reply 17# kaknor

sama la kita still study lagi...bru proceed phd..
tapi anak kecik2 lagi..
hubby saya pn sependapat kalu bole anak biolah lepas SPM bru kuar umah..
sbb duk umah pn bole dapat result terbaik..
da byk conth yg kita nampak kat news kan..
kbanyakan dari ibu bapa yg x graduated pn..
so bg saya ia adalah cabrn utk kita yg graduated ni membentuk & mendidik anak2
yang penting usaha anak tu disamping support kita ..

kdg2 terasa gak x puas nak berbakti dgn ibu bapa sbb lepas UPSR da duk asrama lpas tu masuk u..
konvo x lagi da kawin..hiihiii jodoh awal..so xnakla anak2 rasa mcm tu gak..
bila dgr anak2 kak nor hulur air masa tgok tv..teringat kat mak kat kg..bpe kali sgtla hulur air kat mak..huhuuhuu

Aku ni bapak bdk.My son dok asrama sbb dia yg nak....
For TT.....jgn ler dok pikiaq apa org ckp!.....pikiaq apa yg ALLAH suruh....

Reply 18# eniliana

ps: kalau berilmu setakat dari buku bukan ilmu namanya..

saya tak faham apa maksud PS awak ni. Saya tak baca banyak buku nak besarkan anak-anak saya.
Awak kan yang sedang baca banyak buku pasal parenting? Boleh kongsi ke tajuk-tajuk buku yang
awak baca?

aku adik beradiK 3 SBP sorang je tak...

semua ok je jenis akan balik kampung bila ada peluang (adik aku no 3 and 4 paling dekat dgn kampung so depa paling rajin balik le).

at the ed of the day.... semua pon bergantung pada rezeki jugak.. itu budak best student sekolah wangsa maju yg buat medic tak abis tu..jgn kata balik umah mak bapak, mak bapak pegi cari kat irelanddd habis ribu riban pon dia tak mau jumpa, kannnnn???

Follow Us
Reply  kaknor

sama la kita still study lagi...bru proceed phd..
tapi anak kecik2 lagi..
hubby  ...
entah_xtau Post at 20-2-2012 17:27

dah PROCEED PHD?

oh, sayunya hati saya...saya sangka by this age dah bergelar bertitle 'Doktor' atau sekurangnya
'Profesor Madya'....tapi gelaran 'MAMA' yang saya dapat. Dulu habis bachelor semangat sambung masters kat States
...now full-time housewife + kadang-kadang part time tutor aje.

biarlah saya nak enjoy title MAMA ni...kalau ada rezeki, saya mungkin dapat ikut jejak awak.

in terms of scholarship/sponsorship...

kawan2 aku kat SBP mostly pegi oversea tajaan JPA... aku je tersangkut dpt MARA dan sememangnya penuhhh dgn ex MRSM. budak SBP and budak sekolah harian mmg minority aa.. hahaha.. ini zaman dulu punya cerita... tak tau la system sekarang lebih pandai amik student secara 'lebih random dan lebih telus' drpd dulu. ahaks..

Salam, saya nak tanya kaum ibu semua khasnya yang graduate;

kawan dan sedara mara kata saya pelik ...
kaknor Post at 20-2-2012 09:27

Terus-terang aku katakan =TAK PELIK. Pasai apa kau kata cenggituh, aku dulu masa sekolah rendah hingga sekolah menengah mak ayah aku antar aku ke sebuah sekolah antara yang tersohor pada waktu itu, St. John Institution. Pasai kununnya di situlah tempat aku boleh mendapat pendidikan yang terbaik kerana ramai anak-2 golongan elit yang sekolah kat situ termasuklah si Ashman,

Tapi skang, aku bekerja sebagai seorang pendidik si sebuah universiti dan aku melihat pendidikan dari aspek yang terlalu jauh berbeza berbanding bagaimana ayah dan ibu aku melihat pendidikan ketika mereka menghantar aku ke sekolah tersohor....

Bagi aku, pendidikan yang terbaik sebenarnya datang dari ibu bapa dan guru yang baik, dan pendidikan itu merangkumi cara berfikir, kematangan dalam berfikir dan peribadi....tak kisah walau dari sekolah mana pun. Yang banyak membentuk diri seorang pelajar adalah = kengkawan, cikgu dan ibu bapa. Perlu ingat,ibu bapa time nih last. Sebab itu, kalo sekolah yang ada environment yang baik, guru yang baik walaupun mak ayah jarang amik tau, biasanya ia akan membentuk peribadi student menjadi lebih baik. Contohnya maahad tahfiz.

Dan, bila aku kenangkan balik zaman persekolahan aku, aku terfikir betapa ruginya jika pendidikan itu hanyalah untuk MENJAWAB EXAM SEMATA-MATA. Aku terfikir,kenapa dulu aku tak belajar silat? Kenapa aku tak join scout/kembara alam? Kenapa aku tak belajar fencing? Kenapa aku tak belajar swimming? Kenapa aku tak masuk persatuan yang membolehkan aku bergaul dengan orang-orang yang jauh lebih berusia (para guru pada waktu itu) supaya aku dapat lihat dunia dari sudut dewasa dan menjadi matang lebih cepat?

Kini, walaupun aku bergelar pendidik, aku belajar perkara-2 yang aku highlightkan kat atas......dan ia membentuk diri aku.Itu juga sebenarnya adalah pendidikan, bagaimana ko ingin membentuk mentaliti dan peribadi ko. Iaitu, bagaimana ko ingin melihat kehidupan dan bagaimana ko akan berinteraksi/bertindak balas dengan kehidupan itu sendiri. Allahualambissawab.

Reply 22# kaknor

Kak.. Saya adik beradik sumer samada mrsm or sek brasrama penuh.. Like me, result spm blm keluar i dh di interview by mara n petronas at that time. Alhamdulillah we all adik beradik semua student tajaan.. Else, i x rasa my parents mampu nk hntar 7 org anak yg gap sethn dua msk uni. I x tau pon yg mrsm n sbp ni utk org2 susah.. Coz time we kt mrsm, x semua dpt bantuan duit frm mara trmsk aku.. :-( i can say, x smpai 50% pon yg dpt bantuan.. Maybe zaman tu, x rmai yg dpt 5A dlm upsr.. Zaman skang ni, 5A is nothing.. Maybe la kot skang ni mrsm n sbp for anak org susah. But my sister n brother punya anak dpt gak msk mrsm pekan n kuantan.. Pdhal, diorg tu jauh la brduit dr aku ni haa..  So.. X sure la btl ke x mrsm n sbp ni utk org susah jer. Nnti if trjumpa muhyidin, insyaallah aku tanyerkn.. :-(

setahu ai...budak2 MRSM dah sah2 dpt bantuan mara unless yg melarikan diri cam ai
jadi jalan tu dah di tebas, senang..very straight forward...esp yg kolor2 A

budak2 sbp sekarang, I tak tahu...tapi masa zaman2 kita nie dulu
kalo jumpa set2 keje "glamour" mmg rata2 drp sbp, elite dan mrsm
so takleh nak deny budak2 nie memang dpt lebih perhatian lah kot
my fren pun dikelilingi budak2 sbp dan mrsm...ada sorang je kot drp sekola harian
yg dpt scholarship...

dan zaman kita dulu lain, budak2 masuk boarding nie...mostly ada otak dah k
cuma tunggu kena asah saja...itupun ada gak kes, anak2 duta...anak tu, anak nie
masuk mrsm pakai kabel, tapi spoilt budak2 nie...blom sempat pi obesee
budak2 sekarang nie lain, memanglah A berlonggok tapi artificial As...
tiusyen sana-sini, tak habis2.....bila dah ramai sgt, penawaran pun makin terhad...

my hubby selalu kata, kalo anak2 org biasa cam kita nie...masuk asrama kalo berpeluang
half of the battle...dah selesai,  cuma belajar dan score...berbeza dgn sekola harian
kalo tak btol2 excel esp ada "x-factor" utk pi interview...nak2 kalo aim prestige scholarship
cam shell, petronas...etc, susah nak lepas...esp nak bersaing dgn ca ya nun alif
anak2 depa bukan setakat skor national exams tapi dah ada sijil warren, covey, maxwell
my anak buah baru pi jerman bulan januari lepas, dengar dia cerita...i rasa, i boleh fail dgn cemerlang

my personal view sajalah k....i tak harap my kids dlm biasiswa, so kenalah menabung dr sekarang

Reply 30# nurryn

sapa kata mrsm utk org susah?....penipu aaa

dr zaman i dulu, semua anak2 org ada-ada ...macam mak si eton, ada cincin berlian
yg dtg nama sonja....kami panggil sonja as it is, hahhaha...padahal jerman mari

yg datang mak2 semua blonde...kete, jangan cakaplah...
adalah kot tersesat org biasa2 cam ai...huhu, rasa cam langit dan bumi

tapi sbp ye, memang ramai org susah...adalah terselit 2-3 org senang...
tapi ada yg jual lembu, nak bayar yuran...nie kes zaman2 ai lah k...
penilaian darjah 5

Reply  kaknor

Kak.. Saya adik beradik sumer samada mrsm or sek brasrama penuh.. Like me, result  ...
nurryn Post at 20-2-2012 22:01

anak awak pulak macamana? target nak besarkan depan mata atau memang nak masukkan asrama
masa form 1 nanti?

setahu ai...budak2 MRSM dah sah2 dpt bantuan mara unless yg melarikan diri cam ai
jadi jalan tu d ...
my-alja Post at 20-2-2012 23:01

anak awak pulak macamana? target nak besarkan depan mata atau memang nak masukkan asrama
masa form 1 nanti?

Reply 32# my-alja

hahaha LOL at penilaian darjah 5!

yes...my school... my batch 3-4 je yg kaya melampau..lain2 tu biasa dan susah2 pon ramai (yg mak datang sekali sekali naik bas dr kampung bawak bakul isi makanan - aku plak sibuk tumpang makan sama )..

tp by the time aku form 5, budak form 1 masa tu mmg ratio miskin:kaya tu macam  1:5 kot.. aku dok kira kereta yg masuk masa tunggu depa semuanya kete mewah2 belaka. My 'assigned' adik angkat pon naik the latest merc (merasa la aku naik..)... but after we got out, makin bertambah2 anak2 org kaya ni. anak menteri je dah brp tempat depa sapu...

kalau kaya melampau tu..rasa aku..kasik la tempat tu kat budak2 lain. depa tu kalau buat O Level kat UK pon celah gigi je kan tak payah la dok situ. he he he

If me, mmg aku target nk soh anak2 msk asrama since form 1... Psal, aku adik beradik sumer ddk asram ...
nurryn Post at 20-2-2012 14:19

ops, i'm sorry pada nurryn ...awak dah siang2 lagi dah jawab. sorry saya tertanya balik.

Logikla sebab anda bekerja.

My issue here lebih kepada;
-si ibu (bukan ayah ye) ada degree
-si ibu tak bekerja

jadi kalau mereka yang luar scope di atas tu menjawab, maknanya tak terjawab lagi soalan saya ni.
Maksud luar scope ; contohnya kalau si ibu bukan graduate, atau si ibu graduate tapi fulltime kerja...

of course lah mereka tiada pilihan, melainkan hantar anak mereka ke asrama.

adakah kat sini, saya SEORANG sahaja yang ada degree tapi tak kerja? sedihnya.....

ops, i'm sorry pada nurryn ...awak dah siang2 lagi dah jawab. sorry saya tertanya balik.
...
kaknor Post at 20-2-2012 23:40

then maybe you can edit the title of this thread to something more suitable. - STAY-AT-HOME-MOMS tapi masih hantar anak ke asrama?

or

MOMS who have all the time in the world tp anak hantar ke asrama - apa2 yg dirasakan lebih bersesuaian la. kalau guna tajuk sekarang mmg takkan tercapai objective thread ni dibuka.

my two cents

(ramai je mak2 yg graduate kat dlm ni tp tak kerja.. yg ada masters pon ada.. nanti depa jawab la tuk kaknor)

Reply 37# Delifrance

Anda betul.TQ.

lagi satu issue di sini ialah TAHAP KEYAKINAN si ibu full time graduate ini terhadap degree yang dia
ada berbanding dengan cikgu kat sekolah. apa yang buat si ibu ini tidak yakin dapat ajar 3,4 orang
anaknya berbanding cikgu kelas yang ajar sampai 30 orang?

saya sering bertanya, apa bagusnya cikgu tu banding dengan aku? aku dapat semua A SPM, ada masters,
masa part time tutor aku ajar student pelbagai bangsa melayu, Republik China, Republik India, Awang Hitam Afrika subjek-
subjek asas sains dan maths. Macam-macam karenah mereka saya lalui demi nak luluskan mereka.
Saya rasa even Pengetua sekolah elit ni tak ada kemahiran mengajar macam saya ni.

Apalah sangat ajar beberapa orang anak subjek SPM...malah saya tahu kelemahan si abang,si akak, si angah etc.
Ada subjek yang saya tak mahir,hantar ke tuisyen. dari segi sahsiah, sebab saya pun amat aktif KoK,
maka saya tahulah apa, kemahiran yang semua anak saya mesti ada which are - Huffaz, selfdefence, swimming,
pidato, leadership, camping etc.

atau adakah si ibu rasa degree nya tak cukup kuat nak ajar atau  manage anak sendiri. Nanti kena
tukar tajuk ke: APAKAH CGPA SI IBU FULL TIME HOUSEWIFE YANG CONFIDENT NAK MANAGE
ANAK-ANAK SENDIRI TANPA KE ASRAMA?

CGPA degree si ibu full time:
4.0      ......ini konfident nak manage anak   
3.5-3.9
3.0-3.4
2.5-2.9
2.0-2.4
less than 2.0

kalau si ibu graduate dari IPT mana pun, kalau CGPA 2.5 ke bawah...adakah dia tak yakin nak manage
anak-anaknya?

boleh pakai ke teori saya ni?

mas ...
kaknor Post at 20-2-2012 23:16

our plan lain for my kids is diff...

takleh reveal kat sini k....nanti ada yg muntah ijou

...
kaknor Post at 20-2-2012 23:40

saja nak tanya kak Nor, kak Nor memang nak sangat anak duduk asrama ????....why not kak Nor try dulu hantar kalau anak kak Nor setahun hingga ketiga tahun tak nampak sesuatu yg membanggakan baik kak Nor bawak anak tu belajar kat sekolah biasa je....namun yang penting sekarang ini nak masuk asrama tu yang jadi masalahnya......yang nk masuk tu ramai tempat tu pulak terlalu terhad benar.........kecuali kak nor kenal orang dalam ......apa yg saya tahu mana-mana sekolah yg berasrama ni Pengetua mesti tanya satu soalan ajaib "Puan, kerja apa???.....suami kerja apa????.....soalan yg satu ni kalau pandai diubah-ubah dan di perkembangkan kesudahannya jawapannya sama..........